Panasonic SC–PMX92: Hi-Fi mikrosystém se skvělým zvukem a s Bluetooth i USB DAC [test]

25. února 2020
TWEET SDÍLET
Mikrosystémy Panasonic řady PMX patří k našim stálicím, které rádi doporučujeme. Model SC–PMX92 je povedenou evolucí, která kromě tradičního CD a FM rádia přidává digitální DAB+ tuner, streamování z Bluetooth, USB DAC pro připojení k PC, přehrávání hudby z USB, ale také analogový vstup třeba pro TV, kdy signál na vstupu mikrosystém automaticky probudí.

Plusy

 • konektivita
 • třípásmové reproduktory
 • hudební projev

Minusy

 • menší displej
 • průměrné a krátké reprokabely
9/10
Hodnocení

Mikrosystémy se v posledních letech staly celkem opomíjeným produktem, a to zejména kvůli nástupu levných i dražších bezdrátových reproduktorů a nepříliš vysokým nárokům na hudební projev většiny uživatelů = rozuměj "hlavně ať to má basy".

S výjimkou provozu na vestavěnou baterii a přenositelnosti, toho však takový mikrosystém nabídne mnohem více – možnosti připojení, v některých případech síťové přehrávání, dvojici reproduktorů s relativně velkým objemem. Ve většině případů pak takový přístroj bez problémů funguje i více jak deset let a hraje stále stejně... dobře.

Kompaktní provedení

Řada PMX od Panasonicu je známá velmi povedeným a několik let unifikovaným designem – ačkoli se jedná o malý systém, má rozhodně co nabídnout a v dražším provedení se můžete těšit i na síťové rozhraní pro snadnější integraci do domácího centra zábavy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z hlediska designu je zde vše při starém. Malý kvádřík z broušeného hliníku je osazen CD přehrávačem, zesilovačem, FM a DAB+ tunerem také Bluetooth rozhraním. V nabídce výrobce je také o pár set korun levnější model PMX90, který se liší pouze absencí digitálního tuneru, všechny ostatní parametry jsou shodné.

Na čelní straně najdete vlevo dole ještě USB zásuvku, z níž je možné nabíjet mobilní zařízení anebo ji využít jako jeden ze zdrojů pro přehrávání. Pravý spodní roh pak ukrývá zásuvku 3,5 mm pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při pohledu na zadní stranu je zde zleva zásuvka pro napájení, dále čtveřice šroubovacích reprosvorek, vstup externího zdroje, optický zvukový vstup, USB pro připojení počítače (systém funguje jako DAC), anténní konektor a dvojice cinch konektorů pro připojení dalšího zařízení. Zdaní konektor AUX-IN v podobě 3,5 mm zásuvky navíc funguje tak, že dokáže systém probudit, takže je ideální pro připojení například Google Chromecast, nebo využít systém pro kvalitnější ozvuční televizoru.

Vedle možnosti přehrávat klasická CD nebo rádiové vysílání zvládne systém zpracovat také MP3-CD a v případě USB disku pak MP3, AIFF, FLAC a WAV. V případě Bluetooth připojení je k dispozici kodek SBC nebo AAC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tři pásma s objemem

Velkou devizou mikrosystémů Panasonic jsou dodávané reproduktory, které jsou – na rozdíl od většiny mikrosystémů – třípásmové a nesou označení SB-PMX70 (vyšší modely mají velmi podobné reproduktory SB-PMX100). Signál do nich posílá integrovaný digitální zesilovač Linc D-Amp třetí generace s výkonem 60 W na kanál.

Reproduktory mají jeden basový 14 cm měnič, jeden tweeter o průměru 1,9 cm a jedne výškový piezzo měnič průměru 1,5 cm. Vše ještě doplňuje výrazný bassreflexový nátrubek na zadní straně a dvojice šroubovacích reprosvorek. Na přední straně je snímatelná krycí mřížka, která drží na čtyřech špuntech, udávaná impedance je zde 3 Ohmy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ačkoli je samotný mikrosystém velmi dobře zpracovaný, na reproduktorech je znát o něco horší tovární zpracování, na které jsme u dřívějších generací nebyli zvyklí. Nejedná se sice o zásadní přešlapy, ovšem špatně začištěné hrany nepříliš přesně slícované MDF desky nepůsobí dobře. Pravda – jedná se pouze o kosmetický detail bez vlivu na funkčnost, ovšem i zpracování takových detailů by rozhodně potěšilo. Na druhou stranu v podstatě za stejnou cenu Panasonic nabízí lepší výbavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Součástí systému je i dálkové ovládání klasického tvaru i osazení, pro přehrávání hudby prostřednictvím Bluetooth pak můžete využít aplikace Panasonic Music Streaming, která však mnoho nastavení nenabídne. Ovládání přímo na hlavní jednotce je samozřejmě také možné – k dispozici jsou však hlavně základní funkce a bohužel je zde i dlouhodobě největší slabina mikrosystému v podobě malého displeje, který zobrazuje pouze jeden řádek a případné procházení alb na MP3-CD nebo MP3-USB se vyrovná procházce peklem.

Klepněte pro větší obrázek

Hudební projev

Podobně, jako u předchozích generací, i v tomto případě je zvukový projev nadmíru povedený. Přednes je čistý s plným zvukem, kde jsou velmi dobře nadávkována jednotlivá pásma bez toho, aby se slévala do jedné zvukové hmoty. De facto zde platí beze změny to, co u dříve testovaných modelů PMX100 a PMX152.

Klepněte pro větší obrázek
 

Univerzální zaměření mikrosystému se také odráží ve vyváženém množství basů, které zde nedominují, jako u zábavně laděných systémů, avšak při troše snahy a práci s korekcí basů a výšek dostanete i silnější basový projev. Na druhou stranu ho však není příliš potřeba, právě kvůli dobrému naladění soustav. Basy sice nerozvibrují okenní tabulky, rozhodně ale zajmou svojí čistotou a přesností.

Velkým kladem systému je, že zvládá prakticky jakýkoliv žánr, moderní taneční hudbu, stejně jako jazz či klasiku. Zkrátka na své si přijde jak náročnější posluchač, tak omladina. 

Verdikt

Má dnes smysl pořizovat mikrosystém? Rozhodně ano, velmi však bude záležet na plánovaném použití a životním stylu. Pokud patříte mezi aktivní jedince, kteří tráví čas na cestách, v přírodě nebo z větší části na zahradě domu, pak se nebude jednat o ideální doplněk vaší domácnosti a spíše využijete výkonnější bluetooth reproduktor anebo dva s možností stereozapojení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud však hledáte statické, ale daleko vybavenější zařízení, které umí přehrávat CD a zároveň zvládne i reprodukci z mobilu, počítače nebo USB disku a zároveň jej můžete využít jako hlavní zdroj zvuku k televizoru, pak je PMX92 jednoznačně ideálním zástupcem. Vedle široké konektivity se totiž odmění i velmi dobrým hudebním přednesem a poměrně strohým nenápadným designem. 

Panasonic SC-PMX92

 • Výkon zesilovače: max 120 W, 60W na kanál
 • Výstupy: sluchátka
 • Vstupy: anténa, audio in, aux in, USB DAC, Bluetooth, USB Type B
 • Tuner: DAB+ (20 předvoleb), FM (30 předvoleb)
 • Přehrává: CD, CD-R, MP3/AAC, AIFF, FLAC/WAV
 • Hmotnost: 2,8 kg
 • Rozměry: 211×114×267 mm
 • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání
 • Cena: od 7 290 Kč vč DPH

Reproduktory SB–PMX70

 • Výkon: výrobce neuvádí
 • Impedance: 3 ohm
 • Frekvenční rozsah: výrobce neuvádí
 • Rozměry: 161×238×262 mm
 • Hmotnost: 2,6 kg 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Mikrosystémy, Panasonic

Určitě si přečtěte

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

Den D je tady. České televize po dvaceti letech mizí z DVB-T

23 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

94 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy