9
Fotogalerie

Panasonic SC-HC39: povedený mikrosystém k mobilu či noteboku

Mikrosystémy vše v jednom jsou různorodou kategorií, kterou najdete v portfoliu většiny výrobců spotřební elektroniky. Na jeden z dílny Panasonicu jsme se podívali podrobněji.

Panasonic SC-HC39 je jedním z novějších zástupců této kategorie přehrávačů. V nabídce výrobce je více designově velmi podobných modelů, které se liší především možnostmi přehrávání a částečně tak celkovou velikostí.

Model SC-HC39 je systémem, který by měl za relativně slušnou vstupní investici nabídnout dostatek muziky a zábavy. Hovoří o tom především způsob přehrávání hudby. Zdrojem totiž může být FM rádio, CD přehrávač s podporou MP3, externí zařízení připojené přes USB vstup anebo další zařízení spárované přes Bluetooth.

Design poplatný použití

Jelikož se jedná o kombinaci přehrávače, zesilovače a reproduktorů, je i design podřízen zaměření systému. Čelní strana kombinuje hladkou plochu motorických dvířek CD přehrávače a matné okrajové části tvořené mřížkou reproduktorů.

panasonic_01.jpg 

Vpravo od dvířek přehrávače je širší černá plocha, která je v horní části zakončena jednoduchým textovým displejem. Spodní strana je rovná a v zádní části je šroubem přichycen malý stojánek pro stabilní postavení systému.

panasonic_04.jpg 

Zadní strana je vyklenutá a tvoří oblouk, ve spodní části oblouku je prostor pro připojení napájecího kabelu a antény. Oba konektory jsou umístěny v malé prohlubni, a to zboku – jsou sice hůře přístupné, nicméně toto řešení má své opodstatnění. Přibližně ve středu zadní části jsou dva výřezy pro zavěšení systému na zeď. Jeho celková tloušťka k tomu přímo vybízí.

panasonic_02.jpg panasonic_03.jpg

Pokud systém postavíte například na skříňku, bude mírně nakloněn směrem dozadu, v případě, že ho zavěsíte na zeď, nebude nakloněn vůbec. Vzhledem k je ho spíše směrovým reproduktorům je proto vhodné použít spíše zavěšení na zeď. V opačném případě a umístění příliš vysoko (cca 160 cm) nad zemí už přijdete o část zvukového projevu.

Přiblížit se a poslouchat

Na horní straně systému je téměř po celé délce umístěna řada ovládacích tlačítek, která jsou rozdělena do několika skupin. Najdete zde hlavní zapínací tlačítko společně s volbou zdroje přehrávání, dvojici tlačítek stop a přehrávání/pauza, následuje posun vpřed a vzad, opět dvojice tlačítek pro nastavení hlasitosti, tlačítko pro otevření dvířek CD přehrávače a zcela vpravo je pak tlačítko pro spárování s mobilním zařízením pomocí Bluetooth. Za těmito tlačítky se nachází ještě dvířka, která ukrývají linkový (AUX) stup a USB konektor. Ten je napájený – 5V a 1,5A, takže lze jej použít i pro dobití telefonu.

panasonic_06.jpg panasonic_07.jpg

Zcela vlevo nad reproduktorem je na plastu ikonka NFC párování, kterou můžete snadno přehlédnout. Na funkci to však nemá vliv a po přiblížení například telefonu s NFC k této ikonce dojde ke spárování a propojení telefonu se systémem pomocí Bluetooth. Tento zdroj zvuku se chová standardně, na displeji svítí nápis Bluetooth a systém přehrává hudbu z telefonu či jiného mobilního zařízení.

panasonic_08.jpg 

Ke snaze spárování sice dojde i v případě, že máte na systému zvolen jiný zdroj zvuku, než je Bluetooth, ale mobilní zařízení hlásí chybu při párování, které se nezdaří.

Na jednu stranu se může NFC zdát jako zbytečnost, nicméně se stále rozšířenější přítomností této technologie je to ideální způsob pro rychlé a snadné párování – přijdete domů, zapnete systém a pouze se dotknete telefonem, ve kterém hraje vaše oblíbená hudba.

Zpracování a ergonomie

Celkově je zpracování na poměrně dobré úrovni, všechno lícuje jak má, nikde se nic neprohýbá, snad jen krycí dvířka USB konektoru nevypadají příliš pevně a vlastně na přístroji ani nemusela být. Kryt CD přehrávače je ovládán motoricky a odsouvá se před levý reproduktor, jeho odlomení by tedy hrozit nemělo.

Vstup pro vložení CD relativně velký, avšak mírně zapuštěný, což trošku komplikuje manipulaci, je třeba zasunout CD pod dvířka a jemným tlakem jej přichytit k otočnému segmentu. Veškeré ovládací prvky jsou poměrně dobře dostupné při umístění na stěnu i při postavení systému na skříňku. Jejich pozice vás však donutí naučit se jejich pořadí zpaměti, pokud nebudete mít po ruce dálkové ovládání.

panasonic_10.jpg 

To je vpravdě velmi malé a ve větší dlani ho zcela schováte. Nic to však nemění na jeho povedeném provedení. Tlačítka nemají zdvojené funkce a najdete na něm vše podstatné. Ovladače jsou rozděleny do několika bloků – hlavní vypínač se stmívačem displeje a přepnutím na režim CD přehrávače. Další blok obsahuje ovládání přehrávání, hlasitosti a volbu Bluetooth, USB/CD a Radio/AUX vstup.

panasonic_09.jpg 

Poslední blok pak obsahuje vstup do nastavení přístroje, tlačítko ztišení, přesun mezi skladbami/alby, menu přehrávání, nastavení zobrazení na displeji a volbu jednoho z profilů přednastaveného ekvalizéru či uživatelské nastavení výšek a basů. Tlačítka jsou pogumovaná a mají jistý stisk a dobře čitelné popisky.

Co a jak hraje

Pod dvojicí krycích plastů s perforováním je na bočních stranách systémů umístěn reproduktor o jednom měniči kuželovitého typu s oválným tvarem a průměrem membrány cca 6,5 cm. Podle specifikací výrobce je výkon zesilovací jednotky 40 W.

Na zadní straně jsou umístěny dva bassreflexové výdechy, které pomáhají vcelku malému zařízení přehrávat hlubší tóny. Vzhledem k celkovému výkonu systému není možné očekávat ozvučení velké místnosti, mimo jiné i s přihlédnutím k jisté směrovosti reproduktorů. Menší pokoj, přibližně do 20 m2 však Panasonic „uhraje“ bez větších problémů. Výhodou také je, že i do relativně vysoké hlasitosti je celkový projev poslouchatelný bez většího zkreslení

Výrobce samozřejmě nezapomněl ani na několik „mrvítek“ zvuku, bez nichž by se tato kategorie přístrojů neobešla. Jednak je to funkce D-Bass pro zdůraznění nízkých kmitočtů – tu doporučuji ponechat zapnutou, jinak zvuku něco chybí.

Další dvojicí tajemných názvů jsou Pure Direct Sound Systém a Bluetooth Re-master, které mají mít v kombinaci s Lincs D-Amp na starost kvalitní projev. Ten je na první poslech vcelku kultivovaný, pouze je potřeba si mírně doladit basy a výšky v uživatelském nastavení, jinak je zvuk příliš nevýrazný.

Celkově je zvukový projev poměrně dobře vyvážený, ze systému dostanete sice méně basů, ale zato nikde nic neduní ani nerezonuje, což bývá někdy problémem u podobných konstrukcí. Středy jsou zastoupené také dobře, i když trošku méně, než bychom čekali a výšek je překvapivě dostatek.

Žánrově je systém vhodný spíše pro poslech populární hudby, radia a částečně i mluveného slova. Příznivcům metalu či elektronické hudby budou chybět hutné basy, které jsou navíc v některých případech dost pomalé. Hip-hop je nemastný neslaný, jazz či vážnou hudbu přednese systém s mírnými rezervami, velmi v tomto případě záleží na kvalitě zdrojové nahrávky.

Pro koho a kam?

Jednoznačným určením mikrosystému je podle mého názoru funkce všeuměla například v kuchyni či menším obýváku, kde bude jeho výkon dostatečný, stejně jako v dětském pokoji. Velkou výhodou je množství různých zdrojů zvuku, které lze použít, nezábavnější částí je pak spárování pomocí Bluetooth.

Krom přehrávání hudby z mobilu si dokážu představit také spárování s počítačem, kdy může systém vcelku dobře nahradit vestavěné reproduktory notebooků, které zvukem obvykle neoslní.

Někomu možná nemusí vyhovovat umístění ovládacích tlačítek, je třeba dát si pozor na umístění neboť zvolené reproduktory jsou směrového charakteru. Cena pod pět tisíc je daná především přítomností technologií jako je právě NFC a Bluetooth, pokud by systém tyto funkčnosti postrádal, odpovídala by mu dle mého názoru cena přibližně o třetinu nižší. Takhle však odpovídá, za dobrou cenu máte plochý, dobře hrající systém, který si díky bezdrátovým funkcím velmi dobře rozumí se smartphony.   

Panasonic SC-HC39

Cena orientační: 4 690 Kč

  • Výkon zesilovače: 40 W
  • Výstupy: reproduktory
  • Vstupy: anténa, audio in, napájení
  • Tuner: RDS FM, 30 předvoleb
  • Přehrává: CD, CD-R/RW MP3
  • Hmotnost: 2,5 kg
  • Rozměry: 500×205×92 mm
  • Příslušenství: FM anténa, dálkové ovládání, napájecí kabel
AVmania hodnotí
provedení 8
zvuk 7
příslušenství 7
komfort 7

Určitě si přečtěte

Články odjinud