13
Fotogalerie

Panasonic SC-HTB570: 2.1 soundbar nebo 2.1 audiosystém

Kapitoly článku:


Zvuk

Zvukový projev systému se jeví neutrálním s výraznou hutností basové složky a zřetelným mluveným slovem. Přiznejme si, že cokoliv jiného při nasazeném použití, by bylo nežádoucí. Obecně se dá vyjádřit v rovině – výšky jsou prokreslené a neagresivní, středy čitelné a bas výrazný s preferencí dynamiky a hutnosti, před jeho ohraničením, jednoznačností a jasnou lokalizovatelností.

Panasonic_SC-HTB570_4.jpg

Systém zvuku poskytne dostatečnou hlasitost a pro panel v rozměru 46-55“ se jednoznačně jeví velikostně přiměřeným. Ano – samozřejmě pro „běžnou“ a nadstandardně velikou místnost. Jestliže váš pokoj má silně nadstandardní rozměry, poohlédněte se po čemsi jiném. Já u rozměrů zhruba 28m2 problémy s hlasitostí neměl.

DSC00115.JPG DSC00117.JPG

Zvuk při pravolevém prostorovém rozpoložení zůstává slušně lokalizovatelný a s prostorovým nádechem. „Stereo efekt“ byl opravdu cítit. V předozadním směru tolik prostorovosti nepodává. Zde záleží na vzdálenosti od reproduktorů a jejich umístění, jestli ještě dokážou „uměle“ alespoň část efektů dostat až za vás. Možno odzkoušet případné natočení reproduktorů a podobné úpravy.

A jak systém působil na několik z vás?

Otestovali jsme systém tak, že jsme s ním nahradili zvuk z televizoru. Šestatřicetiletá žena s velmi dobrým hudebním sluchem, ho hodnotila slovy „neskutečný rozdíl“ a „toto chci“. Samozřejmě sama naznačila, že pro pouhý náladový poslech hudby, neupřednostní nezabarvené pojetí hifi sestavy, ale chce více „života“ (čti navýšení basové složky s pozměněnou frekvenční křivkou).

Tím spíše pro sledování televizoru, kde určitě nebude hodnotit zvukovou přesnost. Zaujala jí jednoduchost spojení s mobilním telefonem přes bluetooth, které jednoznačně využije. V mobilním telefonu má totiž oblíbené výběry skladeb. Pro relax – výborné.

 DSC00097.JPG DSC00099.JPG
 

Zvukový systém Panasonic SC-HTB570 ocenil taktéž mladík a slečna (16 let, resp. 15 let). Oběma vyhovoval zvukově a jeho kvalitou plně postačoval. Oba mladí lidé vlastní smartphone a tak využijí napojení přes bluetooth. Chybějící USB pro přehrávání hudby kritizoval šestnáctiletý hoch, dívka nemá ráda obtěžující kabeláž - bluetooth postačuje. Výše jmenovaní mají potřebu poslouchat zvuk s navýšenou hlasitostí a výrazným basovým projevem. Obé testovaný stroj splní.

Audio-vizuálně náročný muž s věkem na hranici 58 let vyzdvihuje lepší zvukový prostor (pravo-levý), výraznější projev u akčních scén a zřetelnější mluvené slovo pro sledování TV.

předek.jpg 

Z druhé strany kritizuje nepřítomnost zásadnějších prostorových efektů (předo-zadních), nepřítomnost USB k napojení externího HDD, či USB flešky a v neposlední řadě chybějící mechaniku (DVD/BD). On sám by takovýto systém nekupoval, jednoznačně by vybíral typ s větším množstvím reproduktorů a případnou dostupností BD přehrávače. Zkrátka je vidět, že pokud chcete plnohodnotné domácí kino, tak podobný, byť kvalitní systém vás nenaláká. 

Další náročný muž (39 let) by systém zvolil pro vylepšení nedostatečného zvuku u moderních „placek “. Nárůst stereofonní báze, neagresivní projev a hutnost basu se mu jeví přitažlivou. Systém by určitě vylepšil dosavadní zvuk u jeho televizoru. Sám ale dodává, že by hodně záleželo na ceně.

Verdikt

Jednoznačný úkol, tedy navýšit kvalitu reprodukovaného zvuku při sledování televizoru byl splněn. Akční děje nebudou postrádat potřebnou razanci, u zpráv oceníte kvalitu a srozumitelnost mluveného slova. Systém neomezuje zvýšená hlasitost, zůstává stále vzdušnější, bez sklouzávání k výraznému plastovému pojetí.

Škoda menší nabídky vyzvižení předo-zadního prostoru, dle našich zkušeností má ale toto řešení svůj přínos právě ve správnosti reprodukce. Část výrobků totiž, může poskytnout větší prostorové hrátky, ovšem za cenu výrazné degradace zvuku, navýšení agresivity a sykavek, což žádoucí jednoznačně není. Proto lze jisté skromnosti spíše zatleskat.

Ovladač by zaslouži vyšší počet tlačítek s nutností pamatovat si „dvojhmaty“ pro pokročilá nastavení. Systém se snaží prezentovat svoji jednoduchostí, což vnímáme jako plus. Ovšem právě tato jednoduchost u ovladače, jde trochu do střetu s jednoduchostí.

Celkově systém SC-HTB570 zaslouží doporučení: vzhled a variabilita umístění díky možnosti dvojí instalace uspokojí ty vizuálně a praktičněji zaměřené, zvukové kvality pro změnu povýší zážitek při sledování filmů či poslechu hudby.

Klady

+ Jednoduchost a variabilita umístěšní
+ Možnosti sestavení
+ Bluetooth spojení s externím zařízením (NTB, mobilní telefon s BT)
+ Posílení zvukového výkonu TV
+ Dobrý, neagresivní zvuk s velkou, ale přiměřenou porcí basových efektů
+ Bezdrátové napojení subwooferu
+ Design
 

Zápory

- Až příliš strohý ovladač (pokročilé funkce ovládáme dvojhmatem atp.)
- USB port jen jako servisní
- Omezený předo-zadní prostor 
 

Panasonic SC-HTB570 

Cena orientační: 7 299 Kč 

  • Výkon 2x 60 W + 120 W
  • Počet reproduktorů 2 + 1
  • Vstupy HDMI, AUX, optický
  • Dekodéry DD, DTS

Webové stránky výrobku: www.panasonic.cz

Určitě si přečtěte

Články odjinud