Panasonic SC-HTB680: soundbar, který vylepší zvuk a ušetří místo

30. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Kvalitní filmový zvuk, bohaté bary a také bezdrátové připojení smartphonů slibují i prostorově velmi úsporné soundbary.

Soundbary se během času staly běžnou součástí nabídky všech předních výrobců spotřební elektroniky. Panasonic nezůstává pozadu a nám se do rukou dostal jeden z jejich systémů 3.1.

Tyto systémy jsou určeny k posílení zvuku běžného televizoru, ale mnohdy dosahují výsledků lepších, než by se na první pohled od nich očekávalo. Nechci předbíhat, ale již na začátku prozradím, že soundbar SC-HTB680 patří k těm zvukově povedenějším.

Klepněte pro větší obrázek

V malém těle…

Aby nároky na prostor byly co nejnižší, skládá se systém z pouhých dvou komponentů. Hlavní jednotka, ve které jsou zabudovány zesilovač a reproduktory pro přední a zadní virtuální kanály, je vyrobena z kombinace kovu a plastu. Poměrně objemný aktivní subwoofer je vyroben z kombinace plastu a docela tenké dřevotřísky. Jeho reproduktor i nátrubek basreflexu směřují k zemi. K hlavní jednotce je připojen bezdrátově a aktivuje se po jejím zapnutí, což signalizuje zelenou diodou.

Klepněte pro větší obrázek 
Soundbar je možno dát jak na výšku (například na stěnu), také jej můžete položit

Hlavní jednotka je konstruována velmi minimalisticky, takže nedisponuje žádnou BD/DVD mechanikou, nemá rozhlasový tuner a nelze k ní připojit ani USB disk. Má jeden HDMI vstup a jeden HDMI výstup (s podporou 4K Ultra HD), což umožňuje skrze ni připojit k televizoru třeba BD přehrávač, který již mechanikou a USB vstupem disponuje. Systém však nabízí možnost připojení libovolného zařízení přes rozhraní Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní jednotku můžete umístit na stolek pod televizor nebo, pokud jej máte zavěšený na stěně, umístíte na stěnu i soundbar. Výrobce k tomu dodává i přibalené potřebné součástky, takže nemusíte nic dokupovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je z popisu patrné, zapojení systému je velmi jednoduché. Stačí připojit přes HDMI k televizoru, zapojit hlavní jednotku a subwoofer k elektrické síti a můžeme poslouchat vylepšený zvuk z televizoru. Údaje o právě připojeném zdroji zvuku či úrovni hlasitosti můžete sledovat na bodovém displeji na čelním panelu. Přístroj disponuje systémem VieraLink, který umožňuje současné ovládání systému i připojeného televizoru Panasonic přes kabel HDMI. Funguje však i s televizory jiných značek. V mém případě se jednalo o televizor Sharp.

Dobrý zvuk s menším prostorem

Aby bylo možno otestovat zvuk i z jiných zdrojů, než je televizní přijímač, připojil jsem k systému BD přehrávač a vyzkoušel tak zvukové nosiče, které používám pro testy jiných domácích kin.

Pro poslech hudby z CD byly vybrány tyto tituly: Kraftwerk – The Mix, Madonna – Something to Remember, Peter Gabriel – So, Dire Straits – Brothers in Arms, Iron Maiden – The Number of the Beast, The Dave Brubeck Quartet – Time Out a W. A. Mozart – Klavírní koncert č. 20 d moll, K.466.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Subwoofer je bezdrátový a velmi kompaktní, takže jeho umístění je snadné

Jako většina systémů této kategorie, zvládá i Panasonic SC-HTB680 přednes elektronické hudby Kraftwerk velmi dobře. Nahrávka Madonny se také velmi dobře poslouchá a dokonce i vokály znějí přirozeně. Stejné to bylo i s CD Petera Gabriela. Neduhy se začínají projevovat u náročnějších pasáží v nahrávce Dire Straits, kdy se projevují agresivnější vysoké frekvence a zvuky jednotlivých nástrojů jsou mnohdy slité. Ještě více se tento neduh ukazuje v metalové nahrávce Iron Maiden. Naopak jazz kapely Davea Brubecka celý zvuk opět zklidní a poslech je znovu velmi příjemný. Mozartův klavírní koncert zní v tichých klidných pasážích příjemně, ale ve fortissimech systém již úplně ztrácí dech.

Musím podotknout, že u všech nahrávek je jasné, že neposloucháme plnohodnotný audiosystém, takže pravolevý prostor není vykreslený vůbec. Vše zní sice jakoby z prostoru, ale lokalizaci nástrojů nerozeznáme. Sytém umožňuje pomocí jednoduchého dálkového ovladače nastavovat zvuk ve výrobcem přednastavených režimech (Standard, Stadium, Music, Cinema, News, Stereo), přičemž pět z nich je virtuálně prostorových. Audio nahrávky z CD je vhodné poslouchat v režimu Stereo, protože ty ostatní jim na kvalitě spíše uberou.

Dalším krokem byl test filmového zvuku z DVD a BD. Pro ten posloužily filmy na DVD Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1) a Česká spojka (DD 5.1). Dalším filmem byl Já, legenda na BD (Dolby TrueHD).

Klepněte pro větší obrázek

Filmový zvuk je nad očekávání dobrý. Dialogy jsou výborně srozumitelné i v hlučných scénách, zvuk zaplňuje celý prostor při využití některého z virtuálně prostorových režimů. Vytknul bych však slabou razanci podmořských výbuchů v Ponorce U-571, i když jsem nastavil zvuk subwooferu na maximum a zvýraznil basy, což systém umožňuje. Takových scén však ve filmech není příliš mnoho, takže tento nedostatek lze prominout. Snad jen skalním fandům akčních filmů bych doporučil, aby se poohlédli po něčem jiném.

Klepněte pro větší obrázek

Bývá zvykem, že při poslechu filmového zvuku z BD v HD kvalitě se jeho kvalita ještě znatelně zvýší, ale u tohoto systému tomu tak není. Drží si stále svůj standard. Jak jsem se zmínil, zvuk zaplní celý prostor, ale to neznamená, že poznáte, odkud jednotlivé zvuky přicházejí. Na tohle systém nestačí, takže nečekejte zázraky.

Pro poslech nahrávek koncertů jsem vybral DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Phil Collins – Finally...The First Farewell Tour (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1) a BD Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1).

Klepněte pro větší obrázek 

Systém výborně přibližuje koncertní atmosféru i ve virtuálním prostorovém režimu (Stadium, Music). Protože se jedná vesměs o velmi kvalitně masterované nahrávky, je poslech opravdu velmi dobrý. Jen podání předozadního i pravolevého prostoru je opět nulové. Výstřely z děl na DVD AC/DC jsou málo razantní, ale opět se nejedná o zásadní problém. U BDSantana – Live at Montreux opět konstatuji, že k žádnému významnému zlepšení zvuku nedojde, ale s tím už u soudbaru počítáme.

Verdikt

Pokud si koupíte soundbar Panasonic SC-HTB680, dostanete za svoje peníze systém, který výrazně zlepší zvuk vašeho televizoru, ale také vás příjemně překvapí i zvukovým podáním z jiných zvukových zdrojů, například streaming hudby přes Bluetooth. Jeho cena se pohybuje kolem 7 500 Kč. Pokud máte doma více místa, je pravdou, že jen o málo víc peněz stojí systémy domácího kina s plnohodnotným prostorovým zvukem. Ale jestli patříte mezi ty, kteří chtějí šetřit místem, nebo z jakýchkoliv jiných důvodů po plnohodnotném systému netouží, Panasonic je určitě velmi dobrá koupě, a to jak po stránce zvukové, tak designové.

Panasonic SC-HTB680

Cena orientační: 

Hlavní jednotka

 • Zesilovač: 3 x 70W
 • Reproduktory: 2x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm,
 • 1x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm
 • Formát zvuku: LPCM, Dolby Digital, DTS Digital Surround
 • Vstup: HDMI, digital optical in
 • Výstup: HDMI
 • Rozměry (š x v x h): 950 mm × 53 mm × 110 mm
 • Hmotnost: 2, 6 kg

Subwoofer

 • Zesilovač: 140W
 • Reproduktor: 1x Kuželový o průměru 16 cm s basreflexem
 • Rozměry (š x v x h): 180 mm × 408 mm × 306 mm
 • Hmotnost: 5 kg
 • Příslušenství: dálkový ovladač, montážní konzole, šrouby
AVmania hodnotí
design   10
zvuk stereo   8
zvuk domácí kino   8
funkce a ovládání   9

Témata článku: Domácí kino, Reproduktory, Soundbary, Domácí kina na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět