Panasonic SC-HTB680: soundbar, který vylepší zvuk a ušetří místo

30. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Kvalitní filmový zvuk, bohaté bary a také bezdrátové připojení smartphonů slibují i prostorově velmi úsporné soundbary.

Soundbary se během času staly běžnou součástí nabídky všech předních výrobců spotřební elektroniky. Panasonic nezůstává pozadu a nám se do rukou dostal jeden z jejich systémů 3.1.

Tyto systémy jsou určeny k posílení zvuku běžného televizoru, ale mnohdy dosahují výsledků lepších, než by se na první pohled od nich očekávalo. Nechci předbíhat, ale již na začátku prozradím, že soundbar SC-HTB680 patří k těm zvukově povedenějším.

Klepněte pro větší obrázek

V malém těle…

Aby nároky na prostor byly co nejnižší, skládá se systém z pouhých dvou komponentů. Hlavní jednotka, ve které jsou zabudovány zesilovač a reproduktory pro přední a zadní virtuální kanály, je vyrobena z kombinace kovu a plastu. Poměrně objemný aktivní subwoofer je vyroben z kombinace plastu a docela tenké dřevotřísky. Jeho reproduktor i nátrubek basreflexu směřují k zemi. K hlavní jednotce je připojen bezdrátově a aktivuje se po jejím zapnutí, což signalizuje zelenou diodou.

Klepněte pro větší obrázek 
Soundbar je možno dát jak na výšku (například na stěnu), také jej můžete položit

Hlavní jednotka je konstruována velmi minimalisticky, takže nedisponuje žádnou BD/DVD mechanikou, nemá rozhlasový tuner a nelze k ní připojit ani USB disk. Má jeden HDMI vstup a jeden HDMI výstup (s podporou 4K Ultra HD), což umožňuje skrze ni připojit k televizoru třeba BD přehrávač, který již mechanikou a USB vstupem disponuje. Systém však nabízí možnost připojení libovolného zařízení přes rozhraní Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní jednotku můžete umístit na stolek pod televizor nebo, pokud jej máte zavěšený na stěně, umístíte na stěnu i soundbar. Výrobce k tomu dodává i přibalené potřebné součástky, takže nemusíte nic dokupovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je z popisu patrné, zapojení systému je velmi jednoduché. Stačí připojit přes HDMI k televizoru, zapojit hlavní jednotku a subwoofer k elektrické síti a můžeme poslouchat vylepšený zvuk z televizoru. Údaje o právě připojeném zdroji zvuku či úrovni hlasitosti můžete sledovat na bodovém displeji na čelním panelu. Přístroj disponuje systémem VieraLink, který umožňuje současné ovládání systému i připojeného televizoru Panasonic přes kabel HDMI. Funguje však i s televizory jiných značek. V mém případě se jednalo o televizor Sharp.

Dobrý zvuk s menším prostorem

Aby bylo možno otestovat zvuk i z jiných zdrojů, než je televizní přijímač, připojil jsem k systému BD přehrávač a vyzkoušel tak zvukové nosiče, které používám pro testy jiných domácích kin.

Pro poslech hudby z CD byly vybrány tyto tituly: Kraftwerk – The Mix, Madonna – Something to Remember, Peter Gabriel – So, Dire Straits – Brothers in Arms, Iron Maiden – The Number of the Beast, The Dave Brubeck Quartet – Time Out a W. A. Mozart – Klavírní koncert č. 20 d moll, K.466.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Subwoofer je bezdrátový a velmi kompaktní, takže jeho umístění je snadné

Jako většina systémů této kategorie, zvládá i Panasonic SC-HTB680 přednes elektronické hudby Kraftwerk velmi dobře. Nahrávka Madonny se také velmi dobře poslouchá a dokonce i vokály znějí přirozeně. Stejné to bylo i s CD Petera Gabriela. Neduhy se začínají projevovat u náročnějších pasáží v nahrávce Dire Straits, kdy se projevují agresivnější vysoké frekvence a zvuky jednotlivých nástrojů jsou mnohdy slité. Ještě více se tento neduh ukazuje v metalové nahrávce Iron Maiden. Naopak jazz kapely Davea Brubecka celý zvuk opět zklidní a poslech je znovu velmi příjemný. Mozartův klavírní koncert zní v tichých klidných pasážích příjemně, ale ve fortissimech systém již úplně ztrácí dech.

Musím podotknout, že u všech nahrávek je jasné, že neposloucháme plnohodnotný audiosystém, takže pravolevý prostor není vykreslený vůbec. Vše zní sice jakoby z prostoru, ale lokalizaci nástrojů nerozeznáme. Sytém umožňuje pomocí jednoduchého dálkového ovladače nastavovat zvuk ve výrobcem přednastavených režimech (Standard, Stadium, Music, Cinema, News, Stereo), přičemž pět z nich je virtuálně prostorových. Audio nahrávky z CD je vhodné poslouchat v režimu Stereo, protože ty ostatní jim na kvalitě spíše uberou.

Dalším krokem byl test filmového zvuku z DVD a BD. Pro ten posloužily filmy na DVD Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1) a Česká spojka (DD 5.1). Dalším filmem byl Já, legenda na BD (Dolby TrueHD).

Klepněte pro větší obrázek

Filmový zvuk je nad očekávání dobrý. Dialogy jsou výborně srozumitelné i v hlučných scénách, zvuk zaplňuje celý prostor při využití některého z virtuálně prostorových režimů. Vytknul bych však slabou razanci podmořských výbuchů v Ponorce U-571, i když jsem nastavil zvuk subwooferu na maximum a zvýraznil basy, což systém umožňuje. Takových scén však ve filmech není příliš mnoho, takže tento nedostatek lze prominout. Snad jen skalním fandům akčních filmů bych doporučil, aby se poohlédli po něčem jiném.

Klepněte pro větší obrázek

Bývá zvykem, že při poslechu filmového zvuku z BD v HD kvalitě se jeho kvalita ještě znatelně zvýší, ale u tohoto systému tomu tak není. Drží si stále svůj standard. Jak jsem se zmínil, zvuk zaplní celý prostor, ale to neznamená, že poznáte, odkud jednotlivé zvuky přicházejí. Na tohle systém nestačí, takže nečekejte zázraky.

Pro poslech nahrávek koncertů jsem vybral DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Phil Collins – Finally...The First Farewell Tour (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1) a BD Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1).

Klepněte pro větší obrázek 

Systém výborně přibližuje koncertní atmosféru i ve virtuálním prostorovém režimu (Stadium, Music). Protože se jedná vesměs o velmi kvalitně masterované nahrávky, je poslech opravdu velmi dobrý. Jen podání předozadního i pravolevého prostoru je opět nulové. Výstřely z děl na DVD AC/DC jsou málo razantní, ale opět se nejedná o zásadní problém. U BDSantana – Live at Montreux opět konstatuji, že k žádnému významnému zlepšení zvuku nedojde, ale s tím už u soudbaru počítáme.

Verdikt

Pokud si koupíte soundbar Panasonic SC-HTB680, dostanete za svoje peníze systém, který výrazně zlepší zvuk vašeho televizoru, ale také vás příjemně překvapí i zvukovým podáním z jiných zvukových zdrojů, například streaming hudby přes Bluetooth. Jeho cena se pohybuje kolem 7 500 Kč. Pokud máte doma více místa, je pravdou, že jen o málo víc peněz stojí systémy domácího kina s plnohodnotným prostorovým zvukem. Ale jestli patříte mezi ty, kteří chtějí šetřit místem, nebo z jakýchkoliv jiných důvodů po plnohodnotném systému netouží, Panasonic je určitě velmi dobrá koupě, a to jak po stránce zvukové, tak designové.

Panasonic SC-HTB680

Cena orientační: 

Hlavní jednotka

 • Zesilovač: 3 x 70W
 • Reproduktory: 2x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm,
 • 1x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm
 • Formát zvuku: LPCM, Dolby Digital, DTS Digital Surround
 • Vstup: HDMI, digital optical in
 • Výstup: HDMI
 • Rozměry (š x v x h): 950 mm × 53 mm × 110 mm
 • Hmotnost: 2, 6 kg

Subwoofer

 • Zesilovač: 140W
 • Reproduktor: 1x Kuželový o průměru 16 cm s basreflexem
 • Rozměry (š x v x h): 180 mm × 408 mm × 306 mm
 • Hmotnost: 5 kg
 • Příslušenství: dálkový ovladač, montážní konzole, šrouby
AVmania hodnotí
design   10
zvuk stereo   8
zvuk domácí kino   8
funkce a ovládání   9

Témata článku: Domácí kino, Soundbar

Určitě si přečtěte

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

16 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

16 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

2 Marek Čech