Panasonic SC-HTB680: soundbar, který vylepší zvuk a ušetří místo

30. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Kvalitní filmový zvuk, bohaté bary a také bezdrátové připojení smartphonů slibují i prostorově velmi úsporné soundbary.

Soundbary se během času staly běžnou součástí nabídky všech předních výrobců spotřební elektroniky. Panasonic nezůstává pozadu a nám se do rukou dostal jeden z jejich systémů 3.1.

hce counter

Tyto systémy jsou určeny k posílení zvuku běžného televizoru, ale mnohdy dosahují výsledků lepších, než by se na první pohled od nich očekávalo. Nechci předbíhat, ale již na začátku prozradím, že soundbar SC-HTB680 patří k těm zvukově povedenějším.

Klepněte pro větší obrázek

V malém těle…

Aby nároky na prostor byly co nejnižší, skládá se systém z pouhých dvou komponentů. Hlavní jednotka, ve které jsou zabudovány zesilovač a reproduktory pro přední a zadní virtuální kanály, je vyrobena z kombinace kovu a plastu. Poměrně objemný aktivní subwoofer je vyroben z kombinace plastu a docela tenké dřevotřísky. Jeho reproduktor i nátrubek basreflexu směřují k zemi. K hlavní jednotce je připojen bezdrátově a aktivuje se po jejím zapnutí, což signalizuje zelenou diodou.

Klepněte pro větší obrázek 
Soundbar je možno dát jak na výšku (například na stěnu), také jej můžete položit

Hlavní jednotka je konstruována velmi minimalisticky, takže nedisponuje žádnou BD/DVD mechanikou, nemá rozhlasový tuner a nelze k ní připojit ani USB disk. Má jeden HDMI vstup a jeden HDMI výstup (s podporou 4K Ultra HD), což umožňuje skrze ni připojit k televizoru třeba BD přehrávač, který již mechanikou a USB vstupem disponuje. Systém však nabízí možnost připojení libovolného zařízení přes rozhraní Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní jednotku můžete umístit na stolek pod televizor nebo, pokud jej máte zavěšený na stěně, umístíte na stěnu i soundbar. Výrobce k tomu dodává i přibalené potřebné součástky, takže nemusíte nic dokupovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je z popisu patrné, zapojení systému je velmi jednoduché. Stačí připojit přes HDMI k televizoru, zapojit hlavní jednotku a subwoofer k elektrické síti a můžeme poslouchat vylepšený zvuk z televizoru. Údaje o právě připojeném zdroji zvuku či úrovni hlasitosti můžete sledovat na bodovém displeji na čelním panelu. Přístroj disponuje systémem VieraLink, který umožňuje současné ovládání systému i připojeného televizoru Panasonic přes kabel HDMI. Funguje však i s televizory jiných značek. V mém případě se jednalo o televizor Sharp.

Dobrý zvuk s menším prostorem

Aby bylo možno otestovat zvuk i z jiných zdrojů, než je televizní přijímač, připojil jsem k systému BD přehrávač a vyzkoušel tak zvukové nosiče, které používám pro testy jiných domácích kin.

Pro poslech hudby z CD byly vybrány tyto tituly: Kraftwerk – The Mix, Madonna – Something to Remember, Peter Gabriel – So, Dire Straits – Brothers in Arms, Iron Maiden – The Number of the Beast, The Dave Brubeck Quartet – Time Out a W. A. Mozart – Klavírní koncert č. 20 d moll, K.466.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Subwoofer je bezdrátový a velmi kompaktní, takže jeho umístění je snadné

Jako většina systémů této kategorie, zvládá i Panasonic SC-HTB680 přednes elektronické hudby Kraftwerk velmi dobře. Nahrávka Madonny se také velmi dobře poslouchá a dokonce i vokály znějí přirozeně. Stejné to bylo i s CD Petera Gabriela. Neduhy se začínají projevovat u náročnějších pasáží v nahrávce Dire Straits, kdy se projevují agresivnější vysoké frekvence a zvuky jednotlivých nástrojů jsou mnohdy slité. Ještě více se tento neduh ukazuje v metalové nahrávce Iron Maiden. Naopak jazz kapely Davea Brubecka celý zvuk opět zklidní a poslech je znovu velmi příjemný. Mozartův klavírní koncert zní v tichých klidných pasážích příjemně, ale ve fortissimech systém již úplně ztrácí dech.

Musím podotknout, že u všech nahrávek je jasné, že neposloucháme plnohodnotný audiosystém, takže pravolevý prostor není vykreslený vůbec. Vše zní sice jakoby z prostoru, ale lokalizaci nástrojů nerozeznáme. Sytém umožňuje pomocí jednoduchého dálkového ovladače nastavovat zvuk ve výrobcem přednastavených režimech (Standard, Stadium, Music, Cinema, News, Stereo), přičemž pět z nich je virtuálně prostorových. Audio nahrávky z CD je vhodné poslouchat v režimu Stereo, protože ty ostatní jim na kvalitě spíše uberou.

Dalším krokem byl test filmového zvuku z DVD a BD. Pro ten posloužily filmy na DVD Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1) a Česká spojka (DD 5.1). Dalším filmem byl Já, legenda na BD (Dolby TrueHD).

Klepněte pro větší obrázek

Filmový zvuk je nad očekávání dobrý. Dialogy jsou výborně srozumitelné i v hlučných scénách, zvuk zaplňuje celý prostor při využití některého z virtuálně prostorových režimů. Vytknul bych však slabou razanci podmořských výbuchů v Ponorce U-571, i když jsem nastavil zvuk subwooferu na maximum a zvýraznil basy, což systém umožňuje. Takových scén však ve filmech není příliš mnoho, takže tento nedostatek lze prominout. Snad jen skalním fandům akčních filmů bych doporučil, aby se poohlédli po něčem jiném.

Klepněte pro větší obrázek

Bývá zvykem, že při poslechu filmového zvuku z BD v HD kvalitě se jeho kvalita ještě znatelně zvýší, ale u tohoto systému tomu tak není. Drží si stále svůj standard. Jak jsem se zmínil, zvuk zaplní celý prostor, ale to neznamená, že poznáte, odkud jednotlivé zvuky přicházejí. Na tohle systém nestačí, takže nečekejte zázraky.

Pro poslech nahrávek koncertů jsem vybral DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Phil Collins – Finally...The First Farewell Tour (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1) a BD Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1).

Klepněte pro větší obrázek 

Systém výborně přibližuje koncertní atmosféru i ve virtuálním prostorovém režimu (Stadium, Music). Protože se jedná vesměs o velmi kvalitně masterované nahrávky, je poslech opravdu velmi dobrý. Jen podání předozadního i pravolevého prostoru je opět nulové. Výstřely z děl na DVD AC/DC jsou málo razantní, ale opět se nejedná o zásadní problém. U BDSantana – Live at Montreux opět konstatuji, že k žádnému významnému zlepšení zvuku nedojde, ale s tím už u soudbaru počítáme.

Verdikt

Pokud si koupíte soundbar Panasonic SC-HTB680, dostanete za svoje peníze systém, který výrazně zlepší zvuk vašeho televizoru, ale také vás příjemně překvapí i zvukovým podáním z jiných zvukových zdrojů, například streaming hudby přes Bluetooth. Jeho cena se pohybuje kolem 7 500 Kč. Pokud máte doma více místa, je pravdou, že jen o málo víc peněz stojí systémy domácího kina s plnohodnotným prostorovým zvukem. Ale jestli patříte mezi ty, kteří chtějí šetřit místem, nebo z jakýchkoliv jiných důvodů po plnohodnotném systému netouží, Panasonic je určitě velmi dobrá koupě, a to jak po stránce zvukové, tak designové.

Panasonic SC-HTB680

Cena orientační: není v prodeji hce counter

Hlavní jednotka

 • Zesilovač: 3 x 70W
 • Reproduktory: 2x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm,
 • 1x širokopásmový kuželový o průměru 6,5 cm
 • Formát zvuku: LPCM, Dolby Digital, DTS Digital Surround
 • Vstup: HDMI, digital optical in
 • Výstup: HDMI
 • Rozměry (š x v x h): 950 mm × 53 mm × 110 mm
 • Hmotnost: 2, 6 kg

Subwoofer

 • Zesilovač: 140W
 • Reproduktor: 1x Kuželový o průměru 16 cm s basreflexem
 • Rozměry (š x v x h): 180 mm × 408 mm × 306 mm
 • Hmotnost: 5 kg
 • Příslušenství: dálkový ovladač, montážní konzole, šrouby
AVmania hodnotí
design   10
zvuk stereo   8
zvuk domácí kino   8
funkce a ovládání   9
hce counter

Témata článku: Reproduktory, Soundbary, Domácí kino, Domácí kina na Heureka.cz


40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

Samsung Galaxy M52 5G je zdařilý telefon střední třídy. Jen cenovka se tak úplně nepovedla

** Do redakce nám dorazilo letošní nejvýkonnější „emko“ od Samsungu ** Má zajímavý čipset, tři fotoaparáty a velkokapacitní baterii ** Pokud však telefon srovnáme s levnějším Galaxy A52s 5G, najednou už nevypadá až tak zajímavě...

Martin Chroust
GalaxyPreviewVideo
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

Přehled telefonů, které dostanou Android 12. Dočkají se topmodely i levnější smartphony

** Pixely už jej mají, nyní se čeká na další mobilní výrobce ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V níže uvedeném seznamu se dozvíte, kde aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Astronomové pozorovali v nevídaném detailu mraky na exoplanetě

Astronomové pozorovali v nevídaném detailu mraky na exoplanetě

** Mezinárodní tým astronomů detekoval mraky na planetě WASP-127b ** Kromě toho také odhadl jejich výšku ** Badatelé využili pozorování vesmírných i pozemních teleskopů

Stanislav Mihulka
ExoplanetyAstronomie
Recenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Recenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Extrémně prohnutý, širokoúhlý monitor skvěle poslouží pro práci, aby vás večer vtáhnul do děje vašich oblíbených her. Extrémně nároční hráči se ale musejí poohlédnout jinde.

Tomáš Holčík
MonitoryTesty
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor