Panasonic SC-HTE180: vylepšete si zvuk televizoru [test]

11. prosince 2014
TWEET SDÍLET
Panasonic SC-HTE180: vylepšete si zvuk televizoru [test]
Nižší kvalita zvuku u „placatých“ televizorů, nutí čím dál více uživatelů k jeho posílení externě. Dnes si představíme speaker board – samostatný prvek pro vylepšení zvuku televizorů.

Položená otázka – vyřčená odpověď, aneb zvuk

Už slyšíme některé hlasy: toto nemůže hrát, toto nesmí nikdo koupit, protože proto... Nebudeme přecházet do falešné reklamy, nedáme prostor antireklamě, ale zachováme rámec objektivity. Ano – platí, že každému podobný zvukový systém musí sednout.

Základní položená otázka zněla – „povýší Panasonic SC-HTE180 zvuk většiny moderních plochých televizorů?“ Na jednoduchou otázku, zazní jednoduchá odpověď – ANO. Zvuk přehrávaných filmů obdrží příjemně barvitý, teplejší nádech s lepší lokalizací předmětů v rámci prostoru. Jak pravolevém, tak předozadním. U druhého jmenovaného záleží na konkrétním filmu a nastavení uživatelského profilu. Jednotlivé režimy jsou velmi dobře odstupňovány a tak se povětšinou najde profil, který sedne na obraz.

Klepněte pro větší obrázek 

Defaultně po zapnutí máme aktivní profil „Standard“. Pojmenování odpovídá určení. Na známých jsme si ověřili, že tento profil v základu vyhovuje většině. Teprve po bližším seznámení mají lidé touhu experimentovat a přicházet na chuť dalším.

„Stadium“ (stadión) rozšiřuje prostorovost zvuku a přidává zpoždění jejich části – dozvuky. Živá sportovní vysílání mají být ve zvukovém projevu vzdušnější s realističtějším prostorem. Většině náhodných posluchačů, ale „Stadium“ nevyhovoval a raději se vrátili ke „Standardu“ s doprovodnou úpravou dalších parametrů.

„Music“ posílí zvuk hudebních nástrojů a písní. Podobně je tomu u konzervativně pojatého „Sterea“. Pozorovatelům (z řad méně náročných diváků) přišel zvuk u „Sterea“ v pravo-levém gardu příliš usedlý, bez rozletu.

Překvapilo „News“ – očekávalo se přílišné zvýraznění mluveného slova až na hranice použitelnosti, a to totálně bez basové složky. Negativní očekávání naplněno nebylo. „News“ se hodí nejen pro vylepšení hlasu zpravodajských a sportovních komentářů, ale také pro méně dynamický, řekněme plošší doprovod.

Poslední „Cinema“ vytváří – dle slov příručky – 3D zvuk jedinečný pro filmy. Přiznám se, že jsme ani neměl chuť režim zkoušet, což by ale byla škoda. Takže bez nadbytečných „reklamních sloganů“. Cinema zvuk příjemně stranově rozprostře, směrem od a „za“ posluchačem dostává přídech lehkosti a směřuje k lepšímu rozmístění předmětů v prostoru. Zvuk tak lépe opisuje obrazové dění. Takže ano – Cinema zní dobře.

A basy budou? Jářku budou

Pokud myslíte, že taková placka nemá basy, jste na omylu. Posluchače hodně pozitivně zaskočilo, jak se placatá jednotka umí vypořádat s hlubokým basem v efektové – dunící podobě. Z druhé strany překvapila korekce do podoby umírněnější, se sklonem k lepší kresbě tónů. Automobilová honička supersportů rozezní celý obývák, stejně tak výbuch vulkánu s dozvuky padajících kamenů. Dříve viděné filmy Gravitace a Rivalové nyní, díky zapojení soundbaru, znějí úplně odlišně – mají výraz, dynamiku, dramatičnost, napětí.

Klepněte pro větší obrázek

Mluvené slovo nestrádá, je čisté, srozumitelné a nezůstává vzadu se zastřením. Jestliže máme zájem, dialogy posílíme vhodným nastavením, a tak vystoupí více do popředí. Hudební díla SC-HTE180 prezentuje s dávkou radosti, jemné okázalosti a mírné pubertální hravosti. Dá se nazvat – nenásilně a odpočinkově.

Nenáročnému, který si poslech chce užít a nevyhledává „hifistické“ prvky vyšší kategorie, postačí. Na zvuk nelze pohlížet pohledem hudebního puritána, který čeká totální kresbu tónů, zvukovou přesnost a čistotu. Upozorňuji, že ve srovnání s hi-fi systémem systém prohraje.

Složitější díla jsou samozřejmě zkalena dávkou rozostření, kdy zvláště jednotlivé protichůdné části zvukového spektra neudrží konzistenci a pevnost projevu. Při těchto basová složka hraná na pozadí, slyšitelněji přechází do okrajového třepotání a výškám schází pevný a krystalicky chladný přednes. Nedokonalost zvýrazní vyšší hlasitost. Složky se trochu chaoticky míchají a nejsou čitelné. Klavírní tóny v koncovce znějí falešně, oproti nim ale zůstává příjemně zvučný, až plný akordeon. Budeme ale systému pro posílení zvuku televizoru vyčítat výše uvedené?

Verdikt

Velký skok po přepnutí „telky“ na speakerboard pocítíte. Výrazně. Co však pocítíte ještě víc? Přechod zpět - vypnutí zvukového systému a aktivaci původního zvukového doprovodu z televizoru. Majitel pak sluchově strádá, sám si může ověřit nedostatečnost zvuku z televizoru. Otázku položenou na začátku článku, jsme v jeho průběhu zodpověděli – soundbar přednesu jednoznačně pomůže. Při nejvyšší míře kritiky - určitě v efektové a hrubě silové rovině. Samozřejmě - musíme si přiznat – zařízení něco stojí. Jak moc bolestivý zásah do peněženky případný nákup znamená, vyhodnoťte prosím vy.

Klepněte pro větší obrázek

Asi jediným záporem se dá nazvat nepřítomnost ekvalizéru pro jemnější nastavení zvuku pro ucho. Kromě NFC čipu, by jistě potěšila ještě nějaká „třešnička“ na dortu. Například v podobě možnosti přehrávat zvuk přes USB, anebo síť. Chceme opravdu tolik?

Nám se zalíbila celková jednoduchost, při zachování funkčnosti. Ne každý chce, může, nebo potřebuje obsadit místnost rozsáhlejším zvukovým systémem – reproduktorovou sestavou. Soundbar Panasonic SC-HTE180 vychází vstříc. A taktéž v umístění. Systém vložíte pod televizor a jen si užíváte. Nemusíte řešit nákup televizního stolku s poličkou, neřešíte zavěšení na zeď, neřešíte vrtání, šroubování, rozmístění. Pubertální část domácnosti (a nejen ta) odzkouší přehrávání hudby z mobilního telefonu, což se zalíbí a zařízení tak nezůstane ležet ladem jen pro večerní filmová „představení“.

Panasonic SC-HTE180 doporučujeme vaší pozornosti – zaujmout dokáže a leckomu dobře poslouží.

Klady

+ Zvukový přednes vylepší zážitek se sledování televizoru
+ Efektová basová složka
+ Slušně nastavené uživatelské profily
+ Jednoduchá instalace
+ Možnost umístit televizor na zvukový systém
+ Nenápadný design

Zápory

- Chybějící ekvalizér
- Bez možnosti přehrát zvuk z USB, sítě
- Efektnější zvuk, ale méně detailní a přesný
- Firemní aplikace na smartphone (NFC) není dostupná pro OS WP 8.0/8.1

Panasonic SC-HTE180

Cena orientační 6 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Domácí kino, Reproduktory, Panasonic, Test

Určitě si přečtěte

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

17 Tomáš Holčík

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech