Mobilní telefon má už dnes snad každý a stejné to je s domácí Wi-Fi sítí. Zvukový systém se proto může hodit vlastně komukoliv.
Systém Panasonic SC-NE5 se skládá ze dvou komponent. Tou první, větší, je soundbar s dvoupásmovými reproduktory, tou druhou, menší (zato významnější) je vlastní řídící systém. Obojí dostalo bezdrátové technologie Bluetooth a Wi-Fi. Zatímco Bluetooth už nikoho nepřekvapí a nabízí ho i levné reproduktory za několik set korun, Wi-Fi v 2,4GHz pásmu se může zatím pochlubit jen omezená skupina reprosoustav a systémů.
Přítomnost Wi-Fi samozřejmě znamená přítomnost AirPlay, však také výrobce patřičně zdůrazňuje podporu iPhonů, iPadů a iPodů. Připojit iPhone a přehrávat z něj můžete jak přes AirPlay, tak z výsuvné dokovací stanice s Lightning portem na čele systémové jednotky. Ochuzeni ale nebudou ani majitelé starších modelů, jen se musí spokojit s o něco méně elegantním řešením: použít vlastní kabel a připojit se k jedinému USB portu jednotky.
Díky přítomnosti DLNA není problém přehrávat hudbu i z Windows Media Playeru a počítače připojeného k Wi-Fi routeru. Nastavení je jen o málo složitější než přehrávání z iTunes nebo zařízení s iOS
Nejen Bluetooth a Wi-Fi
Panasonic ale nezapomněl na zavedené staré pořádky – SC-NE5 stále nabídne příjem rádia a přehrávání CD. K obojímu lze ale mít výhrady. Příjem rádiových vln je jen v pásmu FM (VKV) a CD přehrávač má tak prapodivně vyřešené vkládání disků, jak je to jen možné. Útěchou může být, že FM tuner umí RDS a CD vzhledem k bezdrátovým standardům a certifikaci DLNA budete používat spíše výjimečně.
AirPlay ale automaticky neznamená, že majitelé mobilů s Androidem ostrouhali. I pro ně výrobce nachystal aplikaci, která pomůže s konfigurací a zprovozněním systému. Můžete se ale bez ní obejít. Způsoby jsou v zásadě dva: buď máte Wi-Fi router s WPS tlačítkem, což je jednodušší cesta, nebo se pustíte do manuálního nastavení pomocí tlačítek na systému a připojeného iPhonu/iPadu/iPodu. Pro androidí zařízení a ostatní je tu pak ještě jedna cesta, a to pomocí webové administrace a připojení se přímo na systémem vysílanou Wi-Fi. Výběr metod záleží jen na vás, konfigurace se v zásadě neliší od jiných Wi-Fi přístrojů.
Trochu zmatečné je jen připojení přes Bluetooth, k úspěšnému nalezení hudebního zdroje (MP3 přehrávače/telefonu) totiž potřebujete použít i miniaturní dálkové ovládání systému, které je jinak víceméně zbytečné – systém a přehrávání se lépe ovládá z telefonu nebo tabletu, který máte vždy po ruce.
Hudební nirvána? Ale kdeže
Samotné hudební výkony pak potěší především příznivce hlubokých basů. Panasonic totiž šel cestou zcela poplatné době: středy a basy posunul ještě níže. Systém tak hraje mocně, jen to u některých hudebních žánrů jaksi není ono – rychle vám dojde, že výšky nejsou jeho silnou stránkou. Systém SC-NE5 ale nemá sebemenší problém ozvučit celou místnost. S podáním prostoru je to už horší, přeci jenom jako mnoho jiných soundbarů je i tento silně směrový.
CD mechanika systému SC-NE5 připomíná spíše dvířka a kryt,
pod kterým najdete baterie, hudbu z CD ale systém přehraje bezdrátově
Dlouhotrvající poslech je ale i přes všechny zmíněné nedostatky příjemný. Stěžovat si nebudete ani na bezdrátové propojení, jež někdy nepěkně zakouzlí se zvukem, po této stránce Panasonic odvedl dobrou práci. Pokud by ještě ubral z celoplastového designu, zpřesnil hudební podání a upravil cenu, byla by to od něj trefa do černého.
+ Bezdrátový přenos hudby
+ Podpora iOS, Androidu, PC
+ Snadné nastavení, obsluha
- Výrazná orientace na basy
- Cena
Panasonic SC-NE5
- bezdrátový hudební systém
- Panasonic, www.panasonic.cz
- cena: 9 490 Kč
- počet pásem: 2
- výškový reproduktor: 2×Ø 2,5 cm
- basový reproduktor: 2×Ø 8 cm
- udávaný výkon (RMS): 2× 20 W
- udávaný frekvenční rozsah: 20 až 20 000 Hz
- vstupy: 1× audio jack 3,5 mm, 1× systémový port 3,5 mm
- výstup sluchátka: ne
- spotřeba (off/normální): 0,4/37 W
- rozměry reproduktor/dock: 570 × 206 × 100 mm, 192 × 206 × 93 mm
- hmotnost reproduktor/dock: 0,9 kg, 2,8 kg
Panasonic SC-NE5 |
---|
kvalita zvuku | | 7 |
výbava | | 9 |
ergonomie a design | | 7 |