13
Fotogalerie

Panasonic SC-PMX3: test CD mikrosystému

Zajímavý mikrosystém s dřevěnými třípásmovými bedýnkami přehrává CD a MP3, ale i převede CD na MP3. Jak hraje a co nabízí?

Třípásmové reprobedny si jen málokdo představí v tak miniaturním provedení, jaké nabízí mikrosystém Panasonic SC-PMX3. Dřevěné bedýnky nejsou jedinou devizou tohoto zařízení, které se v nabídce Panasonicu překvapivě řadí k nejdražším mikrosystémům.

Vzhled a připojení

Černé dýhování reprobeden z dřevotřísky vytváří hezký kontrast s hliníkovým tělem šedého základního modulu. Design je střídmý, ovládací prvky spíše klasické a displej možná až příliš úsporný. Celkově lze vzhled shrnout jako nenápadný, i když rozhodně nezapře jistou dávku průmyslové elegance – žádné zbytečné výstřelky, prostě funkcionalizmus.

DSC02483.jpg

Úhledné rozložení celého systému do trojice kvádrů téměř stejné velikosti je praktické, nepočítejte však s umístěním do jedné „nudle“ – výrobce doporučuje umístit reprobedny minimálně 10 mm od základní jednotky. Chybí také stínění, což může kolidovat s případným umístěním k některým zobrazovačům a podobně.

DSC02485.jpg 

Pohled na zadní stranu může být pro mnoho uživatelů i překvapivý – nabídky konektorů je velmi omezená. SC-PMX3 neobsahuje žádný linkový vstup, který by se hodil například na gramofon nebo propojení s televizí. Zadní stěnu proto okupují pouze levné svorky na kabely k reprobednám, vstupy antén pro rádio a konektor pro volitelné příslušenství v podobě iPod docku (1 395 Kč) nebo zařízení pro bezdrátový přenos hudby (2 995 Kč).

DSC02491.jpg

Na zadní stěně bohužel nejde přehlednout mřížka ventilátoru pro aktivní chlazení základní jednotky. Zkušenosti z provozu naštěstí ukázaly, že jeho hlučnost není rušivá – kvalitní větrák s inteligentní regulací, který se projeví až při masivnějším zatížení a tedy i vysoké hlasitosti. Podrobnější prohlídka ukazuje i udávaný příkon 85 W, který vytváří obvyklý kontrast s udávaným výkonem špičkovým 160 W.

DSC02488.jpg

K vstupům a výstupům nutno připočítat i konektory na čelní straně, které jsou běžně ukryty pod plastovou krytkou. Zahrnují výstup na sluchátka a stereo vstup v podobě dvojice 3,5 mm jacků, které doplňuje moderní USB vstup. Ten kromě obvyklé funkce přehrávání MP3 souborů umí i jednu specialitku v podobě vysokorychlostního nahrávání hudby z CD.

Ovládání

Většinu času budete k ovládání určitě používat dálkové ovládání, které zastřešuje všechny potřebné funkce. Není bohužel etalenom ergonomie nejen díky prostému tvaru, ale hlavně kvůli rozložení jednotlivých tlačítek. Například ovládání hlasitosti utopené na malých tlačítkách nebo hned trojice „play/pause“ tlačítek pro různé vstupy těsně u sebe jsou dobrou ukázkou nelogičnosti. Uživatel se proto bude muset alespoň ze začátku vždy dívat, co vlastně mačká.

DSC02497.jpg

Na rozdíl od některých konkurentů Panasonic neošidil možnosti, které nabízí ovládací prvky na čelním panelu přístroje. Za pomoci dostupných tlačítek a voličů lze ovládat většinu potřebných funkcí. Zajímavostí je osazení dvojice krokových voličů pro nastavení výšek a basů, což si zaslouží jen pochvalu. Naopak nepochopitelně působí vyhrazení zvláštního tlačítka pro vypnutí a zapnutí demo režimu.

S pohodlím ovládání přímo souvisí i displej, který je v tomto případě modře podsvícení a pouze segmentový. Pro běžné CD nebo rádio slouží dobře, ale při navigaci na USB disku a zobrazování komplikovanějších informací již nestíhá. Hlavně díky tomu je práce s MP3 soubory na připojeném USB disku obtížnější a méně přehledná.

Na přehrávání CD disků nebo práci s AM/FM rádiem snad ani není co řešit nebo zkazit, přístup k MP3 souborům je ale jiná pohádka. U SC-PMX3 trpí hlavně navigace napříč adresáři a soubory, která se na malém a jednoduchém displeji špatně realizuje – chce to trochu praxe a zvyku, nakonec se ale k hudbě vždy dopracujete.

USB port má samozřejmě i jistá omezení. Podporuje pouze souborové systémy typu FAT a maximální počet alb je pak omezen na 255 spolu s celkovým počtem skladeb na 2 500. Praktickým doplňkem může být možnost nabíjet některá zařízení USB portem.

Panasonic se chlubí v souvislosti s USB i s nahráváním, které umožňuje kromě klasického záznamu rádia, hudby z CD, externího zdroje nebo „option“ konektoru i zrychlený záznam z CD disku. Ten zaznamenává hudbu až 4-násobnou rychlostí ve kvalitě 128, 192 nebo 320 kbps do formátu MP3. Majitelé počítačů tuto funkcionalitu zřejmě neocení, pro technikou nepolíbené fanoušky hudby se využití najde.

Tři pásma v mikro balení

Předtím, než se zaměříme na zvuk, podíváme se na papírové předpoklady. Panasonic specifikace nešidí a nebojí se například přiznat, že špičkových 80 W na kanál dosahuje při 10 procentním zkreslení. U reprobeden pro změnu udává i útlum, který při rozsahu 48 Hz až 58 kHz dosahuje až -10 dB, což sice nepůsobí nikterak oslnivě, ale odpovídá to běžným vlastnostem této třídy zařízení.

DSC02474.jpg DSC02475.jpg

Trojice 3 ohmových reproduktorů je doplněna docela velkým bassreflexem ústícím na zadní straně. Právě kvůli němu je při instalaci lepší trochu laborovat se vzdáleností od stěny. Největší reproduktor má 14 cm a stará se o všechny frekvence pod 5,3 kHz, dvojice výškových reproduktorů pak pokrývá rozsah do a od 10 kHz.

Samotná reprodukce působí díky třípásmovému osazení plným a vyrovnaným dojmem – na první poslech nemá zvuk díry či vysloveně špatně reprodukované frekvence. Problémy se projeví až u určitých komplikovaných pasáží, a to především u středobasového reproduktoru. S malým objemem, relativně nízkou hmotností a velkým bassreflexem se zázraky vykouzlit nedají (navíc v této cenové relaci).

DSC02479.jpg

Basy celkově nechybí, ale rozhodně nejsou tak přesné či úderné jak by se patřilo, vyšší přesnost by si zasloužily i nízké středy. Naopak výšky jsou dobře prokresleny díky jejich rozdělení mezi dvojici reproduktorů a pochvalu si zaslouží i omezení směrového efektu – pro dobrý poslech nemusíte úpěnlivě hledat to „nejlepší místo“.

Po většinu času se zdálo být nejlepším nastavením přidat jeden bod basům, předdefinované režimy ekvalizéru jsou zcela standardní a specialitky jako D.Bass či rozšíření prostoru surround jsou pak spíše na okrasu a pro milovníky různých úprav. Re-master zaměřený na „obnovu frekvencí ztracených během nahrávání do MP3 formátu“ může skutečně místy pomoci, i když pochopitelně spíše u těch skutečně špatných nahrávek.

Verdikt

S internetovou cenou kolem 5 500 Kč působí CD mikrosystém Panasonic SC-PMX3 mírně rozpačitým dojmem. USB vstup a podpora MP3 dnes již patří ke standardu a rychlé nahrávání z CD ocení pouze minimum uživatelů. Vytknout musíme chybějící linkový vstup, aktivní chlazení (i když tiché) a malý displeji, který uživatele nenadchne. K důležitým pozitivům naopak patří slušně vyvážená reprodukce, která z miniaturních rozměrů beden ždímá, za pomoci trojice reproduktorů pro každý kanál, maximum. S nižší cenou by však bylo rozhodování významně jednodušší.

Panasonic SC-PMX3 stereo mikrosystém

cena doporučená 6 295 Kč

  • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD
  • výkon 2× 80 W (3 ohmy, 1kHz, 10% THD)
  • kmitočtový rozsah 4 Hz – 20 kHz (USB)
  • odstup signál / šum 80 dB (USB)
  • analogové audio vstupy 1×3,5 mm jack
  • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
  • tuner RDS, 30 FM stanic, 15 AM stanic
  • příkon 85 W
  • stand-by 0,7 W
  • rozměry (š × v × h) 175 × 240 × 350 mm
  • hmotnost 4,5 kg
  • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, originální a český návod

Reproduktory

  • produkt třípasmové reprosoustavy s basreflexem
  • měniče 1× 140 mm středobasový, 1× 19 mm výškový, 1× 15 mm super výškový
  • impedance 3 ohmy
  • max příkon 80 W
  • citlivost 81 dB/W/m
  • frekvenční rozsah 48 Hz – 58 000 Hz (-10 dB)
  • dělící frekvence 5,3 kHz a 10 kHz
  • rozměry (š × v × h) 161 × 240 × 262 mm
  • hmotnost 2,6 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png4/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png6/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud