Panasonic SC-PT 560: test domácího kina 5.1

8. ledna 2009
TWEET SDÍLET
Velká obrazovka si o velký zvuk domácího kina doslova říká. Panasonic nabídne výkon 1000 W, velmi dobrý zvuk a mnoho funkcí.

DVD systém 5.1 SC-PT 560 od Panasonic sice nepatří mezi novinky, nicméně na internetu koupit za ceny i kolem 8 000 Kč, což představuje zajímavou nabídku. Vzhledem k tomu, že televizory Panasonic jsou u nás velmi rozšířené a firemní domácí kina představují logickou uživatelsky přívětivou volbu, rozhodli jsme se jej otestovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejen standardní černý lesklý design

V balení naleznete centrální jednotku, jejíž stěny jsou vyrobeny z plechu a čelní panel z plastu a ve které jsou zabudovány digitální zesilovače pro všechny kanály a FM RDS tuner. Dále jsou zde dvě přední reprosoustavy, které se skládají ze dvou dílů a jsou velmi lehké, neboť jsou vyrobeny z tenkého plastu. Tyto vysoké sloupy se po složení umisťují na masivní kovové stojany, takže přes jejich výšku je stabilita zaručena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední repro lze připevnit na stěnu také

Zadní reprobedýnky a centr jsou rovněž plastové a mají podstatně menší rozměry – ze spodní strany mají gumové nožičky, takže jsou dostatečně izolovány od podložky. Vzhledem ke kompaktním rozměrům zde již plast na poklep nerezonuje. Poměrně malý pasivní subwoofer je vyroben z MDF dřevotřísky a jeho konstrukce je však dostatečně pevná, aby ani u velmi hlubokých basů nedocházelo k nežádoucím rezonancím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní efektové repro

Ke všem reprosoustavám jsou dodávány kabely, které jsou na jednom konci zakončeny speciálními, barevně odlišenými konektory, kterými se připojují k centrální jednotce a z druhé strany jsou v předních soustavách a subwooferu připojeny napevno. Tento způsob připojení má tu nevýhodu, že kabely nemůžete vyměnit za jiné. Naštěstí jsou alespoň dostatečně dlouhé, takže zadní měniče umístíte a propojíte bez problémů. Všechny reproboxy (pochopitelně kromě subwooferu) lze připevnit na stěnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Centrální repro

Systém rovněž nabízí možnost bezdrátového připojení zadních soustav, ale zde si již musíte připlatit za dodatkovou výbavu. Součástí dodávky je i menší dálkový ovladač, který je i přehledný a dobře padne do ruky. Opět mám však výhradu k absenci nočního podsvícení. Potmě se raději nesnažte nic nastavovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mezi zajímavosti patří i možnost nejen nastavení typu televizoru, kdy se optimalizuje obraz například pro LCD či plazmu, ale také velmi užitečné nastavení zpoždění zvuku; u některých televizorů s digitálním zpracováním obrazu tak nebude rozcházet obraz a zvuk, jak se někdy stává

V menu nastavení, které disponuje i češtinou, lze nastavit všechny parametry tak, jak je to běžné i u jiných přístrojů tohoto druhu, například formát obrazovky, druh televizoru, výstup videosignálu (RGB, progressive, HDMI) atd. Jednotlivé reprosoustavy nastavíme pomocí šumového generátoru, jejich nastavení lze však měnit i během přehrávání dálkovým ovladačem.

Domácí kino především

Systém je primárně určen a zjevně vyladěn ke sledování domácího kina, což při poslechu hudby z CD je to opravdu dost znatelné. Vzhledem k velikosti předních reprosoustav byste řekli, že by to mělo hrát přinejmenším slušně, ale výsledek není zdaleka tak přesvědčivý. Nahrávky rocku a popu mají velmi zdůrazněné vyšší kmitočty a zvuk je občas až nepříjemný. Při přepínání mezi čtyřmi ekvalizačními křivkami, které systém nabízí, zvuku moc nepomůžete. Při přednesu jazzu a vážné hudby je to již o poznání lepší. Zvuk se jakoby zklidní a z beden již žádné extrémy neslyšíte. Jednotlivé nástroje však znějí poněkud slitě a o podání pravolevého prostoru se nedá hovořit. V tomto smyslu jsou na tom lépe již zmíněné nahrávky rocku a popu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možná by neuškodilo, kdyby výrobce umožnil i ruční nastavení korekcí. Stereofonní nahrávky lze také rozložit do všech šesti kanálů pomocí DPL II nebo funkcí Surround Enhancer, kdy oba stereofonní kanály hrají i zezadu, ale výsledek je ale nevalný.

Přístroj umožňuje prohlížení obrázků JPEG a přehrávání komprimovaných souborů videa a hudby přes USB. Nahrávky MP3 mají kupodivu subjektivně lepší zvuk než nahrávky z CD, protože postrádají ony výše zmíněné ostré výšky a kmitočtový průběh je zde vyrovnanější. Na obrazovce se zobrazují ID tagy. USB vstup je skryt pod víčkem, na kterém po odklopení najdete i rozhraní pro připojení iPodu, který pak můžete ovládat pomocí dálkového ovladače a přes systém přehrávat na něm uložené soubory.

Zcela jiná situace nastane při poslechu domácího kina. Pro filmový prostorový zvuk je sestava výborně vyladěna a podání zvuku i prostoru je skvělé. Podmořské výbuchy v Ponorce U 571 (DTS) zní velmi přesvědčivě. Navíc basy subwooferu lze nastavit ve třech stupních a ještě jej můžete posílit funkcí „boost“, která je dostupná na čelním panelu. Pokud potřebujete přerovnat skleničky v poličkách, vřele doporučuji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Subwoofer ani při takto výrazných hlubokých basech nijak nerezonuje, což je při jeho velikosti obdivuhodné - vůbec SW je velmi podařený a tak hluboké basy bez parazitních zvuků byste u konkurence ve stejné cenové relaci hledali velmi těžko. Lokalizace zvuků je také velmi dobrá, když v úvodní scéně filmu Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1) vylodění vojáků v Normandii létají kulky, vy přesně víte odkud a kam. Dialogy jsou velmi dobře srozumitelné, ale lze například pro tichý poslech při večerním sledování filmu je lze ještě zvýraznit funkcí „Dialogue Enhancer“.

Klepněte pro větší obrázek 

Obraz k televizoru přivedete pomocí výstupu Component (Y, Pb, Pr), scart nebo HDMI. Poslední z nich umožňuje dodání signálu převzorkovaného až na 1080p a také systémové ovládání televizoru Panasonic Viera (Viera Link). V menu nastavení lze použít podobně jako u zvuku přednastavené režimy obrazu: Normal, Cinema 1, Cinema 2, Dynamic a Animation.

Obraz je podán na velmi slušné úrovni se standardně nadprůměrným přepočtem na vysoké rozlišení, takže po této stránce není přehrávači co vytknout.

Klepněte pro větší obrázek 

Při přehrávání disků se soubory DivX je obraz prezentován v anamorfním 16:9, pokud je samozřejmě v tomto formátu nahrán. Bez problémů zvládá i vysoký bitrate 6000 kbps. Titulky nepostrádají českou diakritiku a fonty jsou dostatečně velké a výrazné. Přístroj je schopen je zobrazit v maximálně čtyřech řádcích po třiceti znacích, což u většiny filmů stačí.

V systému je zabudován i RDS FM tuner, který ladí stanice s poměrně dobrou přesností. Jen ty slabší musíte ručně doladit. Všechny pak můžete uložit do třiceti předvoleb.

Verdikt

Jste-li zaměřeni převážně na poslech hudby z CD, musím říci, že byste se měli poohlédnout někde jinde, protože systém Panasonic SC-PT560 je určen vyznavačům domácího kina, které jednoznačně uspokojí svým vynikajícím filmovým zvukem. Pokud máte například plazmu Panasonic, a chcete si užít nejen velký obraz ale i velký zvuk domácího kina, jedná se o výbornou volbu. Méně nároční posluchači komprimovaných souborů mp3 a WMA budou rovněž velmi spokojeni, nicméně poslech hudby z CD je slabší stránkou tohoto přístroje. Ve své cenové relaci Panasonic představuje velmi dobrou volbu a pokud chcete opravdu filmový zvuk, tak SC-PT560 nezklame.

PANASONIC SC-PT560

Cena orientační 8 000 Kč

Hlavní jednotka

 • čelní panel – vstup USB, iPod
 • čelní panel – výstup sluchátka
 • zadní panel – vstup: digital optical in, analog audio CINCH, anténa
 • zadní panel – výstup: repro, component video (Y, Pb, Pr), scart, HDMI, výstup pro připojení bezdrátových reprosoustav
 • výkon zesilovače: 4 x 75 W (satelity), 1 x 145 W (centr), 1 x 145 W (subwoofer)
 • dekodér DPLII, DD 5.1, DTS
 • tuner RDS FM, 30 předvoleb
 • přehrává DVD, DVD-RAM (bez cartridge), DVD+-R/RW, DVD+-R DL, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, WMA, mp3, MPEG4

přední reprosoustavy

 • 2 x jednopásmová, 1 reproduktor s basreflexem 6,5 cm
 • zatížitelnost 125 W
 • impedance 3 Ohm
 • kmitočtový rozsah 75 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 252 x 1123 x 235 mm
 • hmotnost 3,7 kg

zadní reprosoustavy

 • 2 x jednopásmová, 1 reproduktor s basreflexem 6,5 cm
 • zatížitelnost 125 W
 • impedance 3 Ohm
 • kmitočtový rozsah 95 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 92 x 142 x 95 mm
 • hmotnost 0,6 kg

centrální reprosoustava

 • dvoupásmová, 2 reproduktory s basreflexem, 6,5 cm
 • zatížitelnost 250 W
 • impedance 6 Ohm
 • kmitočtový rozsah 80 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 270 x 94 x 95 mm
 • hmotnost 1,3 kg

subwoofer

 • jednopásmový, 1 reproduktor
 • reproduktor basový 16 cm, pasiv 25 cm
 • zatížitelnost 250 W, impedance 6 Ohm
 • kmitočtový rozsah 35 Hz – 200 Hz
 • rozměry (š x v x h) 181 x 361 x 315 mm
 • hmotnost 4,7 kg
 • dodávané příslušenství dálkový ovladač, reprokabely, FM anténa, šrouby

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Panasonic, Domácí kina na Heureka.cz

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály