24
Fotogalerie

Panasonic SC-PT 560: test domácího kina 5.1

Velká obrazovka si o velký zvuk domácího kina doslova říká. Panasonic nabídne výkon 1000 W, velmi dobrý zvuk a mnoho funkcí.

DVD systém 5.1 SC-PT 560 od Panasonic sice nepatří mezi novinky, nicméně na internetu koupit za ceny i kolem 8 000 Kč, což představuje zajímavou nabídku. Vzhledem k tomu, že televizory Panasonic jsou u nás velmi rozšířené a firemní domácí kina představují logickou uživatelsky přívětivou volbu, rozhodli jsme se jej otestovat.

DSC01737.jpg panasonic-sc-pt560_silver.jpg

Nejen standardní černý lesklý design

V balení naleznete centrální jednotku, jejíž stěny jsou vyrobeny z plechu a čelní panel z plastu a ve které jsou zabudovány digitální zesilovače pro všechny kanály a FM RDS tuner. Dále jsou zde dvě přední reprosoustavy, které se skládají ze dvou dílů a jsou velmi lehké, neboť jsou vyrobeny z tenkého plastu. Tyto vysoké sloupy se po složení umisťují na masivní kovové stojany, takže přes jejich výšku je stabilita zaručena.

DSC01729.jpg DSC01732.jpg
Přední repro lze připevnit na stěnu také

Zadní reprobedýnky a centr jsou rovněž plastové a mají podstatně menší rozměry – ze spodní strany mají gumové nožičky, takže jsou dostatečně izolovány od podložky. Vzhledem ke kompaktním rozměrům zde již plast na poklep nerezonuje. Poměrně malý pasivní subwoofer je vyroben z MDF dřevotřísky a jeho konstrukce je však dostatečně pevná, aby ani u velmi hlubokých basů nedocházelo k nežádoucím rezonancím.

DSC01721.jpg DSC01723.jpg DSC01724.jpg
Zadní efektové repro

Ke všem reprosoustavám jsou dodávány kabely, které jsou na jednom konci zakončeny speciálními, barevně odlišenými konektory, kterými se připojují k centrální jednotce a z druhé strany jsou v předních soustavách a subwooferu připojeny napevno. Tento způsob připojení má tu nevýhodu, že kabely nemůžete vyměnit za jiné. Naštěstí jsou alespoň dostatečně dlouhé, takže zadní měniče umístíte a propojíte bez problémů. Všechny reproboxy (pochopitelně kromě subwooferu) lze připevnit na stěnu.

DSC01719.jpg DSC01720.jpg
Centrální repro

Systém rovněž nabízí možnost bezdrátového připojení zadních soustav, ale zde si již musíte připlatit za dodatkovou výbavu. Součástí dodávky je i menší dálkový ovladač, který je i přehledný a dobře padne do ruky. Opět mám však výhradu k absenci nočního podsvícení. Potmě se raději nesnažte nic nastavovat.

DSC01761.jpg DSC01765.jpg DSC01767.jpg
Mezi zajímavosti patří i možnost nejen nastavení typu televizoru, kdy se optimalizuje obraz například pro LCD či plazmu, ale také velmi užitečné nastavení zpoždění zvuku; u některých televizorů s digitálním zpracováním obrazu tak nebude rozcházet obraz a zvuk, jak se někdy stává

V menu nastavení, které disponuje i češtinou, lze nastavit všechny parametry tak, jak je to běžné i u jiných přístrojů tohoto druhu, například formát obrazovky, druh televizoru, výstup videosignálu (RGB, progressive, HDMI) atd. Jednotlivé reprosoustavy nastavíme pomocí šumového generátoru, jejich nastavení lze však měnit i během přehrávání dálkovým ovladačem.

Domácí kino především

Systém je primárně určen a zjevně vyladěn ke sledování domácího kina, což při poslechu hudby z CD je to opravdu dost znatelné. Vzhledem k velikosti předních reprosoustav byste řekli, že by to mělo hrát přinejmenším slušně, ale výsledek není zdaleka tak přesvědčivý. Nahrávky rocku a popu mají velmi zdůrazněné vyšší kmitočty a zvuk je občas až nepříjemný. Při přepínání mezi čtyřmi ekvalizačními křivkami, které systém nabízí, zvuku moc nepomůžete. Při přednesu jazzu a vážné hudby je to již o poznání lepší. Zvuk se jakoby zklidní a z beden již žádné extrémy neslyšíte. Jednotlivé nástroje však znějí poněkud slitě a o podání pravolevého prostoru se nedá hovořit. V tomto smyslu jsou na tom lépe již zmíněné nahrávky rocku a popu.

DSC01704.jpg DSC01705.jpg DSC01707.jpg

Možná by neuškodilo, kdyby výrobce umožnil i ruční nastavení korekcí. Stereofonní nahrávky lze také rozložit do všech šesti kanálů pomocí DPL II nebo funkcí Surround Enhancer, kdy oba stereofonní kanály hrají i zezadu, ale výsledek je ale nevalný.

Přístroj umožňuje prohlížení obrázků JPEG a přehrávání komprimovaných souborů videa a hudby přes USB. Nahrávky MP3 mají kupodivu subjektivně lepší zvuk než nahrávky z CD, protože postrádají ony výše zmíněné ostré výšky a kmitočtový průběh je zde vyrovnanější. Na obrazovce se zobrazují ID tagy. USB vstup je skryt pod víčkem, na kterém po odklopení najdete i rozhraní pro připojení iPodu, který pak můžete ovládat pomocí dálkového ovladače a přes systém přehrávat na něm uložené soubory.

Zcela jiná situace nastane při poslechu domácího kina. Pro filmový prostorový zvuk je sestava výborně vyladěna a podání zvuku i prostoru je skvělé. Podmořské výbuchy v Ponorce U 571 (DTS) zní velmi přesvědčivě. Navíc basy subwooferu lze nastavit ve třech stupních a ještě jej můžete posílit funkcí „boost“, která je dostupná na čelním panelu. Pokud potřebujete přerovnat skleničky v poličkách, vřele doporučuji.

DSC01713.jpg SW.jpg

Subwoofer ani při takto výrazných hlubokých basech nijak nerezonuje, což je při jeho velikosti obdivuhodné - vůbec SW je velmi podařený a tak hluboké basy bez parazitních zvuků byste u konkurence ve stejné cenové relaci hledali velmi těžko. Lokalizace zvuků je také velmi dobrá, když v úvodní scéně filmu Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1) vylodění vojáků v Normandii létají kulky, vy přesně víte odkud a kam. Dialogy jsou velmi dobře srozumitelné, ale lze například pro tichý poslech při večerním sledování filmu je lze ještě zvýraznit funkcí „Dialogue Enhancer“.

DSC01709.jpg 

Obraz k televizoru přivedete pomocí výstupu Component (Y, Pb, Pr), scart nebo HDMI. Poslední z nich umožňuje dodání signálu převzorkovaného až na 1080p a také systémové ovládání televizoru Panasonic Viera (Viera Link). V menu nastavení lze použít podobně jako u zvuku přednastavené režimy obrazu: Normal, Cinema 1, Cinema 2, Dynamic a Animation.

Obraz je podán na velmi slušné úrovni se standardně nadprůměrným přepočtem na vysoké rozlišení, takže po této stránce není přehrávači co vytknout.

DSC01727.jpg 

Při přehrávání disků se soubory DivX je obraz prezentován v anamorfním 16:9, pokud je samozřejmě v tomto formátu nahrán. Bez problémů zvládá i vysoký bitrate 6000 kbps. Titulky nepostrádají českou diakritiku a fonty jsou dostatečně velké a výrazné. Přístroj je schopen je zobrazit v maximálně čtyřech řádcích po třiceti znacích, což u většiny filmů stačí.

V systému je zabudován i RDS FM tuner, který ladí stanice s poměrně dobrou přesností. Jen ty slabší musíte ručně doladit. Všechny pak můžete uložit do třiceti předvoleb.

Verdikt

Jste-li zaměřeni převážně na poslech hudby z CD, musím říci, že byste se měli poohlédnout někde jinde, protože systém Panasonic SC-PT560 je určen vyznavačům domácího kina, které jednoznačně uspokojí svým vynikajícím filmovým zvukem. Pokud máte například plazmu Panasonic, a chcete si užít nejen velký obraz ale i velký zvuk domácího kina, jedná se o výbornou volbu. Méně nároční posluchači komprimovaných souborů mp3 a WMA budou rovněž velmi spokojeni, nicméně poslech hudby z CD je slabší stránkou tohoto přístroje. Ve své cenové relaci Panasonic představuje velmi dobrou volbu a pokud chcete opravdu filmový zvuk, tak SC-PT560 nezklame.

PANASONIC SC-PT560

Cena orientační 8 000 Kč

Hlavní jednotka

 • čelní panel – vstup USB, iPod
 • čelní panel – výstup sluchátka
 • zadní panel – vstup: digital optical in, analog audio CINCH, anténa
 • zadní panel – výstup: repro, component video (Y, Pb, Pr), scart, HDMI, výstup pro připojení bezdrátových reprosoustav
 • výkon zesilovače: 4 x 75 W (satelity), 1 x 145 W (centr), 1 x 145 W (subwoofer)
 • dekodér DPLII, DD 5.1, DTS
 • tuner RDS FM, 30 předvoleb
 • přehrává DVD, DVD-RAM (bez cartridge), DVD+-R/RW, DVD+-R DL, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, WMA, mp3, MPEG4

přední reprosoustavy

 • 2 x jednopásmová, 1 reproduktor s basreflexem 6,5 cm
 • zatížitelnost 125 W
 • impedance 3 Ohm
 • kmitočtový rozsah 75 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 252 x 1123 x 235 mm
 • hmotnost 3,7 kg

zadní reprosoustavy

 • 2 x jednopásmová, 1 reproduktor s basreflexem 6,5 cm
 • zatížitelnost 125 W
 • impedance 3 Ohm
 • kmitočtový rozsah 95 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 92 x 142 x 95 mm
 • hmotnost 0,6 kg

centrální reprosoustava

 • dvoupásmová, 2 reproduktory s basreflexem, 6,5 cm
 • zatížitelnost 250 W
 • impedance 6 Ohm
 • kmitočtový rozsah 80 Hz – 25 kHz
 • rozměry (š x v x h) 270 x 94 x 95 mm
 • hmotnost 1,3 kg

subwoofer

 • jednopásmový, 1 reproduktor
 • reproduktor basový 16 cm, pasiv 25 cm
 • zatížitelnost 250 W, impedance 6 Ohm
 • kmitočtový rozsah 35 Hz – 200 Hz
 • rozměry (š x v x h) 181 x 361 x 315 mm
 • hmotnost 4,7 kg
 • dodávané příslušenství dálkový ovladač, reprokabely, FM anténa, šrouby

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvuk domácí kinoHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvuk audio (CD)Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud