Panasonic TH-42PX80E: test televizoru

14. března 2008
TWEET SDÍLET
Nový Panasonic udělá radost nejednomu zájemci o plazmový televizor. Nabízí lepší výbavu a nové funkce za méně peněz.

Když se před rokem v redakci objevil předchůdce testovaného televizoru Panasonic TH-42PX70E, velmi se nám líbil a vůbec jsme se nedivili, když později obdržel cenu EISA. Jak je na tom ale jeho nástupce? Dokáže odolávat tvrdé konkurenci stále levnějších LCD televizorů?

Kontrast a výbava nahoru, cena dolů

Letošní model opět skrývá několik novinek, nicméně žádná z nich není revoluční. Panasonic spíše pokračuje v započaté evoluci a dále vylepšuje použité technologie a snižuje spotřebu. Vylepšení se dočkala technologie zpracování obrazu (nyní V-real 3) a plazmový panel je z nové, jedenácté generace. To s sebou přináší vyšší statický kontrast – 15 000:1.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S hodnotou kontrastu souvisí jedna novinka; Panasonic u všech svých televizorů udává i hodnotu dynamického kontrastu, neboť právě tu většinou naleznete u všech LCD televizorů. U plazmového televizoru TH-42PX80E tak nově naleznete i hodnotu dynamického kontrastu 1 000 000:1. Vylepšena je také funkce VIERA link, která slouží pro komunikaci s dalšími připojenými přístroji (např. DVD/HDD rekordér).

U loňského modelu jsem shledal, že vzhledem k nižší ceně ubyly některé vstupy. U letošního modelu je tomu jinak. Spolu s ještě nižší cenou nabízí televizor více externích vstupů a tím pádem i více možností pro uživatele. 

Čistější design

Vzhled televizoru je zachován, jen celkově působí plošším a čistějším dojmem. Obrazovku rámuje černý lesklý kvalitní plast, pod obrazovkou po stranách se nacházejí nenápadné reproduktory a uprostřed je odklopný panel, jenž kryje tlačítka základního ovládání. Velkou pochvalu má výrobce, neboť pod odklopný panel se vrátil čelní AV vstup pro snadné připojení kamery a také sluchátkový výstup, který u loňského modelu chyběl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další velký plus získá televizor u nejednoho majitele fotoaparátu, neboť má také čtečku SD karet. Tu jsme okamžitě otestovali a bez zaváhání rychle načetla 4 GB SDHC kartu s fotografiemi s rozlišením 10 Mpx. Z toho plyne, že ani majitel digitální zrcadlovky nebude mít problémy s předváděním svých uměleckých děl rodině.

Klepněte pro větší obrázek
Škoda, že jeden z HDMI konektorů neumístil výrobce i vpřed
Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně televizoru naleznete obvyklou sadu přípojných konektorů, z nichž potěší především tři HDMI konektory. Obligátní dva SCARTy doplňuje komponentní vstup a VGA vstup pro počítač, vstup zvuku je jeden společný pro oba videovstupy. Výstup zvuku je standardní analogový; škoda, že výrobce nepřidal i digitální. Vzhledem k přítomnosti digitálního tuneru na zadní straně naleznete též CI slot pro vložení karty pro případné placené digitálního vysílání

Zapnu a koukám...

Po zapnutí televizoru uživatel jen nastaví jazyk i zemi a televizor automaticky postupně naladí jak digitální, tak analogový tuner. Poté se zeptá, kde televizor je (domácnost/obchod), a vše je hotovo. Zde velmi oceňuji jednu velmi důležitou věc. V tomto okamžiku bez jakýchkoliv dalších zásahů a nutných nastavení televizor nabídne výborný obraz a velmi příjemný zvuk. Televizor je zkrátka nastaven tak, aby divák dostal co nejsnadněji optimální výsledek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při sledování televizního vysílání televizor velmi dobře přepočítá vysílání (analogové i digitální) na rozlišení televizoru a obraz působí velmi dobře. Zde ale záleží na kvalitě vysílaného signálu, takže například u starších obrazově nepříliš kvalitních seriálů a také u ČT Sport větší úhlopříčka televizoru ukáže i chyby v obraze. Kvalita digitálního tuneru je velmi dobrá, u analogového tuneru byla citlivost spíše průměrná. Panasonic samozřejmě používá 100 Hz technologii zobrazení, citlivější jedince však musím upozornit, že přesto mohou u statických záběrů (záběry z televizního studia) vnímat lehké chvění pozadí. Při sledování filmů se zmíněný efekt neprojevuje vůbec.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předvolby jsou seřazeny dle našich zvyklostí. Digitální a analogové stanice jsou uloženy zvlášť a mezi tunery musíte přepínat. Jak u analogového, tak u digitálního vysílání televizor správně detekoval formát obrazu (16:9, 4:3) a automaticky roztáhl obraz na celou plochu obrazovky bez černých pruhů.

Možnosti manuální volby formátu obrazu je dostatek, chybí jen možnost ručně posunout obraz. Ti, co nemají rádi roztažení obrazu 4:3 na celou širokoúhlou obrazovku, si mohou zvolit, jakou barvu budou mít pruhy podél obrazu. Když si zvolíte jinou barvu než černou, minimalizujete riziko vypálení postranních pruhů při dlouhodobém sledování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V základním nastavením pro ČR má Panasonc poměrně chudé EPG. Je pouze základní a divák se nedozví nic jiného, než který pořad právě sleduje a co bude následovat. Pokud si ale uživatel při prvotní instalaci zvolí zem instalace Švédsko (jazyk pro menu pak zvolit česky), může mít uživatel kompletní plnohodnotné EPG, stejně jako naši západní sousedi a přitom má správně zobrazené české znaky

Menu televizoru je standardně přehledné a v jakémkoliv okamžiku máte k dispozici nápovědu, která vás informuje, na co které tlačítko na dálkovém ovladači použijete. Z možností nastavení televizoru se už ale dá poznat, že před sebou přece jen máte levnější, ekonomicky orientovaný televizor. Pro běžného uživatele jsou možnosti zcela dostatečné, ale technik, který si rád nastavuje všechno možné, si moc nepohraje.

Nastavení obrazu nabízí čtyři přednastavené možnosti – dynamický, normální, kino, eko. Poslední z nich (EKO) je v podstatě přejmenovaný automatický režim z dřívějších modelů, kdy pomocí čidla televizor detekuje úroveň okolního osvětlení a tomu přizpůsobí jas a kontrast obrazovky. V konečném důsledku v domácích podmínkách (kde je úroveň okolního osvětlení poměrně nízká) přispívá k šetření elektrické energie. Fanoušci zářivých saturovaných barev ale zvolí raději dynamický režim, zatímco pro sledování filmů za naprosté tmy se osvědčil režim s odpovídajícím názvem (kino).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Již při normálním nastavení televizor poskytuje vyvážený obraz s velmi dobrým podáním barev. Zobrazení přechodů barev je velmi dobré, nejtmavší a nejsvětlejší odstíny jsou čitelné – zejména u tmavých odstínů šedé vyniká typická přednost plazmových televizorů, kdy tmavé scény a stíny ve filmech (např. Matrix, Underworld) jsou velmi dobře rozeznatelné. Oddělení jednotlivých barev by mohlo být lepší, mimo testovací obrazce se to ale neprojevilo.

Při sledování filmů s vysokým rozlišením (720p, 1080p) vyniknou kvality televizoru a přestože jde pouze o televizor HD ready, obraz s vysokým rozlišením je pastvou pro oči. Televizor dokáže zpracovat také signál 1080p/24Hz (například z Blu-ray přehrávače). Signál televizor zobrazí korektně, avšak s menším přesahem. Pokud chcete, máte možnost převzorkování obrazu vypnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je velmi přehledné

Příkladný zvuk

Nastavení zvuku taktéž není příliš bohaté, k dispozici jsou dva režimy (hudba/řeč). Zvuk je přesto velmi dobrý – čistý, plný, a pokud si přidáte ručně hloubky a výšky, tak i překvapivě dynamický. Televizor nabízí i možnost simulace prostoru, aniž by se zhoršila srozumitelnost dialogů. Zajímavostí je také možnost nastavení vzdálenosti televizoru od stěny. Panasonic musím pochválit také za velmi dobrý zvuk u filmů – i hudební čísla si divák může opravdu užít. Pouze při největší hlasitosti se již projevují limity televizoru, kdy narůstá zkreslení zvuku. 

Plazma pro každého?

S novinkou TH-42PX80E udělá Panasonic nejednomu zájemci o plochý televizor radost. Nabízí lepší výbavu a nové funkce za méně peněz. Výborný dojem z velké plazmy nejlépe charakterizují pozitivní reakce kolegů během testování a jejich dotazy na cenu. Když se ji dozvěděli, obvykle následoval menší šok.

Zejména filmovým fanouškům televizor opravdu doporučím a mohu zaručit, že LCD televizor v této cenové relaci možná nabídne vyšší rozlišení, ale nikoliv lepší obraz při večerním sledování filmů – a to nemluvím o velikosti obrazovky. K tuzemskému „kvalitnímu“ vysílání je plazma také překvapivě milosrdná.

A závěr? Nejnovější plazmový televizor Panasonic TH-42PX80E nabízí zejména vynikající poměr cena/výkon. Potěšení z kvalitního obrazu a velké obrazovky umocňuje snadná obsluha. Pokud nepokukujete po Full HD televizoru a nepotřebujete televizor, který má všechny technologické vymoženosti vymačkávající z Full HD záznamu maximum, ale stačí vám „jen“ výborný HD ready televizor, Panasonic TH-42PX80 vám mohu vřele doporučit.

klady

 • excelentní poměr cena/výkon
 • kvalita obrazu
 • velmi dobrý zvuk
 • ovládání

zápory

 • nastavení EPG

Panasonic TH-42PX80E

cena 31 990 Kč

 • úhlopříčka 106 cm (42“)
 • zobrazovací technologie plazma
 • rozlišení 1 024 × 768 bodů
 • kontrast 15 000:1
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, 3D COMB, 1080p digital remastering, sub pixel controler
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • prostorový efekt ano
 • konektory 3× HDMI, 2× SCART (2× RGB, 1× S-video), komponentní video + stereo, VGA, kopozitní video, S-video, sluchátka, stereo audio výstup
 • podstavec pevný
 • spotřeba 255 W
 • rozměry (v × š × h) 679 × 1 020 × 95 mm
 • hmotnost 26 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, stojan

Zapůjčil

 • Panasonic Czech Republic, Praha
 • kontakt 236 032 511, www.panasonic.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
design Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 10/10
obraz Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10
zvuk Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 8/10
funkce Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 8/10
ovládání Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10
celkem Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, Panasonic, Plazma, Televize na Heureka.cz

Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Recenze hry Fire Emblem Engage. Dračí strategie s parádními bitvami a až příliš nezajímavým příběhem

Už je to přes 3 roky, co nás série Fire Emblem vzala na velké strategické dobrodružství. Engage přináší nový svět, nové mechaniky, ale nějak se zapomnělo na poutavý příběh se zajímavými postavami.

Martin Nahodil
Fire Emblem EngageRecenze
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nové důkazy podporují existenci velmi skrytého podpovrchového oceánu na Mimasu

Nové důkazy podporují existenci velmi skrytého podpovrchového oceánu na Mimasu

** Měsíc Mimas na první pohled rozhodně nevypadá, že by se na něm mohl vyskytovat oceán ** Sonda Cassini ale naměřila zvláštní oscilaci v jeho rotaci ** Vysvětlením by mohl být právě velký podpovrchový oceán

Stanislav Mihulka
OceánSaturnMěsíc
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály