Panasonic: třikrát Full HD pro videoprofesionály

17. března 2009
TWEET SDÍLET

Klub špičkových přenosných kamer od Panasonicu se rozrostl onového člena. Jmenuje se AG-HPX301E a má všechny atributy, bez kterých se profesionál neobejde. Nejenže obraz snímá v původním plném vysokém rozlišení Full HD 1920 x 1080, ale umožňuje pořizovat záznamy v podstatně vyšší kvalitě, než nabízejí jiné videokamery v porovnatelné cenové kategorii.

U modelu HPX301E se snoubí kvalita, 10-bitové zpracování, záznam individuálních snímků a formát 4:2:2, který využívá úspěšný kodek AVC-Intra. Uživatelský komfort zvyšuje vylepšené řešení upevnění na rameno, nízká hmotnost i spotřeba (jen 18 W/hod.), pohodlné ovládání i flexibilní systém vyměnitelných objektivů. Standardně je kamera vybavená objektivem HD Fujinon se 17-násobným zoomem.

Systém snímačů videokamery AG-HPX301E s velikostí 1/3” disponuje 2,2-megapixelovou 3MOS technologií, díky které získáte obraz s původním plným vysokým rozlišením Full HD. S propracovaným optickým blokem a mimořádně precizní technologií spojování optických hranolů poskytují tyto pokrokové 3MOS snímače výjimečnou kvalitu obrazu s minimalizovaným parazitním světlem z odrazu na čočce a chromatickou aberací. K vylepšení obrazových charakteristik videokamery HPX301E přispívá i nový 20-bitový digitální signálový procesor (DSP). Kamera ukládá záznam na pevná paměťová média a uživatel má jistotu pětileté záruky (1 rok + další 4 roky s registrací).

Klepněte pro větší obrázek 

Díky působivé kvalitě kodeků AVC-Intra 100 a AVC-Intra 50 zaznamenává videokamera HPX301E jednotlivé snímky rychlostí 100 Mb/s ve formátu DVCPRO při vysokém rozlišení HD i ve formátu DVCPRO50, DVCPRO a DV při standardním rozlišení, což představuje rychlejší průběh procesů a menší míru degradace při vícegeneračním renderingu.

Kodeky AVC-Intra 100 a 50 umožňují získávat záznam ve formátech vysokého rozlišení HD pro PAL a NTSC obrazové frekvence. Navíc, videokamera pořizuje záznam i ve frekvencích SD v překládaném i nepřekládaném režimu řádkování a podporuje výstup 1080/23.98PsF (přes HD-SDI) vhodný pro špičkovou výrobu filmů. Výstup je možný nastavit na konverzi směrem dolů, nebo konverzi na formát letterbox, formát 4:3 s ořezáním nebo stlačením.

Systém vyměnitelných objektivů videokamery HPX301E poskytuje profesionálním uživatelům flexibilitu ve využívání širokého rozsahu přenosových a produkčních objektivů s vysokým rozlišením HD. Videokamera je navíc vybavená množstvím populárních funkcí, včetně kompenzace chromatické aberace (CAC), kterými se dosahuje optimalizování charakteristik objektivu, dále zabudovaným režimem Scan Reverse při použití filmových objektivů, funkcí Dynamic Range Stretch (DRS), která pomáhá kompenzovat velké změny v osvětlení, funkcí zobrazení osciloskopu a vektorskopu a dvěma funkcemi asistovaného zaostřování – funkcí rozšíření obrazu a lištou zaostřování.

Osobitou flexibilitu kreativních možností dodává videokameře HPX301E také funkce variabilní snímkové frekvence (VFR) pro vytváření rychlých a pomalých dynamických efektů. V režimu 720p je možné vybrat z 20 různých snímkovacích kroků v rozsahu 12p až 60p. Protože videokamera HPX301E zaznamenává snímkovou rychlostí nastavenou ve videokameře, efekty rychlostí se dají okamžitě prohlížet na místě natočení bez použití konvertoru snímkové rychlosti. Při práci se zdokonaleným režimem videokamery 1080/480 24pA je k dispozici možnost použití konverze 2:3:3:2 „pull-down“, což většině nelineárních střihových systémů lehce umožní vybrat na zpracování 24 snímků.

Videokamera HPX301E je vybavená dvěma sloty na karty P2 a nové 64GB karty P2, díky čemuž poskytuje záznamovou kapacitu, která přesahuje možnosti videokamer se záznamem na pásku. Zároveň nabízí všechny výhody rychlejšího průběhu procesů zpracování založených na souborech P2 HD včetně záznamových funkcí, jako je okamžité spuštění záznamu, zobrazení minináhledů videoklipů pro bezprostřední přístup k videoobsahu uloženému na všech kartách a množství časově úsporných záznamových režimů. K dispozici jsou i možnosti nepřetržitého záznamu, výběru slotu s kartou pro záznam, výměny kartypřičinnosti (hot swapping), záznamu ve smyčce postupně na karty za sebou (loop), záznamu před stisknutím spouště (tři vteřiny v režimu HD a sedm v režimu SD), záznamu „jediného šotu“ a intervalového záznamu. Videokamera je též vybavená slotem propaměťovou SD kartu pro ukládání nebo načítání souborů registru scén a nastavení uživatele, nebo proproxy data (potřebná je volitelná doplňková proxy karta AJ-YAX800G).

Klepněte pro větší obrázek

Vyspělé funkce gamakorekce umožňují šest variant snímání včetně populárního režimu Cine-Like Gamma, který je k dispozici v oblíbených videokamerách VariCam Panasonic. Tyto funkce dodávají záznamu teplé tóny charakteristické pro filmy. Ovládací prvek pro soubory registru scén umístěný na boku videokamery poskytuje rychlý přístup k šesti předvolbám a dá se naprogramovat podle požadavků uživatele.

Videokamera je vybavena dvěma výstupními SDI konektory (přepínatelnými mezi HD resp. SD-SDI), výstupním videokonektorem (jen pro dolů konvertované SD videozáznamy), rozhraním IEEE 1394, rozhraním USB 2.0 umožňujícím přímé ovládání externího pevného disku (režim Host) a vstupem/výstupem pro časový kód (se zabudovaným generátorem/čtečkou časového kódu SMPTE). Nechybí ani vstup Gen-Lock pro externí synchronizaci, 4-polohový přepínač ND filtru, vstup pro jednosměrné napájení, přepínač zobrazení testovacích barevných pruhů, tři audiokonektory XLR (jeden vepředu, dva vzadu), slot pro bezdrátový mikrofon (kompatibilní s 2-kanálovým bezdrátovým přijímačem s konektorem UniSlot) a programovatelná tlačítka pro uživatele.

HPX301E se může používat i jako studiová kamera. Je vybavena konektorem dálkového ovládání (RCU) pro použití s volitelným doplňkovým dálkovým ovládačem AJ-RC10G a je kompatibilní se studiovými systémy dálkového ovládání.

Model je předurčen k pohodlné manipulaci - kamera váží jen 3,63 kg, je dobře vyvážená a má ergonomickou rukojeť. Všechny přepínače funkcí, ovladače hlasitosti a sloty pro karty se nacházejí na levé straně, díky čemuž jsou lehko přístupné. Výbavu ještě doplňuje širokoúhlý barevný LCOS hledáček s 1 226 000 obrazovými body a širokoúhlý 3,2-palcový barevný LCD displej s 921 000 obrazovými body.

Videokamera AG-HPX301E bude v prodeji od března za doporučenou maloobchodní cenu 260 000 Kč.

Zdroj: Panasonic

Témata článku: Panasonic

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify