Porovnali jsme dva televizory různých řad. AS520 a AS600. Stojí za zvážení koupě vyššího modelu, nebo plně postačí nižší řada? Kde jsou hlavní rozdíly?
Kapitoly článku:
Nedávno jsme přinesli test LCD televizoru Panasonic TX-L 42AS600E, který je v rámci firemní hierarchie nadřazen dnes testovanému 42AS520E. Vzhledem k tomu, že část věcí je velmi podobná, či dokonce stejná, budeme se věnovat hlavně rozdílům.
Design, základní popis
Vzhled modelu AS520 je jednoduchý ale elegantní. Rámeček obepínající ze tří stran panel, má černou barvu, spodní čtvrtá strana byla vyvedena v matně leštěném stříbrném (kovovém) provedení.
Panel sedí stejně (vhodně) nízko nad rámovým stříbrným podstavcem. Televizor nelze natáčet, povrch panelu AS520 má spíše polomatné provedení.
Výbavu u modelu s písmenem „S“ v názvu tvoří SMART prostředí, které zahrnulo My Home Screen (multimediální provedení hlavní obrazovky), Internet Apps (internetové aplikace včetně drobných her a sociálních aplikací), Swipe & Share (zrcadlení obrazu do/z chytrého telefonu/tabletu) a Media Player (multimediální přehrávač). V popisce na výrobku není vidět ikonu deklarující přítomnost dvoujádrového procesoru. Zde tedy zřejmě AS600 vede v hardwarové „síle“.
Stejná osazená technologie 100Hz BLB přispívá u obou ke kvalitnějšímu zobrazení pohybových jevů, a to v kombinaci s „High Contrast“. Všímaví zachytí rozdíl v nápisu LED, nikoliv Slim LED, jako v případě šestkového Panasonicu. Proti vyššímu modelu zde není funkce pro nabídku oblíbených pořadů my Stream a Voice Assistent byl nahrazen Voice Guidance (hlasovou nápovědou).
Dvě z mnoha provedení My Home Screenu. Vpravo rozložení, které nalezneme přímo v televizoru. Vlevo pak stažené ze Screen Marketu (Youtube MHS).
Předpokládaná spotřeba vychází mírně lépe pro AS520 - 65 kWh ročně proti 76 kWh, a to při drobném (paradoxním) velikostním rozdílu panelů (106/105 cm). Nejen velikost panelu stojí za spotřebou.
Konektorová výbava
U počtu konektorů zjistíme snížený počet USB portů na pouhý jeden (2x u AS600) a HDMI na dva (3x u AS 600). Jeden HDMI port je vybaven ARC (zpětným audio kanálem). Levý bok (čelní pohled) ještě obsáhl boční výstup pro sluchátka (chválíme samostatné řízení hlasitosti z menu!) a CI Slot pro modul s kartou placené televize. Směrem vzad míří plný SCART, sdílený kompozitní a komponentní AV vstup (5x cinch), LAN konektor – připojení k počítačové síti, digitální optický zvukový výstup. Zbytek konektorové výbavy mají porovnávané stroje stejný.
AS520 nabízí dva digitální tunery - pozemní (DVB-T), tuner pro kabelovou televizi (DVB-C) a „mizející“ analogový – pro již ukončený typ televizního vysílání (v ČR).
Síťové připojení navážete přes kabel a integrovanou Wi-Fi s 5Ghz verzí, i zde upozorňujeme, že pokud máte u bezdrátového připojení skrytou viditelnost SSID Broadcast (název sítě), po vypnutí TV dojde k odpojení od sítě. Takže ponechte název sítě viditelný.
Dálkový ovladač
Černý ovladač – „dobrá klasika“ od Panasonicu. Zvýšený prostor baterií pro lepší zdvih ze stolu, stejně tak pro lepší a jistější úchop. Rozvržení bez dramat a nelogičnosti. Uřídíte vše, co chcete využít na ovládaném LCD.
Příjemná gumová tlačítka s hmatovou odezvou a velikostním/tvarovým odlišením. Povrch matný, se sníženým sklonem k ulpívání otisků prstů. Z druhé strany tlačítka trochu více přitahují prachové částice. Ano, „dálka“ je rozměrnější. Proto většina z vás nebude schopna obsáhnout všechny prvky jednoruč. Postrádáme podsvícení a fosforeskování, což v této třídě není nic zarážejícího.
Instalace a ladění
Kompletní prvotní instalace a systém ladění jsou u obou Panasoniců stejné. Kdo má tedy zájem prozkoumat jednotlivé variace a nabídku, přejde k předchozímu testu. Příjemné zjištění přináší fakt, jak obsluha po naladění kanálů tyto přeskupuje. Buď prostou záměnou, anebo při volbě čísla pozice se ostatní odsunou o pozici dál.
U záměny se kanál kupříkladu s číslem 40 prohodí s kanálem číslo 25. U druhého způsobu se kanál číslo 40 dostane na pozici 25 a pětadvacítka se posouvá o číslo dál – na 26.
Pochválit musíme velkou chuť televizoru ladění i slabších stanic. Lze přemítat nad tím, jestli máme před sebou model s jiným tunerovým osazením, nebo byla teoretická vyšší citlivost nastavena softwarově. Tak jako tak jsme potěšeni a doporučujeme tam, kde je slabší signál nebo horší anténa.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: