Panasonic TX-42AS600E: nový nejvyšší standard [test LCD TV]

27. května 2014
TWEET SDÍLET
Nový pokročilý 2D model s přitažlivou výbavou a oku lahodícím designem. Dalo by se říci - nástupce „filmové“ E6E. Sáhnete po něm?

Po delší odmlce přicházejí na trh nové modely. Jako prvního zástupce jsme do testu obdrželi teoretického pokračovatele úspěšného loňského modelu Panasonicu E6E s aktuálním označením AS600E. Z přehledu televizorů Panasonic pro rok 2014 zjistíte, že AS600E je nejvyšším standardním modelem bez 3D. Naváže výrobce na úspěch loňského modelu?

Ženy AS600E osloví tenkým rámečekem SLIM LED, muži využijí my Stream, tedy službu nabízející populární obsah, který uživatel nejčastěji sleduje, respektive obsah mu podobný.

hce counter

Nechybí integrovaná Wi-Fi, internetové aplikace (Internet Apps), TV je osazený 100Hz BLB technologii (potlačení nepřesností v obraze při pohybu), dvoujádrovým procesorem. Nechybí funkce Voice Assistant (hlasové ovládání přes smartphone s příslušným softwarem Panasonic) a Swipe & Share (formou sdílení – posílání multimédií přes WIFI přímo do TV) tzv. zrcadlení obsahu.

Klepněte pro větší obrázek 

Kombinace popsaných „vychytávek“ a již v minulém roce přítomném, skvělém a využitelném „My Home Screenu“, poskytne uživateli více, než se na první přečtení může zdát. Samotný My Home Screen lze měnit, anebo získat hotový v mnoha variacích z příslušné online nabídky Panasonicu – My Home Screen shopu. Tunerová výbava patří do standardu, je zde povinný DVB-T (pozemní digitál), DVB-C (tuner pro příjem kabelové televize) a odcházející analog.

Design, základní popis

Pololesklý tenký panel ve 42“ velikosti (zhruba 105 cm) designér nechal obejmout ze třech stran černou tenkou linkou. Čtvrtá (spodní) linka dostala leštěný matně-stříbrný povrch s lehkým vypoulením. Uprostřed ní se usídlil drobnější nápis „PANASONIC“. Tento decentní prvek působí velmi přitažlivě a dodává výraz příslušnosti k vyšší kategorii.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K námi testovanému 42“ modelu byl přidán stříbrný „rámový“ podstavec s plastovým krytím. Z určitého pohledu nenavazuje sice svoji lehkostí a grácií na zmíněnou spodní designovou linku, ale jedná se ale spíše o výraz puritánství, než o skutečnou vadu na kráse. 42" velký televizor se energeticky nachází ve třídě A+, za rok by spotřeba měla činit 76 kWh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nutno taktéž dodat… existuje vícero barevných variant a ke stejnému modelu v menším rozměru, může mít pak přibalen jiný typ podstavce, a to v plném (obdélníkovém) provedení.

Kde prodávají nejlevnější televize Panasonic zjistíte na Cochces.cz

Konektorová výbava

Přípojná místa nalezneme na levé zadní straně (čelní pohled) a oproti nim na pravé zadní klasická tlačítka systému základního řízení, včetně hlavního vypínače. Do boku směřuje hodně „utopený“ konektorový shluk tvořený dvěma USB porty (jeden s přívlastkem HDD), sluchátkovým (z menu samostatně řízeným) výstupem a CI slotem pro modul a kartu placené televize. Utopení USB portů vnímá řada estétů s nadšením. Nadšení nepřijde, pakliže vlastníte objemnější USB flešku, tu zapojíte ji jen za pomoci prodlužovacího kabelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Konektory mířící přímo vzad vede plný SCART, následuje šestice konektorů cinch (sdílený kompozitní a komponentní vstup videa) a trojice HDMI portů (jeden s přívlastkem ARC – podporou pro zpětný audio kanál). Nepřijdete ani o optický digitální zvukový výstup, síťový LAN konektor a nezbytný konektor pro připojení antény. Koncovku napájecí šňůry „píchnete“ do vyhloubení ve střední části zadního krytu.

Dálkový ovladač

Přehledný a času odolávající černý ovladač Panasonic, aneb proč měnit něco, co funguje. Rozměrnější „dálka“ bude zřejmě řízena obouruč. I větší ruka se totiž neubrání „šplhu“. Nicméně spodní prolis pro napájecí baterie vytváří vhodnou oporu pro prsty – pevnější a jistější úchop. Ovladač se též díky prolisu jednodušeji/pohodlněji zvedá ze stolu.

Klepněte pro větší obrázek

Rozložení kláves s horní základním ovládacím křížem a číselnou klaviaturou ve spodní části má logiku. Po chvíli užívání si zvyknete a doplníte zbytek všech kláves, kterých část má zvýrazněnou (hmatovou) odezvu. Mezi pozitiva přináleží matné provedení klaviatury a horní části. Nepojmou otisky prstů. Podsvícení anebo fosforeskující popisky nehledejte.

Počáteční nastavení a ladění

Standardní a jednoduchý průvodce počátečním nastavením vytvoří klid v duši totálnímu začátečníkovi. Není se vlastně kde splést. Instalační proces začíná nastavením jazyka a pokračuje známými položkami - „Prostředí (Domácnost/Obchod)“,„Připojení k síti (Automaticky /Ručně/Nastavit později)“. Připojení k síti oběma způsoby proběhlo bleskově, u bezdrátového Wi-Fi připojení jsme narazili na nechuť připojit se k síti se skrytou viditelností názvu sítě (SSID), změna nastavení routeru na viditelný název vše řeší.

Pokračujeme „Zemí určení“, výběrem typu TV signálu DVB-C/DVB-T/Analog s možností ladit jen předem vybraný tuner, avšak nemožností získat pouze určitý typ programů (např. kódované/nekódované). Přichází odsouhlasení smluvních podmínek ochrany osobních údajů služby „my Home Cloud“. V poslední části vybereme „Můj Home Screen“ za pomoci a asistence hlasové průvodkyně. Počáteční nastavení s ladícím procesem je u konce.

Klepněte pro větší obrázek

Submenu s nabídkou pro DVB-T tuner.

V následujícím čase obsluhující bude chtít přeskupit kanály. To mohou dvěma základními způsoby – záměnou, anebo přesunutím. Formu volíte „Režimem třídění“. Seřazení dle abecedy vytváří prostor pro záměnu kanálů, dle pořadového čísla kanálu pak pro jeho přesun. Rozdíly? U záměny se kanál kupříkladu s číslem 40 prohodí s kanálem číslo 25. U druhého způsobu se kanál číslo 40 dostane na pozici 25 a pětadvacítka se posouvá o číslo dál – na 26.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam kanálů včetně možností aktivace režimu třídění.

Menu a nastavení

Obsáhlé, avšak totálně přehledné a rychlé menu s velkým důrazem na detailní nastavení obrazové části, musíme pochválit. Kromě výše uvedeného si ještě hračičkové vyberou jeho barevnost. Menu je přehledné, jednoduché, majitel nebude mít žádný problém.

Protože jde o první nový model Panasonic, podíváme se na možnosti detailně. Menu bylo rozděleno do sedmi základních částí (Obraz/ Zvuk/ Síť/ Časovač/ Nastavení/ Nápověda/ Volby). Poslední část se dá vyvolat přímo stiskem tlačítka OPTION na ovladači a běžně nebývá součástí hlavního MENU. Přiznáváme – toto není špatný nápad. Uživatelstvo má skutečně v menu veškeré položky, do nichž lze „sáhnout“.

Klepněte pro větší obrázek
Volby aneb option.
Přímý přístup z dálkového ovladače pro rychlé nastavení, ale zároveň součást menu.

Menu Panasonicu má skutečně velké ambice, nebudeme ho opisovat celé, ale vytáhneme si nejzajímavější, anebo specifické součásti.

Obrazová část vybídne ke tvorbě profilů, kde poskytuje 5 režimů (Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/Uživatelský). Komu se jeví onen výčet „slabým“ musí zastavit kritiku. Režimy jsou samostatné pro různé kategorie vstupů, a tak nastavení KINO profilu pro TV DVB-T tuner bude jiné než u HDMI vstupu, kam si připojíme BD přehrávač. Počet profilů pomyslně narůstá. Co nás také potěšilo, bylo kopírování nastavení jednoho profilu do jiného. Někdo u Panasonicu chtěl uživatelům udělat radost – výborně!

Z dalších součástí uvedeme „Adaptivní řízení podsvitu“, „Teplotu barev“ (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2) se skokovým navýšením výrazu v „Živých barvách“. Submenu „Rozšířená nastavení“ pojalo samostatnou „Regulaci kontrastu“ (Vlastní/Automatická/Vypnuto), přičemž aktivace vlastní regulace zpřístupní trojici detailnějších regulátorů v podobě adaptivní korekce gama, nastavení úrovně černé a také efektu Jasná bílá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokročilý uživatel zaznamenává „Vyvážení bíle“ vč. dalších podrobnějších nastavení. Základ v šesti položkách (Jas R/G/B a Kontrast R/G/B) si detailista ještě při kalibraci poupraví v „Úrovni vstupního signálu“ (10-100 IRE) se samostatným nastavením zisku u třech barev spektra – červené, zelené a modré. „Kalibrátora“ nemine řádek „Správa barev“ (Sytost/Svítivost/Odstín, samozřejmě zvlášť u každé základní barvy R/G/B, tudíž uvidíte 9 samostatných posuvníků). Totálně rozpitvat lze i gamu.

Přehrávání videa, filmového obsahu se dá korigovat „Režimem filmové kadence“, aktivací „1080p“ (u adekvátně vybaveného obsahu). Televizoru lze napovědět, jaký obsah bude volen na jednotlivých HDMI vstupech s automatickou, respektive ruční volbou detailů. Rozsah HDMI RGB barevnosti dotvoříme pro každý vstup zvlášť. Napomohou tři stupně Normální/Plnohodnotný/Automatický. Ohromující výčet „štelovátek“ zakončíme upozorněním na „Převzorkování obrazu při 16:9“, změně „H-rozměru“ a „Nastavením zoomu“.

Jak je vidět, nastavení obrazové části a jejich barev nesnese kritiku. Každý má v rukou obrovský potenciál na změnu. Vše vede k plné spokojenosti obsluhy. Chválíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Skutečně podrobné a detailní nastavení bílé.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, LCD a LED

Určitě si přečtěte

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

46 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

20 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy