37
Fotogalerie

Panasonic TX-47AS750E: nová vyšší třída [test LED TV]

Jeden z nejvyšších modelů Panasonic nabízí nejen zdvojené veškeré digitální tunery, ale televizor můžete sledovat i vypnutý. A přidejte kvalitní obraz a další výbavu.

Kapitoly článku:


V předchozích testech LCD televizorů Panasonic jsme zmínili, že uživatelé chtějící ještě plynulejší obraz, budou muset hledat ve vyšších řadách. Řada AS750 dostala do výbavy, kromě jiného, 1200Hz bls IFC. Vlastnost, která je schopna zvládnout plynulejší zobrazení pohybových dějů.

Co dále AS750 nabídne? Samozřejmostí v této kategorii bývá integrovaná Wi-Fi (zde s podporou 5GHz pásma). 1200Hz bls IFC technologii pro kvalitnější zpracování obrazu a vylepšení pohybových dějů jsme již zmínili. Stejně, jakožto u nižšího AS600 najdete my Stream (služby nabízející populární obsah, který uživatel nejčastěji sleduje, respektive obsah mu podobný), Voice Assistant (hlasové ovládání přes smartphone s příslušným softwarem Panasonic + přes mikrofon druhého ovladače) a Swipe & Share (formy sdílení – posílání multimédií přes WIFI přímo do TV) tzv. zrcadlení obsahu.

Streamování TV vysílání, respektive nahrávek a multimédií z připojeného harddisku, zajistí funkce v pokročilejší verzi – TV Anywhere (ovládání televizoru a přehrávání záznamů/TV vysílání na „chytrém“ telefonu/tabletu celosvětově – v rámci dostupnosti internetového spojení - přes aplikaci výrobce).

Své místo obdržel stereoskopický obraz v pasivní podobě (dvoje brýle v balení). Technologicky nadupaný stroj obsahuje zdvojené tunerové části (Twin HD Tuner – 2x DVB-S/S2, 2x DVB-T/T2, 2x DVB-C + analog) s dvojicí slotů pro moduly/dekódovací karty placených programů. Ano, doplňující informace v závorce nelžou. „Sedmsetpadesátka“ zvládá příjem DVB-T2 (pozemního digitálního vysílání v nejnovější verzi. V rámci ČR máme DVB-T2 vysílání zatím „v plenkách“).

DSC05816.JPGDSC05818.JPG

Panasonic v moderní podobě, to je také My Home Screen. Zájemci se mohou podívat na video přímo se věnující interaktivní součásti menu, která nejen moji osobu velmi potěšila a překvapila. My Home Screen nově s většími možnostmi individuálního přizpůsobení.

Design, základní popis

Pololesklý panel nechal designér „oběhnout“ stříbrnou kovovou lištou, která navozuje pocit čistoty, chladu a luxusu. Levá spodní část zkosené lišty poskytla prostor pro stavové diody. Ve středním prostoru se nachází drobný nápis Panasonic.

DSC05812.JPGDSC05821.JPG

Panel následně usadil na lesklý stříbrný podstavec, který neumožní natočení. Zadní část těžkého, bytelného, kovového podstavce umožňuje fixaci k podložce. Základní výbava zahrnuje dvojici dálkových ovladačů (jeden s touchpadem) a dvojici brýlí ke sledování 3D obrazu.

DSC05814.JPG

Konektorová výbava

Konektorové osazení uzpůsobil výrobce vyšší třídní příslušnosti. Nabízí připojení pro 3 zařízení přes USB (1x verze 3.0 s přívlastkem HDD) a 3 zařízení přes HDMI (1x s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál). V levé zadní části stroje nemožno přehlédnout dvojici CI+ slotů pro modul a kartu placené televize (s příkladným přístupem a bez vyčnívání), k nim 2x šroubovací „F“ konektor (připojení satelitní paraboly), komponentní/kompozitní AV výstup (5x cinch), slot pro SD karty, výstup na sluchátka se samostatným řízením hlasitosti, včetně nastavitelného ovládání hlasitosti přímo dálkovým ovladačem a digitální audio výstup. Smart televizoru nesmí chybět Ethernet (PC síť).

DSC05823.JPGDSC05825.JPGDSC05827.JPG

Sympatický doplněk v podobě „dožívajícího“ plného RGB SCART konektoru nepodlehne naší kritice. Vše doplňuje nezbytná zdířka pro zasunutí napájecího kabelu v pravé části zad. Kousek od ní spatříte tlačítka základní obsluhy, včetně hlavního vypínače.

Dálkový ovladač

První, objemnější ovládání se stříbrným podkladem pod bílými gumovými tlačítky je běžného typu, jak jej známe. Starší generace (3 lidé nad 60 let) v našem případě, kladně hodnotila kontrastní styl a rozestup tlačítek. Stříbrná koresponduje s rámem „LCDčka“, trochu se obáváme o barevnou stálost ve náročných prostředích. Čas ukáže.

DSC05807.JPG

Styl zůstává nezměněn, a to je dobře. Vzhledem k rozměrům se neubráníte úchopu obouruč, přičemž spodní prostor baterií vytvoří vhodnou opěru pro jistější sevření. Obdobně přispěje k jednoduššímu zvedání ze stolu, nábytku. Rozložení tlačítek nepostrádá logiku. Tato jsou v různém velikostním, tvarovém provedení, přičemž vše spěje k jednodušší hmatové odezvě (snadnějšímu rozpoznání bez nutnosti kontrolovat pohledem). Škoda, že se již nenosí podsvícení.

Menší „smart“ ovladač nemá část tlačítkové nabídky, ale oproti hlavnímu přibyla doteková ploška – touchpad pro jednodušší a rychlejší ovládání „smart“ prostředí televizoru a snadnější procházení webu. Dalším doplňkem byl mikrofon pro zadávání hlasových povelů (včetně češtiny). Matně černý plastový povrch ne zcela dobře odolává ulpívání otisků prstů.

DSC05806.JPG

Panasonic uřídíme prostřednictvím „chytrého“ telefonu/tabletu s nainstalovanou příslušnou aplikací – Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky lze doporučit velmi povedený firemní prográmek dostupný pro Android a iOS. Možná by stálo za zvážení, zda aplikaci nevytvořit i pro třetí (v posledních měsících velmi dynamicky se prosazující) mobilní platformu Windows Phone 8.0/8.1. Její příznivci taktéž mohou část funkcí využít při odzkoušení programů třetích stran, ale ne s adekvátní šíří nabídky.

Počáteční nastavení a ladění

Proces prvotního nastavení probíhá standardně v rámci průvodce s občasnou nápovědou pro jistější volbu – intuitivně, bezproblémově. Totální laik nebude zaskočen, stačí číst informace a pokyny od průvodce. Pokud ladíte kabelový, či pozemní tuner, půjde vše hladce a můžete klidně přeskočit na další kapitolu, příznivci satelitu klidně můžou číst dál.  

Hlasový průvodce.JPG

Začínáme standardní volbou „Jazyka menu“ a dále jdeme v linii „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“ -> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má příliš jednoduchý charakter. Uživatelstvo vybírá ze dvou skupin – „Neplacené/Všechny kanály“. Zde bychom očekávali trochu více. My zvolili ladění DVB-S/S2 a DVB-T tuneru, přičemž chceme ladit vše.

Vzhledem ke dvěma osazeným satelitním tunerům přichází čas určit, jaký systém vlastníme. Ne všichni mohou dualitu použít. Použití duálního tuneru s sebou přináší nutnost připojení DiSEqC systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB. Druhou variantou pro dualitu jest jednokabelový systém při využití odlišného systému LNB. Předpokládáme, že valná většina kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito tedy jdou cestou „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou cestu volíme my. Kdo si v této fázi nevěří, stačí, když pohlédne do pravé části obrazovky. Příjemná a jednoduchá obrazovo-textová nápověda napoví a napovídá dobře.

Začíná skutečné ladění v jeho automatické verzi. Interní systém televizoru si sám bez obsluhujícího „osahá“ připojené konvertory, určí jejich rozložení a družice, na které „míříme“. Náš ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Celý proces hledání všech kanálů v rámci třech využitých LNB našel kolem 2300 stanic a trval 32 minut. Automatika následně na nic nečeká, oznamuje ladění dříve určeného DVB-T/T2 tuneru. Stanice nalézá za 2-3 minuty. Ladění skončilo.

eNápověda.JPG 

Ihned prohlížíme pořadí kanálů. CZ/SK stanice máme na prvních pozicích. Bohužel jen ty „základní“ a bez dětského ČT: D. Placené v rámci Skylinku (tedy dekódovací karty, která byla zasunuta do modulu a CI slotu) jsou „pohozeny“ mnohem dál. Za česko-slovenskou skupinou následuje placené HBO, volné HD, volné SD, kódované HD, kódované SD. Programový list uzavírají rádia. Alespoň my jsme zmíněné pořadí, při opakovaném ladění, získali.

Můj stream.JPG Hlasové poznámky.JPG
Obrazovka funkce „My Stream“ - doporučované pořady a videa. Druhá fotka přibližuje využití sekundárního ovladače pro hlasové poznámky.

V menu kanály přeskupíme (prostou záměnou/zařazením na příslušnou číselnou pozici), zařadíme do jedné ze čtyř oblíbených skupin. V oblíbených skupinách však doplníme kanály jen pro jeden tuner (např. nejde kombinovat DVB-S/S2+DVB-T). Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Tato byla „posunuta“ až do části, kde provádíme přesuny, zobrazujeme jednotlivé kanály. Procházení /přeskupování omezíme na Všechny kanály/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Není od věci si setříděné stanice zálohovat exportem na flešku.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud