Panasonic TX-50AX800E: šperk na cestě k UHD [test LCD LED TV]

25. září 2014
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-50AX800E: šperk na cestě k UHD [test LCD LED TV]
Moderní technika v povedeném kabátě. Co skrývá testovaný a výbavou překypující televizor? Může 4K televizor dobře sloužit již dnes?

Menu a nastavení

Obdobně jako u AS750E, jejíž test jsme před časem přinesli, obdržel právě testovaný Panasonic TX-50AX800E svižné, avšak lehce „animované“ menu. Pojem lehce „animované“ vyjádříme lépe slovy… hyperaktivní uživatel nemusí ihned po stisku tlačítka obdržet odezvu od televizoru. Mírné zpoždění ovšem nijak nepřekáží, neobtěžuje.

Menu AX800 čítá sedm základních záložek s průběžnou formou - kontinuálním procházení. Při vstupu do submenu procházíme i další záložky, bez nutnosti se vracet zpět do hlavní části. Pro jednodušší pochopení… nastavuji obrazovou část. Vstoupím do části „Obraz“, a podskupin (submenu). Jestliže nyní začnu rolovat směrem dolů, plynule přeskočím do části „Zvuk“ a všech dalších.

Klepněte pro větší obrázek

Nováčka systém procházení zaskočí. Nicméně mu nemožno upřít návykovost a přispění k rychlejšímu nastavení v rámci jednotlivých kategorií – jednoznačně u hromadnějších úprav.

Rozsah „settingu“ testovaného LCDčka by vydal na samostatnou drobnější brožuru. Proto se vydáme úspornější cestou – zvýrazníme si nejzajímavější části, které dosti často mohou odpovídat i nižší AS750E.

Fajnšmekři upraví barevnost menu ve čtyřech krocích, detailně poopraví obraz v „Teplotě barev“ (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2) se skokovým navýšením výrazu v „Živých barvách“. Submenu „Rozšířená nastavení“ pojalo samostatnou „Regulaci kontrastu“ (Vlastní/Automatická/Vypnuto), přičemž aktivace vlastní regulace zpřístupní trojici detailnějších regulátorů v podobě „Adaptivní korekce gama“, „Nastavení úrovně černé“ a také „efektu Jasná bílá“.

Pokročilý uživatel „Vyváží bílou“ vč. dalších podrobnějších nastavení. Základ v šesti položkách (Jas R/G/B a Kontrast R/G/B) si fajnšmekr ještě při kalibraci reguluje v „Úrovni vstupního signálu“ (10-100 IRE) se samostatným nastavením zisku u třech barev spektra – červené, zelené a modré. Kalibrace obrazu pokračuje u „Správy barev“ (Sytost/Svítivost/Odstín, samozřejmě zvlášť u každé základní barvy R/G/B). Gamu totálně rozpitváte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Panasonic AX800 má neskutečně obsáhlé menu, a to hlavně v obrazové části. Teplota barev a vyvážení bílé nestačí. Přidává se volba barevného gamutu (prostřední foto).

Z dalších součástí jmenujme „Adaptivní řízení podsvitu“, „Režim filmové kadence“, režim „1080p“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD). Příslušnost zkoumaného televizoru k vyšší třídě naznačí Intelligent Frame Creation zajišťující vyšší a klidnější prezentaci dynamických scén. Mimořádně zdařilá funkce v kombinaci se silnějším hardwarovým základem a dobrým softwarem, vytváří skutečný zážitek v bezproblémové „kresbě“ pohybových dějů.

Až nejvyšší, ze třech dostupných kroků, vytvoří telenovelový jev, který mnohým divákům ne zcela vyhovuje. Televizoru lze napovědět, jaký obsah přichází na jednotlivé HDMI vstupy s automatickou, respektive ruční volbou detailů. Rozsah HDMI RGB barevnosti dotvoříme pro každý vstup zvlášť. Napomohou tři stupně Normální/Plnohodnotný/Automatický. Ohromující výčet zakončíme zmínkou o „Převzorkování obrazu při 16:9“, změně „H-rozměru“ a „Nastavením zoomu“.

Pro úschovu předvoleného, využijete 9 (slovy devět) obrazových režimů - Dynamický/Normální/Kino/THX Cinema/THX Bright Room/Kino režim/Uživatelský/Profesionál 1/Profesionál 2 (isfccc). Režimy jsou samostatné pro různé kategorie vstupů. Počet profilů tedy pomyslně ještě naroste. Co nás také potěšilo, bylo kopírování nastavení profilu do jiného.

Klepněte pro větší obrázek

Kategorie „Zvuk“ vybídla k samostatnému řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivějším ovládáním přímo přes ovladač, aktivaci surround režimu, vyladění osmipásmového ekvalizéru, aktivaci automatické regulace hlasitosti, samostatné korekci hlasitosti a jiných. Zvuková partie dává výběr pro ARC (zpětný audio kanál). Uživatel si vybere, na kterém HDMI vstupu bude ARC přítomno. Vybíráme z HDMI 2 a HDMI 4.

Klepněte pro větší obrázek

Specifické součásti výbavy týkající se cloudových služeb a vlastností vztahujících se k síti nacházíme ve stejnojmenné záložce – „Síť“. „My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení umístil softwarový inženýr právě sem. Nebyla by to vlajková loď, kdyby neuměla co její „nižší bratříčci“. AX800 streamuje video, a to i mimo domácí síť. Za pomoci aplikace TV Anywhere aktivujete v nastavení sítě. Po instalaci stroje spusťte „DLNA Server“, který není defaultně dostupný.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce časovače spadla do kategorie EKO funkcí (submenu „Nastavení“) a objevuje se na více místech. Přátelé úsporných opatření radostně prozkoumávají Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. Záložku „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti nového softwaru, anebo při potřebě obnovit expediční nastavení. Samozřejmostí jest eNápověda – elektronický návod k použití. Záchrana v podobě obnovy nastavení jednotlivých režimů nechybí. Velmi vhodně výrobce přidává všudypřítomnou, srozumitelnou kontextovou nápovědu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz

Začneme tím horším. Pozorovací úhly zařadíme do kategorie průměrných. Odklon od kolmice znamená barevný úbytek a lehký závoj s fialovým/růžovým nádechem. Známý clouding běžně nespatříte.

Zvláště při horším SD signálu si v počátku rychlého děje musí automatiky nejdříve „osahat“ směr pohybu, teprve následně ho zklidní. Zádrhel bývá zřetelný těsně po celkové obměně scény, kdy nový obraz přináší okamžitý nahodilý rychlý pohyb. Citlivé oko si povšimne hranového zvýraznění části objektů. Konkrétně mé oči měly několikrát trochu problém s gradací barev u hodně tmavých odstínů a jejich detailností – prokreslením. Doplním - jen místy a v rámci testovacích procedur.

Klepněte pro větší obrázek

A co dále? Třeba barvy. Pleťovou subjektivně vnímáme jako velmi přirozenou, podanou s dávkou elegance a lehkosti. U jednotlivých osob v obraze není odlišná pouhou jinou světlostí, ale reálnou barevnou dynamikou. Listová zeleň přechází od průzračné světlé, avšak nešizené (u listů překrývajících sluneční světlo) až po temnou zeleň čerstvě pokropených tropických rostlin v lijáku. Přirozeně odstínované nebe, či nádherná modro-zelená u mořského zálivu nepatří k běžně vídaným barevným jevům. Temná a nekompromisní kontrastní černá se snaží nepolevit i při plošnějším zastoupení, avšak absolutní černoty zde nedosáhne. Černá zeď za strojem bude prostě černější.

Celá scéna nabírá dostatečnou prostorovost. Pohybové děje probíhají v reálném rozmazání bez duchů a barevných otisků. Celkově uvedeme – většinou jen trénované oko, nebo oko skutečného fajnšmekra nalezne a spatří nedostatky. Obrazová hra probíhá ve vysoce disciplinovaném rytmu, kdy občasně získáte pocit – zvláště u děl v horší kvalitě (typicky SD) – že ji umělá inteligence televizoru zcela rozebere a následně předloží ve vylepšené podobě. To taktéž nebývá běžně viděným standardem.

Klepněte pro větší obrázek

Ovlivněte plynulost pohybu - IFC.

Automatika byla schopna obraz vyčistit od barevného digitálního šumu a MPEG artefaktů, bez nárůstu sekundárních, zásadních negativ. Z nich ještě jmenujme moaré v čárově velmi náročných obrazových částech. Na tomto 4K (UHD) televizoru vychází i obraz ve standardním rozlišení dobře, jen občasně mu můžeme vytknout trochu nižší množství detailů, které však ovlivníte způsobem a rozsahem nastavení obrazové části. HD mu sedne výborně, Ultra HD kraluje. Vše při hodnocení v rámci adekvátní pozorovací vzdálenosti.

Denní sledování ve sluncem zalité místnosti není problémem, samozřejmě až na případné odlesky. Pro denního diváka bude sledování skutečným kino-zážitkem. Noční pak rozhodně nebude nepříjemně zaskočen a zklamán i on se dostane k hranici vyspělého  kino zážitku v domácím prostředí.

Měření

AX 800 má několik velmi dobře nastavených režimů, když pomineme THX pro večerní sledování filmů a THX pro denní podmínky, jsou zde dva kino režimy. Jejich nastavení je velmi dobré, včetně škály šedé. AX 800 bude velmi dobrý do sestavy domácího kina, kam bohatými možnostmi nastavení míří.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Doladění obrazu je pak individuální a rozdíly při aktivaci některých voleb obrazu jsou minimální. Měření ukázalo výborné podání černé - 0,006 cd/m2. Statický kontrast v kino režimu je 2 287:1, dynamický je pak 15:736:1.  

 Klepněte pro větší obrázek 
Homogenita podsvícení

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, LCD a LED, UHD, LED

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

8 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

22 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

19 Tomáš Holčík

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech