42
Fotogalerie

Panasonic TX-50DS630E: test Full HD LED televizoru

Kapitoly článku:


Menu a nastavení

Menu zůstává taktéž beze změn. Kontinuálně-přechodové menu (volitelně ve třech barvách) známe z minulosti od modelů stejné stáje. Znovu napíšu – ano, jsem s tímto řešením spokojený. Subjektivně vnímám přínos v rychlejším přístupu k jednotlivým položkám, stejně tak mně vše přijde přehledně a logicky seřazeno. Orientace nečiní problém ani začátečníkovi, ten se jen občas podiví, kolik jednotlivých změn v televizoru provede. Obsáhlost potěší notorické hledače nejlepšího nastavení čehokoliv. Rychlost procházení spadá do svižných, bez sekání a opoždění. Vše velmi vhodně doplňuje všudypřítomná kontextová nápověda. Celá firmwarová struktura, která neběží na bázi operačním systému, působí skutečně stabilně.

My Home Screen.JPG My Home Screen - Výběr.JPG Menu - celková nabídka.JPG

my Home Screen s velkou variabilitou. Druhý screen zachytil volbu příslušné domovské obrazovky.

Hlavní část menu se třepí do sedmi záložek - Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda. Na posledním místě softwarový inženýr umístil interaktivní „Volby (Option)“, ke které máte přístup přímo z ovladače přes stejnojmennou klávesu.

Na jednom serveru jsem zachytil reakci uživatele, který kritizoval na DS630E špatně nastavený obraz po startu – chybně zvolený profil. Údajně moc září a je výrazně barevný. Přiznejme si – výrobce musí pro prvotní spuštění zvolit jeden z obrazových profilů. Většinou padne volba tak, aby obraz byl výrazný, kvůli případnému nasazení ve světlé místnosti. Stejně tak jako další televizory i šestsettřicítka má jednoduše přepínatelné obrazové profily. Napočítáte jich celkem pět - Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/Uživatelský. Jejich odzkoušením si navolíte základní obrazové pojetí, které ještě dále přepracujete v jednotlivých proporcích.

Zřejmě nejvíce užívanými a zmiňovanými bývá „Teplota barev“  v našem případě rozmanitě zapadající do další pětky provoleb (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2). Už pouhým přepnutím profilu s následnou úpravou barevné teploty dostáváte pro Vaše oko zcela jiný obrazový zážitek.

Obraz - profily.JPG Obraz - Teplota barev.JPG

Kombinací jiného obrazového profilu a individuálně navolené teploty barev, jednoduše docílíte zcela jiného pocitu z prezentovaného díla.

Rozsah individuálních korekcí tímto nekončí. Hodně z nich využije pokročilý uživatel s chutí kalibrovat obraz k nejvyšší dosažitelné kvalitě. Vyváží bílou a projde podrobná nastavení v příslušné kategorii. Základ v šesti položkách (Jas R/G/B a Kontrast R/G/B) ještě doladí v „Úrovni vstupního signálu“ (10-100 IRE) se samostatným nastavením zisku u spektra barev – červené, zelené a modré. Kontinuálně naváže kalibrací obrazu u „Správy barev“ (Sytost/Svítivost/Odstín, samozřejmě zvlášť u každé základní barvy R/G/B). O kousek pitvá gamu.

Panasonic 50DS630E umí adaptivně řídit podsvícení panelu, měnit filmovou kadenci, nasadit režim „1080 Pure Direct“ (k adekvátně vybavenému obsahu). Nechybí „Intelligent Frame Creation“ zajišťující klidnější a plynulejší pohyb objektů a scény. Rozsah HDMI RGB barevnosti dotvoříte pro každý vstup zvlášť - ve třech stupních Normální/Plnohodnotný/Automatický. Výčet obrazových „špíčků“ zakončíme zmínkou o „Převzorkování obrazu při 16:9“.

Obraz - Správa barev.JPG Obraz - Vyvážení bílé.JPG Obraz - Podrobnější nastavení - IRE.JPG

Pokročilý „setting“ pro náročné - Správa barev, Vyvážení bílé, individuální Podrobná nastavení.

Čtveřice profilů pro zvuk (Standardní/Hudba/Okolní prostředí/Uživatel) dramaticky mění jeho podobu, znovu a opět jednoduchým přehozením. Záložka „ZVUK“ neopomenula na samostatné řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivým ovládáním přes „dálkáč“ (stačí funkci zavolat v menu). Běžné zapojení sluchátek neumlčí reproduktory, jak ale píšeme výše – stačí navštívit záložku „Zvuk“ a přehodit prezentaci na „Sluchátka“. Nyní reproduktory televizoru umlknou a ovladačem řídíme hlasitost sluchátek.

Nepostrádáme surround režim, zvukové vyladění za pomoci osmipásmového ekvalizéru, aktivaci automatické regulace hlasitosti, samostatné korekce hlasitosti. Uživatel koriguje zpoždění SPDIF digitálního audio výstupu.

Cloudové služby a vše vztahující se k síti, hledáme v záložce – „Síť“. „my Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Nastavení sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení, umístil Panasonic právě sem.

Nastavení aplikace TV Remote.JPG

Vyzkoušejte veškeré vlastnosti, které výrobek nabízí. Budete příjemně překvapeni.

Funkce časovače visí v položce EKO funkcí (submenu „Nastavení“) a objevuje se na více místech. Spořivci nadšeně prozkoumávají Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti nového softwaru, anebo při potřebě obnovit expediční nastavení. Samozřejmostí ve výbavě moderního televizoru jest eNápověda – elektronický návod k použití a jednoduchá kontextová nápověda, která se zjeví při označení příslušné funkce/nastavení. Záchrana v podobě obnovy nastavení jednotlivých režimů pomůže při počátečním „rozštelování“ uživatelstvem. Výborně umístěná byla taktéž v podnabídkách, což znamená – v případě chybného nastavení v jedné větvi, nezničíme „setting“ v další.

eNápověda.JPG Volby - Option.JPG

eNápověda nechybí (viz první fotka). Druhá zobrazuje Volby - interaktivní menu, které vyvoláte přímo stiskem příslušného tlačítka dálkového ovladače.

Obraz

Obrazová krása se dotýká lehkého nadprůměru pro tuto kategorii. U testovaného kusu jsme nalezli pár nepříjemností. Nesoulad v podsvícení se projevuje hlavně v barevně jednolitých plochách, přičemž při celoplošném pohybu scény, dochází k zviditelnění mírného „špinavého“ efektu. Nám navíc pocitově trochu zřetelněji prosvítá okraj při levé svislici.

Barvy působí živě, plně a nepřetékají. V nedávné minulosti jsem ale byl s jejich podáním, v rámci jednotlivých obrazových profilů, trochu více nadšený. Nyní budou subjektivně spokojenější spíše nenároční uživatelé, kteří nehledají kalibrovaný obraz, ale obraz trochu rozmanitější. Pocitově část uvedeného svádím na využitý typ  panelu a jeho podsvícení.

Obraz - Intelligent Frame Creation.JPG
Nejste spokojeni s plynulostí pohyblivých scén? Aktivujte Intelligent Frame Creation.

Pleťová se ve vhodně nasazených filmových profilech drží pojmenování. Neujíždí, má svou přirozenost a náboj. Plošná černá potemní – stroj nechává pohasnout podsvícení.  Právě chyby v podsvícení degradují kontrastní černou.

Pohybová ostrost a plynulost patří k lepším. U jednoho specifického testovacího videa se však projevuje limit jejího nasazení. Na valné většině obrazového materiálu si běžný divák jistě stěžovat nebude – ba naopak. Případné rozmazávání setrvává v rovině přirozené stopy za pohybujícím se objektem. Pozorovací úhly zaškatulkujeme na hodnotu průměru. Sem-tam se do tmavších scén dere lehký modro-fialový nádech.

Obrazové režimy a měření

Z minulých let jsme u Panasonicu zvyklí na skvěle nastavené obrazové režimy. Zde tuto roli zastupuje režim pod názvem "Kino režim" a ten také doporučíme na večerní sledování filmů. Barvy jsou nastavené velmi dobře, dE dosahuje hodnoty 2,59, gama je 2,2, barevný prostor byl nastavený téměř perfektně.

gama.jpggamut.jpgrgb.jpgšedá.jpgtepla.jpg

Co nás velmi potěšilo, ta byla skvělá černá, která je opravdu černá. Ve statickém režimu dosahovala 0,040 cd/m2, podobně osazený LCD panel má vynikající kontrast - naměřili jsme 4 823:1. Vzhledem k tomu, že v dynamickém režimu při celé černé obrazovce televizor podsvícení vypne a černá je absolutní, tak dynamický kontrast je neměřitelný. Takže co se měření týče, tak zde Panasonic nezklamal a chválíme. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud