Panasonic TX-55CS620E: klidná, dobrá volba [test LCD LED TV]

16. prosince 2015
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-55CS620E: klidná, dobrá volba [test LCD LED TV]
Výborný obraz, rychlé ovládání, dobrý zvuk i letos nabízí tento cenově velmi příjemný Panasonic. Bude patřit k oblíbeným, levnějším modelům?

Menu a nastavení... pokračujeme

Zvuková záložka nezapomenula na samostatné řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivějším ovládáním přímo přes ovladač, jestliže onu vlastnosti předvolíte. Běžné zapojení sluchátek neumlčí zvuk reproduktorů – stačí ale navštívit záložku „Zvuk“ a přehodit prezentaci zvuku na „Sluchátka“. Neschází surround režim, zvukové vyladění za pomoci osmipásmového ekvalizéru, aktivace automatické regulace hlasitosti, samostatné korekci hlasitosti a jiných. Uživatel koriguje zpoždění SPDIF digitálního audio výstupu.

Cloudové služby a vlastnosti vztahujících se k síti, objevujeme v záložce – „Síť“. „My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Nastavení sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení, umístil softwarový inženýr právě sem. Panasonic CS620 streamuje video mimo domácí síť. Za pomoci aplikace Panasonic TV Remote 2 ve spojení s funkcí TV Anywhere, kterou aktivujete v nastavení sítě. Po instalaci stroje spusťte „DLNA Server“ - nemusí být defaultně dostupný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A teď zajímavost. Teoreticky by testovaný LCD televizor s LED podsvícením neměl chtít streamovat živé vysílání v domácí síti. Přesto v námi testovaném modelu vlastnost byla dostupná. Abych opět nebyl málem za lháře, pořídil jsem screenshoty prostředí, které toto jasně prokazují. Pozor – nejedná se ale o aplikaci Panasonic TV Remote 2. Tato na mobilní operační systém Windows Phone zatím dostupná není. Multimediální proud se podařilo zachytit přímo v domácí síti přes MoliPlayer Pro (Windows Phone 8.1). Předpokládám ale, že v prodejní verzi se podobná záležitost nevyskytne. Uvidíte.

Klepněte pro větší obrázek

Označení LiveView potvrzuje přítomnost signálu živého vysílání. To jsme si, samozřejmě, následně pustili.

Funkce časovače spadla do kategorie EKO funkcí (submenu „Nastavení“) a objevuje se na více místech. Přátelé úsporných opatření radostně prozkoumávají Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti nového softwaru, anebo při potřebě obnovit expediční nastavení. Samozřejmostí jest eNápověda – elektronický návod k použití a jednoduchá kontextová nápověda, která se zjeví při označení příslušné funkce/nastavení. Záchranu v podobě obnovy nastavení jednotlivých režimů nacházíme. Výborně umístěná bývá i v podnabídkách, což znamená – v případě chybného nastavení v jedné větvi, nezničíme „setting“ v další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

EKO funkce a ukázka z přehledné eNápovědy. Někdy ale stačí číst, všudy přítomnou, kontextovou nápovědu.

Obraz

Všichni běžní uživatelé hledající normální obrazovou kvalitu, která je ihned po zapnutí osloví, jsou právě tady na správné adrese. Pět obrazových profilů vám předloží odlišnou podobu obrazové krásy a dovolím si tvrdit, že zasáhne pozitivně mnoho z vás… a vyberete si.

Barevnost se stále drží v duchu mírné skromnosti a především přirozenosti. Někdy chcete trochu přidat a obraz nezničíte – ba naopak. Barvy dokážou předložit formu jemnocitu, kterou u nich mám velmi rád. Pleťové tóny se nádherně rozprostírají bez falše. Nastavením na vyšší světlost jim drobně ublížíte – v některých scénách (nasvětlený obličej) místně mohou mít sklon k drobným přepalům. Ovšem upozorňuji – tady už hovořím ne za běžného diváka (pomyslných 90 % lidí), ale za hnidopicha hledajícího problém.

Klepněte pro větší obrázek

Základní, ale dobře odstupňovaná - skoková změna teploty barev.

Zbytek sedí – u kontrastní černé není důvod pochybovat o její kvalitě, plošnější není pocitově totálně černá. Ony defaultně nastavené profily totiž mají potřebu nechávat prokreslení ve tmavých scénách. Toto výrazně ovlivní zobrazení ve světlem prozářené místnosti, ať již od přirozeného vstupu slunce, anebo umělého osvětlení při večerním sledování. Skutečnou černotu si užijete například při načítání bluray disku. V té chvíli totiž televizor vypíná podsvícení a panel potemní absolutně. S černou, podobně jakožto s ostatními barvami, lze pracovat.

Obecně se k barevnosti dá doplnit – s barvami pracujete v prostředí stroje radikálním způsobem. Podrobná nastavení dávají do rukou vlastníků řešení, kterak obraz doštelovat k obrazu jejich. Slovy televizní reklamy – 8 z 10 uživatelů ale podobnou potřebu nepocítí. Mně trochu méně seděla hlavně vyšší svítivost světlejších tónů zelené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Patříte mezi pomyslné 2 z 10 uživatelů, kteří nebudou spokojeni s barevným podáním obrazu?
Vnořte se do hloubi menu a kalibrujte.

Musím však napsat. Denní a večerní sledování při zapnutém osvětlení nečiní televizoru žádný problém a obraz působí pro mé oko krapet lépe, než při totální tmě. Dostává se na pomyslnou hranici filmového zážitku. Kontrastní scéna s dávkou mimořádného prostoru u HD děl (byť viděných při televizním vysílání) nastavuje krásný a klidný divácký zážitek.

Zvláštně pak působí „ořez“ vedený za pomoci matně stříbrného rámečku. U přírodní scenérie se – nadneseně řečeno - dostáváte do děje až máte chvíli pocit, jak rámeček se mění v okenní rám, a vy sledujete realitu za oknem pokoje. Kdo s citlivějším zrakem a vyšší pozorností nasadí pokusně adaptivní změnu podsvícení, dostane drobnou odpověď v podobě chvilkové nepřesnosti automatiky – jasového prodýchnutí části scény.

Pohybová aktivita odehrávající se na panelu, dokáže vyjádřit vše plynule při míře rozmazání, která se dá stále považovat za přirozenou pohybovou neostrost. Vše záleží na nastavení a kvalitě signálu. Ke snížení třepotání hran a případného cuknutí pohybujících se obrazů, přispějete aktivací IFC. U testovaného LCD si asi málokdo nechá IFC vypnuté zcela a vždy. Vybuzení hodnoty na maximum vnese do obrazu telenovelový efekt. Lépe než tisíc slov, je jednou vidět - odzkoušet.

Televizory se sem-tam k signálu z externího set-top-boxu chovají více macešky a nechtějí, lépe řečeno nedokážou, s obrazovou plynulostí dostatečně korektně pracovat. To se však netýká námi zkoumaného borce. Signál, který přivádíme prostřednictvím HDMI portu na LCD panel z externího DVB-S/S2 tuneru byl zpracován ve stejné jakosti, jako u interního. Kdo chce hledat chybu, pak nalézá mírné zdvojování hran při nahodilém pohybu. Více tento jev vidíte s výrazně světlejším nastavením. Kdo volí normálně, nebo dokonce tmavší scénu, zádrhel nevnímá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

IFC vyhledejte, jestliže nejste spokojeni s obrazovou plynulostí. Druhá fotka zachycuje nastavení poměrů stran. Jestliže ani tak nedosáhnete potřebného „rozměru“, zkuste (na třetí fotce znázorněnou) změnu převzorkování.

SD obraz ve standardním rozlišení se jeví více měkce, bez sklonu k přeostření. Takováto záležitost rozdělí pozorovatele na dvě protilehlé skupiny. Jedna křičí nadšením, druhá kritizuje. Já s podobným výrazem standardního rozlišení v této kategorii televizorů problém nemám, byť bych občasně přijal od výrobce nastavenou vyšší dávku ostrosti. Do hry zasáhnete úpravou obrazových korekcí pro snížení šumu a MPEG artefaktů, změnou ostrosti a dalšími. Kdo chce hledat nejvýhodnější alternativu, určí pro SD pořady jeden z profilů, který příslušným způsobem nastaví.  

Klepněte pro větší obrázek

Nezapomínejte na nabídku profilů pro obraz. Jednoduše zvolíte individuální styl pro konkrétní typ signálu.

Clouding není běžně zaznamenatelný. Jen u jednolitých scén uvidíte drobné náznaky nesouladu – flíčky. Obvyklý „špinavý efekt“ při rychlém švenkování kamerou chvilkově vidíte (jednolitější, světlé scény - typicky hokejová, ledová plocha). Pozorovací úhly jsou nadstandardní, nikoliv špičkové. Při ostrém úhlu obraz ztratí cosi z kontrastu a do světlých tónů a plošné černé se lehce dostávají odstíny růžové a fialové, pleťová se v nasvícení viditelněji přepálí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík