Panasonic TX-55CX680E: 4K LED televizor s Firefoxem v akci [test]

7. července 2015
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-55CX680E: 4K LED televizor s Firefoxem v akci [test]
Další televizor s operačním systémem si říká o vaši pozornost. Zaujme Panasonic CX680 s Firefoxem spotřebitele, nebo zklame? Zaujal i vás?

Menu a nastavení... pokračujeme

Celé menu je vměstnáno do sedmi záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda), kdy na sedmé pozici se usadila rychlo-nabídka „Volby (Option)“, kterou aktivujete přímo stejnojmenným „buttonem“ dálkového ovladače.  Jak naznačuji – menu nese znak přehlednosti, procházení patří k rychlejším.

Obsáhlost menu pochválí náročnější uživatelé, kteří odzkouší varianty „settingu“ pro vyšší kvalitu nejen obrazové části. Základním stavebním kamenem pro obraz, kamenem, který díky jednoduchému přenastavení „testnou“ méně znalí, bude „Teplota barev“ (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2). Obraz samozřejmě zcela změní svůj výraz a jednoduše docílíte „vylepšení“ pro své oči. Submenu „Rozšířená nastavení“ zahrnuje „Regulaci kontrastu“ (Vlastní/Automatická/Vypnuto), přičemž aktivace vlastní regulace zpřístupní trojici detailnějších regulátorů v podobě „Adaptivní korekce gama“, „Nastavení úrovně černé“ a „Efekt Jasná bílá“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokročilý jedinec vyváží bílou a prubne další podrobná nastavení v této kategorii. Základ v šesti položkách (Jas R/G/B a Kontrast R/G/B) si nejnáročnější divák ještě kalibruje v „Úrovni vstupního signálu“ (10-100 IRE) se samostatným nastavením zisku u spektra barev – červené, zelené a modré. Kontinuálně naváže kalibrací obrazu u „Správy barev“ (Sytost/Svítivost/Odstín, samozřejmě zvlášť u každé základní barvy R/G/B). O kousek dál totálně rozpitvá gamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

CX680 nepostrádá „Adaptivní řízení podsvitu“, „Režim filmové kadence“, režim „1080p Pure Direct“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD). Příslušnost zkoumaného televizoru k „vyšší třídě“ naznačí Intelligent Frame Creation zajišťující vyšší a klidnější prezentaci dynamických scén.

Rozsah HDMI RGB barevnosti dotvoříte pro každý vstup zvlášť, a to ve třech stupních Normální/Plnohodnotný/Automatický. Předlouhý výčet zakončíme zmínkou o „Převzorkování obrazu při 16:9“. Pro úschovu vypracovaných nastavení, využijete pět obrazových režimů - Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/Uživatelský.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zvuková záložka nezapomenula na samostatné řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivějším ovládáním přímo přes ovladač, jestliže onu volbu v „settingu“ označíte. Neschází surround režim, zvukové vyladění za pomoci osmipásmového ekvalizéru, aktivace automatické regulace hlasitosti, samostatné korekci hlasitosti a jiných. Uživatel koriguje zpoždění SPDIF digitálního audio výstupu.

Klepněte pro větší obrázek

Individuální volba pro nastavení sluchátkového výstupu se samostatnou regulací hlasitosti.

Cloudové služby a vlastnosti vztahujících se k síti, objevujeme v záložce – „Síť“. „My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Nastavení sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení, umístil softwarový inženýr právě sem. Panasonic CX680 streamuje video, a to i mimo domácí síť. Za pomoci aplikace TV Anywhere, kterou aktivujete v nastavení sítě. Po instalaci stroje spusťte „DLNA Server“ - nemusí být defaultně dostupný.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce časovače spadla do kategorie EKO funkcí (submenu „Nastavení“) a objevuje se na více místech. Přátelé úsporných opatření radostně prozkoumávají Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. Záložku „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti nového softwaru, anebo při potřebě obnovit expediční nastavení. Samozřejmostí jest eNápověda – elektronický návod k použití a jednoduchá kontextová nápověda. Záchranu v podobě obnovy nastavení jednotlivých režimů nacházíme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz

Mé vysoké očekávání barevné krásy, do značné míry ovlivněné výbornými předchozími modely Panasonic, které jsme měli v rukách, nebylo zcela naplněno. Barvy nesedí zcela mým očím a tak sahám k rozsáhlejším úpravám. Netvrdím, že se jedná o něco katastrofálního, jen víme, že Panasonic umí televizory nastavit lépe (a to i televizory v nižších cenových kategoriích). Nejvíce jsem byl rozmrzelý u interního DVB-T tuneru, jehož výstup jsem spatřil, jakožto první dostupný.

Postupné nasazování signálů s vyšší kvalitou – HD a UHD, následně obrazovou hru lehce uklidnily a oko bylo více „ošáleno“ na straně jedné a, dá se říci, okouzleno, na straně druhé. Scéně s vysokým a ultravysokým rozlišením nechybí potřebná dávka prostoru, který se v některých chvílích dá označit za fascinující.

Pozorovací úhly jsou nadstandardní, byť ovlivněné použitou technologií, která má své limity. Slušně byla zobrazena pohybová aktivita. Jen ve složitějších scénách měl televizor nepřesné reakce. Specifická testovací videa nepřesnost reakcí, respektive dávku nedokonalosti, potvrdila. Zde se můžeme zaobírat myšlenkou, do jaké míry vše ovlivní budoucí softwarová výbava. Kupříkladu blízký záběr kamerou na cyklistický peloton při současném švenkování vyvolal několik viditelnějších anomálií. Valnou většinu „běžnějších“ pohybových dějů „Paňák“ přednáší s lehkostí a bezproblémově.  Do problémovosti jste schopni lehce zasáhnout úpravami v nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé barvy nelze nazvat umělými, nicméně chybí pomyslná třešnička na dortu v podobě subjektivně cítěné přesnosti. Kontrastní černá je hutná a s celoplošnou lze v nastavení pracovat. Barva nebe a pleťová lehce mému oku ujíždějí, taktéž výraz trávy subjektivně nebyl „on“. Připravené položky pro úpravu barev dostanou důvěru od budoucích majitelů. Jistě je v rozsahu nastavení svoboda pro získání lepšího barevného přednesu. Clouding běžně nezaznamenáte.

Měřemí

Měření ukázalo, že použitý LCD panel nabízí výbornou černou, která je temná jak ve statickém, tak v dynamickém zobrazení. (0, 102 cd/m2; 0,077 cd/m2). Testovaný televizor nabízí také výborný statický kontrast – 3 487:1. Ke cti výrobce slouží fakt, že dynamická úprava jasu spíše jen dokresluje a využívá tohoto faktu, takže obraz „nedýchá“.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Barevný Gamut 1 a 2

Nastavení jsme měřili ve dvou obrazových režimech Kino a Kino režim. Oba jsou nastavené velmi dobře, ale u měření jsme zjistili, co nám asi při prvním nastavení barev vadilo. Použité nastavení Gamutu posouvá barevný prostor a ne zcela využívá modrou a zelenou barvu, když v menu nastavení změníte, je po problému (viz obrázek). Po změně se zlepšila průměrná barevná odchylka dE z 3,99 na 2,68, což je důkazem našeho tvrzení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Gama je o něco vyšší (2,6 místo 2,2), barevná teplota, přesnost barev pak už jsou zcela bez problému. Z těchto dvou režimů si vyberete, barevný gamut doporučuji v menu přepnout, lépe řečeno zvolit si, co vašemu oku vyhovuje lépe. Daších možností úpravy obrazu máte mraky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekMěření: homogenita podsvícení a bílá

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Panasonic, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

34 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech