Panasonic TX-55CX680E: 4K LED televizor s Firefoxem v akci [test]

7. července 2015
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-55CX680E: 4K LED televizor s Firefoxem v akci [test]
Další televizor s operačním systémem si říká o vaši pozornost. Zaujme Panasonic CX680 s Firefoxem spotřebitele, nebo zklame? Zaujal i vás?

Zvuk

Zvukový přednes se nese v duchu vysoké srozumitelnosti se zvláštním pojetím hlubokotónové složky, někde na přelomu technického a přirozeného basu. Příznivci dunících hromů nebudou zcela uspokojeni. Oproti nim stojí radostně ti z vás, kteří dávají přednost co nejsrozumitelnějšímu mluvenému slovu. Zvuk se přirozeně nese prostorem a pozičně umí vycházet ze všech stran a směrů. Prostorovost mu nechybí. Někdy však zvýrazní sykavky a vyšším tónům (při nadměrném zesílení) poskytne zbytečnou příchuť agrese. Náročnější zvuková hra nástrojů se slévá a chybí přesnější lokalizace nástrojů.

Kompletní zvukový projev upravíte za pomoci skokového navýšení hlubokých tónů a třeba taktéž při využití osmipásmového ekvalizéru. Z interních reproduktorů pak dostanete o něco více, než nabízejí defaultní zvukové profily (Standardní/Hudba/Okolní prostředí/Uživatel). Možností je více, stačí projít nastavení příslušné části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro odzkoušení nejlepšího nastavení zvuku, využijte uživatelské profily a u některých pak osmipásmový ekvalizér.

Multimediální funkce

Ihned v počátku kapitoly zmíním problémy se zvukem externích zařízení (např. set-top-boxů), připojených k televizoru přes HDMI porty. Obraz jede, zvuk nikoliv. Zkoušel jsem několik zařízení, několik HDMI kabelů, ale vždy docílím stejného – obraz ano, zvuk ne. Jedinou výjimku vytvořil Playstation 3. Po nastudování informací, které jsou k nalezení na internetu, jsem odzkoušel nápravu v podobě úpravy nastavení HDMI vstupů. Stačí jít v linii Nastavení -> Automatické nastavení HDMI a přímo zde zaměnit původní „Režim 2“ za „Režim 1“. Následně se vše v dobré obrátí a zvuk uslyšíte.

Zajímalo by mě, jestli půjde stav vyřešit firmwarem. Minimálně by výrobce měl sáhnout k primárnímu nastavení bezproblémového režimu, tedy tak, aby se zvuk automaticky ozval ihned při připojení externích zařízení. Takto se předejde zbytečným reklamacím z řad nespokojených zákazníků, kteří nebudou schopni/ochotni hledat řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První fotka zachycuje pozici v menu, kde uživatel napraví nefungující zvuk u externího STB. Na druhé naleznete místo ke stažení aktualizace systému. Zvláště v případě problémů na ni nezapomínejte!

Televizor nabízí moderní streamovací funkci a tzv. zrcadlení obsahu mobilních zařízení. TV Anywhere umožní poslat signál a polapit ho kdekoliv v dostupnosti internetu. Potřeba je mít smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací od výrobce. A tak v rámci dovolené u moře se podíváte na oblíbený pořad z televizoru. Funguje také lokální stream. Zachytil jsem jej na mobilní telefon s Windows Phone operačním systémem a tedy nefiremní aplikaci. Protože se mi v minulosti podobná informace směrem k uživatelům vymstila (došlo zřejmě k úpravě softwaru a znemožnění přijetí vysílání u jednoho testovaného televizoru), k odzkoušení jsem přizval několik svědků.

Panasonic mi poslal živé televizní vysílání, aktuální – právě sledovaný pořad. Podobně jsem byl schopen si vyvolat přehrávání z flešky, připojené k televizi. Tato akce k radosti nejen mé, nepřeruší a neovlivní příjem DVB-T signálu. Zatímco já jsem sledoval video záznam, zbytek přepínal klasické digitální pozemní vysílání. Otázkou zůstává, zda konečný spotřebitel obdrží podobný výsledek. Pokud jsem správně četl přehled vlastností zkoumaného přístroje, tzv. domácí streamování má přívlastek „klient“. Zde obecně očekáváme, že televizor bude schopen stream přijmout, ale ne vyslat. Správné označení by mělo být – Server, či server a klient. Možná ale jen chybně chápu zmíněné označení. Uvidíme.

Velice populární HbbTV chodí bezproblémově, včetně nového pojetí, které nasadila v nedávné minulosti Česká televize. Vstup, nastavení, včetně pohybu v rámci iVysílání, funguje excelentně.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trochu paradoxní zážitek byl s přehrávačem multimédií. Při přehrávání z flešky jsem se rozmlsal prezentací všech připravených 4K/UHD videí. Následný test, kdy se přehrávala díla „běžnější“, mě usadila zpět do křesla. Šestsetosmdesátka zde nevykročila z – napišme – průměru. Něco přehráno nebylo vůbec, jiné se trhalo. Škoda. A velká škoda, že už po několik let Panasonic odmítá zobrazit multimédia přehlednějším stylem. Nahromaděné „kdeco“ mně opravdu nevyhovuje. Nutno podotknout, pánové Panasonicové, že když něco podobného umí kdejaký „Lojza z Horní Dolní“, očekával bych podobný přístup renomovaného výrobce. DTS zvuk neuslyšíte – chybí podpora formátu.

Mnohem lépe vypadá práce s titulky. Nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění a třebas zpoždění.

Nahrávání není/nebylo dostupné. EPG ponechá běžící obraz a zvuk ve zmenšeném okně. Elektronický programový průvodce si zachovává velkou přehlednost, včetně variací zobrazení různorodých filtrů. Podobně je tomu s informacemi o právě sledovaném pořadu, kdy se dá listovat směrovými šipkami v rámci programového listu dál, bez současného přepnutí stanice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aplikací operační systém Firefox nabízí slušnou dávku. Někdy není vhodné koukat na množství, ale na kvalitu, ještě lépe na cílení. Našel jsem dosti využitelného. Jako již v minulosti u jiných výrobců ale položím otázku, proč pro pouhé stažení a instalaci aplikace, se musím někde registrovat? Webový prohlížeč Firefox nenabízí adekvátní verzi flash a tak videoarchivy s podobnou technologií zůstávají nedostupné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V základním okně aplikací mohl výrobce zachovat okno s běžícím obrazem a zvukem právě sledovaného pořadu, obdobně jako je tomu u výše zobrazeného EPG (elektronického programového průvodce).

Musím ale podotknout – nezapomínejme na alternativní a mnohdy přehlednější/rychlejší řešení za pomoci aplikací. Kupříkladu Prima Play je přímou součástí seznamu aplikací. Obdobně Voyo a Youtube. Pro další sáhněte do obchodu s aplikacemi – 3x Óčko, Deezer, Vimeo, TopFun, Facebook a mnohé další. Vyhledáte drobné hry, necháte se informovat o počasí.

Hráče zajímá hodnota input lagu. Ta námi orientačně změřená, se pohybovala kolem 55 ms. Ve špičkách se dostávala ještě o něco níž, k 47 ms. Jako vždy – ověřte při reálném hraní.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Designově konzervativní televizor s UHD rozlišením a chytrou částí při napojení na operační systém Firefox, nabídne standardně náročnému uživateli požadované. Stabilní a nenápadný Firefox vyhoví všem, kteří nechtějí cítit výrazné změny a nemají rádi složitost a chaos.

Obrazová kvalita vyniká zvláště při denním sledování, u večerního subjektivně více vnímám potřebu korigovat barvy. Korekce barev však nebude problémem. Panasonic má hned několik „zbraní“, jež náročnější uživatel nasadí, primárně doporučuji přepnout gamut. Obraz nepostrádá rozsáhlý prostor a kupříkladu mnohými zkoumaná černá - minimálně v kontrastní podobě - vypadá opravdu temně. Za zvuk se Panasonic 55CX680E nemusí stydět, navíc uživatelstvo nasadí osmipásmový ekvalizér k lepšímu projevu.

Co vadí a mrzí je stále se opakující a kritizovaný přehled multimédií „na jedné hromadě“. Podpora přehrávaných formátů by se také mohla vyšvihnout krapet víc. Přehmat s nefungujícím zvukem u externích STB připojených na HDMI port, snad dořeší následující firmwary. Nasazení úprav pro titulky nazveme příkladným. A co mě fakt baví, je streamování do mobilních zařízení. Prosím zachovat i do budoucna, jen přijmout na milost operační systém Windows Phone!

Televizor Panasonic TX-55CX680E určitě doporučíme vaší pozornosti.

Klady

+ Prostorovost scény u HD/UHD
+ Nenápadnost operačního systému Firefox
+ TV Anywhere (streamování mimo domácí síť)
+ Možnosti titulků
+ Obsáhlé menu
+ Osmipásmový ekvalizér
+ Kontinuální procházení menu
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením
+ Design

Zápory

- Problém se zvukem u HDMI připojených set-top-boxů
- Stále se opakující nepřehlednost u zobrazení multimédií
- Nepodporuje DTS
- Subjektivně vnímaná nižší přesnost barev
- Neumí nahrávat
- Průměrná podpora multimédialních formátů k přehrávání přes USB

Panasonic TX-55CX680E
design   8
obraz SD   7
obraz HD   8
funkce   8
ovládání   9

Panasonic TX-55CX680E

Cena orientační: není v prodeji hce counter

hce counter

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Panasonic, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

17 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk