Panasonic TX-55EZ950E: excelentní 4K OLED TV pro filmové fanoušky [test]

3. října 2017
TWEET SDÍLET
Letos Panasonic představil dva nové OLED televizory, oba dva samozřejmě rovné. Největší radost z menší 55“ novinky budou mít milovníci filmů.

Začátkem léta Panasonic představil dva nové OLED televizory. My se dnes podíváme na nejlevnější ze stávající nabídky, 55“ model TX-55EZ950E, který se dá pořídit kolem 80 000 Kč. Stejně jako všechny dražší a větší modely má i tento samozřejmě certifikát Ultra HD Premium, ale na rozdíl do konkurence přidává THX 4K certifikaci.

Televizor se chlubí maximální výbavou, nechybí zdvojené digitální tunery DVB-T/T2/S2/C, či IPTV, máte tedy možnost nahrávat jiný program, než sledujete, podpora HEVC formátu je samozřejmostí. Čím se ale chlubí především, tak je výkonný obrazový procesor Studio Colour HCX2. Podpora 4K HDR je zde zastoupena standardy HDR10 a HLG, Dolby Vision Panasonic bohužel nenabídne.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Proti zahnutému předchůdci se navýšil HDR jas na 950 cd/m2 (proti 540 cd/m2 u prvního OLEDu CZ950). A stejně jako u ostatních i zde už není 3D. Tento model podobně má nabídnout široký barevný prostor DCI. Proti vyššímu modelu EZ1000 zde chybí především integrovaný soundbar a „Absolute Black Filter“, což je další antireflexní vrstva zajišťující pohlcení odrazů okolního světla, a ta vylepšuje dokonalost černé za ne zcela ideální světelných podmínek.

Vzhled a ovládání

Co na první pohled dává najevo, že jde o luxusní OLED, je minimální tloušťka rámečku i panelu. Teprve níže uložená elektronika spolu se vstupy přidává pár centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tenký nenápadný podstavec je velmi přes malé rozměry stabilní, celkový design je minimalistický, ideální i pro případnou montáž na stěnu. Kabely lze ukrýt v nohách, takže nejsou běžně vidět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K televizoru dostanete dva dálkové ovladače. Menší moderní s dotykovou plochou a pak klasický větší, tentokrát ale v elegantním kovovém provedení. Nám se více líbil tradiční, intuitivní ovládání doplňuje rychlý přístup k nejdůležitějším funkcím, což je ideál.

Klepněte pro větší obrázek

Systém Panasonic i letos je firemní My Home Screen 2.0, postavený na Firefox OS. Grafika je čistější a plynulejší, hlavní výhodou je svižnost a jednoduchost systému, přitom zůstává zachována bohatá funkčnost. Podrobnější popis najdete v testu modelu Panasonic TX-65EX780E.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z našeho pohledu můžeme říci, že působí intuitivněji než například Android, letos konečně Panasonic zpřehlednil integrovaný multimediální přehrávač, oblíbené kanály či aplikace i klidně můžete připnout na hlavní obrazovku. Nechybí Netflix, Amazon, či Youtube s podporou 4K HDR videí, nahrávání na USB a další funkce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi vstupy nechybí 3 USB konektory, 4 HDMI vstupy ve verzi 2.0a, pro připojení internetu poslouží WiFi, nebo gigabitový síťový konektor, nechybí komponentní/kompozitnívstup, optický digitální výstup, nezávislý sluchátkový výstup či slot pro SD kartu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O zvuk se starají integrované reproduktory (2 basové, 2 výškové) s celkovým výkonem 40 W a nechybí i simulace prostorového zvuku. Kvalita je velmi dobrá se slušnou dynamikou a čistotou, odvede odpovídající práci, nicméně obraz televizoru by si určitě zasloužil plnohodnotné domácí kino. Nebo alespoň výkonnější soundbar.

Obraz

Předem klidně říkáme, že jde po obrazové stránce o nejlepší Panasonic, který jsme měli v redakci. Proti předchůdci nabídne temnější černou, plochá obrazovka netrpí nežádoucími odrazy, k tomu přidejte vyšší celkový i bodový jas. Vše završuje famózně nastavený obraz přímo z výroby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na nastavení obrazu Panasonic pracoval s tvůrci z Hollywoodu a je to poznat. Výborně je vyladěná kresba tmavých a nejtmavějších odstínů, což ovšem nejvíce oceníte v zatemněné místnosti. HDR ještě posouvá obraz o třídu výše a kontrast je famózní. Co se bodového jasu týče, tak jsme naměřili 932 cd/m2 (2 % bílé), což odpovídá slibovaným hodnotám. S 10 % se dostanete na 630 cd/m2.

Televizor má výborné podání barev a odstínů, THX režim mne ale nechal u vytržení, protože barevnou odchylku pouze 1,08 dE jsem po pouhém vybalení z krabice v životě neviděl. Gama je 2.4 jako když střelí, podobně barevná teplota se usídlí na 6500 K a sedí, barevný prostor je také ideálně nastavený. Pokud Panasonic slibuje profesionálně nastavený obraz, tak ho zde tak nastavený skutečně máte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu THX

THX Bright Room má barvy nastavené téměř stejně dokonale, ale obraz je celkově jasnější s posunutou škálou šedé směrem k světlejším tónům (gamma 1,8), abyste i v nezatemněné místnosti viděli vše potřebné. Obrazový režim Kino pak rozšíří barevný prostor, takže barvy jsou efektnější, ale méně přesné. U 4K HDR videí nabízí pak Panasonic 98,5 % barevného prostoru DCI.

Pokud jde o dopočítávání obrazu a ostrost celkově, tak ta tradičně bez aktivovaného vylepšení dosahuje 300 řádků, s aktivovaným 650. Zde záleží spíše na osobním vkusu a nastavení, jak moc chcete obraz vyhlazený a plynulý, potěší však, že telenovelovým efektem u Blu-ray filmů netrpí. Nechybí ani vkládání černých snímků, výsledkem je sice vyšší ostrost, ale také nižší jas a náchylnost k blikání.

Klepněte pro větší obrázek
Obrazový režim Kino rozšíří barevný prostor, takže barvy jsou efektnější, ale méně přesné.

Po obrazové stránce nemám k televizoru žádné výhrady, takhle přesně to má vypadat. Televizor si velmi dobře poradí i s přepočtem na 4K, nicméně zde platí, že čím kvalitnější zdroj máte, tím lepší jsou výsledky. Pokud bych měl hledat zápory, tak vzhledem k naměřeným parametrům jsem čekal úchvatnější a výraznější podání HDR videí ve srovnání s běžnými zdroji, to ale může být způsobeno už v základě mimořádným kontrastem OLED televizoru.

Jestli chcete na tomto televizoru hrát hry, tak směle do toho, jak ve Full HD, tak v 4K HDR režimu jsme naměřili imput lag 25 ms, což je výborná hodnota.  

Verdikt

Na televizoru TX-55EZ950E je výborně vidět, že Panasonic má zkušenosti s plazmou a ví, jak z kvalitní obrazovky dostat maximum, zejména co se přesnosti a věrnosti podání týče. Troufám si tvrdit, že v současnosti z tohoto hlediska není lepší televizor. O to více zamrzí, že zde chybí Dolby Vision.

Tento televizor se dá samozřejmě používat pro běžné sledování TV pořadů i filmů, nicméně laik by možná ocenil ještě efektnější obraz a více kontrastu, byť na úkor věrnosti. Panasonic TX-55EZ950E ocení spíše náročný filmový fanoušek, který místo efektního obrazu preferuje přesnost a věrnost. V SD, Full HD a  4K HDR podává výborné výsledky.

Pokud patříte mezi náročné uživatele, tak Panasonic určitě zařaďte mezi vaše favority při výběru.

+ Vynikající přesnost barev
+ Perfektní černá
+ Vynikající podání detailů a tmavých odstínů 
+ Nízký imput lag
+ Výborné nastavení od výrobce
+ Svižný a intuitivní systém
+ Přirozené barvy

- Nemá Dolby Vision
- HDR by mohlo být ještě výraznější 

AVmania.cz
Panasonic TX-55EZ950E   10

Panasonic TX-55EZ950E

Cena:  81 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, HDR, OLED, Test, Panasonic, HLG, Televize na Heureka.cz

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Delší softwarová podpora nestačí. Bez vyměnitelných baterií se žádné změny v chování uživatelů nedočkáme

Delší softwarová podpora nestačí. Bez vyměnitelných baterií se žádné změny v chování uživatelů nedočkáme

** Mobilní výrobci začínají prodlužovat SW podporu ** Jenže to je jen polovina celého problému ** Na kvalitnější baterie si tak musela posvítit až Evropská Komise

Martin Chroust
BaterieEvropská komiseSmartphony
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu