54
Fotogalerie

Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]

Nová vlajková loď Panasonicu mezi LCD LED televizory jako první nabízí Premium Ultra HD. Mimořádně kvalitní kvalitní obraz i zvuk jasně říká - přichází referenční televizor.

Kapitoly článku:


Jedná se o UltraHD/4K televizor podporující HDR technologii, kdy ve výbavě nechybí přímé zadní LED podsvícení panelu s lokálním řízením jasu, přičemž tento dosahuje v maximu až na hodnotu 1000 nitů.

Jeho výbava a obrazové vlastnosti tak splňují všechny podmínky pro udělení příslušných certifikací, včetně zařazení do třídy UltraHD Premium. Nechybí mu ani THX certifikace. Po prvním dojmu z videoreportáže, nyní přichází podrobný test.

P4210069.JPG

Výbava, kromě jiného, zahrnuje aktivní formu 3D (my stereoskopické brýle v balení nenalezli), zdvojené tunery v plné „palbě“ (DVB-T a T2/DVB-S a S2/DVB-C/analog/DVB přes IP). Podporu pro příjem placené televize a duálních tunerů vytváří dvojice CI+ slotů pro CI+ moduly s kartami placené televize.

Z technických fajnovůstek stroj přináší 4K Pro Studio Master UHD pro zobrazení v kvalitě dle záměru tvůrců filmu. Podpořit snahu mají nové typy procesorů Studio Master HCX+ (Quad Core Pro) v kombinaci s profesionální správou barev a jejich širokou škálouNasazen byl profesionální Cinema Display (Ultra Bright Panel) s místním tlumením světla (Local Dimming Ultra) a Honeycomb systémem pro co nejhlubší černou, vysoký dynamický rozsah a oslnivě jasná světla. 4K/UHD HDR technologie panelu funguje ve výrobcem naznačené frekvenci 3 000 Hz BMR IFC.

P4210072.JPG 

Příznivci my Home Screenu ho v televizoru s operačním systémem Firefox OS, naleznou ve verzi 2.0. Zvuková část se pyšní zvukem s VR-Audio Master Surround 2.1 a 40 W výkonem (10 W x 2 – squaker + 10 W x 2 - woofer). Dostupné jsou další vlastnosti, jako například Swipe and Share – pro jednoduché sdílení, TV Anywhere (server/klient) – streamování videa kamkoliv po světě, kde je dosah internetu, plnohodnotný dvoutunerový PAP/PIP/PAT (obraz a obraz/obraz v obraze/obraz a text) a mnohé další.

Design, základní popis

Mohutný a těžký, lesklý panel v mírném naklonění vzad, podpírá podstavec podkovovitého tvaru. Z něj designér zpředu přiznává pouze dvě nožky „s přebroušením“, vystupující před zbytek televizoru. Zadní partii „podkovy“ opatřil designér chránítkem připodobňujícím černou kůži. Mimochodem – podobný počin nasadil taktéž u menšího multimediálního ovladače s touchpadem. Kompletně celý panel je černý. Stříbrný kov s hrubým povrchem nalézáme na jeho bočních liniích.

P4210075.JPGP4210071.JPG

Při manipulaci hned víte, že nedržíte běžný moderní televizor klasické třídy. Pohled na design a provedení toto jednoznačně potvrzují. Kritika, kterou jsem zaznamenal na webu, není na místě. Výrobce zvládl designovou část velmi dobře a vkusně, bez potřeby přebujelé okázalosti a nevkusu. Stejně tak se podařilo vymyslet podpěru pro takto výjimečný kus techniky. Přičemž nutno dodat - instalace není nikterak složitá. Náročnější jest díky vyšší hmotnosti. Kritikou zatížíme (na půli cesty ke středově orientovanému nápisu PANASONIC) umístění stavové diody, kterou nevypnete. Byť nezáří moc, někdy bych ji s chutí přesunul do kraje, nebo deaktivoval.

P4210078.JPG

Na zádech nepřehlédnete otvory, pod kterými jsou umístěny ventilátory. Jejich mírný, nevtíravý šustot zaslechnete při velmi snížené hlasitosti. Obavu máme z budoucnosti. Jak všudypřítomný prach ovlivní jejich chod a hlučnost. Čas ukáže.

Konektorová výbava

Tři konektorové shluky Panasonic umístil za krytku. V prvním, mířícím vlevo (čelní pohled) jsou dva HDMI porty, sluchátkový výstup (s plným samostatným řízením hlasitosti – nastavení v menu) a trojice USB (jednou ve verzi 3.0 s přívlastkem HDD). Nad nimi zasunete SD kartu a do dvou CI+ slotů (verze 1.3) se slušným přístupem, dvojici modulů s kartami pro příjem placené TV.

P4210061.JPG

Shluk číslo dva směřuje přímo dolů. Spadá sem Ethernet (připojení k internetu), páreček šroubovacích „F“ konektorů pro připojení k satelitní parabole, konektor pro připojení klasické antény pozemního vysílání, digitální audio výstup a dvojice HDMI, kdy HDMI s pořadovým číslem 2 má přívlastek ARC (poskytuje zpětný audio kanál). Třetí shluk míří přímo vzad a obsáhl komponentní AV vstup v podobě pětice konektorů cinch. K sadě šroubovacích a anténního konektoru mám výtku - jsou příliš stísněné.

P4210064.JPGP4210065.JPG

Ještě doplníme, že všechny čtyři HDMI porty podporují 4K 60/50p s HDCP2.2. Já bych se ptal, proč takto koncipovaný moderní televizor nemá více než jeden USB při specifikaci 3.0?

Dálkový ovladač

Výrobce přidává k DX900 dvojici ovladačů. Menší z nich ve stříbrně-černém kabátci, nazveme multimediálním. Kromě touchpadu pro jednodušší ovládání aplikací, surfování na internetu, nepostrádá mikrofon pro hlasové povely a vyhledávání. Sadou základním kláves ovládnete primární funkce přístroje. Jedním z nich ale vyvoláte virtuální ovladač přímo na panelu televizoru, přičemž tím docílíte varianty plnohodnotného řízení.

P4210051.JPG

Druhý, „klasický“ zahrnuje vše potřebné a vytváří podporu k celkovému řízení stroje. Kovový povrch ve stříbrné barvě nese znaky lehkého překartáčování. Kromě skutečně luxusního vzhledu na něm neulpívají otisky rukou. Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem nepostrádá „Panasonic logiku“ a část z nich lze navíc podsvítit vkusným bílým světlem s lehce studeným, modrým přídechem.

P4210059.JPG

V prostřední části jsou „kolébkové buttony“ pro řízení hlasitosti a skokové přepínání programů. Od nich dolů jdou číselné předvolby, e-Nápověda a mnohými oblíbená klávesa pro přepnutí na předchozí program. Zcela dole řídíme přehrávač. Nahoru máme zbytek (viz foto) včetně ovládacího směrového kolečka se střední potvrzovací klávesou „OK“ a např. zcela vpravo nahoře, již zmíněné, zažehnutí světélkování klaviatury. Část tlačítek nese hmatovou odezvu.

Oba dva ovladače působí jistým dojmem, dobře se drží, ač na větším se i hodně velká ruka neubrání „šplhu“. Za výborně vzhledově a kvalitativně odvedenou práci si výrobce zaslouží pochvalu. Něco takého vám na stolku v obývacím pokoji ostudu neudělá.

Panasonic uřídíme prostřednictvím „chytrého“ telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací – Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky doporučíme tuto povedenou firemní aplikaci dostupnou pro Android a iOS. Třetí platforma Windows Phone 8.0/8.1/10 vychází zatím na prázdno. Majitelé zařízení s mobilními Windows sáhnou k programům třetích stran.

Počáteční nastavení a ladění

Přehledné prvotní nastavení LCD televizoru s LED podsvícením při nasazeném operačním systému Firefox, jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Network Standby“ (spuštění TV na dálku přes internet) -> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má u představovaného borce, ohyzdně jednoduchý charakter. Uživatelstvo vybírá ze dvou skupin – „Neplacené/Všechny kanály“. Zde bychom jednoznačně očekávali více. Volíme ladění DVB-S/S2 a DVB-T tuneru, přičemž chceme ladit všechny kanály.

Nastavení serveru DVB-via-IP.JPG

Moderní televizor nabízí kompletní tunerovou výbavu, včetně DVB via IP (tzv. IP TV).

Ladění satelitního tuneru pro zájemce...

Dva osazené satelitní tunery (resp. jejich zdvojení) žádají určit, jaký systém vlastníme. Ne všichni mohou dualitu použít. Akceptování duálního tuneru s sebou nese nutnost připojení DiSEqC systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB s následným připojením na oba šroubovací „F“ konektory. Druhou variantou pro dualitu jest jednokabelový systém při využití odlišného systému. Drtivá většina kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito tedy jdou cestou „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou preferujeme my. Kdo si v této fázi není jist, zaměří pozornost do pravé části obrazovky. Příjemná a jednoduchá obrazovo-textová nápověda vypomůže.

Nastavení DVB-S antény - dualita.JPG

Panasonic TX 65DX900E má zdvojený satelitní tuner podpořený dvěma CI+ sloty pro moduly a karty placené TV.

Startuje ladění v jeho automatické verzi. Interní systém televizoru si sám (bez obsluhujícího) „osahá“ připojené konvertory (LNB), určí jejich rozložení a družice, na které „cílíme“. Námi ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Celý proces hledání všech kanálů v rámci třech využitých LNB našel kolem 2350 stanic a trval zhruba 35 minut. Automatika následně na nic nečeká, oznamuje ladění dříve určeného DVB-T tuneru. Stanice nalézá za 2-3 minuty. Ladění skončilo.

Jako již dřív nás v návaznosti na nedokonalost počáteční filtrace zajímá stav pořadí kanálů. Za česko-slovenskou skupinou následuje placené HBO, UHD/4K nabídka, volné HD, volné SD, kódované HD, kódované SD. Programový list uzavírají rádia. Alespoň my jsme zmíněné pořadí, při opakovaném ladění, získali.

Konfigurace LNB - Režim duálního tuneru.JPG

Konfigurace LNB s orientačním přehledem kvality a síly signálu.

Náš zájem o pořadí byl vyšší z důvodu chybějícího FastScanu, či klonu funkce pro daleko rychlejší získání CZ/SK programů. Domnívám se, že tato uživatelsky přívětivá varianta ladění, by dostupná být měla. Kromě získání stanic teoreticky usnadní i jejich následné třídění. U televizoru, který nabízí zdvojený tuner, včetně dvojice CI+ slotů pro modul s kartou placené TV, je to velká škoda. A to samozřejmě nezmiňuji ani cenovou kategorii, ve které se nachází. Zřejmě se hledělo hodně na ladění obrazu, ale některé myšky u tunerové výbavy, bohužel, pronikly.

Myšky? Ano, vadou na kráse při následné editaci stanic byla chybová hláška, která oznamuje zakódování stanice. Televizor nějak opomenul spolupracovat s modulem. Jindy – znovu u přesunů programové nabídky – „Devítistovka“ nesmyslně hlásila ztrátu signálu, anebo „Home menu“ nechtělo zobrazit obsah („bubliny“).

Třídění DVB-S kanálů.JPG

Poměrně přehledné třídění kanálů mohlo být ještě lepší, kdyby výrobce nasadil hromadné úpravy ve všech jeho částech.

Musím podotknout, že jsme použili několik různých typů CI a CI+ modulů, z nichž jeden je zřejmě nejvíce používaný a doporučovaný pro vysokou kompatibilitu s televizory – modul CI+ Smit Irdeto (tzv. fialový typ). K testu jsem navíc ještě přidal CAM TechniSat TechniCrypt IR CI+. Odzkoušen byl například i starší Irdeto.

Vzhledem k tomu, že se problémy objevily i u nekódovaných stanic, tipl bych si, že bug nebude vždy přímo souviset s typem využitého modulu. Řešením v jednom případě bylo vypnutí do stand-by, v dalších dvou totální odpojení od napájení. Pro správné pochopení ale musíme doplnit – zádrhel nikdy nevznikl při sledování televizního vysílání přes integrovaný DVB-S/S2 tuner, přepínání programů atp. Občasně se dostavil právě jen při editaci pořadí stanic, nebo jejich umístění do listu oblíbených.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud