Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]

27. dubna 2016
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]
Nová vlajková loď Panasonicu mezi LCD LED televizory jako první nabízí Premium Ultra HD. Mimořádně kvalitní kvalitní obraz i zvuk jasně říká - přichází referenční televizor.

Zpět k přeskupení programů. Stanice se dají přeskupit prostou záměnou anebo zařazením na příslušnou číselnou pozici. Umístíme je (i hromadně – ale pouze zde hromadně) do čtveřice favoritních nabídek, kdy tyto individuálně pojmenujeme. Počet favoritních/oblíbených skupin není dostatečný. Navíc si stanice ponechají původní číselné označení a tak při filtraci na konkrétní skupinu oblíbených nedocílíte úplný klid. V oblíbených skupinách doplníme kanály jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T).

Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Tato, dá se říci, byla „posunuta“ až do části, kde provádíme přesuny, zobrazujeme jednotlivé kanály. Procházení omezíme na Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Nechtěné smažeme a zbytek nabídky se přesune o číslo směrem dolů – uvolněná pozice nezůstane prázdná.

V samém závěru nás průvodce „proškolí“ v použití druhého dálkového ovladače. Odsouhlasíme smluvní podmínky a zásady ochrany osobních údajů a nastupuje představení operačního systému Firefox. Instalační procedura končí.

Menu a nastavení

Panasonic TX-65DX900E poskytuje kontinuálně-přechodové menu, které známe z minulosti. Jeho kvalitou jsem byl v minulosti velmi spokojen, nejinak tomu bylo nyní. Koncept nám vyhovuje. Pohyb v menu byl přehlednější, rychlejší a bez zbytečného přeskakování „sem a tam“. Operační systém Firefox ho nijak nepoznamenal. Provedení netkví v nabubřelé okázalosti, ale v jemném navázání operačního systému na původní strukturu nabídky. Pro uživatele se podobný počin zdá přínosným, systém ho nezahlcuje zbytečnou složitostí. A tak „liščí systém“ více-méně zaznamenáte jen díky „Home Screenu 2.0“ a několika efektovým „stíračkám“ při přechodech do konkrétních částí systému – například k aplikacím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázka prostředí - My Home Screen (Domovská obrazovka) v nové verzi, přehled aplikací a variace na funkci obraz v obraze.

Lituji obětování původního stylu domovské obrazovky z „hloupých“ modelů. Z druhé strany stačí dlouze přidržet tlačítko „Home“ a čtyřstranná nabídka se snaží na původní zajímavost od Panasonicu navázat. Nahoře si umístíte kupříkladu předpověď počasí, vpravo vám aplikace předávají informace. Dolní část poskytuje rychlý přístup k doporučovaným multimédiím a levá pak představuje určitou formu jednoduchého a přehledného EPG (elektronického programového průvodce) s doplňkovou funkcí PIP při aktivovaném druhém tuneru. Máte-li zájem o operační systém Firefox, využijte virtuálního představení (na jiném modelu) v našem starším článku s videoreportáží.

Celé menu vměstnal softwarový inženýr do sedmi záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda), kdy na sedmé pozici se usadila rychlo-nabídka „Volby (Option)“, kterou aktivujete přímo stejnojmenným „buttonem“ dálkového ovladače.

Klepněte pro větší obrázek

Menu patří k přehledným a rychlým. Kontinuální procházení v rámci jednotlivých skupin nám vyhovovalo.

Obsáhlost nabídek uvítá náročný uživatel a filmový fanda. Právě tito projdou veškeré varianty „settingu“ pro vyšší kvalitu nejen obrazové části. Vzhledem k mimořádně kvalitnímu nastavení obrazové části, ale změn udělají jen minimum. Snad pouze v případě využití kalibrační sondy, by se mohli dopracovat k ještě lepšímu obrazovému podání. Nezapomínejte na proměnlivost položek. Při různých profilech, respektive různých typech signálů, některé zešednou, jiné se zpřístupní.

Oko člověka v subjektivním vnímání může požadovat změnu, přestože následně půjde cestou odklonu od skutečně korektního nastavení. A tak základem pro změnu obrazu, kterou díky jednoduchému přenastavení „prubnou“ méně znalí, bude skoková úprava „Teploty barev“ (Chladné2/Chladné 1/Normální/ Teplé 1/ Teplé 2). Stejně tak si zvolí sobě nejbližší „Barevný gamut“ (Nativní/Rec.709/SMPTE-C/EBU/Rec.2020/DCI), avšak to už v submenu „Rozšířená nastavení“.

Klepněte pro větší obrázek

Toto kromě zmíněného zahrnuje „Regulaci kontrastu“ (Vlastní/Automatická/Vypnuto), přičemž aktivace vlastní regulace zpřístupní trojici detailnějších regulátorů v podobě „Adaptivní korekce gama“„Nastavení úrovně černé“ a „Efekt Jasná bílá“.

Pokročilý jedinec vyváží bílou a rozhlédne se po dalších podrobných nastaveních v této kategorii. Základ v šesti položkách (Jas R/G/B a Kontrast R/G/B – červená, zelená, modrá) si nejnáročnější divák ještě kalibruje v „Úrovni vstupního signálu“ (10-100 IRE) se samostatným nastavením zisku u spektra barev – červené, zelené a modré. Kontinuálně naváže kalibrací obrazu u „Správy barev“ (Sytost/Svítivost/Odstín, samozřejmě zvlášť u každé základní barvy R/G/B). O kousek vedle detailně „vyšperkuje“ gamu, anebo předvolí „Úroveň podsvícení černé“.

Klepněte pro větší obrázek

DX900 nepostrádá „Adaptivní řízení podsvitu“„Režim filmové kadence“, režim „1080p Pure Direct“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD) a „1080p bod na 4 body“ (tzv. dot by dot).  Klidnější předvedení dynamických scén ve vyšší ostrosti a plynulosti, umí zprostředkovat „Intelligent Frame Creation“, včetně individuální – detailnější - korekce se dvěma posuvníky.

Rozsah vstupů HDMI má několik samostatných částí pro nasazení úprav od „Typu obsahu HDMI“ (Automaticky/Grafický/Fotografie/Vypnuto), přes „Typ HDMI EOTF“ (Electro-optical Transfer Function-Automaticky/Standardní gamma/ST.2084), „Typ kolorimetrie HMDI“ (Automaticky/Rec. 601/Rec. 709/Rec.2020),„Rozsah HDMI RGB“(Automatický/Plnohodnotný/Normální) až po „Rozsah YCbCr pro HDMI“ (Normální/Plnohodnotný). Jestli vás zajímá, co vlastně přehozením získáte... zkráceně a v rychlosti - změnu podání černé, jinou reprodukci barev.   

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opravdu celá škála podrobných nastavení - kdo chce vyhraje si. Zbytek nemusí nic řešit. Výrobcem nastavené profily jsou precizní a vybere si valná většina uživatelů.

Předlouhý výčet zakončíme zmínkou o „Převzorkování obrazu při 16:9“. Pro úschovu vypracovaných nastavení, využijete devět obrazových profilů - Dynamický/Normální/Kino/Kino režim/THX Cinema/THX Bright Room/Uživatelský/Profesionál1/Profesionál2.

Zvuková záložka nezapomenula na samostatné řízení sluchátkového výstupu s uživatelsky přívětivějším ovládáním přímo přes ovladač, jestliže onu volbu v „settingu“ označíte. Neschází surround režim, zvukové vyladění za pomoci osmipásmového ekvalizéru, aktivace automatické regulace hlasitosti, samostatné korekci hlasitosti a jiných. Uživatel koriguje zpoždění SPDIF digitálního audio výstupu. Opomínaným, avšak pro výslednou podobu zvuku poměrně důležitým, se jeví nastavení s názvem „Vzdálenost od zdi“. Vyzkoušejte, uslyšíte.

Cloudové služby a vlastnosti vztahujících se k síti, objevujeme v záložce – „Síť“„My Home Cloud“,„ AplikaceTV Remote“, „Nastavení sdílení souborů“ a samozřejmě nastavení síťového spojení, umístil softwarový inženýr právě sem. Špičkový model Panasonic TX-65DX900E zůstává (k nejen mé radosti) věrný streamování videa, a to i mimo domácí síť. Za pomoci aplikace TV Anywhere, kterou aktivujete v nastavení sítě. Po instalaci stroje spusťte „DLNA Server“ - nemusí být defaultně dostupný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení TV Remote a DLNA Serveru. Nezapomínejme na aktualizaci a případnou obnovu do expedičního nastavení.

Funkce časovače padla do kategorie EKO funkcí (submenu „Nastavení“). Úsporná řešení zahrnují Úsporný režim/Senzor osvětlení okolí/Viera Link/Vypínání přes Link/Úsporný Standby režim/Inteligentní automatické vypnutí/Automatické vypnutí/Vypnutí bez signálu. Záložku „Nastavení“ vyhledá obsluha pro kontrolu dostupnosti novějšího softwaru, a taktéž při chuti obnovit expediční nastavení (tzv. reset). Samozřejmostí jest eNápověda – elektronický návod k použití s jednoduchou kontextovou nápovědou přímo u procházených nastavení v menu. Záchranu v podobě obnovy nastavení jednotlivých režimů nacházíme, a to i u submenu. Obnova tak nemusí zrušit vše vámi provedené.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Panasonic, Test, LCD a LED, LED, UHD, TechniSat

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

40 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík