Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]

27. dubna 2016
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]
Nová vlajková loď Panasonicu mezi LCD LED televizory jako první nabízí Premium Ultra HD. Mimořádně kvalitní kvalitní obraz i zvuk jasně říká - přichází referenční televizor.

Obraz

Z velmi kvalitních vlastností pokročilého hardwaru a nastavení, profituje nejen 4K/UHD obsah, ale také o třídu nižší HD a o dvě – základní SD. Na 65“ televizor, ještě s UHD rozlišením, bych prezentaci SD pochválil. Vždy, samozřejmě, záleží nejen na rozlišení, ale také na celkové kvalitě videí, datovém toku, stáří… Proto třeba základní obsah na YouTube bude žalostný. Ovšem vinu neházejme ani na televizor, ani na UHD panel, ale na nekvalitu obsahu. V podobě DX900 vchází na trh výrobek, který zvýrazní nedostatky Blue-ray disků. Nedostatky, které jste dříve vůbec nevnímali.

Klepněte pro větší obrázek 
Pro zajímavost: takto je řešeno podsvícení televizoru

Panasonic TX-65DX900E uchvátí oko znalce přirozeným a korektním barevným podáním s velmi vhodně rozloženou nabídkou obrazové krásy, do jednotlivých obrazových profilů. Nenásilnost s jakou přináší záběry přírody, byla fascinující. Zde se jistě ozvou kritici čehokoliv a začnou hovořit o vysoké ceně. Ne, přátelé, jak mnozí z vás, bohužel, nezaznamenali, Panasonic poskytl velmi slušné nastavení barev a obrazových profilů, taktéž u daleko nižších modelů. Kupříkladu u námi testovaného modelu 55CS620E. Podobná snaha o co možná nejlepší jakost barev, si zaslouží pochvalu. Bohužel se lidé velmi často dívají po sekundárních parametrech a kvalitu obrazu opomíjejí.

Klepněte pro větší obrázek

Devět profilů pro obraz - vybere si skoro každý.

Kvalita černé byla pro oko mimořádná a práce s podsvícením panelu příkladná. Devítistovka umí minimalizovat vznik „fantomové záře“, chcete-li oparu kolem světlých objektů na černém pozadí. Při přepínání programů a podobných stavech, kdy se na panelu rozprostírá černá, se při temné místnosti ztratíte. Panel nikterak nezáří a byl (ani ne moc nadneseně řečeno) temnější, než bílá zeď za ním.

Barva zelené trávy v záběrech z džungle, modrého nebe při mořském pobřeží, anebo hnědých kožených křesel v místnosti soudce, zapůsobí pozitivně a znovu potvrzuje mimořádnou jakost testovaného borce. Bílá se vysvítí ve velkém stylu, jak z televizní reklamy na prací prostředek, mnohými zkoumaná pleťová nese jemnocit a vysoký rozsah.

LCD technologie s neduhy jí vlastními přichází při odklonu od pozorovací kolmice na panel. Do obrazu nastupuje narůžovělý nádech, barvy chřadnou. Pozorovací úhly bych nazval mírně nadprůměrnými. Podobně se při bočním sledování zvýrazní lehký průsvit tmavších proužků při švenkování kamerou. Nicméně zde velmi záleží na sledované kvalitě díla a nasazených obrazových úpravách.

Panasonic umí velmi dobře pohyblivou scénu, kdy pracuje od mírného třepotání hran, které podpoří puritánskou neochotu nasazení Intelligent Frame Creation (tzv. motion efekty – obrazové dopočty) s přechodem přes plynulou a ostřejší fázi až po totální „soap opera efekt“. Vybere si tak skutečně každý. Věčné kritiky pouze tří kroků IFC utiší individuální variace se dvěma posuvníky, kde si zcela volně v několika krocích u každého navolí sílu efektu pro redukci rozmazání a plynulost. Skokově ještě aktivují „Čistý pohyb“, kde pro výslednou vyšší formu pohybové ostrosti, vypomůže odlišná práce s podsvícením panelu. Nesoulad podsvícení se u kolmého pozorování nekoná. Hledat jakoukoliv nepřesnost bude velmi obtížné.

Klepněte pro větší obrázek
Intelligent Frame Creation s individuální úpravou pomocí dvou posuvníků,
včetně přepínače „Čistý pohyb“.

UltraHD/4K obraz s adekvátně vybaveným HDR obsahem, vytváří mimořádnou podívanou s výraznou kresbou ve světlech, kdy ale stále není zapomenuto vykreslení tmavých odstínů. Famózní rozsah, který u světlých částí zatím dokonale nezvládá ani OLED technologie. Ano, pro takovouto kvalitu byl DX900 postaven. Díky vysokému nit, dokážou světla vozu ve tmě, vozu, který na panelu směřuje proti vám, vyvolat pocit oslnění. Zážitek, který běžný televizor neposkytne.

V dnešní době, kdy dostupnost UHD děl není dostatečnou a řada filmů se tak bude řešit „pouze“ v HD rozlišení, ale neznamená výpadek obrazové krásy a významné potlačení jakosti. Filmovost zůstává. Jen část uživatelstva asi přitlačí na doostření, aby pocitově přetlačila, trochu více lehkosti a éteričnosti u HD díla prezentovaného na 4K panelu. Tento faktor proniká zvláště u pohybujících se částí. Ostatně vyhrát se dá s celou škálou obrazového „settingu“ a sami uvidíte následky svých činů. Krapet více ostrosti mělo být v základu u dynamických scén v rámci sportovních utkání. Chce to vybrat správný profil/nastavení.

Pro mě bylo příjemným překvapení vidět na 65“ UHD/4K televizoru SD videa. Nelze očekávat totální dokonalost, avšak Panasonic zde dělá, co může, aby divákovi obraz ve standardním rozlišení představil v důstojné a nerušivé podobě. Správná pozorovací vzdálenost a alespoň průměrná jakost SD díla přispěje ke slušnému výsledku.

Další názory redaktorů si můžete vyslechnout ve videu s představením DX900.

Klepněte pro větší obrázek

Aspect - poměr stran pro obraz.

Měříme a měříme

Měření potvrdilo mimořádnou kvalitu obrazu v každém ohledu. V Kino režimu jsme naměřili úroveň černé statické 0,009 cd/m2 a statický kontrast 11 445:1. Což jsou na LCD televizor mimořádné hodnoty. Dynamický kontrast je pak neměřitelný.

Klepněte pro větší obrázek
LED podsvícení má vynikající homogenitu a s maximální odchylkou pouze 6 cd/m2
jsme se ještě nesetkali, jde o hodnotu na úrovni OLED panelu!

Pokud jde o obrazové režimy, tak THX Bright a THX Cinema jsou výborně nastavené pro aktuální Blu-ray disky a televizor prakticky nemusíte kalibrovat; barevná odchylka dE je 1,35 a 1,30. Ano  - za pomoci optické sondy a notné dávky trpělivosti můžete dostat na dokonalé hodnoty, nicméně domnívám se, že i hodně náročný smrtelník bude s továrním nastavením spokojený.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
THX Cinema
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
THX Bright

Režim Kino má z výroby nastavený široký barevný prostor, Kino režim pak nabídne barevný prostor již dle normy HD.709. Z této nabídky si vybere zkrátka každý.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kino režim
Klepněte pro větší obrázek 
Obrazový režim kino má nastavený širší barevný prostor

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Panasonic, Test, LCD a LED, UHD, LED, TechniSat

Určitě si přečtěte

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Nejmenší 48” 4K OLED televizor Sony nebude nijak ošizený a slibuje prémiovou kvalitu [CES]

Velmi očekávanou novinkou pro rok 2020 jsou menší 48" (122 cm) OLED televizory, které doplní stávající 55" modely. I když v současné době zájem směřuje k úhlopříčkám 65" a větším, stále je dost lidí, kteří chtějí maximálně 50" model.

11 Jaromír Puk

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík