Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]

27. dubna 2016
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-65DX900E: král 4K UHD LED televizorů přichází [test]
Nová vlajková loď Panasonicu mezi LCD LED televizory jako první nabízí Premium Ultra HD. Mimořádně kvalitní kvalitní obraz i zvuk jasně říká - přichází referenční televizor.

3D obraz

Aktivní forma stereoskopie, tedy pomalu umírajícího 3D nebyla testována. K zapůjčenému vzorku nebyly, bohužel, přiloženy stereoskopické brýle. Přesto si dovolíme předpokládat dobrý výsledek pro prostorový obraz. 2D kvalita a osazení moderním výkonným hardwarem by naše myšlenky a závěry, měly podpořit.

Zvuk

Jak naznačujeme výše – zvuková část menu předkládá variantu vypnutí reproduktorů televizoru se zapnutím sluchátkového výstupu, nebo aktivní podobou obou zařízení (interních reproduktorů TV i sluchátek). Hlasitost sluchátek, samozřejmě, regulujeme samostatně.

Klepněte pro větší obrázek

A teď k tomu hlavnímu v této kapitole - zvuku televizoru. Konečně jsem se, po dlouhé době, zase mohl namlsat. Plnohodnotný a vyvážený zvuk, který nepostrádá vše pro filmový zážitek. Panasonic TX-65DC900E posluchači věnuje velmi hluboké basy, které příjemně probublávají i při nižším zesílení. Kvalitně a zřetelně přenáší střední pásmo a ve výškách neujíždí do falše a agresivity. Až skutečně hodně náročná díla s mnoha nástroji a současném zpěvu při vyšší hlasitosti, dají puritánům znát, že se nejedná o samostatnou Hi-Fi zvukovou sestavu.

Parádní pocitový zážitek z filmů, nebo hudebních kanálů navyšuje mimořádná lehkost, se kterou se zvuk rozlévá v prostoru. Nejen pravo-levém, ale také předo-zadním. Jsou chvíle, kdy ho pocitově máte za zády.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kromě čtyř profilů pro zvuk, taktéž využijeme osmipásmový ekvalizér. Nutno přiznat, že stejně jako obraz, tak i zvuk v základu splňuje náročnější kritéria.

Multimediální funkce

I „Déixdevítistovka“ zvládá streamovací funkce a tzv. zrcadlení obsahu mobilních zařízení. TV Anywhere umožní poslat signál a lapit jej kdekoliv v dostupnosti internetu. Nutno mít smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací od výrobce. A tak v rámci dovolené na horách se podíváte na oblíbený pořad z televizoru. Funguje také lokální stream.

Bohužel ale v rámci testování se nechtěl do paprsku dostat signál z interního DVB-S tuneru (chybuje hlavně u kódovaných stanic). U pozemního digitálu, podobně jako při zavolání videa z flešky připojené k televizoru, problém nebyl. Teoreticky se lze domnívat, že tato anomálie souvisí s předchozí popisovanou, totiž výpadkem dekódování, respektive ztrátou signálu při editaci programů. Upozorňuji – stream jsme zkoušeli zachytit s Windows Phone telefonem a PC s operačním systémem Windows 7 Pro.

Klepněte pro větší obrázek

V minulosti toto problémem nebylo. Ke zvláštní neochotě se přidal také harddisk, který byl využit pro odzkoušení záznamu z televizoru. HDD byl v síti viditelný, avšak svůj obsah nepředložil. Vzhledem k ranému firmwaru bych odhadoval nápravu v příštím. Snad přijde. Testovaný typ tak, dle námi předloženého popisu, skutečně má umět režim Server & Klient (zařízení je schopno nejen stream přijmout, ale také vyslat).

Velice populární HbbTV chodí bezproblémově a svižně, včetně nového pojetí, které nasadila Česká televize. Vstup, nastavení, pohyb v rámci iVysílání = bez problémů. Trochu nás zaskočilo kousání v testovací části, kde HbbTV dává uživateli prostředek k otestování televizoru v přístupu k různým video formátům v různém kódování a odmítnutí přehrání jednoho videa. Síť v té chvíli byla přezkoušena a běžela bez jakýchkoliv vad. Při dalších zkouškách se situace změnila. Video bylo přehráno, trhání se vyskytlo jen někde.

Klepněte pro větší obrázek

HbbTV - test AV formátů.

Znovu paradoxní zážitek jsme prožili s přehrávačem multimédií. Při přehrávání z flešky jsme se rozmlsali prezentací všech připravených 4K/UHD videí. Následný test, kdy se přehrávala díla „běžnější“, nás zklamala. Zůstali jsme v průměrné podpoře formátů. Něco přehráno nebylo vůbec, jiné se trhalo. Škoda. A velká škoda, že už po několik let Panasonic odmítá zobrazit multimédia přehlednějším stylem. U takto vysoce postaveného, moderního a mimořádně vybaveného zařízení, to mrzí násobně víc. Velkým zklamáním, Panasonicu, bylo ověření nedostupnosti DTS zvuku. Mnohem lépe vypadá práce s titulky. Nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění a třebas zpoždění.

Klepněte pro větší obrázek

Časovač záznamu - znovu nechybí přehlednost.

Při přehrávání prostřednictvím sítě (DLNA) se pozmění počet variant pro poměr stran obrazu - jsou pouze dvě. A tak se dopracujete do chvíle, kdy HD film v odlišném poměru stran, nemusíte roztáhnout přes výšku/šířku panelu dle vašich preferencí.

Nahrávání stroj zvládne – časovačem, anebo letmým startem. Škoda nedostupnosti upozornění na pořad. EPG (Guide) ponechá běžící obraz a zvuk ve zmenšeném okně, jen při přechodu a efektové stíračce nejsou na pár vteřin dostupné. Přehledný elektronický programový průvodce stále ve verzi s různorodými filtry. Obdobný stav panuje u informací o právě sledovaném pořadu, kdy se dá listovat směrovými šipkami v rámci programového listu dál, bez současného přepnutí stanice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Guide, aneb EPG - elektronický programový průvodce. Druhá fotka zachycuje přehledné informace o právě sledovaném pořadu. Rozložení jednotlivých informačních prvků si zaslouží pochvalu.

Aplikací operační systém Firefox nabízí slušnou dávku. Někdy není vhodné koukat na množství, ale na kvalitu, ještě lépe na cílení. Našel jsem dosti využitelného (YouTube, Voyo, Óčko v několika verzích, Deezer, Vimeo, sledovanitv.cz, spoustu drobných her, aplikací pro předpověď počasí atd.). Chybí nám aplikace populárního HBO Go a Filmbox Live. V rámci vylepšování údajně má dojít k některým pozitivním změnám – uvidíme. Webový prohlížeč Firefox nenabízí adekvátní verzi umírající flash a tak videoarchivy s podobnou technologií zůstávají nedostupné.

Hráče zajímá hodnota input lagu. Ta námi orientačně změřená, se pohybovala kolem 31 ms. V herním režimu a správném nastavení se dostávala až na hodnotu skvělých 16 ms. Ověřte při reálném hraní!

Verdikt

Panasonic ukazuje, jak má vypadat kvalitní řízení podsvícení,naprosto nic není ošizené. Předvedl také, že LCD technologie má stále co říct. Jedná se bezesporu o referenční filmový televizor postavený na platformě LCD s přímým zadním podsvícením. Řada certifikátů sice potvrzuje mimořádnou kvalitu, ale i naše měření o osobní dojmy to potvrzují.

Precizní nastavení obrazové části, kterému se věnovali také profesionálové z filmových studií, doprovází vynikající zvuková část. Kupující určitě nemusí honem spěchat pro samostatný zvukový systém. Problém nastane při jeho reálném výběru. Majitel Panasonicu TX-65DX900E nemůže volit kde co. Levné systémy nebudou schopny dostatečně porazit zvukovou krásu prezentovanou prostřednictvím interních reproduktorů televizoru - přímo volá po cenově odpovídající, drahé zvukové výbavě, ideálně rovnou s Dolby Atmos.

Nicméně LCD technologie nezapomíná na své neduhy, kterými bezesporu jsou malé pozorovací úhly. V tomto směru se zázrak neděje. A trochu zamrzí zlobení při editaci stanic, kde se bez jakýchkoliv důvodů občasně vytrácí signál, nebo nefunguje dekódování. Předpokládáme nápravu v dalším firmwaru, stejně tak pozornosti softwarových specialistů doporučíme taktéž nestandardně se chovající streamovací funkce. A také opakovaně zmiňovaný chaos v interním přehrávači a nedostupnost zvuku u DTS patří ke šrámu na dobré pověsti kvalitních televizorů Panasonic již delší čas. Konkurence nespí!

Kritiku vzhledu si konzervativnější provedení nezaslouží. Jedná se o produkt s výrazem nadčasovosti, nepodléhající zbytečné a pomíjivé vzhledové, módní vlně. Díky za to!

Král přišel

Panasonic TX-65DX900E patří do kategorie špičkových zařízení, které se po testu hodně špatně vracejí zpět. Ukázal, že mimořádně kvalitní obraz a zvuk se na moderních televizorech dá stále najít. Stejně nás potěšilo stabilní a rychlé prostředí, které za celou dobu testování ani jednou nezkolabovalo. Jestliže mám regulérně a zcela bez vytáček odpovědět na dotaz, jestli bych si podobný televizor zakoupil (když nebudu řešit pro mě nedostupnou cenovou kategorii), odpověď zní ano. Obraz a zvuk mě uchvátil, obraz nenamáhal citlivé oči a precizní nastavení obrazových režimů dokazuje, že při výrobě Panasonic věnoval novince maximální péči.

Filmový televizor pro filmového radikála byl právě představen. Ano, má všechny dostupné certifikace, které špičkový televizor může mít - THX i Premium Ultra HD. V maximální dostupné kvalitě prezentuje aktuálně HD i Full HD filmy, ale je také skvěle připravený na 4K Ultra HD filmy s HDR. Panasonic TX-65DX900E považujeme v současné době za nejlepší 4K LCD LED televizor, který můžete koupit. Jestli chcete doma mít referenci, směle do toho.

AVmania.cz hodnotí: Referenční 4K Ultra HD LCD LED TV
Panasonic TX-65DX900E   10

Klady

+ Vynikající obraz
+ Vynikající přirozené barvy přímo od výrobce („Out of box“)
+ Vynikající práce s podsvícením
+ Mimořádná kvalita černé
+ Rozsah prokreslení scény od nejtmavších míst po nejsvětlejší
+ Výborně nastavené uživatelské profily pro obraz
+ Homogenita podsvícení
+ Velmi dobrý HD obraz (potažmo SD) na 4K panelu (upscaling)
+ Ultra HD Premium a THX certifikace
+ Výborný zvuk, včetně hlubokých tónů
+ Rozsáhlé možnosti nastavení
+ Stabilní a přehledné prostředí
+ Poctivé zpracování ovladačů, včetně podsvícené klaviatury u hlavního
+ Hodnota input lagu
+ Nadčasový design s lehce nahnutým panelem

Zápory

- Problémy u satelitního tuneru při editaci programů
- Problémy při streamování živého vysílání z DVB-S tuneru
- Nepřehledné prostředí interního přehrávače
- Pouze průměrná podpora přehrávaných formátů
- DTS zvuk není podporován interním přehrávačem
- Nedostupnost FastScanu, nebo podrobnější filtrace před laděním
 

Panasonic TX-65DX900E

Cena orientační:

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Panasonic, Test, LCD a LED, LED, UHD, TechniSat

Určitě si přečtěte

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 20 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Bezdrátová sluchátka už dokážou nabídnout kvalitní zvuk, dlouhou výdrž. Vybrat si můžete z dostupných modelů kolem tisíce korun, ti náročnější si rádi připlatí nejen za kvalitnější zvuk, ale i za aktivní potlačení okolního hluku.

39 Jaromír Puk