Panasonic TX-65EX780E: velký 4K LED televizor s krásnými barvami [test]

13. června 2017
TWEET SDÍLET
Hledám televizor, velký a s krásnými a přirozenými barvami, máte něco? A ještě rychlé ovládání a pořádnou výbavu. Bylo by? A co tento 65" Panasonic...

Po loňské královské třídě LCD flotily Panasonic, kdy jsme s obrovským nadšením otestovali DX900E, přichází na řadu letošní „nejvyšší“ EX780. Jak sami tušíte dle označení – tento rok LCD klouže v kompletní modelové hierarchii směrem dolů.

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

K vlastnostem, kterými se výrobce chlubí, patří údajná kvalita obrazu s podporou 4K PRO HDR (podpora násobného HDR - HDR10/HLG). Obrazovou kvalitu ladili v Hollywoodu. K lepšímu výsledku přispívá typ procesoru - Studio Colour HCX2Cinema Display reprodukující záměr filmařů, je pro lepší výsledek vylepšen o Local Dimming. Plynulejší děje podpoří 2400 Hz BMR IFC. Operačním systémem již sice „oficiálně“ není Firefox OS, nicméně prostředí se nikterak nezměnilo a sami si ověříte – zmínky o něm v menu stále existují. Panasonic pokračuje ve vývoji sám. Stroj pohání QuadCore Pro procesor. Zvuk vyluzuje pár reproduktorů – 2x10 W.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Příznivci stereoskopie jásají nad přítomností aktivního 3D. Brýle však v balení nemáte. Tunerová výbava není pouze zdvojena (2x DVB-T/T2 s podporou HEVC-H.265/DVB-S/S2/DVB-C/analog), ale navíc výrobce přihodil dvojici (!!!) CI+ slotů pro modul placené televize. K tomu patří také víceobrazová variace PAP/PIP/PAT (obraz a obraz/obraz v obraze/obraz a text). Vyhledávané TV AnywhereIn-House TV Streaming (server/klient) a Swipe & Share (funkce pro streamování záznamů a živého vysílání, respektive pro jednoduché přehrávání multimediálního obsahu z mobilních zařízení) nechybí.

Panasonic TV Anywhere: Sledujte televizi kdekoliv přes internet

Panasonic TV Anywhere: Sledujte televizi kdekoliv přes internet

Nová funkce TV Panasonic umožnuje sledovat pořady z vašeho televizoru kdekoliv a to na mobilu či na tabletu. Můžete také programovat nahrávání a sledovat i nahrané pořady.

Spotřeba elektřiny vhání televizor do kategorie A+, s výrobcem udávanou roční spotřebou 137 kWh.

Design, základní popis

Dramatičtější hmotnost balení nám dává vědět, že uvnitř není jen skrumáž plastových dílců. Při vybalování a montáži se o svém pocitu přesvědčuji takříkajíc naživo.

Přebroušená stříbrná tenká kovová linka obepíná vysoce lesklý panel. Střední partie spodní linie nese nápis značky – Panasonic. Kousek od něj jest stavová dioda. Základní ovládací prvky naleznete na pravé části plastových zad.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Panel sedí na mohutném vysoce lesklém stříbrném podstavci ve tvaru kříže, jehož velikost nastolí u potencionálních zákazníků drobnou starost – přesáhne připravenou skříňku/TV stolek. Lesk a výška nohou vytváří až trochu hmatný dojem. Přes den jsme si museli zvyknout na lesk stojanu, který zprvu lákal pozornost.

Klepněte pro větší obrázek

Do velkých plus přidáváme natočení panelu, kterému pohyb povoluje netradičně montovaný podstavec. To už se moc nevidí a v této velikosti (65“ - 164 cm) už vůbec ne. Natočením jsem nadšen – využívám ho. Kdo zvolí stejný typ televizoru, jen v menší úhlopříčce, dočká se dalšího bonusu. Panel se nejen hýbe, ale také ho obsluha při montáži individuálně výškově nastaví. Opět velké plus. Natočení horního dílce se děje lehce, avšak s dostatečnou odezvou-„přibržděním“. Panasonic celou koncepci nazval Art & Interior Switch Design.

Klepněte pro větší obrázek

Zmínka o operačním systému, přímo v prostředí televizoru. Firefox OS stále ve hře.

Konektorová výbava

Levé prostranství zad (čelní pohled) hardwarový inženýr vyhradil pro trojici konektorových shluků. Půjdeme-li od nejblíže středu umístěnému, zapojíme komponentní video a audio (pětice cinch), Ethernet (internetové připojení k síti) a digitální audio. Stejným směrem, tudíž přímo vzad míří dva USB porty verze 2.0. Těsně pod nimi se vměstnal HDMI port s číselným označením „4“.

Klepněte pro větší obrázek

Bočně, ve třetí skrumáži přípojných míst, směřuje zbylá trojice HDMI (všechny čtyři HDMI podporují 4K 60/50p s HDCP2.2), z nichž „dvojka“ umí ARC (zpětný audio kanál), sluchátkový jack, dvojice CI+ slotů  (v 1.3) pro zasunutí dvou modulů s kartami placené TV, USB verze 3.0 s přívlastkem HDD a anténní vstup společně se šroubovacím „F“ konektorem pro připojení kabelu vedoucího k satelitní parabole.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z pravé střední plochy trčí napevno přidělaný napájecí kabel.

Dálkový ovladač

Standardní ovladač od Panasonicu nedostál významných změn. Pro mnohého dobrá zpráva. Konzervativnost není vždy věcí zpátečnickou. Překartáčovaný stříbrný povrch horní části (spodek je standardně plastový-černý) vzhledově navazuje na design televizoru. Nicméně, krapet více grácie by mu neuškodilo. A ještě raději bychom viděli svítící klaviaturu. Změna oproti minulosti ale přeci jen přichází. Jedno tlačítko navíc s volitelným přístupem k nejvíce využívané aplikaci. Krok vpřed správným směrem. Rozhodně víc, než napevno všudypřítomná (nejen u námi popisovaného výrobku a výrobce) klávesa NETFLIX.

Klepněte pro větší obrázek

Obecně u dálky platí mnohokráte opakované. Přes svoji velikost se výborně drží, k čemuž přispívá prolis na baterie ve spodní části. Ruka sice šplhá, ale klaviatura se povedla – příjemně gumová tlačítka s rozdílným tvarem a hmatovou odezvou se dobře mačkají. Ovladačem uřídíte komplet stroj, včetně spuštění nahrávání, či přehrávání. Škoda, že u moderní „bedny“ chybí ještě jeden ovladač – multimediální, nebo alespoň by přítomný, mohl obsahovat mikrofon pro hlasové vyhledávání.

Televizor samozřejmě lze uřídit přes aplikace z mobilního telefonu nebo tabletu.

Počáteční nastavení a ladění

Přehledné prvotní nastavení LCD televizoru, při nasazeném firemního systému, jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Network Standby“ (spuštění TV na dálku přes internet) -> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“ -> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má u EX780E, trestuhodně jednoduchý charakter – „Neplacené/Všechny kanály“.

Ladění satelitního tuneru pro zájemce…

Při (v roce 2017!) ignoraci FastScanu, což se výrobci jistě projeví na spokojenosti obsluhy, volíme plné ladění DVB-S/S2 a DVB-T/T2 tuneru, přičemž chceme ladit všechny kanály. Pro duální satelitní tunery nejdříve určíme námi vlastněný satelitní systém.  Ne všichni sateliťáci zdvojení použijí. Akceptace „twin“ tuneru s sebou nese nutnost připojení DiSEqC (podpora DiSEqC 1.0/UNICABLE) systému, ovšem se dvěma nezávislými kabely vedenými na LNB s následným připojením na oba šroubovací „F“ konektory. Do úvahy připadá taktéž druhá montáž - jednokabelový systém při využití odlišného systému, tzv. Unicable.

Drtivá většina kupujících využije jeden tuner, teoreticky s vícero LNB. Tito půjdou v linii „Jednotuner + DiSEqC“. Stejnou preferujeme my. Kdo si v této fázi není jist, zaměří pozornost do pravé části obrazovky. Příjemná a jednoduchá obrazovo-textová nápověda vypomůže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následné automatické ladění s nedostatečnou filtrací a ruční forma - hledání stanic přes jednotlivé transpondéry. K lepší identifikaci případně nedostupných transpondérů, slouží dvě střelky s orientační kvalitou a silou signálu.

Startuje ladění v jeho automatické verzi. Interní systém televizoru si chvályhodně sám (bez obsluhujícího) „osahá“ připojené konvertory (LNB), určí jejich rozložení a družice, na které „míříme“. Námi ne zcela jednoduchý systém byl určen korektně. Celý proces hledání všech kanálů v rámci třech využitých LNB našel přes 2000 stanic a trval zhruba 25 minut. Automatika následně na nic nečeká, oznamuje ladění dříve určeného DVB-T tuneru. Stanice nalézá za 2-3 minuty. Ladění skončilo.

Ladění skončilo, ale ne pro nás. My v akci pokračujeme dál, a to dost dramaticky. Překvapil nás časový rozdíl, oproti dříve laděnému tuneru vyššího typu televizoru. Tento desetiminutový skok směrem dolů nakonec ukázal anomálii. Nebylo naladěno vše dostupné. Ani z CZ/SK nabídky platformy Skylink. Nezůstalo však u jednoho problému. Dalším byly české a slovenské stanice nedůstojně rozeseté po programovém listě. Podobná věc by nemusela nastat, kdyby televizor alespoň nějak vzal v potaz tabulku programů, nebo dokonce uměl FastScan.

Další, již dříve popisovanou vadou, byla chybová hláška u editace stanic, která oznamuje, že stanice je zakódovaná. Přičemž zakódovaná být nemá, když se na tuto váže předplatné s osazenou kartou v modulu. Také jsme si ověřili... obsluha kupříkladu edituje nabídku favoritních stanic a na mírně delší chvilku odběhne, přičemž změny neuloží. Pozor, tyto budou nenávratně ztraceny! Achich ouvej. Napadá mne, jestli Panasonic testoval nastavení satelitní části - jestli ano, tak evidentně tuto činnost nedělá dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo naladil mnoho programů a chce mít pořádek, využije skupiny „Oblíbených“. Fotka v její levé části, kromě jiného, zachycuje již přejmenovaný list preferovaných kanálů (Oblíbené 4 => DEMO UHD).

Tak nic, zpátky na stromy. Ladili jsme znovu – jen Astru 23,5°E. Naladěno již bylo vše. Kiks nastane při chuti doplnit další družici s automatickým laděním. A vše, co již bylo naladěno a nastaveno se vytratí. Přiladit musíte tedy pouze přes ruční ladění, přes jednotlivé transpondéry. Konečná verze? Naladit všechny tři družice, všechny stanice, přes podrobný automatický ladící proces (nikoliv tzv. rychloladění). Hurá, vivat, uf. Máme na hromadě mnoho stanic ... a teď si vyhradíme čas na jejich setřídění. Rada – nasázejte je do některého ze čtyř favoritních listů.

Stanice se dají přeskupit prostou záměnou anebo zařazením na příslušnou číselnou pozici. Umístíme je (i hromadně – ale pouze zde hromadně, a pouze po bloku) mezi favoritní, chcete-li oblíbené. Tyto individuálně pojmenujeme. Stanice si, bohužel, ponechají původní číselné označení a tak při filtraci na konkrétní skupinu, nedocílíte úplného klidu. V oblíbených skupinách doplníme kanály jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T).

Výše jsme kritizovali nemožnost rozšířit filtraci před laděním. Tato, dá se říci, byla „posunuta“ až do části, kde provádíme přesuny, zobrazujeme jednotlivé kanály. Procházení omezíme na Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Nechtěné smažeme a zbytek nabídky se přesune o číslo směrem dolů – uvolněná pozice nezůstane prázdná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalační procedura byla ukončena prezentací ovládání prostředí televizoru.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, DVB-T2, 4K TV, Test, Panasonic, LCD a LED, HLG, HDR, LED

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

29 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

16 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

1 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět