Panasonic TX-65EZ1000E: referenční 4K OLED TV s barevnou dokonalostí [test]

28. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Při pohledu na tento OLED si jasně uvědomíte, že před sebou máte kus poctivě „ukovaného železa“, původem z ČR. Při sestavení a prvním spuštění přichází přesně to, co po koupi nového televizoru v této kategorii přijít má – dávka emocí.

OLED televizor Panasonic TX-65EZ1000E se chlubí celou řadou vlastností a hardwarových vychytávek. Osazený panel typu 4K ULTRA HD/Master OLED HDR se systémem Absolute Black Filter a řízením OLED Superb Motion Drive. HDR podporuje HDR10 a HLG (třída ULTRA HD Premium). Chybějící Dolby Vision zamrzí převelice. Špičkový procesor Studio Colour HCX2 společně s hollywoodskými odborníky se údajně postarali o vyladění obrazu, jehož kvalita odpovídá představám filmových tvůrců. Displej obdržel certifikaci THX.

Klepněte pro větší obrázek

Art and Interior design skutečně nezarmoutí ani jednu ženu, ani jednoho muže. Nadčasová krása se hodí do každého interiéru. O zvuk se stará dynamický blade reproduktor s výkonem 80 W. Moderní prostředí vychytaného a stabilního operačního systému Firefox OS, se spojuje v uživatelském prostředí my Home Screenu verze 2.0.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

„Paňák“ nezapomíná na domácí streamování - In-House TV Streaming (server/klient), vzdálené ovládání a streamování v rámci celosvětové internetové sítě - TV Anywhere. Mohli bychom pokračovat dále. Pro orientaci stačilo. Od suché reklamní teorie přejdeme raději k praktickým zkušenostem a výsledkům testu.

Design, základní popis

Stavba tohoto šaramantního skvostu vám zabere trochu více času. Komu by to ale vadilo? Jeho základní kus skýtá plochu pro položení dodávaného externího zvukového panelu – soundbaru. Následně nad něj doplníte dva dílce a nasadíte tělo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pevně usazený (nenatočíte ho) vysoce lesklý panel obepíná zpředu velmi opatrně přiznaná, decentní stříbrná linka. Na spodním kuse je ještě mírně dozadu odskočený plastový prvek, na jehož levém rameni svítí stavové diody a ve středu se uchytil drobný nesvítivý nápis Panasonic. Před televizorem máme položený soundbar, jenž postupně „narůstá“ směrem k panelu (trojúhelníkový příčný průřez). Zvuk následně vychází z horní (zešikmené) strany.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Plná tunerová výbava jest zdvojena (DVB-T/T2/DVB-S/S2/DVB-C/Analog/DVB přes IP). Výrobce ji označuje jako Twin HD Tuner/HD Triple Tuner. Samozřejmostí bylo udělení certifikátu od CRA pro DVB-T2 tuner s podporou kodeku H.265 (HEVC). Twin tunery podporuje dvojice CI+ slotů pro moduly s kartou placené TV. Hračičkové si vytvoří dva souběžně přehrávané obrazy (PAP/PIP/PAT).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
my Home Screen dokáže „kouzla“, aneb nápaditě využitý PIP a PAT.

V rámci energetické účinnosti se výrobek řadí do kategorie „B“, s předpokládanou roční spotřebou 250 kWh (dle příslušné metodiky).

Konektorová výbava

Dva konektorové shluky společně okupují levou část zad (čelní pohled). Bočně zasunete dvojici CI+ modulů s kartou placené TV. Příkladný přístup k šachtám není standardem. Děkujeme. Vyzkoušíte SD kartu, dva HDMI kabely (1x ARC – zpětný audio kanál) a USB ve verzi 3.0 s přívlastkem HDD. Bočně taktéž míří dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, z nichž sekundární jest vhodně prodloužen. Vedle nich využijte konektor anténního vstupu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pod touto sestavou se nenápadně skrývá zdvojená zdířka pro zapojení adaptéru AVI IN s komponentním videem (adaptér s koncovkou 5x cinch).  Ovšem naprosto „neviditelně“ vypadá výstupní „dírka“ (minijack) pro sluchátka, která mohou hrát souběžně se zvukovou aparaturou televizoru, nebo samostatně. V menu určujete, jestli ovladačem změníte hlasitost reproduktorů, či sluchátek. Kdo ponechá regulaci reproduktorů ovladači, variantně ovlivní hlasitost sluchátkového výstupu přímo z menu.

Druhý shluk vychází ze zad přímo ke stěně za televizorem. Nacházíme 2x USB 2.0, 2xHDMI, místo pro zasunutí LAN kabelu (počítačová síť -  Ethernet) a digitální audio výstup.

Všechny čtyři HDMI porty by měly nést podporu pro 4K 60/50p s HDCP2.2. Trochu nás překvapil zpětný audio kanál umístěný pouze na jeden z nich (bočně mířící vstup 2), nicméně to odpovídá standardu. Základní ovládací prvky nahmatáte na pravé bočnici zadní vystouplé partie.

Dálkový ovladač

K luxusní třídě patří vždy něco navíc. Není to pravidlo, ale Panasonic přeci jen dbá v tomto směru dobrých zvyků, a „něco“ navíc v podobě dvou dálkových ovládání přidává do balení.

Menší multimediálně laděná, mírně prohnutá dálka s kolébkovým zaoblením černé spodní části, má dotekovou plošku – touchpad (v černém jakoby koženém provedení) s možností takto pohybovat kurzorem na ploše panelu televizoru. K tomu přidává mikrofon pro hlasové povely a vyhledávání. Tlačítka jsou rozeseta klasicky na vrchním dílci. Valná většina klapek nese zmíněnou černou imitaci kůže, malá skupinka pak sedí na stříbrné kartáčované okrajové ploše v podobně vyvedené barvě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sadou základních kláves ovládáte primární funkce přístroje. Nechybí vyvolání virtuálního dálkového ovladače na panel televizoru. Tímto následně funkčnost malého pomocníka povýšíte do plnohodnotné podoby. Hlavní a multimediální ovladač mají jedno společné – programovatelný „button“. Obsluha si sama určí, kterou aplikaci jeho stisknutím zavolá.

Druhý „controller“, aneb tlačítková klasika zahrnuje vše potřebné. Přes něj kompletně uřídíte stroj. Kovový stříbrný a kartáčovaný povrch horního dílu dodává pocit luxusu a nevšednosti. Černý zaoblený spodek s krytem baterií umožní pevnější úchop. Kromě chladivého pocitu, který ono zpracování s sebou nese, spadá do kategorie praktických. Neulpívají na něm otisky rukou/prstů. Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem, nese jasnou logiku, kterou příznivci značky dobře znají. U velkého množství tlačítek zažehnete bílé, jemné podsvícení. 

Oba ovladače působí jistým dojmem, dobře se drží a vzhledově navazují na luxusní výraz televizoru. Větší z nich budete nuceni ovládat oběma rukama, či se vaše ruka neubrání „šplhu“.

„Tisícovku“ uřídíme prostřednictvím „chytrého“ telefonu/tabletu s nainstalovanou aplikací – Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky doporučíme tuto povedenou firemní aplikaci dostupnou pro Android a iOS.

Počáteční nastavení a ladění 

Byť testujeme OLED, a to nejvýše postavený v hierarchii výrobce Panasonic, počáteční nastavení a naladění se děje konzervativním a známým a mnohokrát opakovaným stylem.

Přehledné prvotní nastavení prostředí operačního systému Firefox jde v linii „Jazyk menu“ -> „Prostředí (Domácnost/Obchod)“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Země instalace“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“  s přívlastky pro začátečníky – Družice/Kabel/Anténa/Síť-> následuje filtrace, co se naladí. Filtr má u EZ1000E trestuhodně jednoduchý charakter – „Neplacené/Všechny kanály“. Ono by to tolik nebolelo, kdyby nám opět nechybělo ladění s FastScanem, anebo alespoň klonem tohoto systému. Příznivci satelitní platformy Skylink tak, stejně jakožto ostatní, stráví laděním daleko více času, času který již mohli věnovat nerušenému sledování mimořádného televizoru. Panasonicu – zamysli se!

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Soundbary, Vysoké rozlišení, 4K TV, HDR, Test, OLED, Panasonic, DVB-T2, Smart TV, TechniSat, HLG, Televize na Heureka.cz

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix