64
Fotogalerie

Panasonic TX-65FZ950E: OLED z rodu královského [test 4K HDR TV]

Ještě letos jsme dostali do testu OLED, který by měl být pokračovatelem linie výrazně obrazově kvalitních televizorů. Nejvyšší model nabízí nejen THX certifikaci obrazu, ale také integrovaný soundbar Technics.

OLED televizor Panasonic TX-65FZ950 se, shodně se staršími bratry, chlubí vlastnostmi, kteréžto leckterému protivníkovi zasazují smrtící ránu. Osazený Bright Panel typu 4K ULTRA HD/Master OLED HDR se systémem Absolute Black Filter a řízením OLED Superb Motion Drive podporuje HDR10, certifikované HDR10+ a HLG (třída ULTRA HD Premium). Chybějící Dolby Vision zkritizuje celá řada potencionálních kupujících – škoda. Špičkový procesor Studio Colour HCX společně s hollywoodskými odborníky se údajně postarají o vyladění obrazu, jehož kvalita odpovídá představám filmových tvůrců. 4K displej obdržel certifikaci THX.

panatx55fz950e,109084-1200px.jpg

Art and Interior design přirozeně naváže na jakýkoliv styl interiéru. Nadčasová krása zapadne všude. Zvuk vychází z Dynamic Blade Speaker - reproduktoru s výkonem 80 W (20 W x 2 + 20 W x 2). Moderní prostředí vychytaného a vysoce stabilního a neskutečně operačního systému Firefox OS, se spojuje v uživatelském prostředí my Home Screenu verze 3.0.

FZ950 navazuje na minulost při domácím streamování - In-House TV Streaming (server/klient), vzdáleném ovládání a streamování v rámci celosvětové internetové sítě - TV Anywhere. Z výbavy a vlastností ještě v rychlosti uvedeme kupříkladu DLNA, Bluetooth, populární HbbTV, dvoutunerový (DVB-T/T2/DVB-S2/DVB-C) PAP/PIP/PAT – obraz a obraz/obraz v obraze/obraz a text s podporou v podobě dvojice CI slotů pro osazení modulu s kartou placené TV. Zbytek si při zájmu o extrémní podrobnosti dohledejte na webu výrobku – viz odkaz v závěru článku.

Design, základní popis

Vzhled se podobá loňské TX-65EF1000E. Vysoce lesklý panel se pevně „připíchne“ na spodní držák, který sedí na těžké kovové konstrukci, přičemž neumožní jeho natočení. Má za úkol nejen držet samotné tělo televizoru, ale taktéž přiložený zkosený soundbar, který ladí známá společnost Technics.

PC130063.JPGPC130050.JPG

Konstruktéři mysleli i na takové drobnosti, jako pomoc při zasunutí konektoru soundbaru do TV z jeho spodní části. Výrazným pomocníkem je drobná zrcadlová ploška na stojanu, umístěná přesně pod zdířku. Uživatel tak kouká na odraz a jednoduše se trefí. Celý design vytvořeného díla působí pevně, majestátně, nadčasově a čistě. 

PC130056.JPGPC130060.JPG

Výrobce osadil kompletní tunerovou sadu, kterou ještě vylepšuje (na rozdíl od celé řady konkurentů) o zdvojený CI+ slot pro modul s kartou. DVB-T2 tuner pozemního digitálního vysílání v nastupující – novější formě – umí pracovat s HEVC (kodek H.265). Zkoumaný model obdržel certifikát od CRA.

Roční spotřeba energie dle příslušné specifikace se pohybuje kolem 219 kWh. Televizor se řadí do třídy energetické účinnosti „A“.

Konektorová výbava

Levá část zad (čelní pohled), tak jak bývá povětšinou zvykem, nese konektorovou základnu. Bočně zasunete dvojici CI+ modulů s kartou placené TV. Příkladný přístup k šachtám není standardem. Chválíme! Pod nimi zasuňte SD kartu, dva HDMI kabely (1x ARC – zpětný audio kanál) a USB ve verzi 3.0 s přívlastkem HDD. Bočně taktéž míří dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, z nichž sekundární jest vhodně prodloužen. Vedle nich využijte konektor anténního vstupu, Ethernet pro připojení do internetového světa a zcela pod nimi jack pro sluchátka, která mohou hrát souběžně se zvukem TV.

PC130047.JPGPC130035.JPG

Vzad směřuje dvojice HDMI, párek USB a plná sestava AV IN – komponentního videa (5x cinch). Kromě toho právě sem zapojíte digitální optický kabel pro externí zvuk.

PC130038.JPGPC130041.JPG

Základní ovládací prvky nahmatáte na pravé části – přesně na opačné, než konektory. Kousek dál směrem ke středu zad sedí napevno připoutaný elektrický káblík.

Dálkový ovladač

Znovu je to Panasonic, který si uvědomuje, že k luxusní kategorii televizorů patří něco navíc. Minimálně lépe designově zvládnutý ovladač. Zde jsou dokonce dva. A když něco dobře vypadá a je osvědčené ve své funkčnosti, proč „modernizovat“?

Menší, multimediálně laděná, mírně prohnutá dálka s kolébkovým zaoblením černé spodní části, má dotekovou plošku – touchpad (v černém provedení imitujícím kůži) pro pohyb kurzoru na televizoru. K tomu dostáváte mikrofon na hlasové povely a vyhledávání. Tlačítka jsou rozeseta klasicky na vrchním dílci. Valná většina klapek nese zmíněnou černou imitaci kůže, malá skupinka sídlí na stříbrné kartáčované okrajové ploše v podobně vyvedené barvě.

PC130067.JPGPC130075.JPG

Základními klávesami ovládáte primární funkce přístroje. Nechybí vyvolání virtuálního dálkového ovladače na panelu. Tímto následně funkčnost posílíte do plnohodnotné podoby. Hlavní a multimediální ovladač mají jedno společné – programovatelný „button“. Obsluha si sama určí, kterou aplikaci jeho stisknutím zavolá.

Druhý ovladač, totiž tlačítková klasika, zahrnuje vše potřebné. Přes něj kompletně uřídíte stroj. Kovový stříbrný a kartáčovaný povrch horního dílu dodává pocit luxusu a nevšednosti. Černý zaoblený spodek s krytem baterií poskytne pevnější úchop. Kromě chladivého pocitu, který ono zpracování s sebou nese, spadá do kategorie praktických. Neulpívají na něm otisky rukou. Rozložení bezmála padesáti kláves s nízkým zdvihem, nese jasnou logiku. U velkého porce tlačítek zažehnete bílé, jemné podsvícení. 

Oba ovladače se dobře drží a vzhledově jsou provázány s luxusním provedením televizoru. Větší z nich uchopíte obouruč, jinak se vaše ruka neubrání „šplhu“.

FZ950 uřídíte přes smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací – Panasonic TV Remote 2. Pro nejlepší výsledek a šíři nabídky doporučíme tuto povedenou firemní aplikaci dostupnou pro Android a iOS. S jedním z posledních firmwarů přišla další varianta řízení. A to za pomoci chytrého reproduktoru a hlasových povelů. Menu na tuto alternativu má přípravu s průvodcem připojení.

Ovládání hlasem přes chytrý reproduktor.JPG

Počáteční nastavení a ladění

Počáteční nastavení se nese vlastně stále ve stejném rytmu. Firefox šlape linii „Volba jazyka menu“ -> „Domácnost/Obchod“ -> „Připojení k síti (Automaticky/Ruční/Nastavit později)“-> „Země určení“ -> „Výběr TV signálu (DVB-S/DVB-C/DVB-T/DVB-T2/DVB přes IP/Analog)“  s přívlastky pro začátečníky – Družice/Kabel/Anténa/Síť-> následuje filtrace, co se naladíFiltr má bohužel opětovně extrémně jednoduchý charakter – „Neplacené/Všechny kanály“. A ano, bohužel, FastScan stále schází. Z mého pohledu už jde snad o hloupost, nebo schválnost nějakého zlého skřítka uvnitř společnosti. Jinak si chybějící funkci nedokážu vysvětlit. Přehledné popisky na obrazovce s kontextovou nápovědou, vás navedou, kterou předvolbu zrovna vy máte označit. Automatické ladění naštěstí obsahuje auto DiSEqC režim s automatickým určením družic.

Menu ladění DVB-S.JPGSatelit-Konfigurace LNB-Režim duálního tuneru.JPGSatelit ruční ladění-signál.JPGSatelit-informace o signálu.JPG

Zbylá ladící kapitola by seděla s tím, co už námi bylo opakovaně napsáno. Kdo ale přesto má zájem o informace satelitního ladění, zkusí tento odkaz, kde vše podrobně popisujeme.

Stanice přeskupíte záměnou, anebo vložením na příslušnou číselnou pozici. Umístíme je (i hromadně – ale pouze zde hromadně, a pouze po bloku) mezi oblíbené. Kanály si, bohužel, ponechají původní číselné označení a tak při filtraci na konkrétní skupinu, nedocílíte úplné spokojenosti. V oblíbených seznamech doplníme programy jen pro jeden tuner (nelze kombinovat např. DVB-S/S2+DVB-T).

Přidat TV signál.JPGEditor seznamu kanálů DVB-S.JPGEditace složky Oblíbené DVB-S.JPG 

Kontrastně s nedostatečnou filtrací před ladícím procesem, dodává softwarový inženýr bohaté filtrování až do naladěných kanálů. Procházení omezíme na Všechny kanály/UHD/Neplacené TV/Placené TV/HDTV/Neplacené rádio/Placené rádio/Oblíbené 1-4. Nechtěné smažeme a zbytek nabídky se přesune o číslo směrem dolů – uvolněná pozice nezůstane prázdná. Rychlost přepnutí stanice se povětšinou pohybuje mezi  3,5 - 4,5 vteřiny. Nezapomínejte, že odlišné typy modulů a karet, mohou rychlost přepnutí ovlivnit.

Satelit-Filtrace před laděním a HbbTV piktogram.JPGSatelit-Common Interface.JPGPaP.JPG

Nakonec dochází ke spuštění průvodce ovládáním. OLED vyhodí upozornění na nebezpečí spojené s dlouhodobě zobrazeným statickým obrazem. Na úplný závěr se dostanete ještě k odsouhlasení smluvních podmínek a zásad ochrany osobních údajů.

Pokračování 2 / 3

Menu a nastavení

Konzervativní formu, asi nejpřehlednějšího menu u pokročilých televizorů, nasazenou v kontinuálně-přechodové podobě, udržuje výrobce ve hře. Dávám palec nahoru.

Rychlé procházení rolovacích řádkových nabídek s přínosnou kontextovou nápovědou, občasně pozdrží efektové „stíračky“ při přechodech k dalším službám, nabídkám a aplikacím. my Home Screen byl povýšen na vylepšenou verzi 3.0. Dříve využívaný Info Frame vynechává, alespoň v námi testovaném kousku se objevit nechce. Čtyřstranná nabídka lišt u okraje obrazovky se zaměnila za řádkovou nabídku přehledu vyhledávání, my Home Screenu s nabídkou doporučených videí Youtube, posledně sledovaných kanálů a třebas i sestavou nahrávek.

my Home Screen 3_0.JPGmy Home screen 3_0 výběr.JPGmy Home Screen 3_0 Live TV.JPGmy Home Screen 3_0 nastavení.JPG

Menu se třepí do sedmi záložek (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení/Nápověda), kdy na sedmé pozici se usadila rychlo-nabídka „Volby (Option)“, kterou zavoláte i přímo - stiskem stejnojmenného tlačítka ovladače. Rozsah nabídek potěší náročného filmového fandu a fajnšmekra. Vysoká přehlednost každého uživatele.

Obrovský rozsah detailní kalibrace jen tak někde nenajdete. Navíc si tyto ještě uzamknete pro nechtěné úpravy. Vše co v obrazu upravíte, uložíte do jedenácti základních profilů Dynamický/Normální/Kino/THX Cinema/THX Bright Room/ Kino režim/Uživatelský/Profesionál1/Profesionál2/Sport/Hry. Dvanáctý vyběhne při přehrávání adekvátního obsahu („Profesionální fotografie“). Připomeňme – některé funkce nejsou dostupné u každého profilu. HDR signál se detekuje viditelným přívlastkem u názvu profilu. Detailisté by ale rádi viděli konkrétní typ (HLG, HDR10+…).  

Mód zobrazení aneb obrazové profily s HDR.JPGObraz-Poměr stran.JPGObraz-Poměr stran-Převzorkování.JPGZámek nastavení obrazu.JPG
 

Určitě všechny zajímá Intelligent Frame Creation“. Korekce se dvěma posuvníky, která chce zajistit více pohybové ostrosti a plynulosti. Kdo chce ještě více a nevadí mu blikání s potemněním panelu, sáhne po „Vložení černého snímku“. Nechápu, proč se předvolba nachází zcela jinde. Pozice pod zmíněným Intelligent Frame Creation by jí slušela víc. Jejímu vypíchnutí jinam nerozumím.

Obraz-Intelligent Frame Creation-dva posuvníky.JPGÚdržba panelu.JPGNastavení tlačítka Picture.JPG

Pokročilé nástroje hlásí dostupnost v nadlimitním počtu. V náhodném výběru posuďte sami - „Režim filmové kadence“, režim „1080p Pure Direct“ (u adekvátně vybaveného obsahu), „4K Pure Direct“ (reprodukce originální kvality signálu v rámci UHD) a „1080p bod na 4 body“ (tzv. dot by dot). Rozsah vstupů HDMI má několik samostatných štelování pro nasazení úprav od „Typu obsahu HDMI“ (Automaticky/Grafický/Fotografie/Vypnuto), přes „Typ HDMI EOTF“ (Electro-optical Transfer Function-Automaticky/Standardní gamma/ST.2084), „Typ kolorimetrie HMDI“ (Automaticky/Rec. 601/Rec. 709/Rec.2020),„Rozsah HDMI RGB“(Automatický/Plnohodnotný/Normální) až po „Rozsah YCbCr pro HDMI“ (Normální/Plnohodnotný). Předlouhý výčet zakončíme zmínkou o samozřejmém „Převzorkování obrazu při 16:9“

Tápající neopomenou číst kontextovou nápovědu, využijí plnohodnotnou eNápovědu. K dispozici máte lokální resety jednotlivých větví menu. Aneb – když něco nastavím moc špatně, jednoduše se vrátím zpět. Neobnovuji celý televizor kompletně. Obnovení přepravního nastavení lze doporučit maximálně po větší aktualizaci operačního systému, jestliže by se cokoliv nezdařilo dle vašich představ. Znovu musím a chci zopakovat – Firefox OS od Panasonicu je zřejmě nejstabilnějším chytrým prostředím mezi největšími hráči na trhu. A to umím ocenit!  

eNápověda.JPGEko nastavení.JPGAutomatická aktualizace.JPGExpediční nastavení-reset.JPG

Aktivní čtenáři a potencionální kupující, si znalosti z této kapitoly doplní o další, dříve sepsané, v našich starších článcích – u testu modelu EZ1000 a EZ950 a přiložených fotografiích.

Obraz

Slyšel jsem kdesi o letošních nedobrých výsledcích OLEDu od Panasonicu. Prosím pojďte mně ty „nedobré“ výsledky ukázat. Kde jste je viděli? Byl to skutečně OLED od Panasonicu? Dle mého názoru – nikoliv! Brilantní barevnost znovu laděná do elitní třídy, která již po vybalení z krabice (Out of Box), nese punc extrémní jakosti při subjektivním posouzení. Dovolím si tvrdit – drtivá většina diváků by rozdíl u kalibrovaného obrazu nepocítila, anebo by pro ni byl naprosto zbytečný. S hodně kritickým jazykem a rozpomenutím se na test loňské špičky, která od nás dostala nálepku „Referenční 4K/UHD HDR OLED TV, tak letošní typ dál šlape v brázdě, kterou pevně určuje nekompromisní přístup lidí z domácí továrny. Možná napíšu, jak jsem občasně u staršího modelu ještě o chloupek více zářil radostí. Zde jde spíše o výrazně osobní poznatek, a ještě v rovině mlhavých vzpomínek.

Obraz-Nastavení možností-Typ EOTF.JPGObraz-Typ EOTF.JPG

Realistické a přirozené barevné podání ve vhodně odstupňovaných (filmových a profesionálních) profilech, nesnese kritiku. Barevnost si svoji krásu nese i ve chvíli změn scény, bez rozdílu, jestli tmavnou, nebo více září. Je pevná, celistvá, bez anomálií. Nedochází k žádné degradaci, pulzování, blikání… A to znovu silně hlasitě vyzdvihnu a ocením! Nechci se koukat na blikající a kmitající obraz. Chci mít klidný filmový večer, kdy po odchodu od televizoru, nechci cítit navýšenou únavu zraku.

Obraz-Barevný gamut.JPGGamma.JPG

Běžte se podívat do adekvátně vybaveného obchodu, abyste nasáli skutečnou kino náladu pro domácí užití. I vy uvidíte nádherné odstíny přirozené lidské pleťovky s dokonalou kresbou a jemnocitem. Panasonic 65FZ950E nepotlačuje, pakliže nechcete, detaily a přirozený roj bodů. Umí s ním pracovat, čímž navýší ostrost a zachová detaily. Famózní černá u OLEDů patří k jakémusi standardu. Obdobně prokreslení scén. Černý zip na černé bundě filmového detektiva, který kráčí nočním městem. Mořský svět zachycený ve všech jeho světlech a stínech. Reálná krajina v plnotučném barevném hábitu. Pro oko vše zapadá. Totální hnidopich by teoreticky odebral půl gramu červené v pleťových tónech.

Valnou většinu spatřených anomálií nakonec po ověření připíšete na vrub nedokonalosti zdroje, či chyb v extrémnějším nastavení, které obsluha méně vhodně aplikuje. Máme před sebou další televizor, který ve vaší filmotéce odhalí nedokonalosti, které jste doposud neviděli a nevnímali.

Obraz-Podrobnější nastavení-100 IRE.JPGObraz-Správa barev.JPGObraz-Barvy-Podrobnější nastavení.JPG

Odcházející obstarožní standardní rozlišení prostě vypadá, jak vypadá. Stroj ho předloží a obsluha dokáže adekvátním zásahem v settingu vymáčknout z nevalné kvality pomyslné maximum. 65“ nekompromisní pravdy zázraky neumí. Neumí je nikdo – možná kouzelník z pohádky. Kdo potřebuje i tak slovní hodnocení, dostane ho. Mírný závoj, rozostření, navýšené nepřesnosti hran. Měkčí obraz, vyšší šum. Tím určitě nechci napsat něco ve stylu SD bylo ohyzdně nesledovatelné. Testovaný OLED předvedl velmi dobrou práci. Už pouhý přechod ke kvalitnějšímu obrazu v HD a FHD dodává klid a umělá inteligence ho dokáže ještě vyšperkovat. Videa ve vysokém rozlišení tak na tomto 4K/UHD OLED panelu zaskočí klidem, prostorem a vysokou precizností.

Ultimativní 4K/UHD vylepšen o HDR, zaslouží hodnocení nejvyšší. Fajnšmekr chtějící hledat jakoukoliv chybku, přemýšlí u HDR nad nejtmavším odstínem v těsné blízkosti černé. Trochu se „rozpadá“ v návaznosti na zbytek. Vysoký dynamický rozsah pocitově dokáže, zvláště v menší ploše, viditelně zazářit. Osobně upřednostňuji spíše prokreslení scén napříč spektrem všech jasů a barev, než že bych se nechával rád ozařovat (pro citlivé oko) štiplavým světlem, vycházejícím z televizoru.

Menu-Obraz-Mód zobrazení s HDR.JPG.JPG

Samotná lesklost panelu bude pro člověka tím největším mínusem, který najde a určí. Nasazené filtry odlesky vhodně potlačují, ale k jejich totálnímu umlčení nedochází. OLED jde v klidu sledovat i v prosluněné místnosti. Ne, že ne. Proč se ale týrat odrazy a odlesky, když na oknech mám žaluzie/závěsy? Každému, co jemu nejbližší jest. Umělecké představení v potemnělé místnosti přináší ten pravý a nefalšovaný zátek, který znáte z kina. Klidně zhasněte a kochejte se!

Plynulost pohybujících se součástí v obraze chodí od klokotavé (puritáni) po výrazně telenovelou. Dvojice posuvníků ISF v individuálním nastavení předkládá mocný nástroj pro oko každého jednotlivce. Kromě plynulosti regulujeme ostrost. Doporučuji si chvíli s oběma pohrát při různých typech a kvalitě multimédií. Odzkoušíte si, co nejvíce vyhoví konkrétně vašim požadavkům. 

Pokračování 3 / 3

Měření

Vzhledem k tomu, že OLED panel má černou absolutní, tak jsme ji nemuseli měřit, naopak bílou jsme změřili - v celá bílá obrazovka dosahuje jas 164 cd/m2, při 50 % pokrytí (černá/bílá šachovnice) pak má 298 cd/m2. Pokud jde o bodový jas, tak v HDR režimu jsme dosáhli 813 cd/m2 (2% plochy).

Pokud jde o nastavení barev, tak Panasonic jako jediný na trhu nabízí certifikované THX režimy, a to jak normální pro večer, tak pro den. Výsledky jsou výborné, barevná odchylka dE činí 2,11, naprosto ukázkové je ale nastavení barev, když se podíváte na RGB, tak jsou téměř dokonale nastavené, bílá je nastavena na hodnotu 110 cd/m2.

thx šedá.jpgteplota.jpgRGB.jpg
thx gama.jpggamut.jpg
Tovární nastavení režimu THX

Pro THX den dostanete korektní barvy, s tím, že jas je posunut na 160 cd/m2 a celá škála šedé je světlejší pro vyšší čitelnost v jasné místnosti. Pokud však chcete mít obraz jako v kině, jednoznačně doporučíme večer zhasnout světla a přepnout na THX. 

Pokud jde o režimy Kino Cinema, tak ten má posunutou gamu na 2,4 (THX ji má 2,2), barevný prostor se však stále drží Rec.709. To však už neplatí v režimu Kino, který již využívá o něco širší barevný prostor, a tak má efektnější, sytější a líbivější podání barev. V HDR režimu a v Dynamickém se pak využívá již plný potenciál barev OLEDu a gamut pokrývá téměř DCI/P3.

gamut.jpgrežim Kino.jpgBright.jpg
Porovnání barevného pokrytí v režimech THX, Kino a Dynamický

Zvuk

Soundbar se chce postarat o lepší zvukový doprovod a navázat na precizní obraz. Vybočení z šedi a průměru se u takto luxusně postaveného modelu přímo nabízí.

Zvuk se přirozeně rozlévá po místnosti v pravo-levém i předo-zadním směru. Do stran se prodírá častěji a stereo efekt funguje zřetelně. Dokáže vyplodit basy a nezalekne se složitosti zvukových doprovodů. Filmovou muziku určitě umí předat a přehrávání hudebních souborů ucho posluchače nezarmoutí. Mohu mu vytknout sníženou srozumitelnost dialogů, které se ztrácí. K dispozici pro jakékoliv vylepšení máme nejen ekvalizér, ale také skokovou aktivaci navýšení hlubokých tónů. Experimentovat lze s prostorovými efekty, které u systému laděnému společností Technics, nejsou falešným přívěskem. Přívěskem, jenž nepotěší vlastně nikoho. Dokážu si představit, jak prostorové hrátky najdou svého klienta. Určitě ale nečekejme výkon shodný se samostatným, plnohodnotným systémem.

Zvuk.JPGZvuk-Surround.JPG

Bezesporu se jedná o velmi dobrý výkon v rámci zvuku vyvěrajícího z moderních plochých TV. Napsáno jazykem člověka – výkon někde na pomezí mezi běžnou „plackou“ a samostatným pokročilým soundbarem. Slovo velkého kritika nese dovětek o vyšších očekáváních, které nebyly vždy naplněny.  

Připojíte-li sluchátka, zvuková lišta hraje dál. Stačí přehodit nastavení a lišta oněmí. Představená varianta aktivuje řízení hlasitosti sluchátek přímo – prostřednictvím ovladače. 

Multimediální funkce

Stálice v softwaru Firefox OS jest streamovací funkce TV Anywhere, která umí zaslat signál a odchytit jej kdekoliv dostupnosti internetové sítě.  Měli byste vlastnit smartphone/tablet s nainstalovanou aplikací od výrobce. Obdobně funguje streamování v rámci lokální sítě – LAN.

Síť-TV Anywhere.JPG

Streamujeme živé vysílání, záznamy uložené na připojeném HDD, flešce. Při neúspěchu není vždy na vině televizor, ale aplikované restrikce poskytovatele televizního vysílání – provozovatele stanice.

Zrcadlení obsahu mobilního telefonu prostřednictvím bezdrátové sítě proběhlo bez zaškobrtnutí. Spojení naskočilo okamžitě a nebylo bezdůvodně odpojeno. Populární HbbTV šlapalo důstojně. Vstup prostřednictvím piktogramu, nastavení, pohyb v hybridním prostředí = naprosto nekonfliktní průběh. Byla přehrána testovací videa poskytovaná službou na flotile stanic České televize.

HbbTV.JPGHbbTV test AV formátů.JPG

Integrovanému přehrávači více chutnají moderní formáty a sada našich 4K/UHD videí, nežli díla „běžnější“. Řadí ho to mezi průměr. DTS zvuk není slyšet - není podporován, Dolby Atmos obdobně podporu nenachází. Slovem výborná hodnotíme práci s titulkovými soubory. Nastavíte kódování, velikost, barvu, umístění a kromě jiného i zpoždění. K dispozici byl přepracovaný styl přehrávače, kde se obsah připojených zařízení zobrazuje přehledně po složkách.

Přehrávač-Výběr obsahu.JPG

Při přehrávání prostřednictvím sítě (DLNA) se redukuje počet variant pro poměr stran obrazu na dvě.  Očekávání při chuti video roztáhnout, nemusí být naplněna. S FZ950 pořídíte záznam sledovaného pořadu – časovačem, letmým startem a Rew Live TV – time shiftem, aneb trvalým záznamem zvoleného programu. Škoda, že systém vyžaduje naformátování HDD. A škoda chybějícího upozornění na pořad. 

GUIDE/EPG ponechá běžící obraz a zvuk v chodu, jen obraz se na chvíli odmlčí při minimalizaci. Přehledný programový průvodce dostal do výbavy filtraci. Informace o právě sledovaném pořadu dokážou listovat prostřednictvím šipek v rámci programového listu dál, a to bez nutnosti přepnutí kanálu.

EGP_Guide.JPGInformace o sledovaném pořadu.JPGTeletext.JPG

Nevelká zásoba aplikací dodá dosti využitelného obsahu. Netflix, Youtube, Voyo, Deezer, Vimeo, sledovanitv.cz, aplikace pro předpověď počasí, drobné hry. Na Youtube nastavte adekvátní kvalitu. Nepřítomnost HBO Go, Filmbox Live, či Kuki nejednoho příznivce platforem zarmoutí. Webový prohlížeč si spustíte s nepřerušením sledovaného televizního pořadu. Otestujte hlasové vyhledávání přes menší z ovladačů. Funguje v naší mateřštině.

Aplikace.JPGAplikace-Více oken.JPG

Závěr

Obrazově nekompromisní zboží, k němuž netřeba okamžitě po vybalení volat odborného kalibrátora. Valná většina kupujících zažije nečekané a neznámé okouzlení už po vybalení a základním nastavení. Slova o nepovedeném OLEDu, která jsem zaznamenal na několika místech, se ukázala jako naprostá lež. Jsme upřímně rádi, že Panasonic stále drží správný směr. Škoda však, a opakujeme se snad v každém článku, přílišné konzervativnosti v nasazení dalších aplikací a neposílení satelitního ladění.

Zdvojené tunery se zdvojeným CI+ slotem nedoplnila klidná, přehledná a rychlá metoda ladění - FastScan. Panasonic nenabídne Dolby Vision a Dolby Atmos. Dokonalost může být určitá, nebo povšechná. K té druhé 4K/UHD OLED televizoru Panasonic TX-65FZ950E trošku chybí. Démonická ultimativnost obrazové krásy není podpořena všemi doprovodnými libůstkami, které náročný uživatel očekává a žádá. 

Zvuk vhodně doplní obraz a při primárním zkoumání nezklame. Až následně se obsluha začne snažit o více srozumitelné mluvené slovo. Ještě trochu ladění by neuškodilo. 

Parádně přehledné prostředí se stabilitou mramorového kvádru, nemohu kritizovat. Dlouhodobě přináleží k tomu nejstabilnějšímu na trhu s chytrými mašinami. 

Panasonic 65FZ950E vřele doporučujeme pro mimořádně kvalitně odvedenou práci nejen v obrazových proporcích. Dokonalost díla atakuje referenční kategorii. Bylo mi ctí se seznámit. 

 

AVmania.cz: Panasonic TX-65FZ950E
Referenční 4K/UHD HDR OLED TV   10

 

Klady

+ Excelentní barevnost obrazu (výborná i Out of Box)
+ Precizní pohybová plynulost se slušnou ostrostí pohybu
+ Vhodně odstupňované obrazové režimy
+ Korekce plynulosti a ostrosti pohybu se dvěma posuvníky a samostatným přepínačem
+ Viditelné HDR
+ THX certifikát 
+ Slušná prostorovost scény
+ Streamovací funkce (TV Anywhere)
+ Klidné, svižné, přehledné a stabilní prostředí
+ Obsáhlé menu
+ Kontinuální procházení menu
+ Programovatelné tlačítko na obou ovladačích
+ Ekvalizér
+ Možnosti titulků
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením
+ Zdvojené tunery s dvěma CI+ sloty
+ Dva ovladače, hlavní s podsvícením tlačítek
+ Nadčasový design s pevně uchyceným soundbarem

Zápory

- Lesklý panel
- Uživatelská nepřívětivost satelitní části bez FastScanu
- Méně zřetelné mluvené slovo
- Nepodporuje Dolby Vision
- Chybějící DTS a Dolby Atmos
- Průměrná podpora multimediálních formátů k přehrávání přes USB
- Chybí ještě více aplikací pro českého diváka
- Neupozorní na požadovaný pořad

 

Panasonic TX-65FZ950E

Cena: 99 990 Kč

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud