Nechcete připlácet za 3D? Panasonic vychází vstříc dobře vybaveným 100Hz LCD LED televizorem, kterému nechybí ani Viera Connect a přehrávač mutimédií.
100 Hz IPS LED panel, podpora DivX HD, AVCHD, Viera Connect, WIFI ready, 178° pozorovací úhel – to jsou základní vlastnosti tohoto malého 32" LCD televizoru s LED podsvícením . Panasonic řady E5 určitě zaujme toho, kdo nechce „vyhazovat“ peníze za 3D televizor, ale jinak nechce slevovat ze svých nároků.

32 palců patří mezi stále vyhledávané velikosti zobrazovacích jednotek, v podstatě se TV s velikostí kolem 82 centimetrů dají nazvat jako nejmenší „dospělé“. Řada E5 se ale samozřejmě vyrábí až do velikosti 47 palců (119 cm).

Design, základní popis
Televizor nabízí moderní design s chladným, čistým výrazem. Rámeček má černý lesklý povrch, který bude samozřejmě trochu více náročný na údržbu (prach a otisky), ale vzhled, který jednoznačně osloví. Panasonic si za něj na internetu sklidil poměrně dost chvály. Přední část zdobí vlastně pouze nápis Panasonic. Základní ovládací prvky najdete na pravém zadním boku televizoru (při čelním pohledu).

Uvnitř televizoru o rozměrech 764x519x230mm (s podstavcem) a hloubkou 40 mm máme dvě, respektive tři tunerové části. Pro příjem DVB-C, DVB-T/analogu. Jako samozřejmost bere Panasonic TX-L32E5E internetové funkce, přehrávání „čehokoliv“ přes USB úložiště, nebo připojení k domácí síti pomocí DLNA (pro přehrávání hudby, fotek, filmů prostřednictvím síťového napojení – např. k PC).
Konektorová výbava
Zadní levý bok nabízí velmi dobrou výbavu. CI slot pro modul, slot pro kartu SD (typ, který využívají taktéž fotoaparáty, mobilní telefony v různých verzích), 2x USB port a potěší 4x HDMI. Konektor pro sluchátka nabízí se samostatnou regulaci úrovně zvuku.

Ještě kousek více vzadu pak našel své místo Ethernet (přístup k počítačové síti), anténní konektor (DVB-T/C), digitální audio výstup, konektor pro připojení k PC; Scart a komponetní vstup jsou k dispozici pomocí dodávané redukce.

Poslední shluk konektorů směřuje dolů, první jmenované míří bočním směrem. Skoro ve středu zad výrobek nechává prostor k zapojení napájecího kabelu.

Dálkový ovladač
Matný dálkový ovladač stylu Panasonic se nese v obvyklém objemnějším duchu. Spodní část má výrazný prolis, do mé větší ruky padne ovladač dobře, přesto „šplhat“ se musí. Menší ruce žen a dětí budou využívány obě. Rozložení tlačítek se zdá logické – zde vstupují do hry osobní preference jednotlivce.
Nejčastěji využívané přepnutí programu o pozici výš/níž, zesílení/zeslabení hlasitosti, MUTE (rychlé ztišení) a rychlé přepnutí na poslední sledovaný kanál sousedí ve vzájemné blízkosti, ale i blízkosti vašeho palce. Klaviatura číselné předvolby navazuje ve směru nahoru. Specifická tlačítka INTERNET, VIERA TOOLS a GUIDE obkličují hlavní čtyřsměrné kolečko, které navíc uprostřed obsahuje nezbytné tlačítko OK.
Zvláštním se může zdát výrazně zapuštěný prvek s nápisem „N“. Není jím nic jiného, než nulování části osobního nastavení neboli návrat k původním hodnotám. Ve spodní části nejdete ovládací tlačítka případně připojeného zařízení (DVD, BD přehrávače…)
Menu a nastavení
Přehledné menu přibližuje k dokonalosti i možnost rolovat v položkách (z poslední stiskem tlačítka dolů, rychle skočíte zpět na první). Nechápu ale jednu drobnost. Uživatel nastavuje kontrast, po aktivaci příslušné položky se objeví celá obrazovka a lišta s nápisem kontrast včetně ukazatele nastavení. Až do této chvíle spokojenost. Kdyby obsluha dále stiskem – třeba – šipky dolů, mohla plynule přejít na jas, bylo by to rychlejší, než návrat zpět do obrazové části menu a výběr další položky. Trochu to zdržuje, třeba následující firmware opisovanou drobnost vylepší.

Kromě standardně očekávaných položek objevíte i variantu s aktivací/deaktivací pokročilých funkcí v rámci zobrazení v menu, což využijí ti, kdo si s obrazem chtějí podrobně pohrát.
Kdo má chuť, může zavítat do jednoho z předchozích článků, kde je letošní menu TV Panasonic představeno i ve video podobě.
Obraz
Příjemné překvapení přišlo s objevem extrémně širokého pozorovacího úhlu. Kdo potřebuje TV sledovat ze stran, ten zde jednoduše nenajde chybu. Drobné „blednutí“ obrazu zaznamenáte, až když kromě pravolevého směru zvolíte i pozici v nad, nebo podhledu. K tomu dochází částečně i vlivem antireflexního filtru, jev je však minimální.

Kvalita obrazu posouzena „na oči“ vychází primárně dobře. Přístroj poskytuje plynulý obraz v rámci náznaku prostorovosti a v kategorii přirozené barevnosti. Náročnější uživatel si povšimne většího množství obrazového šumu (automatické řešení situaci nezvládá zcela – nutno zasáhnout ručně). V normálním nastavení zaznamenáte jistý odstínový posun odstínů pleti a studenější až „technické“ barvy. Modř v očích herců vykazuje až přílišný chlad. Mnohdy diskutovaná černá je dobrá, naměřili jsme 0,16 cd/m2.
Vše možno zkorigovat a vylepšený stav uložit do čtyř předpřipravených uživatelských variant (Dynamický, Normální, Kino, Kino režim). Aby i vaše spokojenost se sledovanou obrazovou informací byla vyšší, využijte pokročilou variantu nastavení obrazové části. Názvy „Správa barev“, „Vyvážení bílé“ a kupříkladu Gamma jasně naznačují způsob užití, zkrátka pokud si chcete barvy pomocí kalibrace doladit přesně, máte možnost.

Možná některé překvapí, že rozsah určitých hodnot bude jiný pro jednotlivé stejné položky v rámci různých uživatelských variant. Pro příklad – třebas kontrast má jiný rozsah v předvolbě Dynamický a jiný v předvolbě Kino. Toto omezení nemusí někomu vyhovovat, pro úpravy je třeba zvolit vhodný režim.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: