Panasonic TX-L55WT60: vlajková loď připlouvá [test LED TV]

30. července 2013
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-L55WT60: vlajková loď připlouvá [test LED TV]
Zdvojení všech digitálních tunerů a možnost nahrávat či sledovat dva pořady součastně je jen zlomkem možností, které novinka nabízí.

3D obraz

Pasivní stereoskopii využijete ihned po zakoupení. Výrobce dodává čtyři kusy polarizačních brýlí. Pasiv zde prezentuje jasné klady této technologie. Vyšší obrazový klid a sníženou náročnost pro oko diváka. Efekty upravíte v menu a přizpůsobíte ještě více svému zraku.

3D v Panasonicu WT60 jistě patří k těm lepším. Efekty nabídnou dostatečnou hloubku. Zajímavě a přitažlivě vybízí testovaný model k převodu 2D na 3D. Zde jsem zažil zajímavou chvilku u filmu ze satelitního vysílání v HD rozlišení. Film se mně více líbil přes „pseudoprostor“, nežli v původním 2D. Kupodivu ani citlivé oči neprotestovaly. Obraz v té chvíli, jakoby se hranově ještě více zaostřil a nasadil daleko vyšší hloubku. Opravdu příjemná podívaná.

Pro ležícího diváka nutno zopakovat, že jev se postupně vytrácí.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk

Zvuk WT60 zařazujeme do kategorie pouhého nadprůměru. Chce být plným a dostatečně „velkým“ pro doplnění 55“ obrazových hrátek. Částečně se mu skutky daří při nižších hlasitostech. Při navýšení pozorné ucho slyší jeho nedostatečnost. Hloubky se vytratí a následně se zvukové spektrum ocitá v pomyslném uzavřeném prostoru – zní plechově, což je zjevně daň za tenkost.

Obsluha pro záchranu sahá k ekvalizéru a nutno přiznat – zvuk má snahu být lepším. Bas sem tam náznakově přichází. Mluvené slovo nepostrádá srozumitelnost a nenese znaky agrese. Posluchač s vyššími nároky sáhne po systému domácího kina, aby vyřadil ze hry kompromisní řešení uvnitř tenkého výrobku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Funkce multimediálního přehrávače přes USB opět vytkneme chybějící procházení po složkách. Výběr Hudba/Fotografie/Video/TV záznam – nás plně neuspokojuje, protože procházení bez pomoci složek se často mění v chaos.

Překvapení skýtá nekorektnost přehrávání některých souborů typu .avi a také části složitějších MKV videí. Přístroj jistě výkonově na prezentaci obou kategorií má, jen software nechce poskytnout podporu, zde má výrobce prostor k vylepšení. DTS zvuk uslyšíte, titulky s korektní diakritikou v příslušném kódování budou zobrazeny – kódování ISO 8859-2 Latin 2 a Windows CP 1250 i UTF 8. Font by mohl být výraznější. Tzv. vnořené titulky nalézáme, obdobně multijazyčný zvukový doprovod.

Klepněte pro větší obrázek

Přehrávání přes DLNA probíhá bezproblémově. K experimentování využijete integrovanou Wi-FI na 5GHz (2,4GHz Wi-Fi samozřejmě integrována byla také), ale kabel zůstává kabelem. Z ještě modernějších variací prubněte ovládání přes „chytrý“ telefon a tablet.

Na který díky integrovanému DLNA a dalším „fíčurám“ pošlete multimediální obsah z připojeného HDD, USB flešky, či samotné TV vysílání (s určitým omezením). Neboť tato část experimentování by byla poměrně obsáhlá a nezajímá většinu uživatelů, dovolujeme si odkázat na návod strana 94 a dále. Tam načtete vše potřebné.

WTčko zvládne nahrávat. Nahrávky jsou opatřeny kódem a HDD nutno před použitím nechat formátovat v TV, čímž dojde k výmazu všeho dříve uloženého. Při opětovném připojení k PC s operačním systémem Windows neuvidíte nic, ani HDD. Nutno vstoupit do „správce disků“ a tam provést potřebné zásahy. Jako většina výrobců také Panasonic upozorňuje na možnou nefunkčnost následkem servisního zásahu v TV (typicky výměna základní desky). Pak by nahrávky byly nepoužitelné. Vždy se vztahují pouze ke konkrétnímu jednomu přístroji.

Co je zvláštností WTčka? Nahrávat možno třebas dva DVB-T kanály zároveň. Přítomnost dvou nezávislých DVB-S tunerů se samostatným CI-slotem, lze opět využít k duálnímu nahrávání. Při testování nahrávání přes jen jeden naladěný DVB-S tuner a jeden osazený CI-slot (modul + karta) se obraz a zvuk následně vytratí a nelze nahrávaný (ani jiný) kanál sledovat. Nutno přepnout na jinou tunerovou kategorii – třeba DVB-T. U pozemního digitálu a duálního nahrávání se obraz a zvuk nikam nevytrácí.

U DVB-S tak nastává chvíle pro experimentování s různými moduly, kdy evidentně výhrou budou ty s přívlastkem DUAL, anebo využití interního duálního DVB-S tuneru včetně zapojení dvou kabelů od paraboly a osazení obou CI-slotů (při chuti nahrávat dva kódované programy).

Připomeňme si, že externí přijímače zvládají běžně nahrávat a zobrazit právě nahrávaný program. Obsluha u externích receiverů dokonce může přepnout na jiný program v rámci jednoho transpondéru. Nahrávky jsou seskupeny v nabídce a existuje samostatná záložka, která odfiltruje neshlédnuté.

Klepněte pro větší obrázek

EPG má Panasonic vychytané parádně. Zvuk a obraz právě sledovaného programu není přerušen. Ba co víc – ona přehlednost EPG a poskytnutí filtrace dle typu pořadů, intuitivní spuštění upozornění na očekávaný pořad, anebo programování nahrávání – paráda, chválíme. Po zapnutí televizoru se obsah svižně načítá (jen těsně po resetování a prvotním nastavení/naladění trvá načtení o chvilku déle). Netřeba tedy vždy přepínat na další programy k načtení. Navazující INFO položka se aktualizuje nejpozději s přepnutím na program.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

EPG zvláště v podobě „na výšku“ poskytuje výjimečnou přehlednost. Druhá fotka naznačuje variantu „na šířku“ společně s aktivním výběrem typu pořadů. Třetí pak informace o sledovaném pořadu.

Integrovaný prohlížeč při použití s hlasovým ovládáním, respektive dálkovým ovladačem s touchpadem získává rozměr použitelnosti. Někteří z vás, vážení čtenáři, přesto raději připojí bezdrátovou klávesnici a myš. Prohlížeč, jak se zdá, obsahuje podporu technologie flash (aktuální verze v testovaném kusu 11.1).

Část videoarchivů ale zatím zůstane pro majitele nedostupná (videa ze Streamu a iPrima zatím „stávkují“). Významný krok kupředu udělala ČT a jejich zkušební vysílání HbbTV, které zde také funguje. Kromě běžného, modernějšího teletextu, jiného typu přehledu pořadů pro stanice ČT, získáte nově přímý přístup k archivu ČT v podobě jejich tzv. iVysílání. Odzkoušeno námi bylo a fungovalo skvěle. Nahodile jsme vybrali několik pořadů a vše korektně fungovalo. A pak, že to nejde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaná technologie flash ještě nemusí znamenat, že vše půjde hned a bez problémů.

Miniaplikace obsahují vše běžně požadované. Od miniher, přes systémy placených pořadů (Topfun, Voyo ...) až po Facebook, Twitter a Skype (integrovaná kamera). V obchodě s miniaplikacemi najdete verze zdarma dostupné, ale také placené. „Uživatelstvo“ zaskočí nutnost registrace a ještě v anglickém schvalovacím procesu, přičemž prostředí mají v naší mateřštině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

HbbTV s novou nabídkou od ČT v podobě iVysílání (přístup do archivu). Na druhém snímku část miniaplikací.

Hráči hledaný input lag, byl ustálen na hodnotách pod 50ms. Typicky se držel kolem 47ms. Ve špičkách pak bylo možno sáhnout až na 31ms. Odzkoušejte při reálném hraní!

Závěr

Kupující v zakoupeném, právě testovaném LCD televizoru s LED podsvícením, kterým jest Panasonic TX-L 55WT60E, obdrží špičkově vybavený kus elektroniky s vynikající výbavou. Dávka zdvojených tunerů s navýšením užitné hodnoty v podobě dvou CI slotů a dva dodávané dálkové ovladače (jeden s dotykovou ploškou) mohou leckoho oslovit. Stejně tak zapůsobí tento rok inovované, přehlednější prostředí stroje doprovázené hlasovým průvodcem a skvěle vypracovaným „My Home Screenem“.

Obraz na 55“ (zhruba 140cm) zvýrazní více nedostatků, než na úhlopříčkách o řád, či dva menších. Zde zřejmě obrazově náročný uživatel začne pokukovat a srovnávat plazmové televizory ze stejné stáje. Dovolíme si tvrdit, že tam může najít více dokonalosti a totální obrazové krásy hlavně pro večerní sledování při totální tmě.

Není ale možno obraz testovaného vzorku odsoudit, jen máme na mysli stav, kdy před námi stojí vlajková loď, a proto část viditelných neduhů, nutno vnímat kritičtěji. Sledování přes den vypadá velmi dobře, stejně tak při večerní prezentaci v osvětlené místnosti. Oči okouzluje stále přítomná vynikající barevnost. Rychlost akcí v dostatečně silném datovém toku také netrpí nedostatečností. Zde nutno pochválit.

Zvuk vhodně doprovodí obraz, k vylepšení využijte ekvalizér, nebo popřemýšlejte o navýšení kvality za pomoci zvukového systému domácího kina. Skok může být neuvěřitelný. U multimédií by TV zasloužil firmwarový upgrade a posílení přehrávání, respektive vyšší a korektnější podporu pro jednotlivé „koncovky“. Už vidím v diskuzích pod článkem kritiku nad chybějícím DVB-T2 tunerem, ale v současném "stavu" tohoto vysílání u nás, je považuji za zcela zbytečné.

Pokud bych chtěl zapřemýšlet nad určením „wété šedesát“, pak tak trochu získávám pocit, že si Panasonic tímto modelem vytváří obrazovou „denní/světelnou“ alternativu k plazmovým televizorům pro "noční" filmový život. Testovaný výrobek musíme doporučit všem uživatelům, kteří chtějí mít funkcemi, výbavou a možnostmi nabušený stroj, přičemž jejich hlavní sledovací časoprostor není posazen v temnotě noci.

Klady

+ Přirozený, korektně působící obraz s vynikající barevností pro oko
+ Možnosti nastavení obrazové části, s velmi podrobným nastavením barev
+ Varianta resetu po jednom obrazovém profilu a zvukovém profilu
+ Výborné pozorovací úhly
+ Zpracování menu a EPG
+ My Home Screen s integrovaným PiP
+ Výbava
+ Dvojice tunerů s dvojicí CI slotů
+ Hlavní dálkové ovládání s podsvícením klaviatury
+ Integrovaná (vyskakovací) web kamera a rozeznávání tváře 
+ Design

Zápory

- Průměrná podpora multimediálních formátů
- Rotující (a rušící) Viera Connect widget v My Home Screenu
- Zobrazení multimediálních souborů - nelze po složkách
- Přesvětlení krajních částí panelu (viditelné při pozorování ve tmě)
- Počáteční ladění bez filtrace a upřednostnění CZ/SK programů
- Nižší možnosti editace programové nabídky (seřazení a mazání kanálů, hromadné přesuny ...)

Panasonic TX-L55WT60

Cena orientační: 64 990 Kč

Panasonic TX-L55WT60
design 9
obraz SD 8
obraz HD 9
zvuk 7
funkce 10
ovládání 9
Více na: http://avmania.e15.cz/philips-42pfl7108k12-pasivni-led-tv-v-exkluzivnim-vydani-test/ch-4415#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Webové stránky výrobku: www.panasonic.cz - TX-L 55WT60

Specifikace výrobku: Panasonic TX-L 55WT60 (technická data)

Návod a software: www.panasonic.cz/servis a podpora

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

19 Tomáš Holčík

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

35 Alexandr Bray

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

48 Jaromír Puk