Panasonic TX-P42GT30E: test plazmového Full HD televizoru

5. června 2011
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-P42GT30E: test plazmového Full HD televizoru
Nová plazma boduje hned v několika oblastech. Vylepšený vzhled a ultratenký design doplňuje výborný obraz. Výsledkem je velmi povedený televizor.

Plazma řady GT30 nabízí nejen sledování 3D filmů z Blu-ray disků, ale i příjem 3D vysílání, sledování 3D videí z kamery. Pokud 3D zdroj nemáte, nevadí, nabízená konverze z 2D do 3D je velmi dobrá, objekty nemění své umístění v prostoru, výsledná věrnost 3D je však velmi závislá na kvalitě 2D obrazu – čím vyšší rozlišení, tím lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Aktivní spínané 3D zde je prosto neduhů, přeslechů, duchů – zkrátka výsledek je výborný. U filmů i počítačových her nebyly žádné problémy. Je potřeba ale vážit umístění televizoru, zejména zadní čí boční intenzivnější světlo zážitek z 3D znepříjemňuje, neboť budete vnímat jeho blikání.

Obraz

Už loni jsem Panasonic za kvalitu obrazu chválil, letos tomu nebude jinak. Výborné je barevné podání, vykreslení polostínů i tmavších částí obrazu, podání černé je excelentní, po obrazové stránce nemám GT30 prakticky co vytknout. Televizor dokáže příjemně vylepšit nekvalitní obraz tuzemského digitálního SD vysílání, takže na velké obrazovce je velmi dobře sledovatelné, o HD vysílání už samozřejmě nemluvím. To, v kombinaci s nulovým rozmazáváním obrazu, zajišťuje výborné výsledky. Někteří kolegové z jiných redakcí pokukující po GT30 během testování se o TV vyjádřili, že tak dobrý obraz ještě neviděli. Zkrátka – paráda.

Klepněte pro větší obrázek 

U televizoru si můžete zvolit dopočítávání mezisnímků, které obraz učiní ještě plynulejším.Na výběr máte z několika obrazových režimů, které jsou odlišně nastaveny. Pro denní sledování asi většina zvolí Normální režim obrazu, ten je daleko méně obrazově „mimo“ než jsem zvyklý od konkurence a dá se pro běžné sledování určitě doporučit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Normal
 

Pro sledování filmů bych zvolil raději Kino či THX, přičemž ten druhý má nastavené barvy tak, jak je znáte z kina, tj. s méně rozjásanými barvami. Obraz je sice nastaven o chlup světleji (naměřená gama v režimu Kino je 2,4), ale jinak je vše v pořádku, barvy jsou dokonce o něco teplejší. Je zajímavé, že v THX režim je nastaven o něco „svítivěji“, naměřený maximální byl asi o 12 % vyšší. Podání černé je excelentní, naměřeno jen 0,02 cd/m2! Pokud bychom hodně pátrali, barvy by se daly nastavit ještě o něco přesněji, to je ale úkol pro kalibrační sondu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení THX režimu
 

Zvuk

Na rozdíl od většiny plochých televizorů Panasonic zvuk vyřešil chytře. Spodní část je totiž rozšířena, a tak se do tenké TV vejdou i větší reproduktory, než je zvykem.Výsledkem sice nejsou ohlušující basy, nicméně zvuk je plnější, než u jiných tenkých TV. Přednastavené režimy jsou tři, k dispozici je nově ekvalizér, nechybí ani simulace prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení hlasitosti sluchátek je nezávislé, automatická korekce rozdílné hlasitosti kanálů je již samozřejmostí. Běžný divák bude se zvukem spokojen, nicméně kvalitní prostorový zvuku z domácího kina určitě bude velké úhlopříčce určitě lepším partnerem.

Spotřeba

Automatická regulace jasu televizoru nechybí ani u GT30, po zapnutí funkce ECO televizor upraví jas podle úrovně okolního světla. Neznamená to tedy, že v tomto režimu bude mít TV vždy menší spotřebu, v jasné místnosti se naopak proti průměru zvýší.

Klepněte pro větší obrázek

Spotřeba je opět o něco menší, než loni, zvláště u jasných scén, nicméně supernízké spotřeby LED TV ani letos plazma nedosáhne. U GT se zkrátka musíte smířit s tím, že má spotřebu odpovídající LCD televizorům s běžným CCFL podsvícením. Rodinný rozpočet vám to nezruinuje, ale případný celodenní, celoroční provoz si o nějakou tu korunu navíc řekne.

Režim/scéna/nastavení   
okamžitá spotřebaTmaváSvěláCT4 Sport/ECO
živý165 W226 W250 W
Normální154 W226 W245 W
THX117 W226 W212 W
Kino110 W228 W215 W

Verdikt

Nová plazma Panasonic TX-P42GT30E se jednoznačně řadí mezi to nejlepší, co lze pořídit. Jak z pozemního vysílání, tak z DVD či Blu-ray filmů dokáže dostat maximum. Menu a ovládací prvky letos konečně Panasonic zmodernizoval také. Kde si Panasonic vyslouží výtku, je multimediální přehrávač, který je sice lepší než loni, ale stále je co vylepšovat. Bezproblémové nahrávání na HDD asi uvítá a využije každý.

Klepněte pro větší obrázek 

Celkově plazma z letošní řady GT30 je velmi povedený televizor, a to jak po stránce designu, tak obrazově, zvukově i vybavením. I když netoužíte po 3D, i tak GT30 nabízí velmi dobrý poměr cena/výkon a ve své cenové relaci minimálně po obrazové stránce Panasonic velmi těžko bude hledat konkurenta, proto má vřelé doporučení redakce.

Panasonic TX-P42GT30E

Cena orientační 29 990 Kč

AVmania hodnotí
design 10
obraz 10
zvuk 8
funkce 9
ovládání 9

 

Kompletní technické údaje nalezente na webu výrobce

 • Tunery PAL -B/G/H, -I, -D/K: SECAM -B/G, -D/K, L/L', DVB-T, DVB-T (MPEG4-AVC [H.264]), / DVB-S/S2 (MPEG4-AVC [H.264]), DVB-C (MPEG4-AVC [H.264])
 • Příjem teletextu 1000 stránek
 • Velikost obrazovky 42" (106 cm) diagonálně
 • Rozlišení Full-HD 1 920 x 1 080 (16:9)
 • Panel G14 Progresivní Full-HD neoPlazma
 • Doba odezvy 0,001 msec.
 • Technologie zobrazení Technologie 600 Hz Intelligent Frame Creation Pro
 • Dynamický kontrast 5 000 000:1
 • Obrazový režim Dynamický/Normální/THX/Kino/Hry/Foto/Pro1/Pro2/ISFccc
 • THX Mode Ano (3D/2D)
 • Reproduktory 2 x 10W 2 reproduktory
 • Režim zvuku Hudba/Řeč/Uživatel, V-Surround V-Audio Surround
 • Formáty zvuku Dolby Digital/dts/CoNEQ Dolby Digital Plus/DolbyPulse/dts2.0/dts Digital výstup/CoNEQ
 • Konektory USB 3 (1 boční, 2 horní); Velkokapacitní paměť/Klávesnice/WiFi/SK kamera/USB-HDD záznam
 • Nahrávání - USB HDD / SD karta Ano (USB HDD)
 • HDMI vstup/ Podpora funkcí 4 (boční)/ Audio Return Channel (Vstup 2)
 • Vstup kompozitního videa AV2: CVBS s kabelovým adapterem (spodní)
 • Vstup komponentního videa RCA phono type s kabelovým adaptérem (spodní)
 • Audio vstup (pro HDMI, kombinované, komponentní video) RCA phono type s kabelovým adaptérem (spodní)
 • 21-pin vstup/výstup AV1: AV Vstup/ výstup, RGB vstup, Q-Link s kabelovým adaptérem (spodní)
 • Port LAN Ano
 • Analogový audio výstup RCA phono type s kabelovým adaptérem (spodní)
 • Digitální audio výstup (optický) Ano (s kabelovým adaptérem sdílený s analogovým audio výstupem) (spodní)
 • Konektor pro sluchátka 1 (spodní)
 • Senzor okolního osvětlení Ano
 • Rozměry bez podstavce 993 x 615 x 58 mm (Hloubka panelu: 37 mm)
 • Rozměry s podstavcem 993 x 649 x 320 mm
 • Hmotnost bez podstavce 19,5 kg
 • Hmotnost s podstavcem 23,5 kg
 • Spotřeba maximální 325 W
 • Spotřeba průměrná 130 W

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, Plazma

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

19 Tomáš Holčík

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Bose Soundbar 700 a Bass Module: v malém těle opravdu velký zvuk [test]

Chcete se s námi podívat, kam zvuk v malém těle bude schopen zajít? V testu máme Bose Soundbar 700. Ano Bose, o kterém se tvrdí, jak je schopen nadupat plnohodnotný kvalitní zvuk do malých bedýnek. Uvidíme.

15 Alexandr Bray

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

27 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech