Panasonic TX-P42S30E: levný plazmový Full HD televizor (test)

6. září 2011
TWEET SDÍLET
Panasonic TX-P42S30E: levný plazmový Full HD televizor (test)
Jaký je jeden z nejlevnějších velkých Full HD televizorů, tentokrát s plazmovou obrazovkou? O co je horší, než dražší televizor a jak obstojí ve srovnání s LCD?

Obraz

Televizor není osazen obrazovkou NEOplazma, ale klasickou plazmovou obrazovkou G14. Na první pohled je vypnutá obrazovka šedší, než u vyšší řady G, okolní odrazy jsou také kapku více vidět. Po zapnutí ale obojí přestanete vnímat. 600 Hz technologie je u tohoto modelu použita také, u obrazu Panasonic uvádí rozlišení pohybujícího se obrazu 1080 řádků, do běžného jazyka přeloženo, že se vůbec nerozmazává. Což lze potvrdit – i rychlé scény působí velmi dobře, detaily na pozadí nemizí, takže pochvala.

 Klepněte pro větší obrázek

Dalším pozitivním rysem se fakt, že i po vypnutí dopočítávání obrazu je obraz stále ostrý i při rychlých pohybech, což u levných LCD bývá problém. Podobně tomu je při filmovém režimu 1080p/24Hz z Blu-ray přehrávače, obraz se výrazně netrhá, pouze tím „známým“ filmovým způsobem. Záporem je chvění, chcete-li blikání, nehybných obrazových ploch (například pozadí u zpráv) – tento efekt někdo vidí, většina ne, záleží na citlivosti. U filmů a běžných pořadů jev viditelný není vůbec.

Dle nastavení se mění nastavení barev i jas televizoru. Dynamický režim nabídne kromě obvyklých rozjásaných barev jas nejvyšší – 120 cd/m2. V praxi to znamená, že pro běžné sledování televizoru doma je vše v pořádku, sluníčko přímo dopadající na obrazovku už plazma nepřesvítí, zde LCD LED konkurence nabídne vyšší jas. V kino režimu se jas sníží pro příjemné sledování filmů, obraz působí velmi dobře, zlepší se čitelnost barevných přechodů. Ve všech režimech jsou velmi dobře viditelné i obvykle problematické velmi tmavé a světlé polotóny (gama v kinorežimu je 2,5). Černá je, jak už u plazmy bývá obvyklé, vynikající (naměřeno 0,06 cd/m2).

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení kino režimu

Výtku mám ale k nastavení barev. Přestože barevně subjektivně působí televizor velmi dobře (gamut obrazu je korektní), měření ukázalo, že barvy správných hodnot nedosahují, zkrátka jsou „mimo“. Bez přímého srovnání si toho nevšimnete, náročnější ale na to upozorňuji. V kombinaci s nemožností jemného doladění barev se nároční správných barev (například dle THX normy) zkrátka nedočkají, tam bodují teprve dražší modely, které jsou jednak lépe nastavené a nabízí i více možností – za což si bohužel připlácíte.

Zvuk a spotřeba

Kladem „tlustších“ televizorů bývá více místa pro větší reproduktory, u Panasonic není výjimkou. Opět se dá vybírat ze tří zvukových režimů, v uživatelském máte k dispozici ekvalizér. Hlasitost sluchátkového výstupu se nastavuje nezávisle. Přidat lze i virtuální prostorový zvuk, který „nafoukne“ prostor, avšak zázraky neumí – domácí kino nenahradí. Zvuk je dobrý, nezkreslený i při vysoké hlasitosti, chybí ale nižší basy. Dokupovat u tak levného televizoru domácí kino jen kvůli zvuku se možná nebude chtít každému, ale i s levnějším Blu-ray kinem však bude mít majitel o pořádný filmový zážitek postaráno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Spotřebu výrobce snižuje každý rok, tentokráte se spotřeba pohybovala v průměru kolem 120 až 130 W, dle obrazu a okolního osvětlení kolísala od 80 do 140 W. V jasném dynamickém obrazovém režimu počítejte s nárůstem okamžité spotřeby až na 190 W.

Verdikt

Lze jen litovat, že výrobce se více nesnažil s přesnějším nastavením barev, nebo alespoň nedal více možností k jejich doladění; škoda. Výbava televizoru je díky slušnému vestavěnému USB přehrávači a internetové aplikaci Viera Conect nadprůměrná. Levná plazmová konkurence nabízí více možností nastavení pro pokročilé, případně větší kompatibilitu přehrávače, obrazově však přesto na Panasonic stačit nemusí.

S potěšením lze sledovat, že se kvalitní obraz stává stále dostupnějším, testovaná plazma S30 je toho velmi dobrým příkladem. A i když za svými dražšími stájovými plazmovými 3D bratříčky s NeoPlazma panelem model S30 trochu zaostává, málokterý levný Full HD televizor nabídne lepší obraz a LCD konkurenci ve stejné cenové relaci při filmových večerech Panasonic strčí do kapsy.

Panasonic TX-P42S30E

 • Technologie zobrazení: plazma
 • Úhlopříčka: 42 palců (106 cm)
 • TV tuner: analogový, DVB-T/C HD
 • Přehrávané formáty: AAC,AVCHD,JPEG,MP3,MPEG4,MPEG2
 • Zobrazovací frekvence (Hz): 600
 • Rozlišení: 1920 x 1080
 • Doba odezvy (ms): 0.001
 • Kontrastní poměr (typický) 2000000:1
 • Zvuk: V-Audio surround
 • Teletext: ANO
 • Paměť stran teletextu: 1000
 • HDMI vstup: 3
 • Možnost Wi-Fi: ANO
 • Podporované paměťové karty (typ karty): SDXC (SD Extended-capacity)
 • Hřebenový filtr: ANO
 • PAT: ANO
 • Provedení výrobku: černá barva
 • Spotřeba: 255 W
 • Kompletní parametry: Panasonic
AVmania hodnotí
design 8
obraz 8
zvuk 7
funkce 8
ovládání 9

* hodnocení se vždy vztahuje k výrobkům ve stejné cenové kategorii

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, Plazma

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk