Novinka nabídne nejen Full HD obraz s 2500Hz technologií, aktivní 3D, nové rozhraní Viera Connect, tenký rámeček. K plazmě patří perfektní černá a výborný obraz.
Kapitoly článku:
Po delším čase představíme nový model plazmového televizoru, tentokrát půjde o základní Full HD 3D model ST60 společnosti Panasonic. Jak si povede v prezentaci za denního světla, kde dříve plazmové zobrazovače měly problémy. Co aktivní 3D, „chytré“ funkce a elektronické dotekové pero? Ano, čtete dobře – elektronické dotekové pero.
Design, základní popis
Designéři vytvořili pohledově hezké, čisté a nadčasové dílo. Zejména s odstupem několika let je vidět, jaký plazma udělala velký pokrok. Tenký rámeček i panel a žádné aktivní větráky. Skoro byste věřili, že jde o LCD. Základem všeho je kombinace černé a stříbrné.
Černý rám ohraničuje stříbrná zkosená linie, do které byly umístěny snímače dálkového ovladače, 3D brýlí, a také stavová dioda. Stříbrný máme podstavec s nohou. Příjemné – nevtíravé. Navíc podstavec umožňuje natáčení panelu, přičemž při pohybu působí velmi jistě.
Povrch panelu má spíše lesklý povrch. Filtrace odlesků lze hodnotit jako dobré, zde by mít problémy majitel neměl. Filtr lze zaznamenat při odklonu od horizontální roviny (nahoru/dolů) – obraz potemní.
Konektorová výbava
Konektorová výbava má vhodné rozvržení, veškeré přípojné součásti naleznete v levé zadní části stroje (čelní pohled).
Po třech HDMI portech (jeden s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál), najdete i dvě USB zásuvky (1x s označením HDD). Vše výše uvedené míří bočně. Boční směr obdržela taktéž čtečka SD karet, CI slot (pro modul placené TV), digitální audio výstup a sluchátkový výstup se samostatnou korekcí hlasitosti. Směr dolů byl dán do vínku SCART konektoru (přes přiloženou redukci), komponentnímu AV (cinch) a anténnímu vstupu. Co by to bylo za multimediální mašinu, kdyby postrádala LAN přístup – napojení na domácí síť/internet. Ten zde samozřejmě nechybí také.
Pravý spodní „zadobok“ obsahuje základní ovládací prvky pro práci bez dálkového ovladače. Výrobce osadil klasická tlačítka, což nám určitě nevadí, hlavní vypínač zde najdete také.
Dálkový ovladač
Dálkový ovladač – dá se říci, že standard Panasonic. Na vysvětlenou - výborný standard. Rozložení jednotlivých gumových kláves je logické, postupem času přechází „do krve“ a ovládání zvládnete poslepu. Zamrzí jen nemožnost zažehnout podsvícení při večerním koukání.
Z druhé strany opět a znovu oceňujeme velmi dobrý a jistý úchop, přestože se jedná o „rozměrnější“ dálku. Velice efektivně funguje tlačítko „EXIT“. Odněkud chci vyskočit zpět do obrazovky (resp. My Home Screenu), volím „EXIT“. Oceňujeme matný povrch, nepohlcující otisky prstů.
Menu a nastavení
Dosti podobné menu a nastavení jsme popisovali již minule, při testu LCD ze stejné stáje, totiž testu modelu E6E. Podobně jsme se věnovali prezentaci nového, (dodáváme) skvěle vymyšleného My Home Screenu (Moje domovská obrazovka). Zbytečně nebudeme znovu zabředávat do již probraného. Zájemci si prosím kliknou na výše naznačené linky.
Na prvním obrázku vidíte individuálně upravený My Home Screen.
Druhý byl přednastaven výrobcem.
Jedinou drobností, která u „Mojí domovské obrazovky“ narušuje klid, byl reklamně se točící, nevypnutelný widget Viera Connect.
Po zapnutí TV a prvotním uvedení do provozu navolíme jazyk menu, umístění v domácnosti, nastavíme síťové připojení (využít lze kabel nebo integrovanou WIFI). Bezdrátový WiFi přenos funguje na 2,4GHz, stejně na 5GHz, takže připojíte cokoliv.
Následně určete zemi umístění, typ TV signálu (DVB-C, DVB-T, analog) a ladíme. Vzhledem k přítomnosti tuneru pro DVB-T, DVB-C a analogového se ladění odehrává v rovině jednoduchosti a rychlosti. Programy lze rozdělit dle preferencí do čtyřech favoritních sekcí. Následuje párování s elektronickým perem. Na závěr si vychutnáme prohlídku s hlasovým průvodcem (včetně textového). Moderní forma hlasové nápovědy není k dispozici jen ve chvíli počátečního nastavení. Obsluha funkci zavolá kdykoliv znovu.
Obrazové parametry individuálně uschováme do pěti profilů Dynamický/ Normální/ Kino/ Kino režim/ Uživ. nastavení. Tyto jsou samostatné pro různé druhy signálů/vstupů. V pokročilých nastaveních, kromě jiného, naleznete IFC režim (Inteligent Frame Creation) a jeho tři stupně. IFC chce přispět k plynulejším obrazovým přechodům – dle slov výrobce, cituji „automaticky kompenzuje obnovovací kmitočet a odstraňuje chvění, aby byl obraz hladký a čistý“. Třetí a nejvyšší stupeň již vytváří viditelný tzv. telenovelový efekt, takže úroveň si zvolíte dle chuti. Ze zajímavých stojí za zmínku „Režim filmové kadence“, který (opět si vypůjčíme slova výrobce) – „zajišťuje větší čistotu obrazu u filmového signálu“.
Pro ochranu před vypálením obrazu nasazuje Panasonic „Pixel orbiter“. Posunem bodů, resp. jejich kmitáním zabraňuje, chcete-li, snižuje možnost vypálení obrazu. Další funkce snižuje možnost vypálení při sledování obsahu ve formátu 4:3. Obsluha vybírá ve třech krocích nastavení světlosti bočních pruhů. Menu vytváří prostor aktivně ovlivnit již drobně otištěná místa. Posun černobílých pruhů tato po určitém čase působení – vyčistí. Nutno podotknout – k vypalování obrazu dochází už jen zřídka, povětšinou při nedodržování základních známých pravidel, která výrobci je uvádějí v návodech k použití.
Zvukové režimy mámě čtyři Standardní/Hudba/Okolní prostředí/Uživatel. Platí pro ně stejné pravidlo – samostatnost pro různé druhy vstupů/signálů. Profil „Uživatel“ umožní regulaci zvuku osmipásmovým ekvalizérem. Zbytek ovlivňujete přes výšky, basy a posílení basů. Prostorové efekty přidají virtuální prostor, domácí kino nenahradí, ale film si užijete lépe – odzkoušejte.
Na ekologii a snížení provozu bylo myšleno také. Automatika se světelným čidlem umožní korigovat nastavení v každé denní/noční době, bez potřeby zásahu obsluhy. Přítomny máme funkce automatického, resp. načasovaného vypnutí.
Při tápání co, kde, jak udělat, využijte přehlednou elektronickou nápovědu přímo v menu Panasonicu. Vyvolat eNápovědu jednoduchým způsobem, přináší tlačítko na dálkovém ovladači. Při problémech zkusme integrovaný test TV. Nezapomínejme na aktualizace softwaru, jednoznačně při nalezení jakýchokoliv nežádoucích jevů.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: