41
Fotogalerie

Panasonic TXL42WT50E - LED se znakem půlměsíce [test]

LCD televizor s LED podsvícením nabízí frekvenci 1 600 Hz, Clear Panel Pro, lokální stmívání (16 zón). Mohou tyto vymoženosti zajistit dobrý obraz v každé situaci?

Kapitoly článku:


Japonský Panasonic je mnohými vnímán spíše jako výrobce špičkových plazmových televizorů. Snaha obsáhnout i zájemce o LCD TV postupem času přiměla výrobce více se věnovat tomuto druhu zobrazovadel. Ne, že by dříve tyto nevyráběl, ale jeho nabídka má nyní jiný rozsah - včetně nárůstu velikosti úhlopříček.

Dnes se budeme věnovat LCD LED televizoru TXL42WT50E, který Panasonic řadí na nejvyšší konec jeho nabídky. U testovaného modelu nabízí Panasonic nejen frekvenci scannování posvícení LCD panelu 1 600 Hz, ale také 16 zónové lokální snímání.

Design, základní popis

 DSC08655.JPG DSC08644.JPG

Tenký rám, kovová záda, podsvícený nápis Panasonic ve středu spodní krycí průhledné lišty. Kromě něj tam ještě v levém rohu září, jakoby se vznášející, zelená stavová LED. Lesklý panel s rámem je podepírán velkým kovovým stojanem ve tvaru půlměsíce, někdo by napsal spíše ve tvaru bumerangu.

DSC08646.JPG DSC08649.JPG

Setkal jsem se s názorem, že stojan působí příliš dominantně na 42“ úhlopříčku obrazu, ale mně rozhodně nevadí - naopak. Příjemné bylo otáčení, které jde velmi dobře a jistě.

Konektorová výbava

Základní ovládací prvky nacházejí svůj prostor standardně v pravé spodní zádové části (při pohledu zepředu), včetně vypínače s nízkým zdvihem. Konektory mají své místo v levé zádové části. Míříce do boku byly osazeny následující – CI slot pro modul (a kartu placené TV), nutno doplnit, s výborným přístupem.

DSC08661.JPG DSC08656.JPG

Slot pro SD karty, 3x USB (první s přívlastkem HDD – tedy doporučením pro zapojení HDD), 4x HDMI (1x ARC – zpětný audio kanál) a výstup pro sluchátka s individuálním nastavením hlasitosti, což jistě mnohé potěší. Méně prostoru má za následek, že tvrdší kabeláž může vystupovat ven – do boku a být viditelnou. Volte tedy „zalomené“ konektory u HDMI kabelů.

DSC08660.JPG DSC08665.JPG

Dolní levou část výrobce využil k možnosti připojit síť (Ethernet), satelitní parabolu („F“ konektor), konektor anténního vstupu (DVB-T/analog), digitální audio výstup, PC audio/přes AV2, RGB video port a přípojné místo komponentního videa (přes přiložené redukce).

Vstupy.JPG

Dálkový ovladač

Dálky obdržíme dvě. Jednu klasickou, mohutnou s podsvícenou klaviaturou, v typickém provedení Panasonic. Ovladač má opravdu větší rozměry a těžko ho většina z vás uřídí jednou rukou. Nicméně – rozmístění tlačítek má svoji logiku a přehlednost.

DSC08642.JPG

Druhá má vejcový tvar s dotekovou ploškou, kterou znáte z notebooků. Použití je jasné – internet a multimédia. To přispívá k použitelnosti instalovaného internetového prohlížeče. Přiznám se, že když mám procházet net na TV přes „běžné“ ovladače (a netýká se samozřejmě to jen Panasonicu) – jímá mě děs, hrůza a záchvat agrese. Vítám tedy jakýkoliv krok směrem k použitelnosti.

Ladění a prvotní nastavení

Kompletní nastavení televizoru začíná procesem ladění. My opět začínáme satelitem. Hned na počátku si ověříte, že automatika sama osahá LNB a přiřadí jim příslušnou družici. Družici, ze které jde signál, na kterou máme zamířeno. Vše proběhlo svižně.

Úvodní hláška oznamuje dokončení celé operace do zhruba 40 minut. Líbilo se mi, že detekce, kromě svižnosti fungovala rychle a bez přehmatů. Rychle identifikovala, že pouze ke třem LNB (ze čtyř možných) přichází signál. Nedošlo tedy ke zmatkům a prodloužení hledání, což občas zažíváme. Když už zmiňuji 4 LNB. Ano čtyři jest počet definitivní a maximální. Podporu máme pro DiSEqC 1.0 a mini DiSEqC. Cokoliv s motorem má smůlu. Nevadí. Motorem vládnou povětšinou jen ti nejnáročnější. Těm ale zřejmě nebude postačovat pouhý integrovaný DVB-S2 tuner a jeho možnosti.

A co počáteční filtrace? Počáteční filtr před laděním můžete nastavit na jednotlivé druhy signálů (DVB-S, analog, DVB-T, DVB-C). A ještě filtraci doplnit o… placené, volné (zde ale máme smůlu, protože například Skylink je brán jakožto placená nabídka – z důvodu provedeného kódování programů). Dále navolíme aktivaci automatického přidávání nových programů (aktualizace).

Kanaly.JPG

Celkový proces ladění třech družic a pozemního DVB-T signálu, trval kolem třiceti minut. To není špatné. Tlačítkem TV na ovladači vyvoláme výběr druhu programů (signálů). Buton OK zajistí jejich prezentaci. Existují dvě základní variace řazení – abecední a dle čísel stanic. Čísel přidělených při primárním naladění. Bohužel po opuštění výběru se natvrdo vrátí varianta numerického pořadí.

Při chuti zobrazit nalezené stanice můžeme navolit filtr -Všechny/ Neplacené/ Placené/ HDTV/ Neplacené rozhlasové/ Placené rozhlasové/ Oblíbené 1-4. Mimochodem. Favoritní seznam stanic existuje v počtu čtyř - pro každý typ příjmu. Bohužel nechtěné programy nelze smazat.

Nás s větším množstvím naladěných stanic uklidní varianta zálohy na externí paměťové médium. Pro úplnost dodám, že mix různých naladěných stanic v rámci celkové nabídky není možný. A pozor – přepínání programů TV zvládá i s příjemným doprovodným efektem obracející se stránky. Lze jej deaktivovat.

Efekt obraceni.JPG

... a pokračujeme nastavením sítě

Uživatelstvo označí preferovaný typ spojení WIFI/Kabel/Později a popřemýšlí, zda vyhovuje automatické připojení, nebo raději zasáhnou a vše vytvoří ručně. My zkusili automatiku a byl klid. Bezproblémové, rychlé získání IP adresy a potřebných dalších údajů. Následná kontrola připojení k internetu, respektive na server společnosti. Vše bez negativ.

DSC08651.JPG

Přichází na řadu nastavení Viera Connect. Zbytečné popisovat, každý dle svých potřeb. Průvodce následně připraví submenu k párování ovladače s dotykovou ploškou. I tento krok lze přeskočit. Paradoxně až na závěr přichází důležitá volba – Domácnost/Obchod. Myslím, že kdo trochu sleduje dění kolem TV ví, že OBCHOD není jeho domovem a tak nebude experimentovat a dá umístění do domácnosti.

Základ máme hotov.

 



 
 
 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud