Panasonic TXL42WT50E - LED se znakem půlměsíce [test]

27. prosince 2012
TWEET SDÍLET
Panasonic TXL42WT50E - LED se znakem půlměsíce [test]
LCD televizor s LED podsvícením nabízí frekvenci 1 600 Hz, Clear Panel Pro, lokální stmívání (16 zón). Mohou tyto vymoženosti zajistit dobrý obraz v každé situaci?

Menu

Menu dostalo pět základních částí (Obraz/Zvuk/Síť/Časovač/Nastavení) a je interaktivní. Část položek se objeví/skryje vždy po aktivaci/deaktivaci určité volby.

Tradičně začneme u první z nich – obrazu.

Čtyři obrazové režimy (Dynamický/Normální/Kino/Kino režim) se zdají málo. Jenže – jenže při bližším zkoumání zjistíme zvláštnost. Po zapnutí ISFCCC předvolby se zviditelní skryté části menu. Zde například dva další uživatelské profily – Profesionál 1 a Profesionál 2. A pozor – všechny profily jsou samostatně nastavitelné pro různé druhy vstupů/signálů. Tím jejich počet, jakoby, naroste. Devět kroků ovlivní poměr stran a velikost obrazu. Automaticky/16:9/14:9/Střed/4:3/4:3 úplný/ZOOM1/ZOOM2/ZOOM3. Slušný počet.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Pokročilý uživatel přivítá rozšířená nastavení – Inteligent Frame Creation (funkce pro lepší plynulost pohybových dějů, snížení rozmazávání). Detekce filmové kadence, převzorkování 16:9, místní řízení podsvitu, jednotunerový obraz v obraz, 3D nastavení, vypnutí obrazovky, režim ECO, redukce šumu v pěti krocích. Vše výše uvedené (a mnohé další) nalezne právě v části menu s názvem „Obraz“.

Náročný jistě nevynechá vyvážení bílé (nastavení zisku RGB, omezení RGB), správu barev (odstín RGB, sytost RGB, svítivost RGB), nebo úpravu gammy (od 1,8 po 2,6 v pěti krocích). I laik, možná hlavně on, přivítá dvě věci. Zálohovat kompletní nastavení telky s následnou obnovou a resetem jednotlivých předvoleb.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Nastavení zvuku

Zvuková část dostala do vínku tři uživatelské režimy, které oproti obrazové části prostupují skrz všechny typy signálů/vstupů – Hudba/Řeč/Uživatel. Poslední z nich umožňuje rozsáhlejší kontrolu nad zvukem. Kontrolu pomocí ekvalizéru. Přátelé automatického čehokoliv využijí automatickou regulaci hlasitosti.

Citlivější si dokonce může uzpůsobit hlasitost jednotlivých stanic. Ne, to není vše. Kromě zmíněného měníte nastavení vzdálenosti TV od zdi (ve dvou krocích), preferovaný zvuk (automaticky/MPEG), SPDIF (automaticky/PCM), zpoždění SPDIF (automaticky a pak od 10ms do 200ms – vždy po násobcích 10).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Další možnosti nastavení

V síťových nastaveních aktualizujeme software TV a necháme se také informovat o možnosti aktualizovat – přítomnosti nového softwaru na webu výrobce. Provádíme zde běžná známá nastavení síťových připojení s možností si následně vše otestovat.

Časovač, jak už název napovídá, obsáhne vše pro časové nahrávání, časové vypnutí (15-90min), nebo automatické vypnutí LCD (2-4hod + vypnuto).

Submenu „Nastavení“ obsahuje nedělitelný zbytek. Eko funkce – kompletní jednorázové přehození do EKO režimu, dle vzoru, který se vypíše na obrazovce. Potkáme tu nastavení záznamu – nastavení USB HDD, záznamu jedním dotekem, formátujeme zde SD kartu atp. Následují v rychlém sledu –„Nastavení Bluetooth“, „Dotykový ovladač Viera“ - párování s nastavením kurzoru, „Nastavení spojení “ – kompletní nastavení Viera Link, „Dětský zámek“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Podle zvoleného TV signálu se zpřístupní příslušné menu ladění… DVB-T/DVB-S atd. Majitel testovaného výrobku edituje složku oblíbené – její název, seznam kanálů, umožní přístroji nové automatické nebo ruční přeladění, překontroluje stav signálu. Máli potřebu přidat některý z dříve nepovolených signálů (např. DVB-C) zde tak učiní.

Název JAZYK asi vystihuje přesně zaměření sekce. Volba pro zvukový doprovod, titulky, teletext…

Nastavení zobrazení upraví typ teletextu, typ TV průvodce (EPG, seznam), dobu zobrazení informací, možnosti při přehrávání rádia a třeba efekty při přepínání kanálů.

V rychlosti přicházejí další – „Common Interface“ (info o modulu), „DivX VOD“, „Pokročilé (isfccc)“ – zde si aktivujeme skryté předvolby v menu, „Nastavení systému“ – reset do továrního nastavení, „Rozvržení klávesnice“. A konečně „Další nastavení“ a v nich vstup po zapnutí (AV/TV), nabíjení USB v pohotovosti, úsp. režim, aktivace diody předního loga, no a třeba export/import zálohy kanálů. Možností k prozkoumání budete mít opravdu hodně.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz

Obraz celkově při hodnocení na oči, působí čistě, svěže a nekonfliktně. Drobnohled zaznamenává lehké mihotání digitálního šumu (hlavně SD). Barvy, včetně pleťové nejsou agresivní, umělé, nebo plastově působící. Zařazeny mohou být do kategorie přirozených. U SD se snaží držet obrysů, někdy mírně ujedou. Černá v kontextu ostatních ostudu nedělá. Nicméně u tmavých scén jsem měl pocit, že by jejich ponurost – potemnělost, by mohla být znatelnější. Z druhé strany jsou tmavá místa scén lépe prokreslená.

Klepněte pro větší obrázek

HD obraz vypadá velmi přitažlivě. Dává obrazu větší hloubku a lepší pocit vtažení do děje. Barvy jsou plné, ale přirozené a korektní. Nejedná se o přepálenost, nebo sklouzávání jinam.

Při kontrastním přechodu v rámci scény, občasně zaznamenáváme zvýrazněnou hranu přechodu. Aktivovaná obrazová vylepšovátka jen sem – tam způsobí drobný přehmat a vyvolají mikrozaškobrtnutí ve sledované scéně. Opět platí – jako vždy – všeho moc škodí.

Použitý panel IPS Alpha dává vysoký pozorovací úhel. Příjemné zjištění. Vyzkoušejte aktivaci technologii řízení oblastí podsvícení displeje. U testovaného výrobku v 16 částech.

Klepněte pro větší obrázek

Když se podíváme na obligátní měření továrních nastavení obrazu, zjistíme, že nastavení režimu Kino je dobré, Gama, podání šedé, nastavení barevné teploty - vše je jak má být, lehce posunuté je nastavení barev a barevný gamut. Vzhledem k bohatým možnostem kalibrace obrazu to není nic, co by se nedalo vyladit k ideálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měření režimu Kino

Pro zajímavost naměřený statický kontrast je 2 744:1 a dynamický 16 447 006:1, takže jde o výborné hodnoty. Naměřená hodnota černé byla 0,31 cd/m2, což potvrdilo dojem "na oko"; vzhledem k tomu, že Panasonic u ostatních testovaných LCD LED televizorů dosahoval vždy lepších hodnot, domnívám se, že šedší černá je záležitostí jen tohoto vzorku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Panasonic, TCL, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

68 Tomáš Holčík

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

73 Jaromír Puk