Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

17. dubna 2013
TWEET SDÍLET
Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů
V poslední době se objevují informace o ukončení výroby, či vývoje plazmových televizorů japonské společnosti Panasonic. Podívejme se tomu trochu na zoubek.

Nejdříve tvrdá fakta. Za rok 2012 podle DisplaySearch poklesl prodej plazmových televizorů o 26 % ve srovnání s rokem 2011 a jejich podíl na trhu činí 5,7 %. Na trhu zůstali tři velcí výrobci, kteří stále plazmové televizory vyrábějí a prodávají. Panasonic, Samsung a LG, přičemž pouze první z nich aktivně propaguje tuto technologii, zbytek se veze. A pro Panasonic, který od počátku sázel na plazmovou technologii, to určitě není dobrá zpráva. Na rozdíl od druhých dvou výrobců před lety jednoznačně rozdělil technologie svých televizorů dle úhlopříčky. Menší a střední do 37“ vyráběl v LCD, od 42“ a více v plazmě.

 Klepněte pro větší obrázek 
Nové modely plazem Panasonic pro rok 2013

Pokud se ohlédneme zpět, tak ještě před několika lety plazmové obrazovky naprosto dominovaly v segmentu velkých obrazovek, odkud je ale postupně vytlačily velké LCD obrazovky. Možná si pamětníci vzpomenou na rok 2009, kdy se po internetu šířila fáma o plánovaném zákazu výroby plazmových televizorů. Z důvodu velké spotřeby. V článku nazvaném Pravda či lež: Zákaz prodeje plazmových televizorů jsem se shrnul fakta a mýty – jediný závěr, ke kterému jsem došel, byl ten, že šlo jen o nekalý konkurenční boj v segmentu velkých obrazovek. Zkrátka o pokus vyděsit zákazníka, aby si dal na plazmy pozor a nekupoval je a věnoval svoji pozornost nastupujícím velkým LCD obrazovkám s LED podsvícením, které nedokázaly konkurovat obrazovou kvalitou, ale předčily plazmy nízkou spotřebou. Pozdější vývoj mi dal za pravdu. Tentokrát to ale tak jednoduché není, fáma se nekoná. O co tedy jde?

Klepněte pro větší obrázek

Podívejme se na aktuální vývoj. V březnu se objevily informace, že Panasonic plánuje ukončit výrobou plazových televizorů. Už samotné načasování bylo podivné, neboť v tomto měsíci se uvádí na trh novinky a žádný rozumná firma by takovou zprávu v době uvádění nových modelů asi nevypustila. 27.3. se pak zástupce Panasonicu vyjádřil, že výroba plazem bude dál pokračovat s tím, že se bude více orientovat na komerční sféru. 10.4 The Verge uveřejnil informaci, že viceprezident Panasonic Display Kiyoshi Okamoto se nechal slyšet, že Panasonic končí s vývojem plazmových panelů, přičemž modely ZT mají být poslední, které se vyvíjejí. Podle článku se vývoj Panasonicu zaměří na OLED obrazovky, které mají v budoucnu LCD i plazmovou technologii nahradit.

V pátek 12.4. vydal Panasonic oficiální oznámení, ve kterém viceprezident Panasonicu pro obchod Henry Hauser potvrzuje, že Panasonic bude dál plazmové panely nejen vyrábět, ale také vyvíjet, neboť dle jeho slov aktuální ZT série je důkazem toho, že plazmová technologie dokáže nabídnout nejlepší možný obraz, jaký aktuálně mohou ploché televizory mít. Přesto věří, že je zde prostor pro další zlepšování. Panasonic tedy oficiálně bude plazové televizory dál vyrábět, a také vyvíjet.

Co ale mezi řádky zaznívá? Je jasné, že Panasonic musí respektovat vývoj trhu a nabídnout velké „LED televize“ (což dělá), stejně tak nemůže ignorovat vývoj jiných technologií, ostatně letos v lednu na CESu představil svůj prototyp 56“ 4K OLED televizoru. Že plazmová technologie má ale na trhu stále své místo potvrzuje například Samsung, který plazmy stále vyrábí, přičemž se chce zaměřit na nejnáročnějšího zákazníka, který požaduje špičkovou obrazovou kvalitu a neřeší spotřebu. Z technického hlediska totiž LCD obrazovka nedokáže například nabídnout tak vysoký statický kontrast, kterého dosahuje plazma. Zde se ale pohybujeme v oblasti náročných zákazníků, kteří požadují co nejvyšší obrazovou kvalitu pro svůj televizor, který zařadí do řetězce domácího kina.

Klepněte pro větší obrázek
Kovový rám, vestavěná kamera, maximální multimediální Smart TV výbava -
to jsou nové modely plazem Samsung 

Sledujeme spíše boj o zákazníky, kteří jsou ochotni utratit hodně peněz za co nejlepší obraz? Asi ano. A to ať už se jedná o plazmu, 4K LCD obrazovky, nebo OLED televize. Zatím v této oblasti je plazma stále sázkou na jistotu. Co se večerního sledování filmů, tak to platí určitě.

Podobné zprávy berme s rezervou a dívejme se na ně možná jako na konkurenční boj, či jako na novinářskou honbu za senzací, nebo jen to může být nevhodná volba slov. Je ale pravděpodobné a logické, že špičkoví odborníci vyvíjející dosud plazmy se budou věnovat více OLED televizorům, které mají přece jen větší šance prosadit se do budoucnosti. Vždyť kdo jiný by se měl věnovat vývoji nové technologii, která má představovat obrazovou špičku, než právě tito lidé. To ale neznamená, že se na plazmy zcela zapomene.

Technologický limit a budoucnost plazmy se dá ukázat na 4K rozlišení. Nejmenší aktuálně vyráběná Full HD plazma má 42“, tudíž vzhledem k velikosti panelů nejmenší plazma s 4K2K rozlišením může mít 84“. Což je pro mnoho lidí již moc. A zmenšovat jednotlivé body u plazmy není tak jednoduché, jako u LCD. Tudíž firma, která má už několik let problémy se ziskovostí televizní divize, a která v rámci restrukturalizace dělá velké změny, nebude upínat celou svoji energii na vývoj produktu, který je již téměř na svém výkonovém vrcholu.

Pro ty, kteří chtějí opravdu aktuálně koupit nový televizor s co nejlepším obrazem, by se ale nic měnit nemělo. I když možná na základě některých kusých informací mohou mít pocit, že si chtějí pořídit technologii, která došla svému konci. Přestože možná viditelné pokroky plazmové technologie jsou menší, než té LCD s LED podsvícením (právě řízené LED podsvícení LCD obrazově posunulo), plazma umí stále to, co LCD neumí. Nezávislé řízení jasu každého obrazového bodu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Panasonic, Plazma, Televize na Heureka.cz


25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět