Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

17. dubna 2013
TWEET SDÍLET
V poslední době se objevují informace o ukončení výroby, či vývoje plazmových televizorů japonské společnosti Panasonic. Podívejme se tomu trochu na zoubek.

Nejdříve tvrdá fakta. Za rok 2012 podle DisplaySearch poklesl prodej plazmových televizorů o 26 % ve srovnání s rokem 2011 a jejich podíl na trhu činí 5,7 %. Na trhu zůstali tři velcí výrobci, kteří stále plazmové televizory vyrábějí a prodávají. Panasonic, Samsung a LG, přičemž pouze první z nich aktivně propaguje tuto technologii, zbytek se veze. A pro Panasonic, který od počátku sázel na plazmovou technologii, to určitě není dobrá zpráva. Na rozdíl od druhých dvou výrobců před lety jednoznačně rozdělil technologie svých televizorů dle úhlopříčky. Menší a střední do 37“ vyráběl v LCD, od 42“ a více v plazmě.

 Klepněte pro větší obrázek 
Nové modely plazem Panasonic pro rok 2013

Pokud se ohlédneme zpět, tak ještě před několika lety plazmové obrazovky naprosto dominovaly v segmentu velkých obrazovek, odkud je ale postupně vytlačily velké LCD obrazovky. Možná si pamětníci vzpomenou na rok 2009, kdy se po internetu šířila fáma o plánovaném zákazu výroby plazmových televizorů. Z důvodu velké spotřeby. V článku nazvaném Pravda či lež: Zákaz prodeje plazmových televizorů jsem se shrnul fakta a mýty – jediný závěr, ke kterému jsem došel, byl ten, že šlo jen o nekalý konkurenční boj v segmentu velkých obrazovek. Zkrátka o pokus vyděsit zákazníka, aby si dal na plazmy pozor a nekupoval je a věnoval svoji pozornost nastupujícím velkým LCD obrazovkám s LED podsvícením, které nedokázaly konkurovat obrazovou kvalitou, ale předčily plazmy nízkou spotřebou. Pozdější vývoj mi dal za pravdu. Tentokrát to ale tak jednoduché není, fáma se nekoná. O co tedy jde?

Klepněte pro větší obrázek

Podívejme se na aktuální vývoj. V březnu se objevily informace, že Panasonic plánuje ukončit výrobou plazových televizorů. Už samotné načasování bylo podivné, neboť v tomto měsíci se uvádí na trh novinky a žádný rozumná firma by takovou zprávu v době uvádění nových modelů asi nevypustila. 27.3. se pak zástupce Panasonicu vyjádřil, že výroba plazem bude dál pokračovat s tím, že se bude více orientovat na komerční sféru. 10.4 The Verge uveřejnil informaci, že viceprezident Panasonic Display Kiyoshi Okamoto se nechal slyšet, že Panasonic končí s vývojem plazmových panelů, přičemž modely ZT mají být poslední, které se vyvíjejí. Podle článku se vývoj Panasonicu zaměří na OLED obrazovky, které mají v budoucnu LCD i plazmovou technologii nahradit.

V pátek 12.4. vydal Panasonic oficiální oznámení, ve kterém viceprezident Panasonicu pro obchod Henry Hauser potvrzuje, že Panasonic bude dál plazmové panely nejen vyrábět, ale také vyvíjet, neboť dle jeho slov aktuální ZT série je důkazem toho, že plazmová technologie dokáže nabídnout nejlepší možný obraz, jaký aktuálně mohou ploché televizory mít. Přesto věří, že je zde prostor pro další zlepšování. Panasonic tedy oficiálně bude plazové televizory dál vyrábět, a také vyvíjet.

Co ale mezi řádky zaznívá? Je jasné, že Panasonic musí respektovat vývoj trhu a nabídnout velké „LED televize“ (což dělá), stejně tak nemůže ignorovat vývoj jiných technologií, ostatně letos v lednu na CESu představil svůj prototyp 56“ 4K OLED televizoru. Že plazmová technologie má ale na trhu stále své místo potvrzuje například Samsung, který plazmy stále vyrábí, přičemž se chce zaměřit na nejnáročnějšího zákazníka, který požaduje špičkovou obrazovou kvalitu a neřeší spotřebu. Z technického hlediska totiž LCD obrazovka nedokáže například nabídnout tak vysoký statický kontrast, kterého dosahuje plazma. Zde se ale pohybujeme v oblasti náročných zákazníků, kteří požadují co nejvyšší obrazovou kvalitu pro svůj televizor, který zařadí do řetězce domácího kina.

Klepněte pro větší obrázek
Kovový rám, vestavěná kamera, maximální multimediální Smart TV výbava -
to jsou nové modely plazem Samsung 

Sledujeme spíše boj o zákazníky, kteří jsou ochotni utratit hodně peněz za co nejlepší obraz? Asi ano. A to ať už se jedná o plazmu, 4K LCD obrazovky, nebo OLED televize. Zatím v této oblasti je plazma stále sázkou na jistotu. Co se večerního sledování filmů, tak to platí určitě.

Podobné zprávy berme s rezervou a dívejme se na ně možná jako na konkurenční boj, či jako na novinářskou honbu za senzací, nebo jen to může být nevhodná volba slov. Je ale pravděpodobné a logické, že špičkoví odborníci vyvíjející dosud plazmy se budou věnovat více OLED televizorům, které mají přece jen větší šance prosadit se do budoucnosti. Vždyť kdo jiný by se měl věnovat vývoji nové technologii, která má představovat obrazovou špičku, než právě tito lidé. To ale neznamená, že se na plazmy zcela zapomene.

Technologický limit a budoucnost plazmy se dá ukázat na 4K rozlišení. Nejmenší aktuálně vyráběná Full HD plazma má 42“, tudíž vzhledem k velikosti panelů nejmenší plazma s 4K2K rozlišením může mít 84“. Což je pro mnoho lidí již moc. A zmenšovat jednotlivé body u plazmy není tak jednoduché, jako u LCD. Tudíž firma, která má už několik let problémy se ziskovostí televizní divize, a která v rámci restrukturalizace dělá velké změny, nebude upínat celou svoji energii na vývoj produktu, který je již téměř na svém výkonovém vrcholu.

Pro ty, kteří chtějí opravdu aktuálně koupit nový televizor s co nejlepším obrazem, by se ale nic měnit nemělo. I když možná na základě některých kusých informací mohou mít pocit, že si chtějí pořídit technologii, která došla svému konci. Přestože možná viditelné pokroky plazmové technologie jsou menší, než té LCD s LED podsvícením (právě řízené LED podsvícení LCD obrazově posunulo), plazma umí stále to, co LCD neumí. Nezávislé řízení jasu každého obrazového bodu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Panasonic, Plazma, Televize na Heureka.cz

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Nvidia v Evropě potichu snížila ceny GeForce RTX 4090 a 4080

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně