Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

Panasonic vs. konec vývoje či výroby plazmových televizorů

V poslední době se objevují informace o ukončení výroby, či vývoje plazmových televizorů japonské společnosti Panasonic. Podívejme se tomu trochu na zoubek.

Nejdříve tvrdá fakta. Za rok 2012 podle DisplaySearch poklesl prodej plazmových televizorů o 26 % ve srovnání s rokem 2011 a jejich podíl na trhu činí 5,7 %. Na trhu zůstali tři velcí výrobci, kteří stále plazmové televizory vyrábějí a prodávají. Panasonic, Samsung a LG, přičemž pouze první z nich aktivně propaguje tuto technologii, zbytek se veze. A pro Panasonic, který od počátku sázel na plazmovou technologii, to určitě není dobrá zpráva. Na rozdíl od druhých dvou výrobců před lety jednoznačně rozdělil technologie svých televizorů dle úhlopříčky. Menší a střední do 37“ vyráběl v LCD, od 42“ a více v plazmě.

 Panasonic.jpg 
Nové modely plazem Panasonic pro rok 2013

Pokud se ohlédneme zpět, tak ještě před několika lety plazmové obrazovky naprosto dominovaly v segmentu velkých obrazovek, odkud je ale postupně vytlačily velké LCD obrazovky. Možná si pamětníci vzpomenou na rok 2009, kdy se po internetu šířila fáma o plánovaném zákazu výroby plazmových televizorů. Z důvodu velké spotřeby. V článku nazvaném Pravda či lež: Zákaz prodeje plazmových televizorů jsem se shrnul fakta a mýty – jediný závěr, ke kterému jsem došel, byl ten, že šlo jen o nekalý konkurenční boj v segmentu velkých obrazovek. Zkrátka o pokus vyděsit zákazníka, aby si dal na plazmy pozor a nekupoval je a věnoval svoji pozornost nastupujícím velkým LCD obrazovkám s LED podsvícením, které nedokázaly konkurovat obrazovou kvalitou, ale předčily plazmy nízkou spotřebou. Pozdější vývoj mi dal za pravdu. Tentokrát to ale tak jednoduché není, fáma se nekoná. O co tedy jde?

P1011753.jpg

Podívejme se na aktuální vývoj. V březnu se objevily informace, že Panasonic plánuje ukončit výrobou plazových televizorů. Už samotné načasování bylo podivné, neboť v tomto měsíci se uvádí na trh novinky a žádný rozumná firma by takovou zprávu v době uvádění nových modelů asi nevypustila. 27.3. se pak zástupce Panasonicu vyjádřil, že výroba plazem bude dál pokračovat s tím, že se bude více orientovat na komerční sféru. 10.4 The Verge uveřejnil informaci, že viceprezident Panasonic Display Kiyoshi Okamoto se nechal slyšet, že Panasonic končí s vývojem plazmových panelů, přičemž modely ZT mají být poslední, které se vyvíjejí. Podle článku se vývoj Panasonicu zaměří na OLED obrazovky, které mají v budoucnu LCD i plazmovou technologii nahradit.

V pátek 12.4. vydal Panasonic oficiální oznámení, ve kterém viceprezident Panasonicu pro obchod Henry Hauser potvrzuje, že Panasonic bude dál plazmové panely nejen vyrábět, ale také vyvíjet, neboť dle jeho slov aktuální ZT série je důkazem toho, že plazmová technologie dokáže nabídnout nejlepší možný obraz, jaký aktuálně mohou ploché televizory mít. Přesto věří, že je zde prostor pro další zlepšování. Panasonic tedy oficiálně bude plazové televizory dál vyrábět, a také vyvíjet.

Co ale mezi řádky zaznívá? Je jasné, že Panasonic musí respektovat vývoj trhu a nabídnout velké „LED televize“ (což dělá), stejně tak nemůže ignorovat vývoj jiných technologií, ostatně letos v lednu na CESu představil svůj prototyp 56“ 4K OLED televizoru. Že plazmová technologie má ale na trhu stále své místo potvrzuje například Samsung, který plazmy stále vyrábí, přičemž se chce zaměřit na nejnáročnějšího zákazníka, který požaduje špičkovou obrazovou kvalitu a neřeší spotřebu. Z technického hlediska totiž LCD obrazovka nedokáže například nabídnout tak vysoký statický kontrast, kterého dosahuje plazma. Zde se ale pohybujeme v oblasti náročných zákazníků, kteří požadují co nejvyšší obrazovou kvalitu pro svůj televizor, který zařadí do řetězce domácího kina.

plazma Samsung.jpg
Kovový rám, vestavěná kamera, maximální multimediální Smart TV výbava -
to jsou nové modely plazem Samsung 

Sledujeme spíše boj o zákazníky, kteří jsou ochotni utratit hodně peněz za co nejlepší obraz? Asi ano. A to ať už se jedná o plazmu, 4K LCD obrazovky, nebo OLED televize. Zatím v této oblasti je plazma stále sázkou na jistotu. Co se večerního sledování filmů, tak to platí určitě.

Podobné zprávy berme s rezervou a dívejme se na ně možná jako na konkurenční boj, či jako na novinářskou honbu za senzací, nebo jen to může být nevhodná volba slov. Je ale pravděpodobné a logické, že špičkoví odborníci vyvíjející dosud plazmy se budou věnovat více OLED televizorům, které mají přece jen větší šance prosadit se do budoucnosti. Vždyť kdo jiný by se měl věnovat vývoji nové technologii, která má představovat obrazovou špičku, než právě tito lidé. To ale neznamená, že se na plazmy zcela zapomene.

Technologický limit a budoucnost plazmy se dá ukázat na 4K rozlišení. Nejmenší aktuálně vyráběná Full HD plazma má 42“, tudíž vzhledem k velikosti panelů nejmenší plazma s 4K2K rozlišením může mít 84“. Což je pro mnoho lidí již moc. A zmenšovat jednotlivé body u plazmy není tak jednoduché, jako u LCD. Tudíž firma, která má už několik let problémy se ziskovostí televizní divize, a která v rámci restrukturalizace dělá velké změny, nebude upínat celou svoji energii na vývoj produktu, který je již téměř na svém výkonovém vrcholu.

Pro ty, kteří chtějí opravdu aktuálně koupit nový televizor s co nejlepším obrazem, by se ale nic měnit nemělo. I když možná na základě některých kusých informací mohou mít pocit, že si chtějí pořídit technologii, která došla svému konci. Přestože možná viditelné pokroky plazmové technologie jsou menší, než té LCD s LED podsvícením (právě řízené LED podsvícení LCD obrazově posunulo), plazma umí stále to, co LCD neumí. Nezávislé řízení jasu každého obrazového bodu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud