11
Fotogalerie

Pathos Aurium: skutečný High-End sluchátkový zesilovač

Pathos patří k dražšímu sluchátkovému vybavení, o tom není sporu. Ostatně cena přes 30 tisíc tomu vypovídá. Aurium však uspokojí ty, kteří staví kouzlo hudby na první příčku.

Kapitoly článku:


Slovo "patos" v původním významu odkazuje na jeden ze tří rétorických přístupů k přesvědčování, založený na emotivní apelaci. Být patetický tedy v klasickém slova smyslu značí používání barvitých, emocemi nabitých metafor, velkých gest, všeobecně tedy intenzivních prostředků. Není tedy docela odvážné, pojmenovat firmu na výrobu zařízení pro věrnou reprodukci zvuk právě takto? Pánové ze severoitalské Vicenzy si to nemyslí a již od roku 1994 hrají už od prvního pohledu na trochu jinou notu.

Pathos-Aurium-1-630x549.jpg

Velmi známá je náklonnost společnosti Pathos k elektronkovým konstrukcím, často kombinovaným s polovodiči. Známá je ale také jejich náklonnost k efektnímu, osobitému designu, který se nebojí odvážných a moderních tvarů, ani kombinace kovu se dřevem. Z tohoto pohledu patří sluchátkový zesilovač Aurium, jeden z posledních přírůstků do katalogu těchto Italů, mezi až nečekaně konzervativní; jde také o designové skoro-dvojče D/A převodníku Converto, s nímž má zjevně dle úmyslu tvořit pár.

Konstrukce

2015-05-26-TST-pathos-aurium-3.jpg

Aurium je přístroj se "stolními" rozměry 20 x 23 x 6 cm, čemuž ne zcela odpovídá váha 3 kg. Zesilovač je těžký hlavně díky hliníkovému šasi s tlustými stěnami. To slouží i jako účinný chladič, odvodu tepla pomáhá také bohaté perforování horní části. Podle firemních tradic je na horní desce výrazně vygravírované logo výrobce, ze zadní části pak mezi "křídly" chladičů ční dvojice elektronek.

pathos_aurium.jpg

Dominantou tlustého čelního panelu je velký ovladač hlasitosti s povrchem "pro drsňáky". Jinak duté kolo s lehkým, ale velmi plynulým chodem je na vnější straně zdrsněno maličkými pyramidkami, které zabraňují proklouznutí mezi prsty. A také zajímavě vypadají, to je rozhodně jeden z dalších účelů takového provedení. Tento svébytně provedený prvek doplňuje dvojice tlačítek - jedno je k zapínání, druhé k výběru aktivního vstupu. Stav a vstup označuje čtveřice vysokých a úzkých diod, které zasahují až na horní stranu přístroje.

2015-05-26-TST-pathos-aurium-5.jpg

Zadní panel je doslova zahlcený konektory. V zásadě je tu poměrně očekávatelná sestava vstupů a výstupů. Je tu jeden symetrický XLR vstup a trojice nesymetrických RCA vstupů, které doplňuje dvojice linkových analogových výstupů, opět v symetrickém i nesymetrickém provedení. Nyní to netypické. Kupříkladu napájení je vyvedeno do externího zdroje. Nebo je tu dvojice ovladačů, kterými lze regulovat vyvážení kanálů (což asi nebude často využito), ale také zisk sluchátkového zesilovače.

2015-05-26-TST-pathos-aurium-9.jpg

To je úžasné, protože můžete plynule přizpůsobovat výstup právě tak, jak nejlépe sedí vašim sluchátkům a také uším. Výrobce udává, že není problém přizpůsobit výstup pro sluchátka s impedancí kdekoliv mezi 16 a 1 000 Ohmy, což z Auria činí jeden z nejuniverzálnějších dostupných přístrojů. Je pak trochu škoda, že výstup na sluchátka je tu jen jeden jediný a hlavně že je proveden pouze jako úplně běžný 6,3 mm jack.

2015-05-26-TST-pathos-aurium-8.jpg 

Uvnitř je přístroj proveden symetericky až po výkonový stupeň, signálové cesty jsou pak uspořádané velmi logicky. V zadní části je předzesilovač, postavený kolem dvou elektronek 6922 od Electro-Harmonix. V přední části je pak výkonová část, ta dle firemních tradic hostí MOS-FET tranzistory. Aurium pracuje v čisté třídě A, kde umí do zátěže 32 Ohm dodat 3,6 Wattu, což je skutečně výborná hodnota. Pathos Aurium pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 80 000 Hz, zkreslení nepřekračuje 0,1% a v obvodech nenajdete globální zpětnou vazbu.

Na čem jsme poslouchali

Pathos Aurium jsme poslouchali zejména ve společnosti Pathos Converto, ale také s ASUS Xonar Essence One MUSES MK II (v roli zdroje i sluchátkového zesilovače pro porovnání) či Naim CD5si. Protože o Auriu mnozí říkají, že je dokonalým partnerem pro Audeze LCD-2 (nebo obecně pro Audeze), dostali jsem přibalena právě tato sluchátka. Nejspíše jim svědčí velký výkon. Pro srovnání hrála ještě Sennheiser HD 26 Pro, Koss Porta Pro CZ či Sennheiser IE 8, ale právě Audeze odpovídala úrovni zesilovače nejvíce.

Určitě si přečtěte

Články odjinud