Pět důvodů, proč si nekupovat bezdrátová Bluetooth sluchátka. A dva důležité, proč ano | Zdroj: Midjourney

Zdroj: Midjourney

Pět důvodů, proč si nekupovat bezdrátová Bluetooth sluchátka. A dva důležité, proč ano

Bezdrátová sluchátka jsou skvělá. Ale mají i spoustu nevýhod, o kterých byste měli vědět a připravit se na ně.

V posledních letech to vypadá, jako kdyby pro spoustu lidí přestala drátová sluchátka existovat. Nepíšu samozřejmě o audiofilech a náročných posluchačích, protože ti rozhodně na drátová sluchátka nezanevřeli a vědí, jak se věci mají. Spíše se to týká běžných posluchačů.

Pokud jde o komfort, tak Bluetooth sluchátka mají své přednosti, ale vedle toho také spoustu nevýhod. Probereme to postupně.

1. Cena – bezdráty jsou vždy dražší

Jakákoliv bezdrátová sluchátka potřebují baterii, bezdrátový modul a další elektroniku. Přestože jsou tyto komponenty v dnešní době levné, tak stejně za ně zaplatíte. I když bezdrátová sluchátka se vyrábějí ve velkých sériích, náklady budou vždy vyšší. U levných bezdrátových sluchátek musí výrobce šetřit na všech komponentech, aby se na tak nízkou cenu dostal.

Oproti tomu u drátových sluchátek máte vždy jen přesně to, co potřebujete. Neplatíte za něco, co neplánujete využít.

Důkazem pro předchozí odstavce budiž notoricky známá „legendární“ sluchátka Koss Porta Pro. Za klasickou verzi s kabelem zaplatíte nejméně. Chcete stejná sluchátka, ale s mikrofonem na kablíku? Tak si připlatíte pár stovek. Ale pokud se rozhodnete pro bezdrátovou verzi, tak si připravte minimálně dvojnásobek ceny těch základních.

Kdyby aspoň bezdrátová sluchátka lépe hrála… Jenže realita je spíš opačná, jak se dozvíte v další části článku.

Pokračování 2 / 7

2. Drátová sluchátka hrají lépe a nemají zpoždění

Bez ohledu na to, co říkají výrobci, přenos přes Bluetooth nedosahuje kvality kabelového přenosu. I ten nejkvalitnější Bluetooth kodek LDAC s podporou Hi-Res kvality je komprimovaný a nedosáhne na datový tok, jaký poskytuje klasický drát.

Bluetooth má jednoduše výkonnostní strop, a tak nedokáže držet krok s nejlepšími drátovými sluchátky. Nemluvě o tom, že Bluetooth sluchátka mají vždy vyšší zpoždění než klasický kabel, což je znatelné zejména u on-line her.

d2dd9014-2099-40bd-9d16-c057ea2b1aac 
Vynikající bezdrátový herní headset SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless (recenze) má velmi malé zpoždění, kabel je ale stále rychlejší. A ke sluchátkům ho proto dostanete

S Bluetooth jste velmi závislí na kvalitě kodeku, na datovém toku, okolních podmínkách a rušení okolí. Ano, rok od roku se kvalita zvyšuje; a to i u základního kodeku SBC, který byl před lety na hudbu téměř nepoužitelný. Samozřejmě, že jak se budou technologie vyvíjet, tak v budoucnu bezdrátový digitální přenos drátová sluchátka překoná, ale letos to rozhodně nebude.

Téma kodeků je u bezdrátového přenosu zvuku velmi důležité a bohužel opomíjené. Přečtěte si k němu náš podrobný článek:

Pokud chcete nejlepší zvuk, potřebujete zkrátka kabel. Můžete si ostatně všimnout nenápadné poznámky u některých kvalitních bezdrátových sluchátek nesoucích logo Hi-Res Audio. Pro přenos zvuku v nejvyšší kvalitě máte použít … dodávaný kabel. 

Neznamená to, že všechna drátová sluchátka jsou lepší než všechna sluchátka s Bluetooth. Dražší bezdráty mohou (a budou) hrát o třídu lépe než běžná levná drátová sluchátka.

Pouze platí, že u bezdrátových sluchátek je strop kvality poslechu jasně daný „kvalitou“ bezdrátového přenosu a výš to prostě nejde. Klasický kabel má jasně navrch, neboť tam strop daný nekomprimovaným přenosem s větší šířkou přenosového pásma leží daleko, daleko výše.

Pokračovat budeme problémy, které jsou spojeny s baterií.

Pokračování 3 / 7

3. Baterie nevydrží věčně

Bezdráty musíte nabíjet, klasiku ne. Jednoho dne vám navíc baterie odejede a ve většině případů to znamená konec sluchátek. Čest výjimkám (většina jsou herní). U sluchátek True Wireless to platí také v drtivé většině případů, i když podobně jako u mobilů se cestička k výměně najde (ale není úplně jednoduchá).

Některá bezdrátová větší sluchátka mají možnost alternativního připojení kabelem – zpravidla dodávaným rovnou od výrobce. Někdy ale stejně musíte nabitou baterii, aby to hrálo, bez ní pasivní poslech zkrátka nefunguje.

Dalším problémem bývá, že výrobci ladí poslech pro bezdrátový přenos. Díky vestavěnému zesilovači totiž mohou zvuk doladit, aby to „hrálo“. Proto v pasivním režimu s vypnutými bateriemi hrají sluchátka často hůře. Výrobci tento způsob použití berou jako „nouzovku“.

bcbed06e-7cf1-45a6-bb7d-677b725040a9 
Lepší bezdrátová sluchátka mají vždy v příslušenství kabel pro fyzické připojení zdroje zvuku

Nemusí to tak být vždy. Osobně doma rád používám starší větší bezdrátová, ale velmi dobře hrající sluchátka, u kterých odešla baterie, a tak z nich mám „drátová“. Ale to je možné jen díky tomu, že jde o dražší Hi-Fi model z doby, kdy výrobci věděli, že bezdrát nehraje nejlépe a sluchátka jsou výborně vyladěná právě pro kvalitní drátový poslech.

Co je složité, může se snadněji pokazit. A bezdrátová sluchátka jsou složitá…

Pokračování 4 / 7

4. Bezdráty neopravíte

Tohle také souvisí s přechozím bodem. Jakmile máte po baterii, máte v drtivé většině po sluchátkách. O elektronice to platí stoprocentně. Za dobu, co sluchátka testuji, mi odešlo postupně více než osm kusů různých bezdrátových modelů – někdy baterie, někdy dobíjení, párkrát elektronika.

Pokud počítám kabelová sluchátka, tak jsem „zrušil“ asi troje špunty (poškozený kabel), ale to je opravitelné. U velkých domácích modelů jsem po letech při poškození starého kabelu jen koupil nový a sluchátka tak dále fungují.

Zejména u větších náhlavních domácích sluchátek se počítá s dlouhou životností, a tak je poměrně běžná možnost výměny náušníků. Nemusí jít o drahé modely, měnit si je můžete i u levných modelů za pár stovek.

Ostatně někteří si tak „ladí“ zvuk, protože kvalita, rozměry a použitý materiál náušníků má vliv na výsledný dojem. Dražší sluchátka pak mívají výměnný i kabel. To se týká jak velkých náhlavních modelů, tak malých IEM špuntů do uší.

Pokud se k drátovým sluchátkům chováte alespoň trochu ohleduplně, tak je budete bez problémů můžete mít deset let (i daleko déle).

Ty skvělé softwarové funkce navíc stejně nejspíš nebudete používat.

Pokračování 5 / 7

5. Platíte za funkce, které nepotřebujete

Ruku na srdce – jaké nadstandardní funkce bezdrátových sluchátek používáte? Pořídili jste je, protože jen nechcete, aby se vám houpal kabel u krku, nebo jste si je koupili, abyste využívali hlasového asistenta? Jak často zapínáte firemní aplikaci a ladíte v ní zvuk? A máte-li sluchátka s aktivním potlačením hluku, využíváte adaptivní funkce, které automaticky přepínají ANC podle toho, kde jste? Nebo vám – stejně jako mě – vadí, když se „to přepíná samo“ a máte tato vylepšení raději trvale vypnutá?

Tím samozřejmě nechci říct, že to nikdo nepotřebuje, ale konkurenční tlak nutí výrobce přidávat nové a nové funkce, které hodně lidí stejně nevyužije. Je to jako u automobilů – máte spousty asistentů, kteří navyšují ceny o desetitisíce korun, ale kolik lidí by si reálně za funkce navíc dobrovolně připlatilo?

Třeba vestavěné mikrofony jsou super, nemusíte vytahovat mobil z kapsy. Ale v tramvaji ve většině případů stejně sluchátka schováte a vytáhnete telefon, aby vás druhá strana lépe slyšela. Zejména u levnějších bezdrátů to bývá prakticky pravidlem. 

A bez ohledu na kvalitu a cenu bezdrátových sluchátek stejně jejich mikrofony do telefonu pošlou zvuk jen v omezené zvukové kvalitě. Je to dané přenosem přes Bluetooth. I obyčejná drátová sluchátka s mikrofonem mají v tomto navrch.

A teď obráceně: Proč jsou bezdrátová sluchátka lepší než drátová?

Pokračování 6 / 7

Proč jsou bezdrátová sluchátka lepší než drátová?

Samozřejmě se ale na to podívejme i z druhé strany. Bezdrátová sluchátka se stala velmi rychle oblíbená a drátové modely někteří výrobci dokonce vyřadili z nabídky. Vzniklo i mnoho nových značek nabízejících pouze bezdráty.

Proč? Jsou zde dva důvody a ten první je naprosto zásadní. Je to zdroj úspěchu bezdrátových sluchátek i důvod, proč jsou lidé ochotni platit víc, než musí.

1. Pohodlí a funkce

Prvním, zásadním a pro spoustu lidí nejdůležitější přidanou hodnotou bezdrátových sluchátek je pohodlí a právě fakt, že se nikde nehoupá kabel. Zejména na ulici a v dopravních prostředcích riziko zachycení kabelem je velké – a pak letí na chodník sluchátka i telefon. 

Díky tomu, že nepotřebujete drát, sluchátka mohou být opravdu malá. Zcela bezdrátová sluchátka do uší (True Wireless TWS) jsou malinká, nenápadná, strčíte je do kapsy. Zkrátka pohodlí a komfort zde hrají důležitou roli.

Když pomineme vestavěné mikrofony, obrovským přínosem je aktivní potlačení hluku. A to jak u náhlavních modelů, tak u malých TWS. Díky potlačení okolního hluku můžete hudbu (či podcasty) poslouchat při daleko nižší hlasitosti. Zejména při cestování prostředky hromadné dopravy tak nemusíte přehlušovat okolní randál a chráníte tak svůj sluch. A to nemluvě o tom, že díky odfiltrovanému vnějšímu hluku není člověk tak unavený.

Díky vestavěnému zesilovači a elektronice ve sluchátkách si každý může doladit zvuk podle svého vkusu. Chcete zábavný, nabasovaný, dunící zvuk? Je tu ekvalizér. Máte rádi čistý, vyrovnaný, přesný zvuk? Pak si uživateli kup dobrá sluchátka a na ekvalizér už nehrabej, nebo dokonce basy lehce stáhni. 

Pohodlí v kombinaci s ANC je podle mne obrovským důvodem, proč si bezdrátová sluchátka pořídit.

Psali jsme, že kabel je kvalitnější. Ale platí to u kvalitního zdroje hudby, který v telefonu většinou nemáte

Pokračování 7 / 7

2. Nezávislost kvality zvuku na zdroji

Bluetooth sluchátka mají vestavěný zesilovač, D/A převodník a zvuk vyladěný tak, aby se vám líbil. O napájení se stará baterie. Nemusíte tak řešit, zda zdroj sluchátka „utáhne“, což zejména u větších náhlavních modelů může být problém. Aby špičková Hi-Fi sluchátka hrála, potřebujete často kvalitní externí zesilovač a D/A převodník, řešíte kvalitu masteringu skladeb, protože to už slyšíte atd. Problémů zkrátka může být více.

Naproti tomu Bluetooth odvádí skvělou práci při přenosu „dostatečně dobré" hudby. Kombinace komprimovaného bezdrátového přenosu, vyladěného vestavěného zesilovače a okolních hluků zakryje spoustu detailů v hudbě, které by vás doma možná už rušily. Nemusíte řešit, jestli má telefon kvalitní sluchátkový výstup, jestli je dost hlasitý, neřešíte riziko poškození a vychození konektoru – odpadá zkrátka spousta problémů. 

Ano, je pravdou, že „Bluetooth“ představuje docela nízkou laťku. Většina lidí ve skutečnosti nepozná rozdíl mezi souborem FLAC a souborem MP3 s vyšším datovým tokem. Komprese MP3 sice odstraní jen zvuk, který údajně neslyšíme, ale na kvalitním zařízení to poznáte. Neznamená to však, že rozdíly uslyší každý a právě na svých sluchátkách. Jak jsme si řekli výše, u levných sluchátek bývá kvalitativní laťka ještě nižší – kvalita/nekvalita Bluetooth přenosu zde nehraje žádnou roli.

Ve výsledku tak bezdrátový Bluetooth přenos v kombinaci s vestavěným zesilovačem a D/A převodníkem může pozitivním způsobem zvýšit kvalitu poslechu. Nebude sice dostatečná pro audiofily a náročnější posluchače, ale průměrný jedinec bude koukat jako puk, když si poslechne, jakou kvalitu poslechu dokážou nabídnout prémiová bezdrátová sluchátka. Nicméně i s těmi levnějšími můžete být často šťastní, jako malej Jarda. 

Nenechte se omezovat

Vybírejte si, abyste byli sami spokojeni. Nenechávejte si vnutit předsudek, že drátová sluchátka jsou přežitek. Pro domácí poslech, sledování filmů na tabletu, hry na mobilu a využití třeba pro hry k PC udělají klasická drátová sluchátka lepší službu, než bezdráty. O tichém večerním poslechu hudby a relaxaci už nemluvě.

Možná právě kvalitnější drátová sluchátka vás doma přimějí zpomalit a užít si chvíle klidu a pohody. A ta bezdrátová zase venku zpříjemní cestování.

Určitě si přečtěte

Články odjinud