vejfukCZ
14. dubna • 19:51

Díky bohu za bezdrátová TW sluchátka, jeden z nejlepších vynálezů moderní doby. Nechť otravný drát shoří v pekle.

Dan Kubín
2. února • 16:16

Já jsem si ve své době kupoval bezdrátové sluchátka, když to u nás teprve začínalo, hlavně poté když mi zase po krátké době odešly drátová sluchátka. Tam to je pokaždé stejné, buď se opotřebí kontakt u jacku, nebo odejde drátové spojení do jedné ze sluchátek. A tak jsem přešel na bezdrát, volil jsem tehdy kossky u kterých jsem jako z mála drátových sluchátek měl dobré zkušenosti a i tady se investice vyplatila. Tyhle sluchátka mám dodnes, složily či slouží mi velice spolehlivě na cestách, i ve volném čase. Výdrž je velká i po těchto letech a mám je skoro už nějakých 7 či 8 let. Některé argumenty se dají hodně rychle obrátit. Stejně jako u drátu i k bezdrátovým sluchátkám se musí nějak přistupovat i chovat. Pak vám opravdu vydrží dlouho, samo sebou musí se vybrat i značka, připlatit si. To platí jak u drátu, tak bezdrátu. Naopak největší nevýhoda u bezdrátu ve výčtu bodů tam není. Nabiječka, je asi možná nejzranitelnější, ztratíte ji, nebo nateče do toho něco agresivního co elektronika nemá ráda.
Je to prostě o tom jak se k tomu spotřebiči chováte a pak vám bude odvádět spolehlivé služby. Bezdrátové sluchátka mimochodem stále používám, ale pouze při práci a s mikrofonem, taky už mají nějaký ten pátek, ale není to jack, ale usb kabel. K drátovým sluchátkám k rekreačnímu poslechu bych se ale už nikdy nevracel.

martiiX
4. listopadu 2023 • 11:28

Ta chvála drátu. Uvědomujete si, že třeba na mobilu přijímáte hudbu třeba Spotify bezdrátově? tedy 5G nebo wifi....spousta počítačů doma jde přes wifi a ne přes drát....o noteboocích nemluvě

martas38
4. listopadu 2023 • 22:34

A uvědomuješ si rozdíl mezi BT a wifi? Že wifi je schopna přenést bitrate o několik řádů jinde, než BT? A že přes wifi se ten signál přenese bezztrátově? Tedy že to co do wifi přenosu vstoupí se rovná tomu, co je na jeho konci, kdežto u BT jsou ztrátové kodeky, které spoustu informací nenávratně oříznou třeba jako se tomu děje v případě mp3? Nač jsou mi potom flacy o hi-res formátech nemluvě, když BT přenos je není schopen přenést se zachováním kvality do sluchátek? Říká ti něco třeba DSD formát?

martiiX
5. listopadu 2023 • 4:28

No, nevím, ale myslím, že existují o wifi sluchátka, mobil dovede převést 5G na wifi.....nevím, nevím, nos si co chceš, já jsem několikrát vyzkoušel analogová sluchátka přes drát ale zněly hnusně, překonaná technologie...ale noš si to co chceš...

martas38
5. listopadu 2023 • 21:10

A už jsi někdy zkoušel kvalitní analogová sluchátka?

martiiX
4. listopadu 2023 • 10:28

Pro mne jsou drátová sluchátka něco jako gramofony dnes....je to zaostalé, nepohodlné,,,ale je to dneska v určitých kruzích tzv. cool

martas38
4. listopadu 2023 • 22:29

To je ovšem hloupé přirovnání. Zejména když dodnes neumí BT přenést bezztrátově ani CD kvalitu. Takže všichni se předhánějí s kvalitou hi-res formátů ale vlastní BT nepřenese ani flac 16/44,1. Venku používám drátové IEM, doma drátová náhlavní sluchátka a žádný bezdrát se tomu kvalitou zvuku ne že nepřibližuje, ale je o vesmír vzadu.

martiiX
5. listopadu 2023 • 4:41

Nevím, co používáš ale analogová sluchátka pro mne rozhodně neznějí lépe, ale spíše hůře...je to možná subjektivní pocit ale poslouchej si co chceš,

martas38
5. listopadu 2023 • 21:12

Na doma používám Meze Empyrean a na ven IEM Campfire Solaris. A žádný bezdrát nezní líp, než kvalitní analogová sluchátka, už jen z toho důvodu, že to neumí přenést ani CD kvalitu.

wings123
9. listopadu 2023 • 18:14

Ty si dokonala ukazka militanteho debila. Howno vie, ale o to pevnejsi ma nazor :tleskani

Samanthea
3. listopadu 2023 • 15:46

Co se týče telefonování, tak v hlučném prostředí slyším i jsem slyšena lépe přes AirPods Pro než přímo přes iPhone. Nevím, jak jsou na tom levné šunty, ale kvalitní sluchátka prostě mají i kvalitní mikrofony a kvalitní SW. Jinak představa, že bych nosila drátová sluchátka, byť by byla sebekvalitnější, je úsměvná, TWS sluchátka pro mě byla vysvobozením z hadího pekla 🙂

CallmeDave
3. listopadu 2023 • 18:00

Naprostý souhlas. Od okamžiku, kdy se mi už nemohlo stát, že se mi kabel o něco zasekne, sem už drátový sluchadla nechtěl :-) Taky kupuju vyšší třídu a celkem spokojenost :-)

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 19:02

Kabel se mi nikdy nikde o nic nezaseknul, ani nemůže, stačí ho vést pod oblečením a žádnej "problém" se zachytáváním kabelu pak neexistuje.

Citroff
5. listopadu 2023 • 11:17

Až do momentu kedy chceš vytiahnúť mobil… morom musíš buď odpojiť sluchátka, alebo rozopnúť bundu, čo v studenom počasí nieje ideálne

Petr Sokol
14. ledna • 11:12

Blbost, tohle není pravda. Abych vytáhnul mobil nemusím odpojovat sluchátka ani rozepínat bundu, kabely sluchátek jsou dlouhý tak akorát s dostatečnou rezervou aby bylo normálně možný vyndat mobil z kapsy bez rozepínání bundy nebo odpojování sluchátek. Lidi myslete hlavou než něco plácnete, "argumentovat" nesmslama nemá smysl.

martas38
4. listopadu 2023 • 22:41

Co je to vyšší třída?

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 19:00

A pro ty kdo chtějí poslouchat hudbu kvalitně je zase úsměvná představa, že by nosili bezdrátový sluchátka, natožpak dokonce snad Airpods Pro (ne, Airody fakt nejsou kvalitní sluchátka, jsou to předražený šunty).

martas38
4. listopadu 2023 • 5:35

Možná bude problém v tom, žes nikdy neměla kvalitní IEM.

martiiX
2. listopadu 2023 • 21:14

Mne zni bezdratova sluchatka naprosto fantasticky a ciste. Asi nejsem extremni labuznik. Navic treba doma prijdu, zapnu pocitac, vezmu sluchatka a uz je nesundam. Cvicim, varim, chodim po byze a pritom posloucham hudbu, prednasky, youtubery a neustale mam k dispozici zvuk ci obrazovku velkeho monitoru a doma jsem v neglize, kam bych dal proboha prekazejici mobil a neustale ho vytahoval z kapsy a tahal s sebou kabel k mobilu a cvicil s tim atd. Mobil je na venek.Pak zastavim, odejdu, sluchatka na hlave. Nedovedu si predstavit, ze bych takhle fungoval s nejakym kabelem.

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 7:01

Já si zase nedovedu představit, že bych trávil celej den při cvičení, vaření, chození po bytě atd., se škopkama na hlavě, k tomu mám repro a ty ozvučí celý místnosti aniž bych musel furt na hlavě tahat sluchátka.
A není potřeba být "extrémní labužník," stačí mít rád hudbu a chtít jí poslouchat kvalitně, v tu chvíli BT sluchátka končí.A o nějakou domělou "čistotu" zvuku tu vůbec nejde, tohle je takovej termín, kterej se v minulosti mezi běžnou populací hrozně zažil, ale každej si pod tím, že zvuk zní "čistě" představuje něco úplně jinýho. Přitom jediný z čeho by to mohlo vycházet je odstup signál šum, ale většina lidí zaprvé tuhle domělou čistotu zvuku popisuje úplně jinak, a zadrhé o tom, že existuje nějakej parametr odstup signál/šum, natož aby věděli co to je, nemají ani páru. Tahle čistota zvuku je takovej výraz, kterým lidi prostě jen říkají "mně to stačí a teď nahonem nevím co jinýho bych řek ani jak bych popsal zvuk."

martiiX
3. listopadu 2023 • 15:50

Za vsim si stojim. Doma mám teplo, sluchátka stále na uších, chodím jen v trenýrkách, pracuju, vařím, peru, luxuju. Poslouchám hudbu, mluvené slovo, youtubery, podcasty přímo z počítače bez ohledu v kterém jsem místnosti. Můžu dokonce tancovat při hudbě. Jak to dělat s drátovými sluchátky to teda nevím. A k tomu komfort ovládání na počítači. Bezdrátová sluchátka Sony Hi-Res WH-1000XM4 za 6 500 Kč

martiiX
3. listopadu 2023 • 15:51

Repro nepoužívám skoro nikdy, obtěžuje to sousedy a když jsem v jiné místnosti tak neslyším ani pořádně mluvené slovo.

CallmeDave
3. listopadu 2023 • 18:22

Tak tak. Repro je obtěžující a jakmile člověk musí chodit mezi místnostmi, máme problém. Samozřejmě když má někdo barák s velkým pozemkem, první poznámka ho nezajímá. Druhá poznámka ale stále platí :-)

Vladce vesmiru
7. listopadu 2023 • 13:38

Proto existují různá multiroom řešení, která problém s chozením po bytě / domě umí řešit celkem efektivně.

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 18:27

A Já si taky stojím za vším, to je normální, Já ti jen říkám, že když se něco líbí tobě, tak to ještě neznamená, že to je to nejlepší jen proto, že ti to na tvoje specifický požadavky vyhovuje pohodlným používáním, když víme, že je to ve skutečnosti horší než to druhý řešení.A repro sousedy neobtěžuje a když jsi v jinej místnosti tak tam máš jiný repro a slyšíš nomálně co chceš. Uvědom si ale, že většina lidí nedělá šest věcí naráz a nepotřebujou ani nechtějí mít na hlavě celej den sluchátka ve kterej je koikrát horko i když jen sedíš a nic neděláš, natožpak když tancuješ, cvičíš, vaříš atd..

CallmeDave
3. listopadu 2023 • 18:43

V jiný místnosti jiný repro? Co když člověk běžně přebíhá mezi těmi místnostmi? Repráků, který sou schopný mezi sebou takhle přepínat,opravdu moc není... a myšlenka, že přejdu několikrát denně mezi místnostmi a musím pokaždý přepínat zdroj hudby atd. mě vyloženě děsí... I kdybych strávil v každý místnosti jen 3h a musel to dvakrát denně přepnout, opravdu by mě to iritovalo....
A s pocením pomůžou TWS sluchátka. Horší výdrž ale kopa z nich v dnešní době vydrží 8h, což už je celkem důstojné výdrž :-)

martas38
4. listopadu 2023 • 5:40

Jakýpak hi-res? Sony už umí přenést přes BT lossless kvalitu? Doteď to neuměl nikdo.

Citroff
2. listopadu 2023 • 15:34

V dnešnej dobe je problém s káblovými sluchátkami ten, že už niesú univerzálne pripojiteľné ku všetkému, keďže 3.5 je prakticky mŕtve. Mám čítačku E-kníh kde viem pripojiť drôtové sluchátka cez redukciu na micro usb, iPhone cez redukciu na lightning, hodinky kde ich nepripojím vôbec a iba notebook ma jack. Cez BT sa pripojím k týmto zariadeniam bez akýchkoľvek problémov a dodatočných komponentov.

Petr Sokol
2. listopadu 2023 • 15:46

3,5 jack není mrtvej, to ani náhodou. Já nemám žádný zařízení, který by nemělo jack 3,5, tablet, PC, mobil, sluchátkovej zesilovač, zesilovač pro repro, AVR to všechno má 3,5 nebo 6,3 jack. Že někdtrý firmy snaží vybočovat nebo tak něco je jejich problém, na trhu je spousta dalších, který ještě přemejšlí.A hodinky? Proč by jako někdo k hodinkám připojoval sluchátka? Poslouchat tikání.... co bych z toho měl?A u BT máš zase kodeky, každý zařízení podporuje jiný kodeky, takže se to sice připojí ale kvalita jednou taková podruhý maková a ostatně obecně BT na drát zvukovou kvalitou nestačí.

Pavel F.
2. listopadu 2023 • 18:33

Sluchátka já připojuji k hodinkám třeba proto, že když jdu ven bez mobilu, tak jednak mohu poslouchat Spotify či podcasty tam, kde jsem na mobilu skončil a samozřejmě i kvůli telefonování, kdy mohu se sluchátky naprosto normálně telefonovat, aniž bych musel mít hodinky u pusy a ještě poslouchat malý reproduktorek, co se mi snaží dotyčný říct (což je někdy v hlučném prostředí nemožné).

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 6:30

Nepochopils. Hodinky jsou tohle:
https://www.hodinky-beny.cz/hamilton-khaki-field-auto... ...
Ty mluvíš o něčem "krapítek" jiným. 8-)

Citroff
4. listopadu 2023 • 5:39

Pre mňa sú hodinky prevažne o funkčnosti. Hodinky som nosil prakticky vždy, lebo ťahať mobil z vrecka mi príde zbytočné keď môžem oba pozrieť na ruku. Pred tým ako prišli sport testre som nosil G-Stock, lebo zobrať si do hôr mechanické hodinky nieje najlepší nápad. Tvrdiť že to niesú hodinky je ako tvrdiť že iba Rolls-Royce je auto. Aj keď človek potrebuje odviezť material na stavbu.

Pavel F.
4. listopadu 2023 • 22:21

Nepochopils. Hodinky jsou tohle:
https://www.tagheuer.com/cz/en/timepieces/collecti... ...
Ale na běžné nošení jsou škoda, nosím je jenom při vzácnějších příležitostech než jsou běžné pracovní dny.
Nicméně tvrdit, že smart watche nejsou hodinky a naznačovat, že ostatní jsou blbečci, protože proč bys připojoval sluchátka k hodinkám, když je jasně řeč o smart watchkách, to jsi se fakt odhalil...

CallmeDave
3. listopadu 2023 • 18:28

Sorry, ale to, že audiotechnika má stale jack neznamená vůbec nic... mobily to nemají skoro žádnej, notebooky některý už taky ne, tablety už taky ne, a... počkat, to je většina zařízení, který lidi používají... tím pádem to nezajímá skoro nihoko...
Ano, BT sluchátka podporují různý kodeky, ale to opět nikoho nezajímá. Většině stačí základní SBC. Někteří to nemají rádi, ale je naprostý fakt, že kvalita poslechu prostě většinu lidí nezajímá.

martas38
4. listopadu 2023 • 5:41

To je bohužel pravda.

Pavel F.
2. listopadu 2023 • 11:16

Co mi v tom článku chybí je to, jaký kvalitní DAC převodník "do kapsy" použít pro mobily co nemají 3,5mm jack.
Pokukuji po FiiO KA1, ale nejsem si jist. Má někdo zkušenosti s těmito malými DAC?

Petr Sokol
2. listopadu 2023 • 12:26

Jakej vybrat DAC není předmětem článku, tenhle článek se zabývá nečím úplně jiným. Hledej jinde, je toho plnej internet.

Pavel F.
2. listopadu 2023 • 18:36

To sice máte máte pravdu, ale vzhledem k tomu, že čím dál více zařízení nemá sluchátkový jack, tak je mi jaksi nějaké rozhodování, zda si vybrat drátová nebo bezdrátová sluchátka jaksi k ničemu. :-)

Petr Sokol
3. listopadu 2023 • 6:13

Zaprvý sluchátkovej jack má pořád naprostá většina zařízení a pokud nemají, tak koupím jiný. Je to jednoduchý.
A zadruhý, tenhle článek není o výběru DAC, to s tím o čem je tu řeč vůbec nijak nesouvisí.

CallmeDave
3. listopadu 2023 • 18:35

Naprostá většina zařízení? Stačí se podívat na prodeje telefonů, tabletů a smartwatch a je naprosto jasný, že to není pravda. Protože nějaký HiFi zařízení nebo repráky, to sou oproti zmíněným jen okrajový záležitosti...

Pavel F.
4. listopadu 2023 • 22:23

Naprostá většina? Ty jsi fakt dobrej... Kolik mobilů z horní poloviny cenového spektra má 3,5 mm jack? Kde žiješ? V roce 2005?

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Citroff
5. listopadu 2023 • 11:22

Keď som pozeral tabuľku predajov za rok 2023, tak z prvej desiatky mali jack dva modely

martas38
4. listopadu 2023 • 5:42

Podívej se na Lotoo Paw S2.

wings123
9. listopadu 2023 • 18:33

KA1 nie je uplne dobra volba. V tej cene radsej Shanling UA1 plus, alebo vyplaznut dvojnasobok za Fiio KA3. (KA2 je tiez super, ale ma iba 4.4mm symetricky konektor, to pre tvoje pouzitie asi nebude prakticke.)

Nevím Dál
2. listopadu 2023 • 7:52

Mám drátové a bezdrátové špunty v podobné zvukové kvalitě. Bezdráty jsou fajn, že nezavazí kabel a zdroj zvuku nemusím mít v kapse.Pak tu jsou nevýhody:
Musí se nabíjet
Musím u sebe tahat krabičku (doma neplatí)
Sluchátka v krabičce v kapse vadí daleko víc než smotaná kabelová sluchátka.
Připojení k jinému zdroji je opruz
Stává se mi, že se sluchátka sama nepřipojî a otravuji okolí zvukem z reproduktoru (který ještě zesílím, než mi dojde, že to nehraje ze sluchátek).A pokud máte sluchátek víc a některá (velká) doma používá více lidí, tak není výjimkou, že najednou jste bez zvuku a někdo jiný se diví, co mu to tam hraje...

martas38
4. listopadu 2023 • 5:43

Hlavní nevýhoda TWS je mizerný zvuk.

davidoff_77
2. listopadu 2023 • 7:04

Tak za me nejvetsi rozdil mezi bezdraty a draty je latence. Pri poslechu hudby to tak nevadi. Ale zkuste pouzivat pocitac pro skladani nebo jen pripojeni midi klaves a hrani je pak nemozne. I sebemensi BT latence udela prusvih. Samozrejme pak nastupuji na radu externi zvukovky, atd. Asi bude podobny problem i ve hrach (nevim, hry nehraju).
A muze nekdo rict, ze pokud se pocitac pouziva na skladani hudby, tak bezdraty v tom nemaji co delat. Jenze lide hudbu pres bezdrat poslouchaji. Takze pak stejne musite i odladit vysledny produkt i pro tato sluchatka abyste nezjistili, ze vase skladba hraje super na vyladenem zvukovem retezci, ale na zbytku nezaujme.
Na druhou stranu na veci typu zoom a jine podobne vyuziti jsou bezdraty super. Clovek se pri natazeni pro papir nestrhne celou i pocitac 😁

Jaromír Puk
2. listopadu 2023 • 12:53 • šéfredaktor AVmania.cz

Souhlas. Docela mne v jednom rozhovoru se zvukařem (českým) překvapilo, že zvuk ladí sluchátkách PortaPro. Ty jsou asi jedny z posledních, které bych použil...

Petr Sokol
2. listopadu 2023 • 14:09

To překvapivý není. Na jednu stranu když, si totiž člověk uvědomí jak zvukově zmrvený a doslova odpadní nahrávky dneska zvukaři a nahrávací studia produkujou jako na běžícím páse, tak není překvapivý, že nahrávky tvoří na tak mizerných sluchátkách jako jsou Koss Prota Pro apod.Z druhý strany ale, v minulosti ti opravdu dobří zvukaři, kteří chtěli aby jejich nahrávky zněly dobře na všem, ti už někdy v 60. a 70. letech poslouchali a ve studiích ladili nahrávky jak na kvalitních aparaturách, tak i na obyčejných mizerných "tranzistorácích" atp. aby ve výsledku jejich nahrávky hrály doma dobře jak těm lidem, kteří měli kvalitní zesilovače a repro, tak i těm, kteří měli doma právě třeba jen ten tranzistorák atp. Tohle je stará známá věc.Takže ať už je to tak nebo tak, tak tohle překvapivý není.

martas38
4. listopadu 2023 • 5:49

Zrovna zvukařské náčiní nebývá nic pro normální lidi. Vyzdvihování studiové kvality je taky úsměvné. NAprostá většina konzumentů hledá úplně jiný zvuk, než mají "studiová sluchátka". Naštěstí je výběr bohatý. Pravda, zahuhlané Porta Pro mě překvapují. Spíš používají světlejší sluchátka jako AKG K701, nebo Beyerdynamic DT880. Ale proč ne. Je to jeho pracovní náčiní a když mu vyhovuje. Pak je ještě otázka, co je to zvukař. Člověk zvučící vesnickou zábavovou kapelu a nebo technik v nahrávacím studiu?

Jaromír Puk
6. listopadu 2023 • 12:49 • šéfredaktor AVmania.cz

Byl to technik, který údajně mixoval nahrávky a produkoval i desky. Jde mi o to, že Porty nezahrají prakticky žádné detaily (o vyrovnanosti nemá cenu mluvit), tak je pro mne záhadou, jak na tom může mixovat nahrávky. Ale jak pravíš, pokud mu to vyhovuje, a asi ví, proč je používá...

blacksun b
1. listopadu 2023 • 19:41

Tak s tou kvalitou kabloveho prenosu je to rozne.
V prvom rade zalezi na kvalite samotneho DA prevodnika. Mal som PC od HP a kvalita bola dost biedna, vystup dost sumel aj ked tam nic nehralo. Takisto na lacnejsich kancelarskych notebookoch to neni nic moc.
A potom je tu kvalita samotneho kabla. Napr. k starsim hifi sluchatkam od Phillipsu, ktore som isteho casu pouzival, bol dodavany LC-OFC kabel pre lepsi prenos.
Takze ak clovek chce mat dobry zvuk cez kabel, tak si musi postrazit cely zvukovy pipeline.V pripade BT to samozrejme so zakladnym SBC kodekom nemusi byt ono. DA prevodnik je priamo v sluchatkach, takze kvalita zavisi priamo od nich (toto sa neda zmenit). Osobne mam sluchatka Sony WH-1000XM2. Z telefonu pocuvam cez LDAC. Z notebooku s Win10 mam tiez LDAC (cez doinstalovany LDAC kodek). LDAC je super na hudbu, ale pre obycajny youtube alebo meeting je fajn aj SBC.

Petr Sokol
1. listopadu 2023 • 20:04

S kvalitou přenosu po kabelu to není různý. Řeč je o možnostech a kvalitách jednotlivých druhů přenosu signálu do sluchátek, ne o kvalitě použitejch součástek či materiálů atp., ta je u různých výrobků vždy různá, vždy máme výrobky kvalitní a výrobky nekvalitní, i výrobky někdy mezi tím, ale o tom právě řeč není.
A kvalita DA převodníku nemá s tím o čem je tu řeč už vůbec nic společnýho. Kvalita DA převodu je kvalita DA převodu, přenos signálu po kabelu je přenos signálu po kabelu, to jsou dvě různý věci a tady je řeč jen o tej druhej, o tej první vůbec. A stejně tak kvalita samotnýho kabelu, o tom řeč není.
A LDAC je na hudbu super jen pro toho kdo není nijak zvlášť náročnej na kvalitu reprodukce hudby Pro toho kdo naopak náročnej na kvalitu reprodukce hudby je, a tedy třeba taky řeší právě tu nedostatečnou kvalitu BT přenosu a bezdrátových sluchátek pro poslech hudby, pro toho LDAC na hudbu není ani zdaleka super, spíš naopak.

blacksun b
1. listopadu 2023 • 20:52

No, clanok je o bezdrotovych sluchatkach, nie o kabloch ;-)
Myslym si, ze drviva vacsina ludi dnes pouziva digitalny zdroj zvuku (telefon, pc, notebook, ...) a nie analogovy. Preto je dolezita kvalita celeho pipelinu, ktory zacina DA prevodnikom, takze jeho kvalita je podstatna. V BT sluchatkach je cesta od DA prevodniku k membrane minimalizovana a tym padom menej nachylna na rusenie, sum a utlm. Pri horsich zvukovkach (napr. rozne chipy integorvane na zakladnej doske) moze byt lepsia volba pouzit BT s lepsim kodekom (LDAC, aptx*, ...) ako sa spoliehat na kablove pripojenie.Tak ci tak, kvalita prenosu zavisi naozaj od celej pipeliny, ktora moze pozostavat z viacerych sucasti a roznych technologii. Kludne mozu byt pouzite aj bezdrotove technologie (nie len BT) k dosiahnutiu vysokej kvality.

Petr Sokol
1. listopadu 2023 • 23:27

Že jsou zdroje zvuku digitální a analogový se dnes už používají minimálně je úplně jedno, když chceme slyšet zvuk musíme ten digitáílní signál vždy nakonec převést na analog.A pokud je tedy důležitá kvalita celýho toho tvýho pajplajnu, tak BT samo sebe diskvalifikuje už na začátku svou vlastní neschopností přenést zvuk ze zdroje k uším posluchače bezeztrát, to zaprvé. Zadruhé si to ohledně BT a jeho menší náchylnosti na rušení, šum, útlum atd., představuješ špatně a přesně opačně než jak to ve skutečnosti je. Právě BT je extrémně náchylný na chytání nejrůznějšího rušení. Cesta signálu u BT sluchátek není jen DAC - membrána sluchátek, to by nefungovalo, mezitím je ještě zesilovač a přílišná vzájemná blízkost zesilovače a mebrán reproduktoru není dobře, naopak, opět to jen může způsobovat různý rušení. Že je signálová cesta krátká automaticky neznamená, že je míň náchylná na chytání rušení, to může platit za jistejch podmínek, ale u BT sluchátek zrovna ne, protože u nich jsou signálový cesty vedený buď naprosto neizolovaně na plošňácích, nebo tenoučkejma kablíčkama příliš blízko reproduktorům a jejich cívkám, bateriím a napájecím obvodům, BT vysílačům/přijímačům i výkonovejm stupňům zesilovačů. To není lepší než v případě obyčejnýho drátovýho přenosu, právě naopak. U drátovýho přenosu se totiž od zesilovače ke sluchátkům přenáší už jen spojitej elektrickej výkonovej audiosignál a tam je náchylnost na chytání rušení mnohem mneší než u BT.A když je teda důležitá kvalita celýho toho tvýho pajplajnu, tak proč se pokoušíš argumentovat integrovanejma zvukovejma kartama na základních deskách PC, když to je jeden z nejnekvalitnějších zdrojů zvuku jakej se dá použít? 5ekneš že je důležitá kvalita celýho řetězce a jako příklad pak použiješ snad to nejmíň kvalitní co jsi použít mohl.A že jsou i jiný bezdrátový technologie než BT j sice hezký, ale pro přenos signálu do sluchátek se nepoužívají, tady se dnes používá prakticky jen BT, ještě se dělají sluchátka s tzv. rádiovým přenosem, ale ty jsou na tom co se týče kvality přenosu signálu stejně blbě jako BT.A nakonec, BT je omezený samo sebou, svými kodeky i samo svým přenosem, svou velkou náchylností na chytání rušení a tím způsobený zpomalování datovýho toku, což má za následek tím větší ztrátovost přenosu, čím víc datovej tok klesá. Ani za těch nejideálnějších podmínek se dodnes BT nedokáže plnejm možnostem drátovýho přenosu ani přiblížit. Drátovej přenos má naproti tomu hranice a možnosti dalece přesahující všechno co potřebujeme i pro ten nejkvalitnější poslech hudby na tej nevyšší High-End úrovni hifi a to platí i u levných zařízení.

blacksun b
2. listopadu 2023 • 8:43

Nekvalitne zvukovky v lacnych devicoch je bezna realita (hlavne kancelarske pc/notebooky), a v tom pripade su BT sluchatka jednoznacne lepsia volba.
Osobne mam s kablovymi sluchatkami skor zle skusenosti. Beznou realitou su zalomene kable alebo konektory, slabe alebo ziadne odtienie a tym padom sum, obmedzeny pohyb pri pc, a pod.
Najlepsie je ked ide zvuk co najdlhsiu cestu digitalne a len minimalne analogovo. Kazdy zbytocny meter kabla pridava utlm.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Petr Sokol
2. listopadu 2023 • 11:10

A stejně tak je běžná realita, že máme hromady mnohem lepších divajsů než jsou integrovaný zvukový karty v PC. Takže to jako argument neobstojí, zvlášť když je řeč o způsobech přenosu a ne o kvalitě zařízení, který tomu přenosu předcházejí a svou kvalitou či nekvalitou ho ovlivňujou, to se samotným přenosem a jeho vlastnostmi a možnostmi nijak nesouvisí.
Navíc sám říkáš, že je potřeba kvalitní celej řetězec, proto argumentovat nejhorším možným co lze mít, jako jsou integrovaný zvukový karty do PC, či tak nekvalitní kabeláž, že je tenoučká a láme se a překlesává, má nekvalitní konektory či funguje jako anténa na chytání kdejakýho rušení z okolí, je doslova nesmysl. Nejdřív řekneš pravá a v zápětí se pokoušíš argumentovat levou. Snažit se vyzdvihnout něco na základě toho, že přímýho konkurenta okleštíš na to nejhorší co v daným odvětví vybrat lze, aby z toho to co obhajuješ vyšlo líp, je nesmyslný. Dávno víme že kabelovej přenos je mnohem lepší než BT, o tom je řeč, o srovnání dvou způsobů přenosu signálu a jejich maximálních možnostech, ne o tom co jim předchází a nějak ty jednotlivý způsoby přenosu ovlivňuje svou minimální kvalitou (či tedy spíš nekvalitou). Tady vůbec nejde o zařízení před přenosem po kabelu, ale o samotnej přenos, takže to, že jsou i mizerný nekvalitní zařízení jako integrovaný zvukový karty do PC tu nehraje roli.A tohle:
"Najlepsie je ked ide zvuk co najdlhsiu cestu digitalne a len minimalne analogovo."
Není pravda, to je jen klasickej moderní internetovej mýtus nic víc. V některejch případech je lepší analogovej přenos a v jinejch digitální, a ještě v jinejch je to jedno a lze se stejně dobrými výsledky používat oboje. A digitální přenos ale taky nelze vždy použít.

NoMouse
1. listopadu 2023 • 17:49

Článek podle mě nevhodně míchá dvě naprosto rozlišná použití sluchátek. První jsou "pevná" na doma pro poslech z počítače (či nějaké hi-fi soustavy) a druhá jsou "mobilní", pro poslech z mobilu kdekoliv jinde. Pokud člověk často používá sluchátka tak i tak, pak si nejpravděpodobněji koupí dvoje. V prvním případě bezdrát moc smysl nedává, v druhém naopak ano. Váha jednotlivých výhod a nevýhod je v těchto dvou případech prostě různá. Venku na ulici mi například nevadí o něco nižší kvalita zvuku, protože i s ANC se do toho stejně míchá hluk z okolí, takže rozdíl by stejně poznal jen superman.

Petr Sokol
1. listopadu 2023 • 19:52

Tohle není pravda, svět není černobílej a sluchátka se nedělí na domácí a "mobilní" jen podle toho jestli jsou drátový nebo bezdrátový. V žádným případě neplatí, že drátový sluchátka jsou jen pro domácí poslech a bezdráty jsou "mobilní," pro poslech z mobilu. Drátový sluchátka se dají na ven používat úplně stejně jako bezdráty. Bezdráty jen tou svou bezdrátovostí nedokážou převýšit všechny výhody drátovejch sluchátek a stejně tak nelze jen pro tu bezdrátovost přehlížet všechny ty nevýhody, který s sebou ten bezdrát přináší. Bezdrátový sluchátka mají jedinou výhodu, absenci drátů, což může někomu subjektivně víc vyhovovat, ale někomu jinýmu zase kabely vůbec nevadí, takže pro něj tahle výhoda není nic důležitýho.
A rozdíl i venku slyšet je a člověk nemusí bejt superman.
A ANC taky není na ven potřeba stačí si vybrat špunty a k nim dobrý a danýmu člověku správně padnoucí nástavce a izolace je perfektní.

Petr Pivonka
2. listopadu 2023 • 0:42

michas to nevhodne ty

Petr Sokol
1. listopadu 2023 • 11:14

Bezdrát nikdy nemůže drát překonat, to je nesmysl, drátovej přenos je 100% a protože 100% nelze překročit, tak se bezdrát může drátovýmu přenosu nanejvýš vyrovnat (ale pokud k tomu vůbec kdy dojde, tak to bude trvat ještě hodně dlouho než se BT přenos drátovýmu vyrovná), ovšem vyšší cena zůstane u bezdrátu pořád.
A k tomuhle: "neboť tam strop daný nekomprimovaným přenosem s větší šířkou přenosového pásma leží daleko, daleko výše." U drátovejch sluchátek na žádnej "šířce přenosovýho pásma nezáleží, drát u sluchátek funguje úplně jinak než bezdrát a strop drátovýho přenosu je tak vysoko, že zvládne všechno co kdy i v budoucnu bude potřeba aby pro poslech hudby zvládal. V podstatě se dá říct, že drátovej přenos žádnej strop nemá.
A komprimace nevadí, vadí ztrátovost a to je něco jinýho.. I komprimace může být (a v případě drátovýho přenusu taky je) bezztrátová.

Emil Pastelka
1. listopadu 2023 • 12:43

Současná drátová řešení jsou víceméně dvě. Analog a data (USB). První je omezené v konstrukci a definici rozhraní - přenos je OK, ale je jen jednosměrný. Sluchátka nemohou vracet další info (například náklon či polohu hlavy ke zdroji). Propojení na bázi USB se už asi rozšiřovat nebude, protože tím směrem výrobci nejdou. Rovněž vícekanálové audio má trochu omezení - to je ten "strop drátovýho přenosu".Z jiného úhlu pohledu - co třeba nechápu, proč v rámci přenosu není možnost nastavit nějakou větší vyrovnávací paměť. Zrovna ve scénáři MHD by mi nevadilo, kdyby se do sluchátek klasicky datově přenesla celá skladba a pak se přehrála přímo z nich. Podobně to měly staré přenosné CD přehrávače, kdy se do interní paměti načetla skladba a mechanika se zastavila.

Petr Sokol
1. listopadu 2023 • 16:01

Zaprvé, v tomhle případě je drátovým spojením/přenosem myšlen klasicky analog, takže nějaký data a USB nás v tomhle případě vůbec nezajímají.
Zadruhé, pro poslech hudby a přenos signálu od zesilovače ke sluchátkům je analogovej přenos to nejlepší, ne jen "OK." Nic lepšího nemáme a hlavně ani nic lepšího nepotřebujeme, protože všemi svými vlastnostmi a parametry tenhle přenos (pro poslech hudby) dalece přesahuje i ty nejvyšší nároky jaký na ten poslech hudby máme.
Zatřetí, analogovej přenos signálu není jen jednosměrnej, klidně může být obousměrnej, ale nepoužívá se to, protože to pro poslech hudby ani v nejmenším nepotřebujeme a jen by to sluchátka dělalo složitější a dražší, protože by v nich musela být nějaká elektronika. U toho tvýho digitálního přenosu totiž nestačí jen ten digitální kabel, ale ještě k tomu musí být nějaká ta elektronika v těch sluchátkách, bez toho ten digitální přenos taky není obousměrnej.
Začtvrté, pro poslech hudby ani v nejmenším nepotřebujeme ani "vracet nějaký info o náklonu či poloze hlavy ke zdroji." Tohle jsou věci, který jsou pro poslech hudby naprosto k ničemu a nemají žádný využití. A navíc aby sluchátka taohle uměl opět nestačí jen ten digitální kabel, ale ještě k tomu musí být nějaká ta elektronika v těch sluchátkách, bez toho ten digitální přenos taky neumožňuje "vracet nějaký info o náklonu či poloze hlavy ke zdroji."
Zapáté, vícekanálový audio je pro sluchátka stejně k ničemu (takový ty 5.1, 7.1 atd. USB sluchátka to jsou jen takový simulace a napodobeniny vícekanálovýho zvuku), ale kdyby se chtělo, klidně by se signál pro více kanálů mohl do sluchátek posílat i analogově.Tím stropem nebylo v tomhle ohledu u sluchátkovýho poslechu myšleno nic z toho o čem mluvíš, v tom článku je řeč o stereo poslechu hudby a o srovnání BT přenosu a kabelovýho proojení od zesilovače ke sluchátkům, prostě o tom co se normálně a běžně používá pro klasickej poslech hudby přes sluchátka, nic víc.
A proč není u BT sluchátek vyšší vyrovnávací pamět? Protože už takhle je v těch sluchátkách spousta věcí navíc (BT přijímač a vysílač, baterie, nabíjecí konektor, zesilovač, DAC, nějaká další řídící elektronika okolo, ovládací prvky atd.) a na další/větší věci už zkrátka není místo. Ale hlavně by to řešilo jen malou část problémů, který BT přenos tak jako tak má (a na druhou stranu by to ale zase přinášelo jiný/další problémy), takže by to stejně bylo k ničemu a jen navyšovalo cenu, přinášelo jiný/další problémy, bylo by to složitější na provedení atd.

Emil Pastelka
2. listopadu 2023 • 2:14

1. OK
2. Rušení a nároky na všechny komponenty v cestě opravdu není to nejlepší, co máme. Co potřebujme či ne, pak není předmětem diskuze.
3. Může, ale není - je-li tedy řeč o aktuálních řešeních.
4. Viz bod 2, já například relativní polohu v prostoru chci (například Spatial audio).
5. Opět velmi subjektivní. Současné implementace jsou mizerné, proto stále čekám na něco lepšího. Každopádně Dolby Atmos ve sluchátkách by byla bomba.Nicméně většinu současných potíží bezdrátu by mohl řešit Snapdragon Sound (192 kHz lossless) a Micro Power Wi-Fi (až 29 Mbps).

Petr Sokol
2. listopadu 2023 • 9:19

ad. 2 - Nároky ne zbytek řetězce jsou v tom o čem je tu řeč zcela irelevantní, řeč je o přenosu signálu do sluchátek kabelem a o přenosu bezdrátovým, to co tomu přenosu předchází je zase něco jinýho. A tady je prostě kabel to nejlepší co máme, to je prostej fakt.
A náchylnost na chytání kdejakýho rušení je u BT mnohem vyšší než u kabelovýho propojení. Tady Je potřeba neplést dohromady nevýkonovej linkovej signál a výkonovej signál ze zesilovače, oboje sice analog, ale jsou to dvě dost odlišný věci.
A co potřebujeme nebo ne není předmětem diskuse, Já taky netvrdím že je, Já říkám něco jinýho, říkám, že kabel uspokojí i ty nejvyšší nároky jaký máme a tudíž zvládne vše co potřebejeme, kdežo BT ne a to s tématem souvisí.
ad 3 - Ano, může ale není, přesně to jsem řekl. A není proto, že to není potřeba a pro poslech hudby to nemá využití.
ad 4 - To spíš tohle je silně subjektivní. Navíc Spatial audio je víc jen další marketingová blbinka a simulace než co jinýho, přínos pro kvalitu zvuku nebo snad pro kvalitu reprodukce hudby přes sluchátka to nemá. Navíc to snímání polohy hlavy atd. má smysl leda tak při hraní videoher a ani tam moc ne, i tam to spíš překáží, při poslechu hudby a sledování filmů je to k ničemu. To je jako před pár lety jak přidávali do videoher funkci, kdy se snímal pohyb hlavy a podle toho se natáčel obraz tý hry. Rychle jim došlo, že je to úplná hovadina, protože když otočíš hlavu do strany, tak musíš očima pořád šilhat na obrazovku, protože ta TV se ti do strany nepřesune, ta zůstane pořád přímo před tebou. Spatial audio a to snímání polohy hlavy jev podstatě to samý jen se zvukem, u sluchátek je to jen taková blbinka, která není potřeba, je to víc jen taková zajímavost, taková pro někoho zajímavá simulace, než že by to něco přinášelo, natožpak aby to přinášelo nějaký přiblížení realitě nebo tak něco.
as 5 - To není subjektivní, mám multikanálovou aparaturu (Atmos v konfiguraci 7.1.4) a měl jsem už tu čest s několika "multikanálovýma" sluchátkama a ani v případě těch lepších se to srovnávat vůbec nedá. Ze sluchátek multikanálovej zvuk nedostaneš nikdy takovej jako ze sestavy reprosoustav. Ten rozdíl je ještě mnohem větší než rozdíl mezi stereo repro a stereo sluchátkama. Sluchátka pro multikanál by se musela udělat dost odlišně od toho jak se dnes ty 5.1 a 7.1 sluchátka dělají a i pak by to pořád bylo strašně odlišný od zvuku multikanálový repro aparatury. Nicméně to neznamená, že není možný posílat multikanálovej signál analogově, jen se to prostě nepoužívá, ale omezení v tomhle směru žádný není.A co by možná mohli řešit budoucí technologie o tom opět řeč není, teď máme BT a o tom je řeč. Taky čekám, kdy konečně všem dojde, že BT se na kvalitní poslech hudby nedá použít, protože na to nestačí, nebylo na to zamýšlený a pokud chceme kvalitní sluchátkovej poslech hudby bezdrátově, tak je potřeba použít nějakou jinou technologii.

Určitě si přečtěte

Články odjinud