Kapitoly článku:
Nedávno jsme přinesli test LCD TV Philips 42PDL7906H z jeho „designové“ kategorie ve vyšší cenové třídě. Dnes možná oslovíme ty, pro které není primární designová stránka výrobku, ale spíše cenová kategorie.
Zástupcem této třídy bude 40“ LCD televizor Philips 40PFL6606H. Jde o nejvyšší řadu, která „neumí“ 3D, tudíž jde stále o 2D televizor, ale "umí" víc, než základní modely. Z tohoto hlediska jde o zajímavého adepta pro toho, kdo chce dobrý a vybavený televizor, ale netouží zbytečně připlácet za 3D obraz.
Design
Televizor je vybaven 100Hz technologií s podsvícením EDGE LED (to přidává 400Hz potlačení rozmazání pohybů), Pixel Plus HD a NET TV funkcí. Osazen je i „vylepšovátkem“ zvuku AmbiWoof, nechybí DLNA (přenos hudby,videa a obrázků do TV po síti). Zajímavostí je přítomnost HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) – rozšíření možnosti při sledování televizoru, který má současné připojení k internetu, zkrátka interaktivní televizor.
Design výrobku je nadčasový, strohý a bez výstřelků. Necelé 3 cm tenký rám lemuje ve svém plastovém provedení celý obvod panelu. Plast imituje broušený tmavě šedý hliník. Hrany jsou lehce zaobleny. Velká plocha zobrazovací části ihned dává najevo svoji příslušnost k matným typům panelů. Odrazy jsou filtrovány velmi dobře. Stojan je pevný a poměrně těžký, výrobce zvolil kombinaci plastu s vrchním krycím sklem. Umožňuje pravolevé natočení televizoru s náznakem jistoty při této činnosti.
Při čelním pohledu ještě v dolní části spatříte piktogramy na stříbřitém výstupku. Jedná se o dotykové základní ovládací možnosti - vstup do MENU, přepnutí programů, ovládání hlasitosti a spuštění TV ze standby režimu. Hlavní vypínací tlačítko v „kolébkovém“ provedení najdete ukryté ve spodní obvodové části.
Konektorová výbava
Levá část obvodu krycí lišty nabízí základní konektorovou výbavu v podobě USB, HDMI, slotu pro paměťové karty a CI slotu pro dekódovací kartu (třeba kabelového příjmu) a sluchátkový výstup.
Zadní část pak nabízí další dva HDMI konektory, z nichž jeden nese označení ARC (tedy konektor s podporou zpětného audio kanálu pro domácí kino), LAN (pro připojení k síti), SCART, komponentní videosignál (Y Pb Pr) se zvukem L/P (provedení cinch), VGA, audio in (jack) s doplňkovým označením DVI/VGA, digitální audio výstup, servisní konektor, nezbytný TV anténní konektor a přípojku pro napájecí kabel 220V.
Bezdrátové připojení WiFi integrované není, pokud jej chcete, musíte si dokoupit USB WiFi dogle.
Dálkový ovladač
Ovládání televizoru zprostředkuje nezbytný matný dálkový ovladač. Za matné provedení výrobce nutno pochválit. Remote controler je - řekněme – vejcovitého tvaru. Spodek je vypouklý, aby lépe seděl v ruce. Tlačítka mají hladký, ale neklouzavý povrch, jsou z pryže. Stisk je občasně „zvláštní“. Výrobce se tímto typem ovladače snaží minimalizovat počet tlačítek a zjednodušit ovládání. Na jedné straně zajímavý počin s sebou nese na straně druhé nutnost, kvůli mnoha nastavením, vstupovat do MENU, což je ale obvyklé pro všechny letošní televizory Philips.
Mně osobně produkt dobře seděl v ruce, avšak na tento typ řízení bych si musel delší dobu zvykat a nevím, zda jej vidím jako jednoznačné plus. Lidé s menší rukou budou muset k jeho použití využívat obě – jednoruč to nepůjde.
Menu a nastavení
Příjemné a jednoduše vypadající ikonové MENU má jeden obvyklý nešvar, který se vyskytuje v mnoha dalších výrobcích různých firem. Není možno při výběru položky plynule rolovat. Tedy, jestliže vstoupím na poslední ikonu, nemohu hned přejít na první, musím se opět pohybovat směrem vzhůru. Toto platí i pro podnabídky, které jsou již v textové podobě.
Ač ikonová část MENU není přeplácaná, podle mého názoru postrádá více logiky, to ale bude individuální. Dále bych očekával rychlejší reakce. Ne, že by obsluha musela čekat na činnost v řádu mnoha vteřin, ale přeci jen reakce není okamžitá. Kompletní videoprohlídku menu a nastavení, najdete v recenzi televizoru Philips 42PDL7906H, uživatelská prostřední jsou zcela shodná.
Samotnou prvotní instalaci zvládne i naprostý laik, a to za pomoci elektronického průvodce. Televizor nabízí DVB-T tuner pro příjem pozemního digitálního vysílání a dále pak DVB-C tuner, tuner kabelového vysílání. Následovat může individuální nastavení položek. Uživatel má možnost si obrazové úpravy uložit do devíti předvoleb (2x Osobní, Jasné, Přirozený, Kino, Hra, Úspora energie, Standard, Fotografie). Zvukové uchováte v sedmi (Osobní, Standard, Zprávy, Film, Hra, Drama, Sport). V případě špatně zvoleného rozsahu sáhněte po resetu, který umožní korekci jednotlivých předvoleb do továrního nastavení. Opakuji – jednotlivých… což je jistě plus!
Konkrétní položky obrazu a jeho nastavení jsou standardní - Kontrast, Jas, Barva, Barevný tón (pro NTSC), Ostrost, Redukce šumu, Odstín, Osobní zabarvení (RGB), Režimu PC, Senzor osvětlení, Formát obrazu, Okraje obrazovky, Posunutí obrazu. Máme zde Philips – nechybí tedy část s názvem Pixel Plus HD s variantami HD Natural Motion (nastavení úprav pohybové ostrosti), Clear LCD, Zvýšená ostrost, Dynamický kontrast, Dynamické podsvícení, Redukce MPEG artefaktů, Zvýšená sytost barev a Gamma.
Ve zvukové části nastavíte hlavně rozsah basů, výšek, vyvážení a prostorový efekt. Určitě potěší samostatné a nezávislé ovládání hlasitosti sluchátkového výstupu. Nepřátelé různorodé řvavosti v rámci TV vysílání přijmou s nadšením volbu s názvem „Automatické nastavení hlasitosti“.
Zbytek MENU nebudu celý rozepisovat. Nabídne základem regulace funkce EasyLink (jednoduché párování s výrobky se stejnou funkcí), Předvolby (tzn. ostatní úpravy), Tovární nastavení (reset od defaultního továrního stavu, ovšem bez vymazání naladěných stanic), nebo Znovu instalovat TV, kde platí to samé, jen s nutností znovu naladit přístroj. Zajímavostí jest varianta zvětšení piktogramů na obrazovce, nebo rozšířené možnosti pro nevidomé, či neslyšící. Přínosem se stává volba, kdy si uživatel může zálohovat celou naladěnou programovou nabídku na USB disk, nebo flešku – pokud máte více televizorů stejné značky, nemusíte nastavovat každý zvlášť, stačí je přenést nastavení z prvního přístroje.
EPG, čili elektronický programový průvodce hlásí přítomnost. Je osmidenní. Teletextu chtivý člověk může být klidný. Máme ho i v pokročilejší verzi 2.5 – pokud ji podpoří i sledovaná stanice.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: