Philips 40PFL8007K/12: LED jen krůček před vrcholem [test]

18. ledna 2013
TWEET SDÍLET
Výborné parametry, velmi dobrá výbava, povedený vzhled, kvalitní obraz, příjemný a plný zvuk, Ambilight, který dodá filmům tu správnou atmosféru - stačí to?

Perfect Pixel HD Engine, pokročilá kalibrace obrazu ISF, 800 Hz Perfect Motion Rate (PMR), Micro Dimming, 2x 3D brýle, oboustranný dálkový ovladač s funkcí „ukazovátka“ a webová kamera. To by měly být hlavní „taháky“ testovaného televizoru Philips.

Před nedávnem jsme představili v testu nižší model 7007. Nyní, na základě žádostí uživatelů, přidáváme další model stáje Philips – konkrétně typ 40PFL8007K/12. Jedná se o cenově přijatelnější variantu s menším panelem, ale vysokou výbavou.

Aby nedocházelo k pouhopouhému opisování předchozího typu, který má s modelem 7007 hodně společného, upozorníme hlavně na rozdíly mezi nimi, ale také zopakujeme základní klady a zápory.

Design, základní popis

Linie designu se nesla ve stejném duchu, jakožto u „sedmičkového Filipa“. Nyní zde ale máme jinobarevnou variantu. Záda jsou standardně černá, přední rámeček s lehkým zaoblením hran má šedavě kovový nádech a méně se leskne.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Prolis v jeho spodní části zůstává zachován. Stejný povrch má i stojan. Obojí bych popsal slovy – titanově kovová leštěná šeď, přičemž 40“ panel má lesklé provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dodávaný podstavec opět ukrývá basové reproduktory a bude možné využít jeho služeb pro montáž na zeď. Výrobce dodává potřebné části a tak ušetříte, ale i díky tomu s televizorem na stěně nepřijdete o dobrý zvuk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jednoznačně představujeme krásný kus elektroniky s nadčasovým designem, hodící se do každé místnosti domu, nebo bytu. Kromě nadčasové vizáže si s sebou domů donesete dvoje 3D brýle pro implementovanou aktivní 3D stereoskopii, oboustranný dálkový ovladač s plnohodnotnou klávesnicí včetně funkce „ukazovátka“ a v neposlední řadě webovou kameru pro použití s programem Skype.

Klepněte pro větší obrázek 

Konektorová výbava

Konektorová výbava je bohatá: 5x HDMI s podporou 3D a ARC (zpětného audio kanálu), 1x komponentní vstup přes adaptér, 1x SCART přes adaptér, 3x USB port, 1x anténa IEC75, 1x konektor typu F pro zapojení satelitní antény - paraboly, 1x rozhraní Common Interface Plus (CI+) – pro využití modulu placené televize (modulu s kartou), 1x ethernet (LAN RJ-45) konektor PC sítě, 1x digitální audiovýstup (optický), 1x VGA vstup pro PC + audio levý/pravý, 1x výstup pro sluchátka se samostatně nastavitelnou hlasitostí v menu, 1x servisní konektor.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vše vhodně rozloženo do spodní, respektive boční částí přístroje, téměř vše je dobře přístupné.

Osobně jsem byl zvědav, jestli modul do šachty (Common Interface Plus – CI+) zasadím jednodušeji. U 7007 jsme měli drobný problém. Ne, znovu zádrhel. Chce to více rozvahy a šikovnosti. No a příště možná menší okrajovou linii, která zavedení modulu s kartou drobně překáží, anebo prosím o lehký náklon otvoru. Řešení jistě existuje.

Dálkový ovladač

Dálkový ovladač a jeho proporce zůstávají ve shodném designu, jakožto u nižší řady. Jen jeho provedení má vrchní kovově stříbřitou plochu a spodní část pak bílou.
 

Máme zde rozměrnější ovladač nabízející i sadu kláves z klávesnice počítače, a to na spodní straně. Rozdíl proti předchozímu modelu může znamenat zajímavější a jednodušší využití internetového prohlížeče. V menu 8007 lze vyvolat variantu s „ukazovátkem“, neboli pohybovým ovladačem, s jakým jsme se setkali u LG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání pak v některých chvílích – typicky při vstupu do Smart menu TV, nebo při prohlížení internetu přes vestavěný prohlížeč, nabídne volně se pohybující terčík na panelu (využívá se podobně jako myš u PC). Stačí držet „dálkáč“ v ruce a prstem se lehce dotýkat tlačítka OK – výborné řešení. V kombinaci s klávesnicí – mimořádné, pohodlné, navíc nemusíte mít dva různé ovladače. Vyzkoušejte, uvidíte. My nemáme pochyb, že internet v TV se takto daleko lépe uřídí. Za toto řešení jednoznačná a velká pochvala.

Vzhledem k větším rozměrům popisované části, budete zřejmě dosti často zapojovat obě ruce. To nám tolik nevadilo. Rozložení kláves nese náznak logičnosti a návyk přichází po pár chvílích užívání. Možná by nebylo od věci, alespoň základní prvky ovladače nechat svítit. Tedy uživatelsky zažehnout podsvit ve chvílích, kdy v místnosti není dostatek světla.

Menu a nastavení

Menu má shodné provedení, jakožto u sedmičkové řady. Samozřejmě zde nacházíme několik rozdílů – jsme přeci jen u vyšší řady. Takže skok směrem kupředu se jistě očekává. Položky jsou logicky řazeny v základním ikonovém rozestavení. Přes tyto obsluha vstupuje do hlubších kategorií.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazové předvolby nabídnou změnu, kterou ocení zvláště náročný uživatel „technoid“. Kromě „běžných“ položek Osobní/Jasné/Přirozený/Standard/Film/Fotografie/Úspora energie, zde máme dvě zcela jinak pojaté kategorie. Den a Noc – obě s přívlastkem ISF (Imaging Science Foundation) s možností podrobnějšího nastavení, třeba za pomoci kalibrační sondy. Samozřejmostí zůstává volba nastavit vše pouze „na oči“.

Klepněte pro větší obrázek

V podmenu Odborná nastavení ISF – vyzkoušejte položku Řízení barev a v ní předvolbu Barevný tón (úprava v šesti krocích – červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová a položku Saturace (šest kroků – červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová). Nabídka tímto, samozřejmě nekončí. Můžeme navíc například nechat zobrazit jen spektrum odfiltrované na červenou, zelenou, nebo modrou barvu.

V případě negativního rozladění, které nám vyhovovat nebude, vše rychle zpět vrátíme červeným tlačítkem na dálkovém ovladači – Obnovit styl.

Přátele PC napojení na TV uklidníme, také vy objevíte svoji část v menu. Obrazové parametry následně automatika přizpůsobí právě připojení počítače. Kdo má zájem odzkouší.

Klepněte pro větší obrázek

Zvukové předvolby zůstaly zachovány - Osobní, Původní, Film, Hudba, Hra, Zprávy. Dále korigujeme nastavení basů a výšek. Aktivujeme ARC (zpětný audio kanál) u HDMI, synchronizujeme audio výstup, zapneme prostorové efekty, samostatně řídíme hlasitost sluchátkového výstupu.

Klepněte pro větší obrázek

Ostatní položky poskytují taktéž celou škálu předvoleb. Kromě jiného zde volíme typ klávesnice u dálkového ovladače (QWERTZ/QWERTY), rychlost pohybu terčíku výběru pro internetový prohlížeč, aktivujeme HbbTV, vybereme jeden z dvou různých EPG (elektronických programových průvodců), nebo třebas zálohujeme /obnovujeme seznam kanálů prostřednictvím USB flešky.

Předvoleb je daleko více, kdo se o ně zajímá, má možnost prohlédnout minulý článek a poznat další varianty, včetně podrobněji rozebraného ladění kanálů u tunerů, který v tomto článku popíšeme ve stručnosti.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Test, Philips, LED, LCD a LED, Televize na Heureka.cz