Philips 42PDL7906H: dokonale designový LCD televizor (test)

25. listopadu 2011
TWEET SDÍLET
Philips 42PDL7906H: dokonale designový LCD televizor (test)
Krasavec s Full HD rozlišením a LED podsvícením nabízí nejen pasivní 3D, ale také díky Ambilightu nevšední zážitek při večerním sledování filmů. Bude to ale stačit?

Kvalita 2D obrazu

O vylepšení obrazu se starají Pixel Precise HD, HD Natural Motion, Super Resolution a 400Hz technologie. Úroveň vylepšení si můžete nastavit v menu, k dispozici máte několik úrovní a správný jas se pak může starat i automatický senzor řízení jasu. Kvalita odrazu z pozemního vysílání je velmi dobrá, v pohybu se obraz téměř nerozmaže, ani v tom rychlém, záleží na také úrovni nastavení, v tom nejnáročnějším a nejplynulejším režimu si lze povšimnout drobných artefaktů kolem obrysu pohybujících se objektů, ve všech ostatních je vše OK.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Vybrat si můžete jeden z osmi režimů nastavení obrazu, včetně vašeho osobního. Barvy jsou nastavené z výroby velmi dobře, zejména v režimu Kino, a tak nevadí, že výrobce neumožňuje kalibraci barev. Jednotlivá přednastavení jsou zvolena velmi rozumně, myslím, že si člověk bez problému vybere.

Pro ty, co se rádi „vrtají“ v nastavení: pochválit musím variabilitu nastavení dynamického jasu a podsvícení (ano, zde jsou dvě položky), kdy si můžete vybrat dle libosti z několika úrovní, případně vše vypnout. Pro ilustraci, co to udělá s vykreslení jemnějších přechodů, zde máte dva grafy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

První má obě hodnoty na maximum, takže vidíte, že šedé jsou podstatně tmavější, světlé odstíny jsou všechny naopak téměř bílé. Pokud zvolíte ale rozumné hodnoty, jen se lehce prohloubí tmavé odstíny a zesvětlí ty světlé (graf 2.). Když hodnoty funkci dynamického nastavení vypnete zcela, vše je pak plynulé, i tmavé stíny jsou hezky čitelné. Pochválit musím, že podsvícení viditelně „nedýchá“, tj. znatelně nemění jas.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Pro ty, co mají rádi čísla, uvádím, že maximální naměřený jas v jasném režimu byl 402 cd/m2, v kino režimu pak 222 cd/m2, úroveň černé v režimu kino pak 0,25 cd/m2 (měřeno ve dne s vypnutou regulací jasu). To znamená, že i ve sluncem osvětlené místnosti ve dne uvidíte krásně vše. Kinorežim je pak o něco světlejší, než je zvykem, ale buďto se dá ručně (či automaticky senzorem) ztlumit, nebo ho necháte jak je, což v kombinaci s Ambilightem osvětleným pozadím televizoru působí velmi přirozeně a hezky, přes trochu vyšší hodnotu tak působila černá velmi dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Zde se rovnou zmíním, že oceňuji, že se Philips přes velmi nízkou spotřebu (průměrná naměřená hodnota odpovídá té tabulkové, tj. 62 W) nesnižuje maximální jas, což dělá konkurence. Pak se sice dostanete na o něco nižší hodnoty spotřeby (a papírově lepší černou), ale můžete mít problémy v jasnějších prostorách.

Kvalita 3D obrazu

Televizor má pasivní 3D, výrobce dodává dvoje brýle, ale vzhledem k jejich nízké ceně si jich rodina může bez problému pořídit, kolik chce. Z principu 3D samozřejmě nebliká, na 42“ obrazovce působil 3D obraz ostře, přirozeně, zajímavostí televizoru je také duální herní režim, kdy v jednu chvíli se zobrazí dva jiné obrazy a díky jinak polarizovaným brýlím uvidí každý hráč jen ten „svůj“. Při běžné vzdálenosti 3D režim „netahal“ za oči, divák ale musí sedět spíše před obrazovkou, pasivní technologie „nemá ráda“ větší nadhled či podhled, případně sledování obrazu z většího úhlu.

Klepněte pro větší obrázek 

Musím poznamenat, že televizor „neuměl“ převod 2D obrazu na 3D, což ale nevidím jako problém, protože běžné 2D filmy nejsou pro sledování ve 3D vhodné.

Zvuk

Za co Philips zaslouží pochvalu určitě, bude zvuk. Při zběžném pohledu do parametrů si lze všimnout, že udávaný výkon je 2x 12 W, navíc pozornější majitel může objevit na zadní straně televizoru větší basový reproduktor, který se stará o dobrou reprodukci nižších tónů. Navíc zvuk lze ještě doladit, nabízen je i virtuální prostorový zvuk.

Klepněte pro větší obrázek 

Celkově působil zvuk velmi dobře, velmi příjemně působila i reprodukce koncertů, dokonce i jazz či blues. Takže k televizoru si kino klidně majitel pořídit může, není to ale nutnost, neboť zvuk je velmi dobrý, přiznávám, že za poslední dobu asi nejlepší, co jsem slyšel. Svůj podíl na tom jistě má vysoká váha televizoru, nebo tomu bude obráceně?

Verdikt

Závěrečné hodnocení nebude vzhledem k relativně vysoké ceně jednoznačné. Ve stejné cenové relaci se dá pořídit televizor, který nabídne o něco lepší obraz i větší úhlopříčku, či satelitní tuner. Zde připlácíte za vynikající design a ničím neošizenou poctivou konstrukci, kdy se na materiálu rozhodně nešetřilo. Podobě mohu vytknout složitější pokročilejší nastavení a přístup k některým funkcím, nepřítomnost možnosti jemné úpravy barev, zbytečně designem svázaný ovladač, či některé omezení (některá jsou řešitelná updatem firmwaru, pokud na něm výrobce zapracuje). Ale předpokládám, že na „putičkáře“ hrajícími si neustále s televizorem Philips nemířil.

Celkově musím říci, že se nám televizor velmi líbil. Samozřejmě vzhled dělá své, použité kvalitní materiály dávají pocit vskutku poctivého výrobku, po obrazové i zvukové stránce určitě nezklamal. Když se k tomu přidá Ambilight, tak se jedná o skutečně nevšední televizor, který určitě stojí za pozornost. Udělá radost zejména tam, kde zkrátka chcete vzhledově perfektní přístroj bez nutnosti (a potřeby) něco nastavovat.

Philips 42PDL7906H

Cena orientační: 29 990 Kč

 • DesignLine Edge Smart LED 3D TV s úhlopříčkou 42" (107 cm)
 • Easy 3D (pasivní)
 • Ambilight Spectra 2
 • Celoskleněný design se 6 stupňovým úhel sklonu znamená optimální pohodlí při sledování TV
 • Full HD displej s rozlišením 1920 x 1080p
 • Integrovaný digitální tuner DVB-T / C (MPEG2 + MPEG4) s CI + 400 Hz Perfect Motion Rate
 • HD Natural Motion
 • Pixel Precise HD
 • Dynamický kontrast 500 000:1
 • Doba odezvy: 2 ms
 • Jas: 450 cd / m2
 • Active Control + světelný senzor
 • Super Resolution vylepšuje ostrost online videa i HD zdroje
 • Net TV pro populární on-line služby
 • Připojení do PC sítě přes DLNA s WiFi (integrované)
 • Zvukový systém Incredible Surround s výkonem 2x 12 W RMS
 • ClearSound 4x HDMI s EasyLink (HDMI CEC, ARC) 2x multimediální USB
 • PC-vstup VGA 1x Scart 1x YPbPr s / PDIF výstup (optický)
 • CI + slot 1200-stránkový Hypertext 8-denní EPG
 • Energetická třída A
 • Inteligentní ovládání přes WiFi s aplikací MyRemote pro iPhone a Android
 • Kompatibilita s USB HID (klávesnice, myš)
 • Formáty přehrávání: JPEG, MP3, WMA, AAC, H264/MPEG-4 AVC, MPEG-1,
 • MPEG-2, MPEG-4, WMV9/VC1
 • Kontejnery: AVI , MKV
 • Kompletní specifikace: www.philips.cz

AVmania hodnotí
design 10
zvuk 9
obraz 8
funkce 7
ovládání 7

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Philips, LCD a LED

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina