Philips 42PFL6805H/12 Econova: test LCD televizoru

22. dubna 2011
TWEET SDÍLET
U tohoto hliníkového krasavce je ekologie i vzhled na prvním místě. Pokud hledáte televizor s velmi dobrým obrazem i zvukem, ale zároveň minimální spotřebou - zde je.

Málokterý televizor v této době vydrží na trhu déle jak pár měsíců, v tom nejlepším případě rok. Philips Econova je výjimkou. Tento televizor byl oceněn cenou EISA 2010/11 a na trh se dostal v druhé půli minulého roku. A zatímco v redakci už vyhlížíme modely letošní, než se ale na ně vrhneme, podíváme se na tento unikátní zelený televizor, který zůstává i letos v nabídce Philipsu.

Do výbavy tohoto Full HD televizoru patří DVB-T/C tuner s možností příjmu HD vysílání, o vylepšení obrazu se stará Pixel Precise HD a 100 Hz technologie, nechybí aktivní řízní jasu dle úrovně okolního světla. Stojí tedy Econova za pořízení?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Vzhled a připojení

Tenký rám LCD televizoru nám říká, že výrobce použil Edge LED podsvětlení. Rám je zhotoven z recyklovatelného hliníku, stejně jako podstavec televizoru. Ten nabízí unikátní dvouúčelové použití – lze jej využít nejen jako klasický stojan, ale také jej můžete využít pro upevnění televizoru na zeď. Tehdy přebírá funkci druhou – držák TV. Otočení a montáž je jednoduchá, nejenže to hezky vypadá, ale také ušetříte. Vzdálenost od stěny je dostatečná pro pohodlné umístění kabelů. Zajímavostí rámu je také to, že na něm vůbec nenaleznete klasické základní ovládací prvky. Bez dálkového ovladače nepřepnete kanál, ani televizor nezapnete. Na zadní straně se nachází jen klasický kolébkový vypínač, který televizor od elektrické sítě odpojí zcela (a pak má onu deklarovanou spotřebu 0 W).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Po levé straně několik cm za hranou je k dispozici USB vstup, HDMI konektor a CI slot. Na zadní straně v levé části pak naleznete nezbytné konektory, přičemž jeden SCART a komponentní vstup je orientován směrem vzad, tři DHMI vstupy, VGA konektor a druhý SCART pak směřují k zemi. Hůře přístupný je i digitální audiovýstup. Sluchátkový výstup je orientován směrem vzad. Jeden HDMI vstup je ve verzi 1.4, nabízí tedy zpětný audiokanál pro domácí kino či AV přijímač podporující přenos zvuku z TV přes HDMI kabel. Horší přístupnost ke konektorům je daní za „tenkost“, špatný přístup ke konektoru sluchátek už ale neodpustím, přestože hlasitost sluchátek lze regulovat samostatně, tj. sluchátka můžete mít připojena stále.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zajímavým způsobem výrobce řeší kvalitu zvuku, která u tenkých TV bývá zpravidla nevalná. Pokud se zahledíte na zadní stranu televizoru, tak uprostřed uvidíte i další speciální reproduktor, který se stará právě o basovou složku zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkový ovladač působí velmi elegantně, jeho tvar ale nemusí vyhovovat každému. Tlačítka jsou umístěna velmi přehledně, určitě vás zarazí nepřítomnost klasických baterií – napájení totiž řeší nabíjecí baterie, které se dobíjí buď přes solární článek, umístěný na zadní straně ovladače, nebo pomocí USB vstupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do dálkového ovladače baterie nepotřebujete 

Menu a nastavení

Prvotní instalace je rychlá a bezproblémová, citlivost tuneru je dobrá, rychlost přepínání programu a reakcí televizoru je průměrná. Že možnosti nastavení obrazu jsou tradičně silou zbraní Philipsu, to zjistíte hned, neboť televizor nabídne osobní nastavení obrazu, kdy si v několika krocích vybíráte ze dvou lehce odlišných snímků. S výsledkem osobního nastavení jsem byl spokojen, výhodou je, že se nemusíte spoléhat na přednastavení výrobce, či na experimentování s pro mnoho lidí nic neříkajícími hodnotami nastavení obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rychlost přepínání kanálů je velmi dobrá, bohužel již tradiční slabinou je jednoduché EPG, které nabízí pohled na aktuální program a ten následující – a jinou volbu nemáte. K dalším pořadům se sice můžete prolistovat, nicméně jednoduché zobrazení například kompletního večerního vysílání najednou TV neumožňuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud jen kontrolujete, na co koukáte a co bude další program, tak to nevadí, ba větší písmena mohou starším divákům vyhovovat, nicméně vyhledávat pořady, které budou o dva dny později, je zdlouhavé. Vypadá to, že až u letošních modelů zvolí Philips praktičtější variantu zobrazení, včetně náhledu v rohu obrazovky, což zde také není. Škoda. Co naopak pochválím je zjednodušení přepínání zdrojů signálu, kdy na hlavní obrazovku se umístí popis vstupu i s patřičným obrázkem co je připojeno. Libovolné pojmenování je samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Možností nastavení obrazu je mnoho, lze si vybrat ze sedmi přednastavených režimů, nebo zvolit vlastní. Chválím nejen velké možností doladění obrazu, ale i viditelný dopad změny nastavení položky (což obvyklé rozhodně není). Pozitivní je možnost regulovat dynamický kontrast či přímo podsvícení. Méně už pochválím zdlouhavější přístup k základnímu nastavení, kdy se musí listovat v menu. Celkově, ti kdo si obraz či zvuk rádi průběžně různě „dolaďují“ budou spokojeni s množstvím, ale ne s rychlostí, těm ostatním to vadit nebude.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Pokud využijete USB vstup, můžete přehrávat fotografie, zvuk i filmy. Fotografie i ve vysokém rozlišení jsou zobrazeny velmi svižně, s MP3 hudbou také problémy nebudou. Méně již budete nadšeni z videa, poněvadž přestože DivX televizor přehraje, dokonce si poradí s některými MKV soubory, titulky z externího souboru TV neumí a nezobrazí je. Opět se tedy potvrzuje známé pravidlo, že filmoví fanoušci sledující seriály stažené z internetu si stejně k TV musí dokoupit externí HD přehrávač, který vše řeší. Možnost připojení počítačové sítě či wifi u tohoto modelu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Obraz

Kladně musím hodnotit zpracování obrazu. Plynulost obrazu je výborná, ani v rychých scénách či u sportu se neobjevují chyby či rozmazání obrazu, ve své třídě patří k nejlepším. Dle nastavení si můžete vybrat, jak moc bude televizor dopočítávat mezisnímky, při nejvyšším nastavení je obraz absolutně (pro někoho až nepřirozeně) plynulý, pokud ale vylepšován zcela vypnete, tak se 24Hz filmy z Blu-ray přehrávače trhají velmi viditelně, takže alespoň základní kompenzaci pohybu nechat musíte (upozornění pro filmové fanoušky). Stejně tak přepočet SD vysílání na Full HD rozlišení televizoru je velmi dobrý. Taktéž musím pochválit obvykle problematické tmavé odstíny šedé, které jsou při korektním obrazovém režimu (kino) hezky čitelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Kino: škála šedé, gama a gamut

S podáním barev bude běžný divák velmi spokojený, v jasném režimu dostane své rozjásané nepřirozené barvy, v režimu kino zase dostane majitel dobré barvy a charakter obrazu takový, který zná z kina. Podání černé záleží také na nastaveném režimu (kino 0,16 cd/m2, jasný 0,36 cd/m2), celkově je výborné. Zajímavostí je, že přestože výrobce v technických parametrech udává maximální jas 380 cd/m2, naměřili jsme maximální jas ještě vyšší, 484 cd/m2, takže ani v jasně osvětlené místnosti se divák bát nemusí horší čitelnosti obrazu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kino: teplota barev a jejich nastavení

Při měření jsem se zaměřil na jasný režim a kino. Osobní a standardní neuvádím, zatímco osobní byl velmi blízký režimu kino, standardní je věrný svému názvu, tj. poskytuje jistý kompromis mezi správným a efektním nastavením. Z naměřených hodnot je vidět, že v kinorežimu se škála šedé blíží ideálu, gama je velmi blízká vyžadované hodnotě 2,2 (naměřeno 2,3), barvy jsou vcelku věrné a výrazně neuhýbají, takže zejména ve večerních hodinách si kvalitu obrazu filmu opravdu užijete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim Jasný: nastavení barev, barevný prostor, škála šedé, teplota barev a gama

Barevný prostor (gamut) zůstával korektně stejný bez ohledu na režim, tj. pouze žlutá bude lehce rozjásanější, takže i zde pochvala. Hodnoty naměřené u osobního režimu přidávám schválně pro ukázku, abyste viděli, jak moc jsou tyto „prodejní“ režimy mimo. Nejenže se divák připraví o jemnější odstíny barev, ale bude mít i zbytečně „ujeté“ barvy.

Zvuk

Za co musím Philips také pochválit, tak je zvukové řešení. Nedávno mne u nových ultraplochých modelů zaujaly dva basové měniče v podstavci, zde je jeden umístěn vzadu přímo na televizoru.

Klepněte pro větší obrázek 

To velmi pomáhá, aby nebyl zvuk plochý, tvůrci zjevně přemýšleli, když televizor tvořili, aby tenkost nebyla na úkor zvuku. Možností nastavení zvuku je také více, od několika různých režimů až po virtuální prostorový zvuk, nutno podotknout že zvýraznění basů funguje také. Pro ty co chtějí více, je (jak jsem předeslal) k dispozici zpětný HDMI kanál pro jednoduché připojení kompatibilního domácího kina.

Spotřeba a verdikt

Econova se chlubí energetickou třídou A+ a oprávněně. Naměřená spotřeba se pohybovala mezi 85 a 35 W, přičemž 35 W při nastavení obrazu na úsporný režim. V tomto režimu pak sice obraz působí poněkud bez života, nicméně použitelně; hodnota je to na 42“ LCD televizor úžasná. I hodnoty kolem 55 až 65 W, které TV má při běžném nastavení jsou vynikající.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud mám hodnotit televizor jako celek, tak ocenění EISA získal zcela oprávněně. Po designové a stylové stránce je velmi povedený, hliník dává pocit perfektního výrobku. Budoucího majitele potěší nejen to, že je televizor šetrný k životnímu prostředí, je recyklovatelný, či že ušetří peníze za elektřinu, ale přidává i velmi hezký a kvalitní jak obraz, tak zvuk. Nevýhodou je pak nižší výbava a vyšší cena, kterou za tohoto krasavce zaplatíte. Na zájemci pak záleží, čemu dá přednost.

Philips 42PFL6805H/12 Econova

Cena orientační 25 000 Kč

 • Poměr stran: Širokoúhlá obrazovka
 • Jas: 380 cd/m²
 • Dynamický kontrast obrazovky: 500 000:1
 • Reakční doba (typická): 2 ms
 • Úhel sledování: 176º (H) / 176º (V)
 • Úhlopříčka obrazovky (palce): 42 palců
 • Úhlopříčka obrazovky (metrická): 107 cm
 • Displej: LCD Full HD, Podsvícení displeje Edge LED
 • Rozlišení panelu: 1920 x 1080p
 • Vylepšení obrazu: Pixel Precise HD, Active Control + světelný senzor, 100Hz Clear LCD, Digital Noise Reduction, Zdokonalená funkce Dynamic contrast, zdokonalení přechodů jasu, Redukce artefaktu MPEG, HD Natural Motion, Super Resolution, Zvýrazňovač barev
 • Zvuk výstupní výkon (RMS): 2 x 10 W, neviditelný zvuk
 • Vylepšení zvuku: Dynamické zvýraznění basů, Incredible Surround, Regulace výšek a basů, Clear Sound
 • Dálkový ovladač: Dobíjecí dálkový ovladač napájený sluneční energií
 • Nastavení formátu obrazovky: Automatické doplnění obrazu (žádné černé pruhy), Automatický zoom (s podporou původních formátů), 4:3, 14:9, 21:9), Velké zvětšení (Super Zoom), Šířka filmu 16:9, Širokoúhlá obrazovka, Nepřepočítaný (bod po bodu 1080p)
 • Možnost aktualizace firmwaru: Aktualizace firmwaru přes USB
 • Multimédia: Prohlížeč médií USB
 • Formáty přehrávání obrazu: JPEG
 • Formáty přehrávání hudby: MP3
 • Formáty přehrávání videa: H264/MPEG-4 AVC, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
 • Přehrávání videa: NTSC, SECAM, PAL
 • Digitální televizory: Pozemní vysílání DVB *, DVB-T MPEG4*, DVB-C MPEG4*, MHEG, MHP
 • Pásma tuneru: pásmo Hyperband, kanál S, UHF, VHF

Možnosti připojení

 • Čelní / boční přípojky: USB, Slot Common Interface (CI-CI+), Paměťová karta SD (Videstore)
 • Další připojení: Výstup pro sluchátka, Výstup S/PDIF (koaxiální)
 • Vlastnosti rozhraní HDMI: Zpětný audio kanál, Rychlé přepínání HDMI Instaport
 • EasyLink (HDMI-CEC): Přehrávání stisknutím jednoho tlačítka, EasyLink (digitální sběrnice mezi audio video zařízeními), Pixel Plus link, Průchod signálu dálkového ovladače, Systémové ovládání audia, Systém v pohotovostním režimu
 • 4x HDMI, 1x USB, 2x SCART, 1x VGA, 1x komponent
 • Spotřeba elektrické energie (typická): 58,1 W
 • Spotřeba energie v pohotovostním režimu: 0,07
 • Spotřeba elektrické energie v režimu Vypnuto: <0,01 W
 • Průměrná roční spotřeba: 84,8 kW/h
 • Funkce úspory energie: Vypnutí se spotřebou 0 W, Světelný senzor, Režim Eco, Vypnutí obrazu (u rádia), Automatický vypínač, Nabídka nastavení Eco
 • Rozměry 991 x 605 x 43 mm
 • Hmotnost (+ podstavec): 16,2 kg
 • Dodávané příslušenství: Síťová šňůra, Stručný návod k rychlému použití, Brožura s právními a bezpečnostními informacemi, Nabíjecí kabel USB A > Micro-B
AVmania hodnotí
design 10
obraz 9
zvuk 8
funkce 7
ovládání 8

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Test, Philips, LCD a LED, Televize na Heureka.cz