40
Fotogalerie

Philips 42PFL7108K/12: pasivní LED TV v exkluzivním vydání [test]

Kapitoly článku:


Menu a nastavení

Předně musíme napsat – pohyb v menu měl slušnou odezvu. Mimořádně se může podařit systém příkazově zahltit, ovšem to jen za cenu "šíleného" mačkání všeho možného. U testovaného kusu za dobu testování třikrát došlo k „zamrznutí“ televizoru. Nepomohlo nic, až odpojení napájecího kabelu, následně vše fungovalo korektně. Pokud by něco chtěl výrobce vylepšit, tak bychom uvítali možnost se vrátit v rámci menu zpět. Nelze jít postupnými kroky plynule vzad, což se může při větších korekcích hodit.

Obrazové předvolby předloží úpravy, kterými nepohrdne leckterý „fajšmekr“. Sedm samostatných profilů pro různé druhy signálů a vstupů Osobní /Jasné /Přirozený /Standard /Film /Fotografie /Úspora energie bylo doplněno o dva další – Den a Noc. Oba tyto nesou přívlastek ISF (Imaging Science Foundation) a poskytují přístup k velmi detailní kalibraci obrazu.

Obraz-profily.JPG

V submenu „Odborná nastavení ISF“ řídíte barvy a barevný tón. Tón v šesti krocích – červená, žlutá, zelená, azurová, modrá, purpurová. Narazíte na položku Saturace, kde opět v šesti krocích pozměníte obrazový výstup.

Kdo nastavení přežene a nebude si vědět rady jak vše vrátit, zoufat nemusí. Vše rychle obnovíte k původním hodnotám, a to červeným tlačítkem na dálkovém ovladači – „Obnovit styl“. PC napojení TV má vyhrazenu svoji část v menu. Obrazové parametry automatika přizpůsobí právě připojení k počítači.

Formát obrazovky upravíme v šesti krocích - Automatické doplnění obrazu, Automatický zoom, Rozšířený obraz 16:9, Velké zvětšení (Super Zoom), Nepřepočítaný, Širokoúhlá obrazovka. Přídavnou volbou je pozměnění rozměru obrazu, jeho okrajů.

Formát obrazu.JPG Formáty stran obrazu.JPG

Zvukových je šest - Osobní, Původní, Film, Hudba, Hra, Zprávy. Dále korigujete nastavení basů a výšek, nechybí ARC (zpětný audio kanál) u HDMI, synchronizace audio výstupu, prostorové efekty, hlasitost sluchátkového výstupu.

Zvuk - profily.JPG

Postupné zkoumání menu přináší celou řadu doplňkových možností. Kromě jiného volíme typ klávesnice u dálkového ovladače (QWERTZ/QWERTY), rychlost ukazatele ovladače, vybíráme jeden ze dvou různých režimů EPG (elektronických programových průvodců – „Z vysílače“ nebo „Z internetu“), aktivujeme HbbTV (zjednodušeně řečeno – pokročilý teletext, který spojuje funkce televizoru a internetu pro předání doplňujících informací). Z hojně vyhledávaných zmíníme aktivaci světelného čidla, automatiku vypnutí - časovače, zálohu a obnovu seznamu kanálů prostřednictvím flešky. Předvoleb napočítáváme o mnoho víc. Jejich rozsah překračuje rozumný rozměr článku.

Rychlost ukazatele.JPG
Nastavení rychlosti terčíku elektronického ukazovátka, nebo připojené myši.

Obraz

Subjektivně - barvy jsou trochu více „ostřejší“ a temnota tmavých scén při večerním sledování bez Ambilightu lehce pokulhává. Kontrastní černá působí důstojně, černá ve větším rozsahu pak mírně ztrácí. Pro příznivce černé tmy přichází vhod dynamické podsvícení, teoreticky doplněné o dynamický kontrast. Zde pak černá dostává jiný – hlubší rozměr. Spuštění Ambilightu taktéž příznivě podtrhne a umocní obrazovou kvalitu, kdy navíc částečně „prohloubí“ temnotu některých scén.

Dynamické podsvícení.JPG

Celková barevná hra se nese v duchu Philips. V žádném případě se nejedná o „plakátový“ mix. Pleťová nedělá ostudu svému jménu. Červená a rudá jsou mírně vyšinutější. Modré nebe a zelená tráva působí reálně. Vzhledem k rozsahu úprav, včetně ISF režimů, si také náročnější divák vyhledá právě to své barevné nastavení. Méně náročným jistě postačí připravené uživatelské profily. Možná jen zkorigují kontrast, podsvícení panelu a sytost barev, či jejich nádech (Normální/Teplé/Studené).

SD obraz při dostatečně kvalitním základu poskytuje příjemný divácký zážitek. SD videa s výrazně nižší kvalitou žádají úpravu v menu – vypnutí části „vylepšovátek“. Tedy nic netradičního. HD obraz má svůj prostor, který však od Philipsu známe v ještě větším rozsahu od jiných modelů. Funkce pro větší plynulost obrazu – Perfect Natural Motion jednoznačně přispívá k vylepšení pohybové dokonalosti. Do obrazu však vnáší obvyklý telenovelový jev.

Clouding byl zanedbatelný a také špatně spatřitelný „vinou“ použitých antireflexních filtrů. Nečekané jsou vynikající pozorovací úhly. Ostrý úhel dává stále skoro ten stejný, kvalitní obrazový zážitek, stejný kolmému sledování. Při dramatickém odklonu od kolmice vedené vůči panelu, dochází jen k mírnému potemnění obrazu.

V letošním modelu byl nasazen evidentně jiný panel, než u loňského modelu s aktivním 3D. Výrobce zřejmě z důvodu chuti vyjít vstříc divákům sledujícím 3D a volbou pasivní 3D technologie učinil změnu. Z mého subjektivního pohledu však 2D obraz lehce ztratil ze své loňské nekompromisnosti.

Odborná nastavení ISF.JPG Nastavení ISF-barvy.JPG

Pokročilá kalibrace obrazu - ISF.

Měření

Při měření se ukázalo, že důvodem změny 2D obrazu je změna LCD panelu. Proti loňskému modelu s aktivním 3D je slabší jak kontrast, tak úroveň černé. Zejména slabší černá je typická pro použitý panel s pasivním 3D. Pro ilustraci – u letošního modelu v režimu kino jsme naměřili statický kontrast 1008:1, úroveň černé pak je 0,19 cd/m2, loňský model v identickém režimu měl statický kontrast 2458:1, úroveň černé 0,07 cd/m2.

Běžný divák asi změnu nezaznamená, inženýři společnosti Philips dělali, co mohli, aby obraz dosažitelný použitým LCD panelem vyladili do maximální kvality. Gama je ideálních 2,2, nastavení barev je výborné, barevná teplota je také téměř ideálních 6 500 K. Zde nelze nic vytknout. Výborně jsou nastavené režimy Kino, ISF Den i ISF Noc, jsou jen drobné rozdíly v nastavení jasu, ze kterých si dívák určitě vybere. Jen barevný gamut je lehce posunutý v zelené a modré, což je opět dáno typem použitého panelu.

barevná teplota.jpg barvy.jpg gama.jpg gamut.jpg šedá.jpg
Nastavení režimu Kino

Zde musím říci, že ani s použitím kalibračního softwaru a optické sondy nedostanete lepší hodnoty, než nabídne výrobce už v rámci továrních přednastavených hodnot ve výše zmíněných režimech, v případě velké snahy šlo by spíše o jemné doladění s minimálním viditelným dopadem. Ze zmíněného vyplývá, že aktuální model si zaslouží pochvalu za perfektní nastavení a domnívám se, že z použitého panelu více "vyrazit" nešlo.

Ale také se ukázalo, že pokud se jedná čistě o 2D obraz, tak loňské modely televizorů Philips za nízké výprodejové ceny jsou výbornou koupí, ostatní funkce, jako lepší Ambilight 3, kamera, "levnější a méně únavné" pasivní 3D a další vylepšení, které má letošní řada, mluví pro nový letošní model. Navíc musím přiznat, že popsané a naměřené rozdíly v kvalitě 2D obrazu uvidí málokterý divák.

3D obraz

Pasivní stereoskopie (Easy 3D) se zde subjektivně ocitá u špičky svých možností. Korektně odbavený prostorový obraz předloží scénu s velkou porcí prostoru. Vylétající předměty působí na diváka živým dojmem a vyzívají ho k doteku. Vše probíhá klidně bez blikání a třepotání. Obraz je, samozřejmě vzhledem k použité pasivní 3D technologii, mírně „hrubší“, ale konkrétně můj zážitek to nezkalilo. Výrobce dodává hned čtveřici brýlí, svůj úkol plní na jedničku.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud