Philips 46PFL8008S/12: obrazem i zvukem stále na špici [test]

21. května 2013
TWEET SDÍLET
Televizory řady 8000 jsou určeny pro náročnější zájemce, kteří chtějí špičkový obraz i zvuk. Philips letos přidává kameru i pohybový ovladač. Jak se vše povedlo?

Perfect Pixel HD Engine, Micro Dimming, 1 400Hz Perfect Motion Rate, Perfect 3D Natural Motion, Wifi Miracast, 3D Max, 3D wOOx, Ambilight XL. To je jen výčet části technologických prvků usídlených v testovaném novém LCDčku s LED podsvícením, který cenou i příslušností k řadě 8000 slibuje maximální kvalitu.

Předchůdce s označením PFL8007 patřil ke špičce na trhu. Pokračuje výrobce stále ve stejném duchu? Přidává k vynikajícímu HD obrazu i vynikající zvuk?

Vzhled a ovládání

Design se nese v čisté, technicky „chladivé“ rovině. Stojící stroj působí důstojně, moderně, svěže a nepřeplácaně. Umístit ho můžete kamkoliv, vždy bude působit nadčasově a s prostředím nebude jeho vizáž kolidovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Tenký rámeček v odstínu titanu obepíná lehce nakloněný panel. Rohy jsou stroze zaobleny. Výrobce televizor posadil na podstavec evokující část zadního obráceného křídla letadla. Při kontaktu s LCD dochází k zatřepotání panelu – obsluha tak může mít obavu o jeho bezpečné usazení, obavy jsou ale zbytečné. Stojan pevně sedí na podložce, tudíž se jedná spíše o efekt, který paradoxně může přispět ke sníženému přenosu zvukových vibrací k nábytku.

Klepněte pro větší obrázek

Nynější stojan byl dříve vidět třeba u modelu 6907. Minuloroční „osmička“ měla podstavec vyplněn reproduktory. Uživatelé na diskusních fórech živě debatovali, jak se zlepšený design projeví na výsledném zvuku a zda výrobce nalezl alternativní prostor pro usazení reproduktorů při zachování kvality zvukové části. Odpověď je - nalezl. Ač hloubka televizoru odpovídá moderním „anorektickým“ proudům, pomohl si rozšířením ve spodním prostoru. Pozornost tam poutá kombinace dvou reproduktorových skupin (s funkcemi 3D wOOx, HD Stereo). Více pak v kapitole „Zvuk“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rám byl dole doplněn dalším dílem s prolisem. Philips jej využívá pro integrovanou kameru (např. pro Skype telefonii) s mechanickým šoupátkem/clonou (ochrana před nechtěným zapnutím kamery), stavové LED a mikrofony.

Klepněte pro větší obrázek 
Ano, zde je kamera

Spíše lesklý panel zobrazí hlavně při denním koukání z většího boku odlesky, jasný obraz dokážebez problému tento nedostatek eliminovat, na pomoc mu přichází taktéž antireflexní filtr. Co se spotřeby týče, model náleží do energetické A skupiny, energetický štítek poskytuje informaci o spotřebě 83 W (115kWh/rok). U této velikostí a výbavy se jedná o výborný výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Do nadité tunerové výbavy se kromě DVB-T (pozemní digitální vysílání), DVB-C (kabelová televize), DVB-S/S2 (satelitní příjem) tunerů, vešel DVB-T2 tuner. Okolo vysílání v DVB-T2 se stále roztáčí vášnivá diskuze na fórech, ale to je téma na jiný článek. Šťastný majitel obdrží, kromě jiného, dvojici brýlí pro sledování aktivního prostorového obrazu, oboustranný dálkový ovladač s plnohodnotnou klávesnicí a funkcí elektronického ukazovátka.

Konektorová výbava

Standardní levý prostor (čelní pohled) nabízí areu pro dávku různorodě mířených konektorů. Tyto jsou logicky dobře vrstveny a při napojení kabeláže nebudou estéti plakat – nikde nic netrčí. CI Slot v provedení „plus“ u kterého zasunutí modulu s kartou placené TV nečiní problémy. Následují tři USB a jedno HDMI mířené směrem ven do levé strany.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Společnost doplňuje vstup pro sluchátka se samostatným řízením hlasitosti v menu TV. Čelem vzad míří komponentní AV vstup (cinch) a LAN konektor síťového připojení k internetu (RJ-45). Směr přímo dolů pak otevře šanci k připojení dalších tří kusů HDMI kabelů, SCARTu (přes dodávaný adaptér) a optický audio výstup. Konektorovou skupinu uzavírá anténní konektor a satelitní „F“ konektor (parabola). Prostřední část zad obsahuje poslední přípojné místo, totiž síťový port napájení. Pravý dolní bok nese základní tlačítka.

Dálkový ovladač

Dálkový ovladač má designové sladění s přístrojem. Dominuje mu černá barva, která byla přerušena boční tenkou stříbrnou linií. Uprostřed se pak nachází středový ovládací kříž s tlačítkem „OK“, zbytek gumových tlačítek je v černém provedení s různobarevným (povětšinou bílým) popisem. Právě zmíněný „button“ OK aktivuje při vašem doteku v některých aplikacích režim ukazovátka (pohybového ovladače). Aby vše fungovalo, byl přidán gyroskop hlídající náklon dálky. Otočíte-li dálkový ovladač je k dispozici klávesníce rozdělená do dvou částí. Výrobce tímto stylem poskytuje větší komfort pro zadávání znaků v internetovém prohlížeči, nebo třeba při vyhledávání televizních stanic.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovladač má větší rozměr a tak i lidé s větší rukou se neubrání „šplhání“. Z druhé strany obsahuje velkou porci možností k řízení stroje. Celkový dojem z něj byl výborný, stisk kláves jasný, úchop jistý. Já si jen občasně pletu vrchní a spodní stranu. Přivítali bychom také možnost podsvícení.

Stále nás trápí drobná nerozumnost v podobě zvláštně pojatého tlačítka EXIT a ZPĚT. Někdy se vracíme tím, jindy oním.

Instalace a ladění

Prvotní instalace zahrnuje následující kroky. Volbu jazyka menu, země určení, umístění (podstavec/zavěšení na zeď), instalaci pro dům/obchod (prosím neexperimentujte a volte „HOME“ režim). Následně vybíráme univerzální přístup pro osoby s postižením zraku a sluchu. V závěru se spouští tzv. hlavní instalace – tedy samotné ladění tunerů, nastavení připojení k síti atp.

Software

Ihned po zapojení testovaného TV vždy ověřujeme aktuálnost firmwaru. Hláška u TV Philips oznámila, že máme ten nejnovější. Pohled na web www.philips.cz však říká něco jiného. Proto volíme aktualizaci ruční – přes USB. Samozřejmostí bylo závěrečné resetování do továrních hodnot. Po volbě „nová instalace“ TV skončí v standby režimu při zapnutém Ambilightu. Protože delší čas ponechána svému osudu nevykázala chuť cokoliv tvořit, zvolili jsme možnost odpojení napájení. Po opětovném připojení k elektrické zásuvce TV normálně naskakuje (že by náznak ještě „syrového“ firmwaru?). V každém případě zde vidíme prostor pro vylepšení.

Instalaci kanálů, včetně satelitních, zvládne totální laik. Philips, jak již dříve bylo viděno, poskytuje plně automatický režim. Primárně umožní vyhledat kanály na jedné satelitní pozici. Stačí zavítat do „Nastavení“ a přehodit požadovanou variantu. Systém zvládá DiSEqC 1.0 - Unicable pro jeden, resp. dva satelity. V předvolbách ještě vidno DiSEqC MINI pro dva satelity. My volíme DiSEqC 1.0, ale s možností naladění 3-4 družic. Doplňujeme, že náš systém obsahuje tři aktivní pozice (přijímá signál ze třech družic).

Klepněte pro větší obrázek

Po potvrzení volby/počátku ladícího procesu se nestačíme divit. Systém velmi rychle určuje dostupné pozice, přičemž správně vynechává třetí ze čtyř navolených, tu, na které není napojeno nic. Po autodetekci přichází bleskové ověření stavu signálu. Nejdříve všechny stavové prvky svítí červeně. Během chvilky přichází se zeleným výměrem a ukazují stoprocentní signál.

Opětovně vybíráme „Instalovat“ a přichází jedno z dalších pozitiv. Hláška z TV se dotazuje na předplatné k vašemu satelitu (předplacenému balíčku služeb). Voleb nacházíme mnoho. Kupujícího z ČR nebo SR zajímá hlavně možnost Skylink/CS Link Česko (Skylink/CS Link Slovensko). Na vysvětlenou. Zmíněný výběr naladí nejdříve (nebo jen a pouze) právě stanice obsažené v rámci služeb Skylinku. Tento počin může významně ovlivnit délku ladícího procesu. No a hlavně přispěje k bezproblémovějšímu seřazování stanic.

Kdo chce přijímat stanice od jmenovaného poskytovatele, přepne na „Rychlý“, ostatní vybírají „Kompletní“. Druhý zmíněný režim primárně naladí vše od Skylinku a pokračuje ostatními stanicemi ze všech dostupných družic. Bohužel bez jejich filtrace. Ano – můžete samozřejmě naladit Skylink a zbytek ručně doladit přes jednotlivé transpondéry z menu TV až po dokončení prvotního nastavovacího procesu. Pro úplnost dodáváme – „Rychlý“ trvá zhruba tři vteřiny (ano tři vteřiny). Kompletní pro tři družice patnáct minut (zhruba 1700 TV stanic a 400 rádiových). Rychlík, co říkáte?

Klepněte pro větší obrázek

Přichází doladění DVB-C/DVB-T části (včetně analogu). Instalaci možno přeskočit, stejně jakožto instalaci satelitních programů. DVB-T tuner v rychlém režimu s potřebou předložit volné a kódované programy prochází spektrum frekvencí 8 minut (naladěno 53 netříděných kanálů).

Každý tuner má jednu favoritní nabídku kam se dají „nacpat“ nejvíce využívané programy. Pokročilé možnosti jejich editace však nehledejme. Jednoduché seřazení se nachází právě u zmíněných favoritních skupin. Na druhou stranu zkuste při hledání programů využít adekvátní tlačítko na dálkovém ovladači s následným vypsáním názvu hledaného programu. K psaní využijte druhou stranu ovladače - plnohodnotnou klávesnici.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Test, Philips, LCD a LED, Hama, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

Nejlepší příslušenství k počítači. Osvědčené klávesnice, myši, routery a další drobnosti

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

Lukáš Václavík
Příslušenství
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály