Philips 47PFH6309: levný, velký a vybavený LED televizor [test]

10. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Philips 47PFH6309: levný, velký a vybavený LED televizor [test]
Chytrý, dostupný 3D televizor Philips díky technologii Ambilight přenese obraz i na stěnu. Přidejte i dobrou výbavu za zajímavou cenu.

Menu a nastavení

Standardně animované ikonově-textové menu Philipsu není z těch „superrychlých“, přesto nelze hovořit o protivné pomalosti. Hlavní dvě chvíle, kdy si skutečně počkáte, jsou u vyvolání programového listu a dále ihned po spuštění zařízení, kde trvá, než s ním jde pracovat.

Menu si zachovává přehlednost, logické členění. Konečně někoho napadlo, přesunout „Nastavení“ skoro na začátek ikonové části. Nejčastěji navštěvovaná položka se tak nemusí vyhledávat dalšími skoky šipkou směrem doprava.

Klepněte pro větší obrázek
Na načtení programového listu si chvilku počkáte.
Třeba se situace vylepší v následujícím firmwaru.

Projdeme-li si jednotlivá submenu, „dýchne“ na nás pocit střídmosti. Obrazový „setting“ uložíme do šestice připravených profilů (Osobní/ Jasné/ Přirozené/ Standardní/ Film/ Fotografické). U HDMI ještě vylepšíme zobrazení určením „Stylu aktivity“ (Televizor/ Hra/ PC). Na pokročilejší úpravy zapomeňte. Forma vylepšení zasáhla teplotu barev ve čtyřech krocích – Studený/ Teplý /Normální /Osobní. Černou ovlivníte v „Režimu kontrastu“Standardní /Nejnižší spotřeba /Nejlepší obraz. Pohrejte si s gamou. Jedni ocení, jak menu není přeplácané, druzí – náročnější – chybějící rozšířené úpravy nepřekousnou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kontinuálně řešíme 3D režim, Zvuk, Ambilight, Obecná nastavení. Zvuk má taktéž své profily – Osobní /Originál /Film /Hudba /Hra /Zprávy. Regulujte basy, výšky, otestujte prostorový zvuk, upřesněte deltu hlasitosti, aktivujte Clear režim, HDMI ARC (zpětný audio kanál u HDMI portů), ovlivněte zpoždění a posun zvukového výstupu.

Ambilight nově obdržel profily – Standardní /Přirozené /Jasné /Komfortní provedení /Uvolněno /Hry. Ovlivnění dynamiky tak nehledejte. Jas, sytost, Ambilight + HUE (konfigurace žárovek) – základní položky k prozkoumání. Pokročilé pak zařídí co Ambilight udělá při vypnutí TV (Okamžité vypnutí/Postupné zeslabení) a třebas předvede Lounge režim.

Klepněte pro větší obrázek
Profily pro Ambilight.

V „Obecných nastaveních“ regulujeme automatiku pro vypnutí zařízení, časovač, aktivujeme EasyLink, nastavíme klávesnici a myš, vypínáme HbbTV. Z velmi důležitých nástrojů právě tady resetujeme televizor do továrního nastavení, anebo opakujeme celou instalaci. Před tím si zálohujeme seznam kanálů.

Klepněte pro větší obrázek

K celkové pohodě obsluhy jistě přispívají resety jednotlivých obrazových a zvukových profilů. Smažete tak své zásahy a jedete znovu od původního, výrobcem stanoveného, základu.

Obraz

Obraz sledovaný na testovaném výrobku byl poplatný své třídě, očekávané cenovce a skupině 50Hz televizorů s obdobnou technologií osazeného panelu. V prvé řadě zmíníme široký pozorovací úhel, který byl - dá se napsat - extrémní. Při sledování z boku přichází lehký namodralý/nafialovělý nádech do tmavých tónů barev (záleží na odklonu od horizontální středové roviny).

Právě zmíněná černá není dokonalá. K lepšímu podání se dá přispět nastavením obrazu v menu. Kontrastní zůstává v dobré kondici, ale plošnější chřadne, šedivý. Zde pozitivně zasáhne právě Ambilight, kdy se díky podsvícenému televizoru obraz jeví lépe. V některých nastaveních se nevyhnete pocitu přílišného dynamického kontrastu, kdy bílý objekt ztrácí „tvar“ a není prokreslen. Za plošnějším jasovým skokem - při určitém nastavení – přichází světelný „blik“ (někdo by mohl sáhnout k termínu zákmit).

Klepněte pro větší obrázek

Barvy působí na oko diváka pozitivně a poměrně přirozeně. Hlavně při sledování pořadů z integrovaného DVB-T tuneru, jsme se nemohli ubránit pocitu, že jsou živější. Opět bude záležet, na spuštěném Ambilightu. Při aktivním stavu se – samozřejmě – živost vytrácí a potlačuje. Jednotlivě k barvám napíšeme - pleťová dává přirozenost, avšak není rozmanitá a prokreslená, navíc při vyšším nasvětlení má sklon k přepalům, červená umí rudou, nicméně ona rudost občasně „přetéká“ k lehké agresi. Rukopis výrobce zaznamenávám v určitém „jemnocitu“ u světlejších tónů barevného spektra, který se u podobné kategorie panelů a jiných výrobců dosti často nevidí.

Škoda nepřítomnosti pokročilejších úprav pro barvy. Nabídka se více-méně omezila na individuální stanovení RGB (červená-zelená-modrá) poměru v teplotě podání.

Klepněte pro větší obrázek

Clouding – tedy nesouměrné podsvícení se objevuje pouze při přepínání programů a podobných činnostech, kdy panel zůstává v celoplošně jednolitém, černém a podsvětleném režimu a byl pro oko neznatelný. Pohybová aktivita přináleží k 50Hz technologii panelu. Pohyb oko zaznamená od přirozeně rozmazaného po mírně trhaný na hranách objektů, až po lehce plošně „probublávající“ (u kvalitativně horších videí). Záleží na složitosti scény, směru pohybových aktivit a jejich rychlosti. Nic, co nelze vidět jinde v podobné kategorii.

Jestliže vyjádřím osobní názor, tak připojením externího satelitního tuneru na HDMI port získáme mírně vyšší obrazovou kvalitu, u připojeného BD přehrávače následuje významný kvalitativní skok k ještě lepšímu obrazu.

Změna přišla v poměru stran, kde v základu jsou dva režimy – „Vyplnit obrazovku“, „Přizpůsobit“. V rozšířeném režimu Posun/Zvětšení/Roztáhnout/Native 1:1.

Témata článku: Testy, Test, Televize, Philips, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

10 tipů a triků pro reproduktory Sonos: odhalte, co opravdu umí

Multiroom systém reproduktorů Sonos může na první pohled vypadat docela složitě. Poradíme, jak jej nejlépe využít, a na co si případně dát pozor.

1 Tomáš Holčík

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech