Philips 47PFH6309: levný, velký a vybavený LED televizor [test]

10. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Philips 47PFH6309: levný, velký a vybavený LED televizor [test]
Chytrý, dostupný 3D televizor Philips díky technologii Ambilight přenese obraz i na stěnu. Přidejte i dobrou výbavu za zajímavou cenu.

3D obraz

Lehké 3D brýle, bez nutnosti napájení zprostředkují prostorový obraz v pasivním stereoskopickém režimu, umožní však sledovat i televizorem vytvořený prostor z klasického 2D obrazu. Dvěma hráčům dokážou vytvořit celoplošný obraz – při hraní proti sobě.

Převod 2D na 3D část očí přijme, jakožto formu vylepšení. Obrazové objekty se „přifouknou“ a část z nich vystupuje blíže uživateli. Slušně působí navázání meziprostoru u různě vzdálených prvků. Z anomálií si všímáme „duchaření“ hran a u pasivního 3D známé vyšší „hrubosti“.

Plnohodnotné 3D z takto vybavených děl poskytuje slušnou prostorovost a není zmítáno blikáním. Jednotlivé objekty navazují na sebe a tak nevzniká nepříjemný pocit několika různých „ploch“ vložených za sebe. Z negativ opět vidíme rozdvojení hran. Nezapomínejte však - 3D technologie má pro každého jinou příchuť. Skutečně záleží na očích jednotlivce, případných vadách zraku, jak prostorové hrátky přijmou.

Zvuk

Zvuková radost, tolik typická pro Philips, nepřišla ve dříve známé podobě – škoda. Basová část se pohybuje v úrovni lepšího techničtějšího basu, bez dunivějších efektů. Střední část a mluvené slovo nesou jasnou zřetelnost. Výšky občasně pro mé ucho ujíždějí do náznaku „zvonivosti“ a „štípnou“. Odzkoušejte korekce a hledejte lepší podání.

Klepněte pro větší obrázek
Na zadní straně je samostatný reproduktor pro vylepšení basů

Model neměl problém s rezonancí a extrémně zvýrazněnými sykavkami. Prostor mohl být naznačen trochu více, alespoň v pravolevém gardu - záleží na místnosti pro umístění stroje.

Klepněte pro větší obrázek

Ambilight

Dvoustranný ambilight s dvakrát pěti diodami v akci po bocích televizoru, vytváří slušnou doplňkovou kulisu. Její brutální pokročilost a dospělost uvidíte zvláště u vyšších řad a větších modelů, kde nastoupí do hry větší množství LED, navíc ještě ve troj, nově čtyřstranné akci.

Světelné hrátky (pokročilejší čtenáři vědí) nejsou pouhou „ozdůbkou“ a výtvorem podobným pouťovým atrakcím. Ambilight je malý iluzionista, který umí „kouzlit“. V závislosti na nedokonalosti lidského zraku jeho nasazení znamená (ve většině případů) zvýšení vnímání kvality některých barev – nejvíce černé, přechodů mezi nimi a navýšení lehkosti barevného spektra. V neposlední řadě „kouzlí“ s velikostí úhlopříčky, jež jeho aktivací volně narůstá. Dobře individuálně nastavený Ambilight taktéž omezí namáhání zraku, při sledování obrazu v temnotě noci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvoustranný Ambilight v akci. Ne, fotka nedokáže dokonale vyjádřit pocit, který zažívají oči.

Ambilight umí Lounge režim, což není nic jiného, než forma „lampičky“ s různobarevným svitem, kdy svítí již vypnutý televizor (pouze ve stand-by režimu). „Šesttřinuladevítka“ řídí HUE systém, který dokoupíte. Jedná se o centrální jednotku s různým počtem LED žárovek. LEDky následně mohou měnit barvu – třeba dle právě sledovaného děje na obrazovce.

Výrobce v tomto modelu nenabízí změnu dynamického režimu pro diody příslušnou, stejnojmenně nazvanou položkou. Dynamiku nově řídíte přes šest profilů, které doplňuje deaktivace režimu a režim statického svitu s výběrem v řadě barev.

Multimediální funkce

Smart prostředí dostalo do vínku několik aplikací, další si stáhnete. Voyo, Skype, Picassa a další čekají na aktivaci. Podpora flash v prohlížeči není – modul chybí.

Klepněte pro větší obrázek

Technici, minimálně u právě testovaného borce, uzavřeli podporu multimediálních koncovek přehratelných v interním přehrávači přes USB flešku/HDD. Dříve viditelná snaha o přehrání kdečeho, avšak s občasně vyvolaným restartem zařízení chybí. Někdo nadšením poskočí, jiný si posteskne. Přehrávač se tak dostává spíše k hranici průměrnosti při testovacím režimu. U souboru nahodile stažených videí z internetu, byl stav lepší. Přátelé titulků přijmou s nadšením fakt o jejich podpoře. Korektní znaky s diakritikou máme k dispozici. U souborů zachovejte kódování Windows CP1250, UTF-8, nebo UNICODE.

DTS zvuk uslyšíte. Vylepšení přišlo v korektnější podpoře „multi-audio“ filmů, kde např. u formátu „ts“ (formát pro záznam u části satelitních přijímačů) jazyk navolíte dle vašich preferencí.

6309 nahrává na připojený HDD – časově a s letmým startem. Dále si pozastavíte živé vysílání. Není nutno brát nejnižší výrobcem udávanou velikost pevného disku (250 GB). My odzkoušeli HDD zhruba o 100 GB menší velikosti a vše fungovalo. Disk při připojení bude naformátován. Výrobcem nasazený souborový systém, následně vede k jeho „neviditelnosti“ v PC (operační systém Windows). Nahrávky nelze editovat a přehrávat jinde – standardní stav.

EPG přeruší obraz a zvuk, nicméně Philips nabízí informační přehled, kde jak obraz, tak zvuk stále na pozadí běží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

EPG bez obrazu (a zvuku), informace o právě sledovaném pořadu a tzv. Přehled se stále běžícím pořadem.

Moderní funkce – streamovací klient při napojení na stream server (např. vyšší řady TV Philips) umí nejen získat a přehrát právě dostupný kanál na „mateřské“ stanici, ale také (u vhodné kombinace), si na dálku navolit příslušný program. Typickým příkladem může být aktivní satelitní tuner ve vyšším modelu v domácnosti, avšak chybějící u sekundárního. Tímto jednoduchým způsobem koukáme na satelitní tuner i přes druhý televizor.

Možnosti jsou širší – například aktivně využijeme HDD s nahrávkami připojený na hlavní televizor. Na otázku, zda sledování bude fungovat při vypnuté hlavní stanici, odpovídáme pozitivně. Ano, pokud spojení navážete před vypnutím TV s funkcí serveru a tuto uvedete pouze do vypnutí stand-by, spojení dál pokračuje.

HbbTV funguje korektně včetně přístupu do archivu České televize. Přehráli jsme několik filmů a seriálů. Stařičký, avšak stále vyhledávaný teletext, nechybí. Při režimu PaT (obraz a text) se obrazovka rozdělí na dvě části - v jedné zůstává aktuální pořad, ve druhé čteme teletextové informace.

Hodnota orientačně změřeného input lagu se pohybovala kolem 32 ms. Nastavením jsme se propracovali až k velmi zajímavým 16 ms.Odzkoušejte!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Populární HbbTV České televize,
 ještě populárnější iVysílání (archiv pořadů ČT) a PaT (obraz a text).

Závěr

Závěrečné hodnocení se samo nabízí. Philips 47PFH6309/88 zařadíme do následovníků loňské pětkové kategorie. Pojetí obrazové a zvukové krásy vyhoví méně náročným, kterým nemusí vadit nedostupné pokročilé obrazové korekce a snížená efektní dunivost u zvukových akcí.

Zvuková „Philipsova“ radost se nedostavila – škoda. Hutnost basů, kterou i ploché LCD představované značky v minulosti zaujaly, u testovaného kousku poněkud chybí i když přiznáváme, že si za to "může" výrobce sám, protože u vyšším modelů dokazuje, jak moc "umí", když chce. Vhodně lze Philips umístit do dětského pokoje, resp. pokoje studenta. Hráči určitě uvítají nízkou hodnotu input lagu pro hraní her.

K příjemným doplňkům ve výbavě přináleží nahrávání, korektní HbbTV, stabilní software (za dobu testování ani jednou nedošlo k restartu stroje), funkce klient pro napojení na další televizor v rámci domácího sdílení, pasivní 3D a Ambilight, byť v základnější variantě.

LCD televizor s LED podsvícením Philips 47PFH6309/88 nabízíme k pozornosti všem obrazově méně náročným, kteří tlačí na cenu, ale zároveň by chtěli něco zajímavého ve výbavě navíc. To jednoznačně dostanou. Náročnější musí zamířit do vyšších a dražších modelových řad.

Klady

+ „Jemnocit“ světlých tónů barev
+ Ambilight (byť jen dvoustranný) s Lounge režimem a ovládáním HUE systému
+ Pro někoho... profily u Ambilightu
+ Funkce „Klient“
+ Nahrávání
+ Široké pozorovací úhly
+ Výborná hodnota input lagu
+ HbbTV
+ Nízká energetická náročnost
+ Firmwarová stabilita (testovaný kus)
 

Zápory

- Pomalejší přístup do programového listu
- Omezené nastavení obrazové části
- Agresivita dynamického kontrastu

Philips 47PFH6309

Cena orientační: 17 490 Kč

AVmania hodnotí
design 7
obraz SD 6
obraz HD 7
zvuk 7
funkce 8
ovládání 8

 

Témata článku: Testy, Philips, Test, Televize, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

105 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 16 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

41 Jaromír Puk

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík