Kapitoly článku:
Televizory Philips byly unikátní nejen tím, že pravidelně nejvyšší model získával od asociace EISA titul „televizor roku“, ale také technologií Ambilight. Letos LED diody, které jsmou umístěné na zadní straně televizoru a mění intenzitu i barvu podle scény zobrazované na obrazovce. Barvy na stěně za televizorem subjektivně vylepšují zážitek z filmu a šetří zrak.
Funkci Ambilight se letos dostala i do řady 5000. Přidejte k ní Smart TV, trojici digitálních tunerů, 3D, 300Hz PMR technologii, tenký designový rámeček a mimořádně nízkou spotřebu a možná dostanete jeden z nejzajímavějších modelů na trhu. Je tomu ale opravdu tak? V testu nebudeme psát pouze o světelných hrátkách.
Vzhled
Philips 47PFL5008K/12 a jeho spíše matný 117cm panel si ponechává vzhledovou podobnost s vyššími řadami. Panel společně s antireflexními filtry se snaží o eliminaci odlesků, což se daří, nedá se ale mluvit o stoprocentní dokonalosti. Celý televizor je černý, pod panelem je středově se rozšiřující lišta s titanovým nádechem. Podstavec dostal šedý nádech a umožňuje lehké natočení.
Zajímavostí bude pro leckoho naklonění panelu – horní částí od pozorovatele. Ekologicky (a ekonomicky) smýšlejícího majitele určitě potěší visačka A++ energetické třídy se spotřebou 47 W (energetický štítek EU).
Konektorová výbava
Standardní osazení konektorů v levé zadní části přístroje (čelní pohled) obsahuje jejich částečné dělení na ty, které budou čnět směrem vzad a ty, jejichž kabeláž následně volně visí dolů. Najdete zde tři HDMI (1x ARC) konektory zvládající EasyLink (HDMI-CEC), 1x komponentní vstup (5xCINCH), 1 x plný SCART, 2x USB port.
Samozřejmě nesmí chybět připojení k počítačové síti kabelem LAN RJ-45 i WiFi, anténní konektor, audio-vstup DVI, digitální audiovýstup (koaxiální) a vzhledem k tunerové výbavě samozřejmě i satelitní šroubovací „F“ konektor. Pro zasunutí modulu placené TV s dekódovací kartou zde máme CI slot. Výbava je tedy standardní, výstup na sluchátka najdete na boční straně, což v době kdy stále častěji „trčí“ vzad potěší.
Dálkový ovladač
Černý dálkový ovladač se zaoblenými hranami a zaoblenou spodní částí dobře padne do ruky. Tato nebude v jeho horní části – na matné klaviatuře, zanechávat otisky prstů. Podobný stav ale nelze čekat u lesklého spodku.
Dálka obsahuje kompletní sadu tlačítek, včetně tlačítek pro režim přehrávače, záznam, spuštění „Smart TV“ části atp. Ovladač si ponechává zvláštní zvukový projev při stisknutí nepodsvícených tlačítek. Celkově působí čistým dojmem a designově ladí s přístrojem.
Instalace a první ladění
V rychlém sledu a velmi jednoduše po spuštění stroje projdete určením jazyka menu, země provozu, umístěním v rámci prostoru (stojan, zeď), umístěním doma, resp. obchodě. Univerzální přístupová nastavení zaujmou zejména zrakově a sluchově postižené. Po tomto základu spustíme další část prvotní instalace. Nezapomínejme, že kterýkoliv z kroků lze přeskočit a nevyužít, resp. využít později.
Podrobněji projdeme ladění satelitního tuneru. Pozornost, minimálně pro kontrolu nastavení, by měla zaujmout položka „Nastavení“. Zde se v jednoduchém stylu odehraje případné nastavení složitějších systémů. Bohužel ne všech. Philips neumí ovládat motoricky natáčené paraboly. Položka „Typ připojení“ se vztahuje k počtu LNB (1LNB/2LNB aneb DiSEqC Mini/3 až 4 LNB aneb DiSEqC 1.0/Unicable pro 1 satelit/Unicable pro 2 satelity).
Náš systém aktivně využívá trojici LNB konvertorů, volíme DiSEqC 1.0. Následně doporučujeme překontrolovat „Nastavení konvertoru LNB“ – jeho nízkou/vysokou frekvenci (někdo by raději napsal dolní a horní mez). V každém případě by hodnoty pro většinu z nás měly určovat čísla 9750/10600 (Univerzální/MDU). Bát se nemusíte. Technici primárně určili správné a nejčastěji využívané hodnoty, proto skutečně stačí jen kontrola pro jistotu. Kdo se splete a „zamotá“, jednoduše vyhledá „Resetovat“. Vše zde provedené se vrátí zpět. Spokojenost s nastavením a jeho potvrzení vyvoláme stiskem „Dokončeno“.
Průvodce nás vrhne o krok zpět a my skutečně spouštíme první část ladícího procesu satelitního tuneru. Stroj si nejdříve v automatickém režimu osahá LNB s následným určením, které LNB přísluší které družici. Nenainstalovaný konvertor ručně přeskočíme, pro urychlení procesu. My tak činíme u neobsazeného čísla 3 ze 4 navolených. Automatika během necelých dvou minut správně určí pozice – LNB1=Astra 23°E, LNB2=Astra 19,2°E, LNB3=NIC (zde jsme ručně nepřítomný konvertor přeskočili), LNB4=Astra 28,2°E.
Kdo ví, že má satelitní řetězec správně nastavený, nemusí se znepokojovat nad indikátory síly a kvality stavu signálu. Jsou jen orientační a nemusí odpovídat skutečnosti. Tedy kvalitě a síle u každého využívaného transpondéru. V případě potřeby signál přeměřit a zkvalitnit, je ideální vyhledat technika, nebo alespoň zapůjčit specializovanou techniku na měření satelitních signálů.
A jsme u druhé části – skutečného ladění programů. Těsně před počátkem vyhledávání dojde k zobrazení hlášky/dotazu, jaké preferujete řazení kanálů po naladění. Dotaz má trochu zavádějící charakter. Proč? Máme tři volby – CSLink/Skylink/Ostatní. Označení CSLink zde nevyjadřuje sdružení příslušných kanálů, které tato platforma nabízí, nýbrž se jedná o stejné kanály jako u Skylinku (pro neznalé – Skylink již dnes vlastní platformu CSLink). Jen si určíte preferenci řazení programové nabídky.
CSLink předkládá na prvních místech české stanice, Skylink slovenské. Pokud existuje HD alternativa SD kanálu – bude upřednostněna v řazení. Lidé bez potřeby mít kanálový list seřazen, ale zároveň chtějící mít vše „proladěno“ od počátku instalace – volí třetí položku „Ostatní“.
CSLink a Skylink volba dává ladícímu procesu nečekanou rychlost. Vše trvá do deseti vteřin. Po kontrole, co skutečně v nabídce máme, nacházíme i kanály mimo zmíněné platformy. Jedná se o volně dostupné stanice z družice Astra 19,2°E. Toto nemusí každému vyhovovat, nicméně na kritiku to také není. Zbytek stanic, které z důvodu naší volby naladěny nebyly, získáme pozdějším laděním v ručně vyvolaném procesu.
Pro zájemce uvedeme, že naladění celého, námi využívaného systému, při volbě „Ostatní“ trvalo 50 minut (2000 TV stanic/ 300 rádio stanic). Výrobce různorodými změnami docílil skutečného pokroku s jasným vzkazem pro všechny laiky, totiž naše automatika vás nezaskočí. Je tomu tak – nezbývá než pochválit!
Záloha kanálů na USB a její obnova.
U ladění DVB-C a DVB-T tuneru filtrace sníží počet nechtěně naladěných stanic – nemusíme získat kódované. Stejně lze zamítnout hledání analogových. Při testu zkoušíme DVB-T tunerovou část s úplným ladícím procesem, avšak zakázaným laděním analogu. Za tři minuty je hotovo. 5008 ukazuje 56 digitálních kanálů.
Průvodce plynule přechází k dalšímu kroku – jímž se stává pro Philips zcela typická, jednoduchá a základní optimalizace obrazu a zvuku. Zhruba a ve značně zjednodušené formě řešíme vyšší/nižší jas, stejně tak kontrast, barevnou sytost, ostrost. U zvuku preferujeme jeden ze tří stylů, kdy každý má jinak nastaven poměr basů a výšek. Před ukončením ještě vložíme barvu stěny za televizorem – pro správné podání barev Ambilightu.
Možnost opakování instalace se může hodit.
Například po provedené softwarové aktualizaci.
Čtvrtá ikona „průvodcovského settingu“ připojuje přístroj k síti - Kabel/Bezdrátové. U obou trvá připojení do pěti vteřin. V závěru přidáte připojená zařízení, kterým volně přiřadíte připravené názvy, a to z důvodu následné snadnější orientace.
A hotovo!
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: