Philips 47PFL5008K: nejlevnější televizor s barvou v zádech [test]

4. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Philips 47PFL5008K: nejlevnější televizor s barvou v zádech [test]
Ambilight, pasivní 3D a nahrávání, to jsou hlavní taháky, kterými vás láká TV Philips řady 5000. Jak budete s televizorem spokojeni po všech stránkách?

V této lze poupravit seřazení kanálů dle individuálního požadavku. Editace je možná v základní formě, nechtěné nevymažeme. Změnu pořadí provádíme záměnou (např. stanici 7 dávám na pozici stanice 3, tyto se jen vymění. Nedojde k přesunu s následným přečíslováním dalších pozic.). Stará bolest s jedním favoritním seznamem přetrvává. Přivítali bychom podstatně vyšší číslo.

Menu a nastavení

Menu má pro Philips charakteristický a mnohými často diskutované dělení na ikonovou a běžnou část. Z našeho pohledu se jedná o zvyk. Menu již dávno není pomalé, k pomalejší odezvě dojde většinou jen ihned po zapnutí TV, kde chvíli trvá, než bude například možné přepnout programy. Zpoždění se nese v řádu vteřin. Pomalejší ještě bývá část při připojení k DLNA serveru, avšak vina zde nepřináleží vždy „telce“. My si toto odzkoušeli na vlastní kůži a ověřili, jak správné nastavení signálové cesty k DLNA v PC vše významně urychlí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazová kategorie korekcí dovolí uložit individuální rozsahy do 7 profilů (Osobní/Jasné/Přirozené/Standardní/Film/Fotografické/Úspora). Profily jsou společné pro jednotlivé vstupy/tunery. Software si však bude pamatovat, který profil, pro kterou kategorii vstupů/tunerů máme zvolen. Při nespokojenosti a chuti vše vrátit rychle zpět hledejte „Reset“ pro jednotlivé profily. Stejná varianta existuje taktéž pro profily zvukové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozsah obrazových korekcí jsou na dobré úrovni a umožňuje rozsáhlejší změny obrazu. Z těch zásadnějších nenajdete nastavení pro plynulejší obraz. Nechybí potlačení šumu ve třech krocích, aktivaci redukce MPEG artefaktů, osobní nastavení gamy. V submenu Pixel Plus HD vylepšujeme ostrost nad rámec běžných korekcí ostrosti, kteréžto jsou dostupné v jiné části menu, aktivujeme a ve třech krocích navyšujeme dynamický kontrast, obdobně pak dynamické podsvícení a vylepšení barev. Poslední položka – opět skokově – navýší barevnost scény, znovu nad rámec běžného nastavení barevné sytosti.

Pro náročnější vybíráme parametr „Odstín“, jehož název jasně udává směr provedených změn. V šesti krocích pozměníme poměr stran a vyplnění plochy LCD obrazem (Automaticky vyplnit/Automatický zoom/Superzoom/Šířka obrazu 16:9/Širokoúhlá obrazovka/4:3).

Zvuková část poskytne šest profilů pro individuální korekce (Osobní/Originál/Film/Hudba/Hra/Zprávy). Regulace sestává z pozměnění rozsahu basů a výšek, popř. přidáním prostorového efektu. K dispozici jsou další funkce například individuální korekce hlasitosti sluchátkového výstupu, automatická úprava hlasitosti pro omezení skokových změn při reklamách, nastavení zpoždění zvukového výstupu, posun zvukového výstupu a další.

Klepněte pro větší obrázek

Ze zbytku stojí za zmínku aktivace 3D s drobnějšími úpravami, aktivace automatického vypnutí, či vypnutí po předem určeném časovém intervalu, nastavení klávesnice USB a připojené myši, zvolení programového průvodce (Ze sítě/Z vysílače) a důležitá obnova továrního nastavení, anebo nová instalace televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Část nastavení vyvoláme tlačítkem dálkového ovladače – tlačítko „Option“. Na to prosím nezapomínejme. Volba rozšiřuje a poskytne ještě další položky – např. změnu titulků, jazykového doprovodu a mnohé další. Vždy interaktivně v návaznosti na právě procházenou část. Několik dalších „rychlopoložek“ submenu přivoláme stiskem barevných „buttonů“ ovladače. Modré přímo zavolá „Nápovědu“, která nepostrádá přehlednost a obsahuje část důležitých informací.

Součástí procesu nastavení jsou vyskakovací okna s kontextovou nápovědou, která v nenásilné podobě naznačují poslání příslušné položky. Nápad vhodný pro klid začátečníků a techniky neznalých.

Obraz

Obraz u náročných uživatelů subjektivně vyvolává dva základní pocity – záporný a kladný. Zápor přináší plošnější černá, která má chuť sklouzávat do šedivé, což vzhledem k typu panelu není nic neobvyklého. Z druhé strany přichází pro oko přirozené barevné podání s plnou (v pozitivním duchu tohoto slova) a přírodně prezentovanou barevností. Plnost se dá jednoduše ovlivnit.

Obdobně individuálně přizpůsobíte barevnou „příchuť“, a to s pomocí „Vlastního nádechu“ s třemi posuvníky (R-WP, G-WP, B-WP). Kdo si nevěří, užije základní nabídky v podobě nádechu studeného/ teplého/normálního.

Klepněte pro větší obrázek

O barvách obecně napíšeme – pleťová má skutečnou krásu a nese jednoznačné znaky přirozenosti. Černá v ploše strádá a bez zásahů zůstává pouze u hranice tmavě šedé. Bílá by mohla v některých chvílích krapet více „zářit“. Modré nebe a zelená tráva nečiní sebemenší problém. Červená má ochotu zvládnout i svoji rudou verzi.

Pohyb se snaží zůstávat v rozsahu přirozeného rozmazání, což se daří. Občas, hlavně při SD se dá zaznamenat kostečkování na hranách pohybujících se objektů. Celkový pohyb scény vyvolá její rozostření – opět v hladině přijatelné. Rozostření rychlých dějů bylo znatelné taktéž u HD, a to v míře vyšší, nežli při rozlišení standardním. Znovu podotýkáme – spíše v rovině přirozené neostrosti v rámci pohybové akce. Odzkoušejte na vlastní oči. V některých chvílích, zvláště s nevhodným nastavením, budou hrany objektů (HD) nést náznak zubatosti. Stav je viditelný z bližší vzdálenosti.

Klepněte pro větší obrázek

Pozorovací úhly jsou dobré, při ostrém odklonu od kolmice se do tmavých partií vkrádá lehoučký modravý nádech. Clouding pozorujeme při jednobarevné ploše. U testovaného stroje zvláště v horní a pravé horní části. Při běžném sledování děje na panelu ho nezaznamenáte.

Připomenutí si zaslouží jasná informace – clouding není stejný na všech televizorech stejné značky a typu. Snížení vyvolá aktivace pokročilého nastavení – konkrétně „Dynamického podsvícení“. Z druhé strany funkce při složitých jasově-kontrastních skokových přechodech občasně zmatkuje a obraz drobně „problibkne“. Zde předpokládáme doladění v nových verzích firmwaru (aktualizace).

Měření

Pokud se podíváme na panel a nastavení režimu Kino (ten srovnáváme s doporučením rec. HD 709), tak pasivní panel pochází pravděpodobně od LG, černá je spíše podprůměrná (naměřeno 0,26 cd/m2), testovací obrazce ukazují slévající se tmavé odstíny šedé, co je typický problém LCD panelů. Gamut panelu vcelku odpovídá, pouze zelená bude o něco zelenější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Výsledky měření nastavení obrazového režimu Kino

Nastavení režimu Kino není nejpřesnější, obraz bude celkově o chlup studenější (7 355 K místo 6 500 K), gama je korektních 2,2, některé barvy uhýbají také poměrně dost. Zkrátka od výrobce dostanete obraz nastavený spíše líbivěji, než věrněji, ale i vzhledem k prvotnímu nastavení osobního režimu přímo pro oko diváka to drtivé většině diváků nebude vadit. Co bude spíše vadit, tak je nižší kontrast panelu (880:1), z toho plynoucí slabší podání scén bohatých na barevné přechody a již zmíněné hůře vykreslené tmavé detaily nočních scén. V tomto případě ani Ambilight neumí dělat zázraky. Z hlediska náročného diváka tedy Philips řady 5000 potěší oko běžného uživatele, ale náročný divák toužící po barevně věrném obrazu by měl volit třeba některou z vyšších řad.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Philips, Test, LCD a LED

Určitě si přečtěte

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

72 Jaromír Puk

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

45 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech