Philips 47PFL5008K: nejlevnější televizor s barvou v zádech [test]

4. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Philips 47PFL5008K: nejlevnější televizor s barvou v zádech [test]
Ambilight, pasivní 3D a nahrávání, to jsou hlavní taháky, kterými vás láká TV Philips řady 5000. Jak budete s televizorem spokojeni po všech stránkách?

3D obraz

Pasivní stereoskopie s dvojicí standardně dodávaných brýlí působí klidným a jistým dojmem. Její plus zde vidíme také v dobře pojaté simulaci 3D, kdy z běžného 2D obrazu vytvoříte prostorový. U simulace nedochází k přemrštěnosti a agresivitě. Obraz je sice hrubší, avšak udržuje si klid. Prostor má spíše náznakovou prezentaci, přesto – nebo možná právě proto – se dá pseudo3D využít.

Zobrazení skutečný 3D děl nepostrádá klid. Opět se část uživatelstva dotkne hrubšího pojetí. Hloubka prostoru byla na slušné úrovni a jistě patří k těm lepším. Dodávané brýle nemusí sednout těm s větším nosem., resp. kořenem nosu.

Zvuk

Zvuk slušně doplňuje obraz. Není sice tak výrazně přesvědčivý jako u vyšších řad, nicméně ho není možno významně kritizovat. Mluvené slovo má dostatečnou srozumitelnost a postrádá nepříjemnou agresivitu. Hlubší tóny se také občasně zjeví.

Klepněte pro větší obrázek
Basový reproduktor na zadní stěně pomáhá dynamičtěšímu zvuku.
 

Rozsah všeho se dá regulovat zvolením profilu s následnou úpravou basů, výšek, prostorovosti. Celkovým vyvážením tzv. pro vlastní uši docílíte nekonfliktního zvukového podání, pro náročnějšího s mírným potlačením výrazu.

Klepněte pro větší obrázek

Ambilight

Letošní pátá řada nabídne na rozdíl od její loňské starší sestřičky dvoustranný, boční Ambilight. Funkce osvěcující plochu za televizorem vytváří světlo z 2 x 5 diod, které jsou v bočnicích, které mají spíše středovou orientaci. Možná by někdo při dané velikosti panelu přidal o diodu více a umístil ji blíže hornímu okraji. Jenže při plném zapnutí by docházelo k narušení prostorového navýšení právě v horní části. Vznikl by násilný přechod, který na diváka může působit značně nekomfortně. Lze tedy napsat – technici ladili správně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nastavení Ambilightu poskytne podrobná nastavení, včetně barevného pojetí.

Ambilight zde nepostrádá nastavení barvy povrchu za televizorem; to uzpůsobí světelnou barevnost na správný odstín. Philipsí specialita potěší oko neznalého a sníží zatížení zraku, zmírňuje přechody světelných jevů v krajních partiích, potlačuje vnímání nečernosti černé a mírně obraz rozšiřuje/přibližuje „filmovému“ formátu 21:9.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Efektová záře dvoustranného Ambilightu virtuálně rozšíří velikost obrazu. A nejen to.

Multimediální funkce

HbbTV zatím není přítomno. Jak napovídá přehled verzí firmwaru na stránkách www.philips.cz v příslušné sekci, další verze firmwaru ho již obsahovat bude. Doufejme, že HbbTV korektně zapadne a potěší českého zákazníka.

Když už jsme u nových vlastností přicházejících s dalšími firmwary. Všimli jsme si například rozšíření kompatibility s telefony Samsung S4 a LG Nexus v rámci funkce Miracast (sdílení obrazovky). Technici a vývojové oddělení se snaží navýšit uživatelskou pohodu a předložit vlastníkům další novinky, takže i po případné koupi počítejte s dalšími vylepšeními.

EPG (elektronický programový průvodce) sice potlačí obraz a zvuk, nicméně Philips poskytuje takzvaný „Přehled“, u kterého vše jede dál. Divák sám vybere přijatelnější formu programové nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

„Pětka“ zvládne nahrávání – časové i s přímou aktivací. Parametry HDD jsou v náznaku uvedeny v návodu výrobku. Nám korektně fungoval testovací 160GB přenosný HDD. Před prvním provedením záznamu si televizor připojený pevný disk naformátuje a otestuje jeho rychlost. Následně ho můžete využívat – využívat jen na právě připojeném televizoru.

Běžný stav, bohužel, panuje také zde – HDD nevyužijete nikde jinde. Nahrávky nepřehrajete na PC, anebo jiném zařízení. Nahrát lze pořady z jednotlivých tunerů. Na předpokládaný dotaz, jestli Philips 47PFL5008K/12 nahraje pořady kódované z DVB-S interního tuneru, odpovídáme ano, odzkoušeno máme. Upozorníme ale – stav se může změnit vlivem poskytovatele satelitního vysílání, využitím odlišného modulu atp.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehledné okno záznamu a plán nahrávání, resp. přehled pořízených nahrávek.

Povinností pro výrobce bývá nasazení multimediálního přehrávače. Ve výbavě zkoumaného LCD nechybí a má slušnou podporu multimediálních koncovek. Sem-tam ale nelze přepnout další zvukovou stopu. Soubory vybavené českými titulky byly v příslušném kódování (Windows CP1250, UTF-8, nebo UNICODE) korektně předkládány na obrazovku. „Filip“ se napojí na DLNA server a spolupracuje s ním na přehrávání. Integrovaná Wi-Fi obsáhla funkcionalitu již naznačenou technologii Miracast (zrcadlení s mobilním zařízením). Svého miláčka samozřejmě ovládnete přes „chytrý“ telefon/tablet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hodnota orientačně změřeného input lagu se pohybovala kolem 31ms. Nastavením by se ve špičkách mohla dostat teoreticky i níže. Odzkoušejte, ověřte si stav!

Integrovaný prohlížeč neobsahuje podporu pro technologii flash. Nepřístupné zůstanou archivy televizních společností běžících na této platformě. Smart prostředí obsahuje různorodé aplikace. Z těch nejvíce využitelných zmíníme Skype, „Sociální televizi“, Facebook, Youtube aplikaci, Deezer, Google Picassa, TOP Fun TV a další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Výraz testovaného LCD televizoru s LED podsvícením s označením Philips 47PFL5008K/12 jednoznačně odpovídá na otázku kam ho zařadit. Z našeho pohledu se jedná o výrobek vhodný pro všeobecné užití v pro nenáročné diváky. Potěší dítě, či studenta v jeho pokoji a rodiče nebude trápit nadměrnou spotřebou při mnohahodinovém provozu. Místnost obohatí nezvyklým Ambilightem, přednese pro oko barevně přirozený obraz, bohužel s nedokonalostí u černé. Zvukově nenadchne jakožto jeho bratři z vyšších vrstev, ale ani neurazí.

Celkově se jedná o dobrý televizor v rámci své kategorie. Škoda, že výrobci (netýká se jen Philipsu!) nasazují zřejmě z důvodu uživateli žádanějšího pasivního 3D panely typu IPS. Tyto mají výhodu v rozsáhlejších pozorovacích úhlech, jenže černá u nich nemůže atakovat hranici dokonalosti. Ano – pasivní 3D má klidnější nádech a poskytne pro citlivé oko vyšší komfort. Tak tomu bylo zde. Včetně zajímavě pojatého rozšíření prostoru u běžných 2D filmů za pomoci pseudo 3D. A svůj oblíbený pořad nezmeškáte díky přítomnosti nahrávání s funkcí pozastavení živého vysílání.

Testovaný televizor doporučujeme vaší pozornosti, jednoznačně má co nabídnout.

Klady

+ Přirozená obrazová barevnost
+ V této kategorii nadprůměrný zvuk
+ Dostatečné množství uživatelských profilů pro obraz
+ Varianta resetu po jednom obrazovém profilu
+ Dostatečné množství uživatelských profilů pro zvuk
+ (Opět) s možností resetovat po jednom profilu
+ Slušná podpora multimediálních souborů při přehrávání z USB
+ Ambilight
+ Automatický ladící proces satelitního tuneru (jednoduchost)
+ Filtrace programů před laděním (Skylink/CS Link)
+ Možnost zálohy naladěných programů
+ Nahrávání
+ Orientačně změřený příznivý input lag (nutno vyzkoušet v reálném hraní)
+ Design
 

Zápory

- Nižší kvalita černé
- Nemožnost mazat a více editovat programy (vadí hlavně u DVB-S)
- Jediná favoritní nabídka
- Nemožnost volně kombinovat stanice z různých tunerů v „programovém listu“
- Občasně nemožnost volit zvukové stopy (USB přehrávání)

Philips 47PFL5008K
design 9
obraz SD 7
obraz HD 8
zvuk 8
funkce 8
ovládání 8

Philips 47PFL5008K

Cena není v prodeji hce counter

hce counter

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Philips, Test, LCD a LED

Určitě si přečtěte

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

24 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík