Recenze televizoru Philips 55OLED806: Efektní světelný meč střední třídy s HDMI 2.1

17. listopadu 2021
TWEET SDÍLET
Jak si povede v testu OLED od Philipsu, který převzal čtyřstranný Ambilight od špičkových modelů? Pojďte s námi projít všechna pozitiva a negativa testovaného televizoru.

Plusy

 • Extrémní pozorovací úhly
 • Černo-černá černá
 • Objemná porce profilů pro obraz, zvuk a Ambilight
 • Čtyřstranný Ambilight s AmbiSleep a Ambi WakeUp a ovládáním HUE systému
 • Kalibrace zvuku přes mikrofon
 • Hlasové vyhledávání v češtině
 • HDMI 2.1 (eARC, VRR, Freesync+)
 • Podsvícený ovladač

Minusy

 • Viditelnější ochrana plošné bílé
 • Vylepšení pohybové plynulosti a ostrosti sem tam touží po doladění
 • Méně přehledné menu a nastavení pro začátečníka
8/10
Hodnocení

V horní partii tenký OLED UHD/4K HDR televizor Philips 55OLED806 nabízí plnohodnotný audiovizuální zážitek, který posílí ještě čtyřstranný Ambilight. V žilách stroje koluje Android TV™ 10 (Q)​ využívající P5 AI Perfect Picture Engine v navazujícím A.I. Režimu obrazové kvality. Obraz přednese moderní Dolby Vision (HDR, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HLG) a zvuk Dolby Atmos (i DTS).

Hráči ocení nízkou latenci při přítomnosti HDMI portu se specifikací 2.1 (podpora VRR a FreeSync + herní režim Ambilight). Funkce DTS Play-Fi zase rozehraje bezdrátové reproduktory v dalších místnostech. Hlasové ovládání s asistenty Google Assistant a Alexa nechybí. Pokročilé uživatelstvo rádo uslyší zmínku o ISF řízení barev a CalMAN Ready kalibraci.

Design, základní popis

Pohled na 55“ (139 cm) velký OLED 806 (aktuálně dostupná je menší 48“ a větší 65“ varianta) se soustředí skutečně na panel. Není vidět skoro nic dalšího. Nožky podepírající hlavní dílec jsou útlé, napsal bych „párátkovité“, což rozhodně není kritika. Jejich kombinovaná stříbrno světlá a titanovo-stříbrná část příjemně a nenuceně navazuje na obdobné provedení rámečku výrazně lesklého panelu.

Klepněte pro větší obrázek

Ba co víc, obsluha sama vybere, která barva bude zpředu viditelná. Velmi nízké posazení stroje nad podložkou znamená překážku pro jednoduché osazení soundbaru. Z jiného úhlu pohledu čtyři strany Ambilightu přímo touží, po uchycení na stěnu. Černota plochy obrazovky nese převážně u bočního pohledu přetažení lehkým fialovým závojem.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Lze ocenit jednoduchou montáž, byť s nutností využití čtyř šroubků. Přiznám se, že takto to mám raději. Aneb jistota uchycení a klid při případné demontáži.

Konektorová výbava

Konektory jsou děleny do dvou portálů. Nahmatáte je u levé strany (čelní pohled). Jeden míří právě tímto směrem, druhý k podložce (dolů). Stranově orientovaný shluk nabídne CI+ slot pro modul s kartou placené TV, sluchátkový jack, dvojici USB (jedno ver. 3.0) a páreček HDMI s přívlastkem ARC (zpětný audio kanál). Dolů směřuje digitální audio výstup, port zasunutí koncovky připojení k internetové síti (RJ45), satelitní šroubovice, anténní vstup a další dvojka HDMI. Ovšem zde s přívlastkem 4K 120Hz a u čísla dvě nahrazuje ARC pokročilejší eARC.

Klepněte pro větší obrázek

V pravém dolním rohu zad nahmatáte joystick pro základní řízení. 55OLED806 má plnou tunerovou výbavu (DVB-T/DVB-T2/DVB-C/DVB-S/DVB-S2). Satelitní část spolupracuje s funkcí Fast Scan.

Klepněte pro větší obrázek
Náhled na boční konektorový shluk. V horní části je vložen modul s kartou placené TV. Začátečníci by si měli všímat jeho orientace.

Dálkový ovladač

Podsvícený, velký ale poměrně štíhlý ovladač v kombinací matnějšího stříbrného horního plata se spodní koženou černou stranou slušně padne do ruky. Jeho délka však s sebou přinese nutnost „šplhu“ i pro velkou ruku. Čelo a patka byly zkoseny. Příjemný povrch spodku přispívá neklouzavou úpravou k jistotě úchopu. Tlačítka jsou jakoby vložena do plochy, nevyčnívají z ní ven. Podobné řešení je sice designově zajímavé, avšak oddaluje řízení bez koukání. Chybí jasnější hmatová odezva. Z druhé strany pro noční dravce přidává Philips již zmíněné bílé podsvícení.

Napočítal jsem třicet sedm tlačítek, kdy některá z nich jsou kolébková a mají tak dvě místa pro stisk. Směrový kříž počítám za jedno. Středové směrovky v podobě kosočtverce se středovým potvrzovacím kolečkem rozdělují klávesnici na horní a spodní větší část. Horní prostranství obsahuje menu, hlasové vyhledávání a vstupy. Ty ještě použijete k počátečnímu párování ovladače. Netflix, Rakuten TV, prime video a Philips TV Collection. Skoro u nosu dálky sídlí Ambilight a úplně nahoře vypnete/zapnete telku. Kousek vedle sedí štěrbina mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuálně dodávaný ovladač postrádá pro Philips dlouhá léta typickou plnohodnotnou klávesnici na zadní straně. Ovšem večer oceníte zažehnutí podsvícení.

Větší spodní aréna pochytala číselnou klaviaturu, teletextový button, Options. Nechybí kolébkové tlačítko skokového přepnutí stanic a stejný typ pro korekci hlasitosti. Mezi ně vložil hardwarový designér sdružený kolébkový přepínač TV/EXIT a skokové umlčení hlasitosti. Zbytek tvoří barevné teletextové čudlíky, moderně využívané u HbbTV a dalších aplikací, klávesy přehrávače a spuštění záznamu (nahrávání). Zpět, Home a List/TV Guide vše uzavírají.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, Test, Recenze, OLED, Philips, eARC, Dolby Atmos, Android TV, Televize, Dolby Vision, Kuki, HDMI 2.1, HLG, Ambilight, HDR10 Plus, DTS Play-Fi, CalMAN, Tidal


Halo Infinite se připravuje na vydání kampaně s novým trailerem

Halo Infinite se připravuje na vydání kampaně s novým trailerem

Multiplayer Halo Infinite už můžete několik dní hrát zdarma, ale kampaň s Master Chiefem v hlavní roli nás čeká až příští týden.

Martin Nahodil
Datum vydáníHalo Infinite
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

Nejtragičtější kopie mobilů z Číny. Na pohled vypadají podobně, ale k originálům mají zatraceně daleko

** Sbírka nehorších plagiátů mezi mobilními telefony ** No name výrobci kopírují prakticky všechno, až na hardware ** Možná zde najdete i falešného dvojníka svého modelu

Martin Miksa
AliExpressČínaKuriozita
Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

Recenze monitoru Huawei MateView GT 34. Slušný monitor, který zbytečně láká na nesplněné

** Základní 34" monitor bez dodatečné výbavy ** 165 Hz je rychlejší než možnosti VA technologie ** HDR lze zapnout, moc poznat není

Tomáš Holčík
HuaweiMonitoryTesty
Recenze soundbaru Sonos Beam Gen 2. Povinný upgrade legendy, nyní i s Dolby Atmos

Recenze soundbaru Sonos Beam Gen 2. Povinný upgrade legendy, nyní i s Dolby Atmos

** Konečně i základní Beam dokáže zpracovat lepší zvukové formáty ** Druhá generace nemění rozměry, ale zlepšuje povrch ** Dobrý startovní základ, když začínáte se Sonosem

Tomáš Holčík
SonosSoundbaryMultiroomTesty
Nové trofeje hry Assassin’s Creed Valhalla možná vyzrazují nadcházející DLC

Nové trofeje hry Assassin’s Creed Valhalla možná vyzrazují nadcházející DLC

V Tombs of the Fallen se nejspíše podíváme do dungeonů.

Michal Maliarov
Assassin's Creed ValhallaDLC
Regionální poskytovatele internetu ve velkém kupuje i Nordic Telecom. Pohltil dalších sedm

Regionální poskytovatele internetu ve velkém kupuje i Nordic Telecom. Pohltil dalších sedm

Lukáš Václavík
Nordic TelecomPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

Gaia zjistila, že většina malých galaxií kolem Mléčné dráhy dorazila nedávno

** Dlouho jsme si mysleli, že trpasličí galaxie krouží po oběžných drahách kolem Mléčné dráhy už dlouhé miliardy let ** Nejspíš to ale byl omyl ** Vplývá to z nových analýz pohybů těchto galaxií, které bylo možné udělat díky datům shromážděným observatoří Gaia

Stanislav Mihulka
Astronomie
Marvel’s Avengers v novém traileru konečně ukazují Spider-Mana

Marvel’s Avengers v novém traileru konečně ukazují Spider-Mana

Exkluzivní Spidey se poprvé ukázal v herní podobě z Marvel's Avengers.

Michal Maliarov
Marvel's AvengersVideo
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory