Philips 55PFL6008K/12: nakloněný LED televizor s podsvětlením [test]

12. února 2014
TWEET SDÍLET
Philips 55PFL6008K/12: nakloněný LED televizor s podsvětlením [test]
Slušná výbava, dobrý zvuk s hutnou basovou složkou, dobrý obraz pro celodenní koukání a Ambilight. Kombinace, která láká k nákupu. Zláká i vás?

Obraz

Obraz ve standardním SD rozlišení má – i vzhledem k velikosti panelu – hrubší výraz. Zvláště při kvalitativně horších filmech se bude muset obsluha rozhodnout, zda dát přednost větší pozorovací vzdálenosti, anebo zapojí nejvyšší možné omezení MPEG artefaktů, resp. omezení digitálního šumu. Pohrát si musí taktéž s rozsahem ostrosti. Jistě všichni ocení množství uživatelských profilů pro obraz. Celkem sedm předvoleb je připraveno přijmout individuální korekce pro různorodé typy a kvalitu signálů. Vytvořte si „šablony“ pro vícero druhů pořadů s různou dávkou kvality.

Obraz v HD přináší potřebný klid a snížení negativ. Barvy jakoby obsáhly lepší výraz a oko z nich má ještě lepší pocit ve smyslu přirozenosti a lehkosti. Při přehrávání děl v obou rozlišeních si lze povšimnout mírného prodýchnutí obrazu, při zásadní změně poměru tmavých a světlých míst. Prodýchnutí souvisí s aktivním dynamickým podsvícením (nejčastěji u preference „Nejvyšší kvalita obrazu“). Obraz HD by mohl ještě více naznačit hloubku.

Klepněte pro větší obrázek

Osazený panel (předpokládáme typ IPS od LG) předkládá, jak u něj bývá zvykem, šedší černou. Toho si lze všimnout hlavně u nočního sledování v tmavé místnosti, bez zapnutého Ambilightu. Ten negativum částečně kompenzuje. Příjemné bylo pozorování barev, celkově nazveme barevné spektrum přirozeným, bez umělého nádechu. Pleťová působí pro oko až dokonale, červená ukáže hutnost rudé, část zeleného spektra oko vnímá trochu více „jásavě“.

Výrobcem přednastavené obrazové režimy (profily) poskytují velmi široký rozsah variací. Proto méně technicky zdatná obsluha nemusí ihned sahat po zásadnějších změnách „settingu“. Jen přepne profil a obdrží výrazně odlišný obrazový zážitek. Pokročilý uživatel v nabídce vyhledá položku pokročilého nastavení barev. Kdo se ztratí, přijme záchranu v podobě nápovědy nebo resetu jednotlivého profilu na výrobcem přednastavené hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazové profily. Šipka na prvním obrázku ukazuje piktogram pro reset právě přepnutého profilu. Druhýpředstavuje pokročilé nastavení teploty barev.

Velmi příjemný zážitek poskytl LCD televizor Philips 55PFL6008K/12 ve světlé, resp. šeré místnosti. Barvy nejsou světlem potlačeny a působí příjemně hravě. Světlo tak negativně neovlivní jejich podání. Ba naopak – nedochází k popisované temnotě černé. V místnosti zcela tmavé následně mnoho z vás aktivuje výborný Ambilight. Jedná se o „dospělý“ Ambilight – přesto pouze ve dvoustranném, bočním provedení. XL třístranný naleznete až u vyšších modelů.

Při sledování filmů jsme nezaznamenali nerovnoměrnost podsvícení. Spatřujeme ji zvláště na jednolité, tmavé/černé ploše. Pochvalu zaslouží kompenzace pohybu. První stupeň Perfect Natural Motion udá pohybu plynulost, po které náročnější uživatelé volají a nepřináší náznak telenovelového jevu. Anomálii můžeme spatřit až při maximálním nastavení funkce. Philips poskytuje opravdu velmi plynulý pohyb, přirozenost si volíte dle vlastního vkusu . Musíme chválit – toto se daří.

Klepněte pro větší obrázek

Zmíněný IPS panel poskytuje široké pozorovací úhly. Pohled z výrazného úhlu zaznamenává příchod barevné jinakosti u tmavých odstínů. Nejvíce zaznamenatelné jsou u černých pruhů, obklopujících obraz při jiném stranovém poměru.

3D obraz

Pasivní stereoskopie vyniká klidem a dávkou nevtíravého prostoru při navazování jednotlivých, prostorově vzdálených, prvků. Vše se dá ještě drobně korigovat. Prostorová informace je předávána s rozmyslem, bez potřeby jít za hranici „bolestivosti“. Efektům není co vytknout. Prostor má svoji hloubku. Byl však schopen také vystoupit směrem ven z televizoru. Jediné, co k pasivní stereoskopii zatím patří, jest „hrubší“ podání.

Příjemný zážitek vyvolá leckdo aktivací převodu 2D díla na prostorové 3D. „Přifoukne“ si prostor, který u některých filmů opravdu vyvolá až pocit radosti. Samozřejmě záleží na očích každého. Nutno odzkoušet, vidět.

Zvuk

Kdo jste příznivci hutnějších basů, které musíte slyšet, nebudete v případě „šestnulanulaosmičky“ zklamáni. V menu sice nenajdete mnohými preferovaný ekvalizér, ale jen posuvník pro basy/výšky. To však stačí. Korektní zvukový výraz upravíte a třebas zmíněné hutné basy vás neminou. 2x 10W a firemní 3D wOOx vyvolají pocit basové bujarosti. Přilétající vrtulník, burácející závody F1 a akční scény nebudou trpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osazené reproduktory a jejich nastavení udávají dostatečný výkon pro ozvučení většího obývacího pokoje. U hodně vyšší hlasitosti dochází k nárůstu negativ a zvuk ztrácí na kráse, rozmanitosti – systém zesílení „neudýchá“ a stává se „plochým“ až falešným.

Mnohými přísně sledované mluvené slovo přichází ve zřetelné podobě, bez negativních sykavek, anebo navýšené agresivity. Veškeré uživatelské zásahy si uschováte do šesti profilů.

Klepněte pro větší obrázek

Ambilight

Ambilight, tedy možnost osvětlit plochu za televizorem za pomoci diod osazených v zadní části skříně, v představovaném modelu nechybí. Dvě kratší strany poskytly útočiště pro 2x8 LED. Vyzařovací výkon dokáže vytvořit pěknou, příjemnou a oči nenamáhající světelnou hru. V dynamickém režimu doprovázející děj na obrazovce. Ve statickém pak udává barvu obsluha. Šestá třída „Philipsova TV štábu“ dostala do vínku variantu s nastavením barvy stěny za televizorem, pro přesnější kalibraci barevného podání. Nebílá stěna není překážkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ambilight kromě barevného světla za televizorem, pomyslně navýší velikost úhlopříčky obrazu, potlačí vnímání případných negativ v obrazu (např. šedší černou) a může přidat omezení únavy zraku sledováním televize. Jestliže se najde jedinec nechtějící tuto funkci – lze ji zcela deaktivovat.

Klepněte pro větší obrázek

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Philips, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík