Philips 55PFL6008K/12: nakloněný LED televizor s podsvětlením [test]

12. února 2014
TWEET SDÍLET
Philips 55PFL6008K/12: nakloněný LED televizor s podsvětlením [test]
Slušná výbava, dobrý zvuk s hutnou basovou složkou, dobrý obraz pro celodenní koukání a Ambilight. Kombinace, která láká k nákupu. Zláká i vás?

Obraz

Obraz ve standardním SD rozlišení má – i vzhledem k velikosti panelu – hrubší výraz. Zvláště při kvalitativně horších filmech se bude muset obsluha rozhodnout, zda dát přednost větší pozorovací vzdálenosti, anebo zapojí nejvyšší možné omezení MPEG artefaktů, resp. omezení digitálního šumu. Pohrát si musí taktéž s rozsahem ostrosti. Jistě všichni ocení množství uživatelských profilů pro obraz. Celkem sedm předvoleb je připraveno přijmout individuální korekce pro různorodé typy a kvalitu signálů. Vytvořte si „šablony“ pro vícero druhů pořadů s různou dávkou kvality.

Obraz v HD přináší potřebný klid a snížení negativ. Barvy jakoby obsáhly lepší výraz a oko z nich má ještě lepší pocit ve smyslu přirozenosti a lehkosti. Při přehrávání děl v obou rozlišeních si lze povšimnout mírného prodýchnutí obrazu, při zásadní změně poměru tmavých a světlých míst. Prodýchnutí souvisí s aktivním dynamickým podsvícením (nejčastěji u preference „Nejvyšší kvalita obrazu“). Obraz HD by mohl ještě více naznačit hloubku.

Klepněte pro větší obrázek

Osazený panel (předpokládáme typ IPS od LG) předkládá, jak u něj bývá zvykem, šedší černou. Toho si lze všimnout hlavně u nočního sledování v tmavé místnosti, bez zapnutého Ambilightu. Ten negativum částečně kompenzuje. Příjemné bylo pozorování barev, celkově nazveme barevné spektrum přirozeným, bez umělého nádechu. Pleťová působí pro oko až dokonale, červená ukáže hutnost rudé, část zeleného spektra oko vnímá trochu více „jásavě“.

Výrobcem přednastavené obrazové režimy (profily) poskytují velmi široký rozsah variací. Proto méně technicky zdatná obsluha nemusí ihned sahat po zásadnějších změnách „settingu“. Jen přepne profil a obdrží výrazně odlišný obrazový zážitek. Pokročilý uživatel v nabídce vyhledá položku pokročilého nastavení barev. Kdo se ztratí, přijme záchranu v podobě nápovědy nebo resetu jednotlivého profilu na výrobcem přednastavené hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazové profily. Šipka na prvním obrázku ukazuje piktogram pro reset právě přepnutého profilu. Druhýpředstavuje pokročilé nastavení teploty barev.

Velmi příjemný zážitek poskytl LCD televizor Philips 55PFL6008K/12 ve světlé, resp. šeré místnosti. Barvy nejsou světlem potlačeny a působí příjemně hravě. Světlo tak negativně neovlivní jejich podání. Ba naopak – nedochází k popisované temnotě černé. V místnosti zcela tmavé následně mnoho z vás aktivuje výborný Ambilight. Jedná se o „dospělý“ Ambilight – přesto pouze ve dvoustranném, bočním provedení. XL třístranný naleznete až u vyšších modelů.

Při sledování filmů jsme nezaznamenali nerovnoměrnost podsvícení. Spatřujeme ji zvláště na jednolité, tmavé/černé ploše. Pochvalu zaslouží kompenzace pohybu. První stupeň Perfect Natural Motion udá pohybu plynulost, po které náročnější uživatelé volají a nepřináší náznak telenovelového jevu. Anomálii můžeme spatřit až při maximálním nastavení funkce. Philips poskytuje opravdu velmi plynulý pohyb, přirozenost si volíte dle vlastního vkusu . Musíme chválit – toto se daří.

Klepněte pro větší obrázek

Zmíněný IPS panel poskytuje široké pozorovací úhly. Pohled z výrazného úhlu zaznamenává příchod barevné jinakosti u tmavých odstínů. Nejvíce zaznamenatelné jsou u černých pruhů, obklopujících obraz při jiném stranovém poměru.

3D obraz

Pasivní stereoskopie vyniká klidem a dávkou nevtíravého prostoru při navazování jednotlivých, prostorově vzdálených, prvků. Vše se dá ještě drobně korigovat. Prostorová informace je předávána s rozmyslem, bez potřeby jít za hranici „bolestivosti“. Efektům není co vytknout. Prostor má svoji hloubku. Byl však schopen také vystoupit směrem ven z televizoru. Jediné, co k pasivní stereoskopii zatím patří, jest „hrubší“ podání.

Příjemný zážitek vyvolá leckdo aktivací převodu 2D díla na prostorové 3D. „Přifoukne“ si prostor, který u některých filmů opravdu vyvolá až pocit radosti. Samozřejmě záleží na očích každého. Nutno odzkoušet, vidět.

Zvuk

Kdo jste příznivci hutnějších basů, které musíte slyšet, nebudete v případě „šestnulanulaosmičky“ zklamáni. V menu sice nenajdete mnohými preferovaný ekvalizér, ale jen posuvník pro basy/výšky. To však stačí. Korektní zvukový výraz upravíte a třebas zmíněné hutné basy vás neminou. 2x 10W a firemní 3D wOOx vyvolají pocit basové bujarosti. Přilétající vrtulník, burácející závody F1 a akční scény nebudou trpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Osazené reproduktory a jejich nastavení udávají dostatečný výkon pro ozvučení většího obývacího pokoje. U hodně vyšší hlasitosti dochází k nárůstu negativ a zvuk ztrácí na kráse, rozmanitosti – systém zesílení „neudýchá“ a stává se „plochým“ až falešným.

Mnohými přísně sledované mluvené slovo přichází ve zřetelné podobě, bez negativních sykavek, anebo navýšené agresivity. Veškeré uživatelské zásahy si uschováte do šesti profilů.

Klepněte pro větší obrázek

Ambilight

Ambilight, tedy možnost osvětlit plochu za televizorem za pomoci diod osazených v zadní části skříně, v představovaném modelu nechybí. Dvě kratší strany poskytly útočiště pro 2x8 LED. Vyzařovací výkon dokáže vytvořit pěknou, příjemnou a oči nenamáhající světelnou hru. V dynamickém režimu doprovázející děj na obrazovce. Ve statickém pak udává barvu obsluha. Šestá třída „Philipsova TV štábu“ dostala do vínku variantu s nastavením barvy stěny za televizorem, pro přesnější kalibraci barevného podání. Nebílá stěna není překážkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ambilight kromě barevného světla za televizorem, pomyslně navýší velikost úhlopříčky obrazu, potlačí vnímání případných negativ v obrazu (např. šedší černou) a může přidat omezení únavy zraku sledováním televize. Jestliže se najde jedinec nechtějící tuto funkci – lze ji zcela deaktivovat.

Klepněte pro větší obrázek

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, LCD a LED, Philips, LED

Určitě si přečtěte

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray